Рішення
від 10.11.2022 по справі 910/4001/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10.11.2022 Справа № 910/4001/22За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛ Лізинг"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Домінант Глобал"

про стягнення 815645,97 грн

Суддя Смирнова Ю.М.

Без виклику (повідомлення) представників сторін

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БЛ Лізинг" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Домінант Глобал" 815645,97 грн, з яких: 746257,09 грн простроченої заборгованості за лізинговими платежами, 18020,49 грн 24 % річних, 43658,70 грн штрафу за неподання відомостей про стан та місцезнаходження майна, 7709,49 грн інфляційних втрат.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору фінансового лізингу №211223-1/ФЛ-Ю-А від 23.12.2021.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.06.2022 року відкрито провадження у справі № 910/4001/22, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, надано відповідачу строк на подання відзиву.

29.06.2022 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує, зазначаючи, що сума основного боргу з лізингових платежів за березень 2022 - травень 2022 відсутня, оскільки була оплачена у повному обсязі, що підтверджується долученими до відзиву платіжними дорученнями. Щодо нарахованих 24% річних, відповідач заперечує проти їх стягнення з огляду на форс-мажорні обставини (військову агресію російської федерації), підтверджені листом ТПП від 28.02.2022. З приводу стягнення штрафу відповідач вказує на недоведеність обставин щодо не направлення звіту.

Позивач не скористався правом на подання відповіді на відзив, проте 26.10.2022 через канцелярію суду подав банківську виписку в підтвердження здійснених відповідачем оплат за договором.

Згідно з ч.4 ст.240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

23.12.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "БЛ Лізинг" (лізингодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Домінант Глобал" (лізингоодержувач) укладено договір № 211223-1ФЛ-Ю-А фінансового лізингу, відповідно до п. 1.1, 1.2 загальних умов договору Лізингодавець набуває у свою власність і передає на умовах фінансового лізингу у платне володіння та користування Об`єкт лізингу (надалі - "Об`єкт лізингу"), найменування, марка, модель, комплектація, рік випуску, ціна одиниці, кількість, вартість і загальна вартість якого на момент укладення Договору наведені в Додатку "Специфікація" (надалі - "Специфікація"), а Лізингоодержувач зобов`язується прийняти Об`єкт лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах цього Договору. По закінченню строку лізингу, до Лізингоодержувача переходить право власності на Об`єкт лізингу згідно умов цього Договору (за виключенням випадків, передбачених Договором та/або законодавством). Найменування фінансової операції: фінансовий лізинг. Строк користування Лізингоодержувачем Об`єктом лізингу (строк лізингу) складається з періодів (місяців) лізингу зазначених в Додатку "Графік сплати лізингових платежів" до Договору (надалі - "Графік") та починається з дати підписання Сторонами Акту приймання-передачі Об`єкта лізингу, але в будь-якому випадку не може бути менше одного року.

Відповідно до ч. 2 п. 2.1.7.1, 2.4 загальних умов договору у випадку, якщо Авансовий лізинговий платіж, визначений у Графіку сплати лізингових платежів (Додаток до Договору) дорівнює або становить більше, ніж 20 (Двадцять) % від Загальної вартості Об`єкта лізингу, визначеної в 4.2. Договору, то Числом сплати є порядковий номер дня у відповідному календарному місяці дати, яка визначається шляхом додавання двадцяти календарних днів до дати підписання Акту. (Наприклад: дата підписання Сторонами Акту - 04 лютого 2021 року. Черговий лізинговий платіж 1-го періоду лізингу сплачується 24 лютого 2021 року. Наступні чергові лізингові платежі - кожного 24 числа календарного місяця протягом усього строку лізингу). В разі відсутності такого числа у відповідному календарному місяці (наприклад, якщо числом сплати є 31-ше число, а у календарному місяці 30-ть днів), платіж сплачується в останній робочий день відповідного календарного місяця. Якщо строк сплати будь-якого лізингового платежу припадає на неробочий (вихідний, святковий або ін.) день, Лізингоодержувач зобов`язаний сплатити такий платіж не пізніше останнього робочого дня, якій передує такому вихідному (святковому та ін.) дню.

Як вбачається з п. 4 договору загальна вартість об`єкта лізингу з ПДВ становить 4365870,27 грн, а авансовий платіж згідно графіку сплати лізингових платежів складає 907173,72 грн, що більше ніж 20 % від загальної вартості об`єкта лізингу.

Згідно п. 3.4 загальних умов договору приймання Лізингоодержувачем Об`єкта лізингу в лізинг оформлюється шляхом складання Акту. Підписання Лізингоодержувачем Акту підтверджує в т.ч. належну якість, комплектність, справність Об`єкта лізингу і відповідність Об`єкта лізингу вимогам Лізингоодержувача та умовам Договору. З моменту підписання Сторонами Акту до Лізингоодержувача переходять усі ризики, пов`язані з користуванням та володінням Об`єктом лізингу (в тому числі ризики, випадкового знищення чи пошкодження Об`єкта лізингу, ризики, пов`язані з відшкодуванням збитків та шкоди, завданої третім особам внаслідок користування Об`єктом лізингу). З моменту підписання Акту, Лізингоодержувач несе повну цивільну відповідальність перед третіми особами за його використання, відшкодовує у повному обсязі шкоду третім особам, заподіяну внаслідок експлуатації Об`єкта лізингу, несе відповідальність за порушення правил дорожнього руху, правил зупинки, паркування та стоянки за участю Об`єкта лізингу (в т.ч. зафіксованих у автоматичному режимі, а також за допомогою фото - відеофіксацїі). Ризик невідповідності Об`єкта лізингу цілям використання цього Об`єкта лізингу несе Лізингоодержувач.

Акт прийому-передачі об`єкта лізингу в користування за договором № 211223-1ФЛ-Ю-А фінансового лізингу від 23.12.2021 був підписаний сторонами 30.12.2021, а отже оплата лізингових платежів має здійснюватись до 19 числа кожного місяця, а в разі, якщо дата платежу припадає на вихідний день, то оплата має бути здійснена в останній перед цією датою робочий день.

До матеріалів справи долучено графік сплати лізингових платежів, відповідно до якого авансовий платіж становить 997173,72 грн, 1-й черговий платіж - 256270,43 грн, 2-й черговий платіж - 254270,43 грн, 3-й черговий платіж - 248699,82 грн, 4-й черговий платіж - 250307,56 грн, 5-й черговий платіж - 247249,71 грн. Всього сторонами погоджено сплатити 36 чергових платежів, загальний розмір лізингових платежів, включаючи авансовий, становить 6450788,79 грн.

Будь-яких доказів погодження іншого розміру лізингових платежів та інших графіків сплати лізингових платежів сторони суду не надали.

Крім того, суд наголошує, що позивач звернувся з вимогами стягнути чергові третій - п`ятий лізингові платежі у розмірі, зазначеному у долученому до матеріалів справи графіку у загальному розмірі 746257,09 грн. Самим позивачем не вказано про збільшення розміру лізингових платежів, які має сплатити відповідач.

Згідно п. 10.1 загальних умов договору даний Договір набирає чинності (вважається укладеним) після його підписання Сторонами (в т.ч. обов`язкового підписання Сторонами Додатків «Загальні умови Договору», «Специфікація», «Довідка», «Страхування», «Акт звірки взаєморозрахунків та переходу права власності на Об`єкт лізингу», «Графік сплати лізингових платежів», «Технічний асістанс», «Поняття нормального зносу» до Договору).

За своєю правовою природою укладений між сторонами договір № 211223-1ФЛ-Ю-А від 23.12.2021 є договором фінансового лізингу.

У відповідності до ч. 1 ст. 292 Господарського кодексу України лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне володіння та користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Згідно зі ст. 806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у володіння та користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

Статтею 1 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено, що фінансовий лізинг - вид правових відносин, за якими лізингодавець зобов`язується відповідно до договору фінансового лізингу на строк та за плату, визначені таким договором, передати лізингоодержувачу у володіння та користування як об`єкт фінансового лізингу майно, що належить лізингодавцю на праві власності та набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем, або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов, а також які передбачають при цьому додержання принаймні однієї з ознак (умов) фінансового лізингу, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 5 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору позивач передав, а відповідач прийняв предмет лізингу, що підтверджується актом прийому-передачі від 30.12.2021.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про фінансовий лізинг" лізингові платежі, належні до сплати за договором фінансового лізингу, здійснюються в порядку, встановленому договором фінансового лізингу. До складу лізингових платежів включаються: 1) сума, що відшкодовує частину вартості об`єкта фінансового лізингу; 2) винагорода лізингодавцю за отриманий у фінансовий лізинг об`єкт фінансового лізингу; 3) інші складові, зокрема платежі та/або витрати, що безпосередньо пов`язані з виконанням договору фінансового лізингу та передбачені таким договором. Протягом строку дії договору фінансового лізингу розмір лізингових платежів може бути змінено у випадках та порядку, передбачених таким договором. З метою виконання лізингодавцем своїх зобов`язань за договором фінансового лізингу щодо оплати товарів, виконання робіт тощо лізингодавець має право отримати від лізингоодержувача авансовий платіж, що підлягає сплаті відповідно до умов договору фінансового лізингу. Авансовий платіж не є залученими коштами лізингодавця, а є складовою лізингових платежів за договором фінансового лізингу, що відшкодовує частину вартості об`єкта фінансового лізингу.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 21 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено, лізингоодержувач зобов`язаний своєчасно сплачувати передбачені договором фінансового лізингу лізингові та інші платежі.

Позивачем до матеріалів справи долучено банківську виписку за період з 01.01.2021 по 08.10.2022 по контрагенту (відповідачу), яка підтверджує оплату лізингоодержувачем за договором № 211223-1ФЛ-Ю-А від 23.12.2021 лізингових платежів у розмірі 7171196,68 грн в період з 29.12.2021 по 19.09.2022.

У відзиві відповідач вказує на відсутність заборгованості перед позивачем за 3-5 лізинговими платежами, і в підтвердження вказаних обставин до матеріалів справи відповідач надав платіжні доручення: № 558 від 13.05.2022 на суму 30000,00 грн, № 565 від 20.05.2022 на суму 70000,00 грн, № 567 від 25.05.2022 на суму 50000,00 грн, № 573 від 31.05.2022 на суму 28731,75 грн, № 580 від 06.06.2022 на суму 179485,63 грн, № 586 від 09.06.2022 на суму 100000,00 грн, № 588 від 10.06.2022 на суму 80598,40 грн, № 589 від 10.06.2022 на суму 280724,70 грн. Загальна сума сплачених згідно вищезазначених платіжних доручень платежів становить 819540,48 грн. В призначенні платежу у вказаних платіжних дорученнях міститься посилання на договір № 211223-1ФЛ-Ю-А від 23.12.2021, проте не зазначено конкретного лізингового періоду.

Згідно ч. 1 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідач у відзиві визнав, що основна сума заборгованості за третім-п`ятим лізинговими платежами була оплачена у повному обсязі саме переліченими вище платіжними дорученнями.

Згідно п. 2.11 загальних умов договору Лізингоодержувач здійснює погашення заборгованості перед Лізингодавцем у такому порядку:

-компенсація (відшкодування) Лізингодавцю або іншим особам сум штрафів, накладених протягом усього строку лізингу уповноваженими державними органами за порушення Правил дорожнього руху та/або інших норм чинного законодавства, пов`язаних з експлуатацією/використанням/паркуванням/зберіганням та інш. Об`єкта лізингу (в т.ч. кожної з його одиниць), в т.ч. зафіксованих у автоматичному режимі, а також в режимі фото- відеофіксації;

-сплата нарахованих штрафних санкцій за порушення Лізингоодержувачем обов`язків за даним Договором, а також процентів річних та інфляційних втрат, нарахованих на прострочену заборгованість;

-сплата комісії за адміністрування простроченої заборгованості;

-сплата комісїї за адміністрування врегулювання притягнення Лізингодавця/його керівника (як власника Об`єкта лізингу) до адміністративної відповідальності;

-сплата простроченої заборгованості з нарахованої Винагороди;

-сплата суми поточної заборгованості з нарахованої Винагороди;

-сплата простроченої заборгованості з відшкодування частини вартості Об`єкта лізингу;

-сплата поточної заборгованості з відшкодування частини вартості Об`єкта лізингу.

Сторони домовились, що погашення заборгованості кожної черги згідно вищенаведеного порядку в межах кожної черги відбувається за принципом першочергового погашення заборгованості, що утворилася раніше. В разі перерахування Лізингоодержувачем платежів за цим Договором (як чергових лізингових платежів, так і комісій, штрафних санкцій і простроченої заборгованості) з порушенням вищевказаної черговості, Лізингодавець має право самостійно (та не залежно від призначення платежу (вказаного платником у платіжному документі) перерозподілити отримані від Лізингоодержувача кошти, у відповідності з черговістю, викладеною в ньому пункті, шляхом проведення відповідних бухгалтерських проводок, а Лізингоодержувач підтверджує свою згоду на це підписуючи цей Договір. Сторони також погодили, що Лізингодавець може самостійно в односторонньому порядку (в тому числі, після одержання коштів), не залежно від призначення платежу (вказаного платником у платіжному документі): змінити порядок черговості погашення заборгованості як в межах вищенаведеного порядку, так і в межах кожної із встановлених черг; та/або зарахувати кошти в погашення заборгованості за іншим договором, укладеним з Лізингоодержувачем (про що Лізингодавець, повідомляє Лізингоодержувача у зручний для Лізингодавця спосіб).

Заздалегідь неузгоджені надлишково перераховані Лізингоодержувачем кошти в розмірі, що перевищують розмір простроченої та поточної заборгованості останнього згідно з Договором:

- повертаються Лізингоодержувачу згідно з письмовою вимогою про повернення надлишково перерахованих коштів за вказаними Лізингоодержувачем реквізитами протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту її отримання Лізингодавцем, окрім випадків, передбачених цим Договором;

- у випадку ненадходження письмової вимоги Лізингоодержувача про повернення надлишково перерахованих коштів можуть бути повернуті за реквізитами відправника, вказаними у платіжному дорученні, яким вони були перераховані, або зараховані в рахунок погашення заборгованості Лізингоодержувача за Договором в момент нарахування (виникнення) останньої.

Лізингоодержувач зобов`язаний сплачувати платежі за Договором за банківськими реквізитами, вказаними Лізингодавцем у рахунках- фактурах або письмовому повідомленні, а у випадку ненадходження останніх - за банківськими реквізитами Лізингодавця, вказаними у Договорі. Перерахування платежів за Договором на інші банківські реквізити Лізингодавця не вважається виконанням зобов`язання, зробленим належним чином.

Позивач не заперечив та не спростував визнані відповідачем обставини, що здійснені в період з 13.05.2022 по 10.06.2022 платежі за договором № 211223-1ФЛ-Ю-А від 23.12.2021 на загальну суму 819540,48 грн були здійснені відповідачем і зараховані позивачем (з урахуванням погоджених сторонами у п. 2.11 договору умов) саме в оплату 3-5 лізингових платежів.

Отже, основна сума заборгованості відповідача перед позивачем по лізингових платежах (3-5 платіж) була сплачена відповідачем у повному обсязі.

Вказані обставини не заперечені та не спростовані сторонами, в їх підтвердження долучено банківську виписку та платіжні доручення.

При цьому, заборгованість у розмірі 647257,09 була оплачена відповідачем в період з 25.05.2022 по 10.06.2022, після звернення позивача з позовом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Отже, в частині позовних вимог про стягнення суми основного боргу у розмірі 647257,09 грн провадження у справі підлягає закриттю в зв`язку з відсутністю предмету спору.

Сума основного боргу у розмірі 100000,00 грн була сплачена відповідачем в період з 13.05.2022 по 20.05.2022, тобто до звернення позивача з позовом, тому в цій частині частині позовних вимог в позові слід відмовити.

Позивач також просить стягнути з відповідача суму 24% річних за загальний період з 19.03.2022 по 25.05.2022 (з урахуванням виникнення зобов`язань з оплати по кожному лізинговому платежу) та втрати від інфляції, нараховані на суму 248699,82 грн (третій лізинговий платіж) за період з 19.03.2022 по 25.05.2022.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У п. 2.7 договору сторони погодили, що у разі, якщо Лізингоодержувач прострочить сплату лізингових платежів, на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України Лізингодавець має право нарахувати, а Лізингоодержувач зобов`язується сплачувати 24 (двадцять чотири) проценти річних, від простроченої суми, протягом всього періоду існування простроченої заборгованості. Сторони домовились, що такі проценти в бухгалтерському обліку відносяться на винагороду (комісію) Лізингодавцю за отриманий в лізинг Об`єкт лізингу, зв`язку із чим розмір винагороди (комісії) Лізингодавцю за отриманий в лізинг Об`єкт лізингу збільшується на суму таких сплачених процентів.

Оскільки сторони скористались правом визначити розмір відсотків річних в договорі, то вимоги позивача про стягнення 24 % річних є обґрунтованими.

Суд здійснив перерахунок 24% річних за період з 19.03.2022 по 25.05.2022 з урахуванням дат виникнення зобов`язань з оплати кожного чергового лізингового платежу та здійснених відповідачем часткових оплат. Згідно здійсненого судом розрахунку сума 24% річних, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, становить 17455,02 грн.

Суд перевірив розрахунок втрат від інфляції, здійснений позивачем, та вважає його обґрунтованим та арифметично вірним, а суму втрат від інфляції такою, що підлягає стягненню з відповідача у розмірі 7709,69 грн.

Щодо посилання відповідача на форс-мажорні обставини, як на підставу для звільнення його від відповідальності за порушення грошового зобов`язання, зокрема стягнення 24% річних та втрат від інфляції, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 8.1, 8.2 загальних умов договору Сторони звільняються від відповідальності у разі затримки виконання зобов`язання або невиконання своїх обов`язків за Договором, якщо вказані затримки чи невиконання виникли внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). До обставин непереборної сили належать: війна, страйки, пожежі, вибухи, повені чи інші стихійні лиха, дії чи бездіяльність органів влади та/або управління України чи інших країн, які безпосередньо впливають на виконання Сторонами їх обов`язків за Договором. Сторони зобов`язані письмово, не пізніше 10 (десяти) діб з моменту настання обставин непереборної сили, повідомити одна одну про настання таких обставин, якщо вони перешкоджають належному виконанню цього Договору. Підтвердженням настання обставин непереборної сили є виключно офіційне підтвердження таких обставин Торгово-промисловою палатою України.

Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) на своєму сайті в мережі Інтернет розмістила лист № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, що адресований всім кого це стосується, згідно якого на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Відповідно до ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Статтею 617 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.

Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов`язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.

Тобто, в даному випадку сторона повинна довести, що саме введення воєнного стану призвело до унеможливлення виконання конкретних зобов`язань за договором.

Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 30.05.2022 у справі №922/2475/21.

Однак, допустимих доказів, які б підтверджували, що введення воєнного стану є форс-мажорними обставини саме у випадку, що стосується виконання умов договору щодо своєчасної оплати лізингових платежів, відповідач не надав.

Позивач також просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 43658,70 грн.

Згідно ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 230 вказаного Кодексу штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу.

Відповідно до п. 5.2.1 загальних умов договору Лізингоодержувач зобов`язаний: щоквартально (не пізніше 10 календарних днів з моменту закінчення відповідного звітного кварталу) письмово інформувати Лізингодавця про стан та адресу базування Об`єкта лізингу шляхом направлення Лізингодавцю звіту у формі встановленою Додатком «Довідка» до Договору.

Лізингоодержувач несе наступну відповідальність за порушення своїх обов`язків: за ненадання при інспектуванні для огляду або при повернені (вилучені) Об`єкта лізингу технічної документації, отриманої Лізингоодержувачем разом з Об`єктом лізингу, порушення умов пунктів 2.15., 2.16., 3.6, .4.1.2., 4.1.7., 4.8., 5.2., 10.2. Загальних умов сплачує договірну санкцію (штраф) у розмірі 1 (один) відсоток Остаточної загальної вартості Об`єкта лізингу, за кожен та будь-який випадок із зазначених порушень. Сторони погодили, що даний штраф є визначеною грошовою сумою, яка не змінюється (після встановлення Остаточної загальної вартості Об`єкта лізингу) протягом строку дії Договору, та для зручності Сторін визначається як 1 (один) відсоток від розміру Остаточної загальної вартості Об`єкта лізингу (п.п. 7.1.3 п. 7.1 загальних умов договору).

Позивач надав до матеріалів справи вимогу № 47 від 18.05.2022 про сплату штрафу у розмірі 43658,70 грн, який був нарахований за не повідомлення про місцезнаходження об`єкту лізингу за 4 квартал 2021 року.

Відповідач не заперечував проти обґрунтованості нарахування штрафу як такого за відсутність звіту про місцезнаходження об`єкту лізингу за 4 квартал 2021. Натомість, наполягав на недоведеності обставин щодо не направлення відповідачем звіту позивачу.

Суд не погоджується з такими запереченнями відповідача, оскільки в даному випадку саме відповідач зобов`язаний довести факт направлення відповідного звіту позивачу у визначеному п.5.2.1 Загальних умов порядку.

Доказів в підтвердження направлення відповідачем позивачу звіту про місцезнаходження об`єкту лізингу в 4 кварталі 2021 року суду не надано.

За таких обставин, вимоги позивача в частині стягнення з відповідача штрафу є правомірними. Суд перевірив розрахунок штрафу, здійснений позивачем, та вважає його обґрунтованим та арифметично вірним, а суму штрафу у розмірі 43658,70 грн - такою, що підлягає стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, позов підлягає частковому задоволенню.

У відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. При цьому, судовий збір за розгляд вимог позивача, в частині яких провадження у справі закрито, покладається на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Керуючись ст.ст.129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Домінант Глобал" (Україна, 02099, місто Київ, вулиця Ремонтна, будинок 13, ідентифікаційний код 42581662) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛ Лізинг" (Україна, 04119, місто Київ, вулиця Зоологічна, будинок 4А, офіс 139, ідентифікаційний код 37027379) втрати від інфляції у розмірі 7709 (сім тисяч сімсот дев`ять) грн 69 коп., 24% річних у розмірі 17455 (сімнадцять тисяч чотириста п`ятдесят п`ять) грн 02 коп., штраф у розмірі 43658 (сорок три тисячі шістсот п`ятдесят вісім) грн 70 коп., судовий збір у розмірі 10726 (десять тисяч сімсот двадцять шість) грн 21 коп.

3. Закрити провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача 646257,09 грн основного боргу в зв`язку з відсутністю предмету спору.

4. В іншій частині позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.М. Смирнова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.11.2022
Оприлюднено14.11.2022
Номер документу107237776
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань лізингу

Судовий реєстр по справі —910/4001/22

Рішення від 10.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 05.06.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні