ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
08.11.2022 р., м.Львів, вул.Личаківська,128 Справа № 914/2777/22
Господарський суд Львівської області в складі судді Бортник О.Ю., розглянувши матеріали за позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів
до відповідача: Приватного підприємства «Територія МЖК», смт.Славське
про стягнення 11350,98грн.
Встановив: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів, звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Приватного підприємства «Територія МЖК», смт.Славське, про стягнення 11350,98грн.
Позивачем одночасно із поданням позовної заяви подано суду клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання позову до ухвалення рішення у даній справі.
Клопотання мотивовано тим, що 15.09.2022 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Пилипчуком В.Г. відкрито виконавче провадження ВП № 69868544 з примусового виконання наказу Господарського суду Львівської області № 914/1974/17 від 14.09.2022. В межах цього виконавчого провадження приватним виконавцем винесено постанову про арешт коштів боржника, згідно якої накладено арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, крім коштів, що містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, та належать боржнику. Зважаючи на вказані обставини, позивач зазначає, що на даний час позбавлений можливості внести судовий збір за подання позову. Позивач також зазначив про важкий матеріальний стан АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" .
Розглянувши згадане клопотання, суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні, з огляду на таке.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за певних умов. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Наведені положення процесуального закону дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.
Однак визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Разом з тим, особа, що порушує питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, або про звільнення від його сплати, повинна навести обґрунтування обставин (з наданням на їх підтвердження доказів), які свідчать про неможливість здійснення оплати цього збору як станом на момент звернення до суду, так і до закінчення розгляду справи, ухвалення судового рішення по суті вимог заяви, скарги.
Наведеними правовими нормами статті 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14 січня 2021 року в справі № 0940/2276/18 дійшла висновку, що положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Таким чином, склад сторін у даній справі та предмет позову не свідчать про наявність умов, визначених статтею 8 Закону України "Про судовий збір", для задоволення клопотання Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" про відстрочення сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.
Відтак виходячи з аналізу наведених норм, саме лише скрутне матеріальне становище юридичної особи не є безумовною підставою для відстрочення сплати судового збору.
Вирішуючи питання про прийняття позовної заяви до розгляду, судом встановлено наявність таких підстав для залишення її без руху.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі. Згідно з ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до Господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", передбачено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року становить 2481 гривень.
Позивачем до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, а саме: в сумі 2481грн.
На виконання п.3 ч.3 ст.162 ГПК України, позивачу слід подати суду розрахунок ціни позову.
У відповідності до ч. 1 ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Беручи до уваги вищевикладене, керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.У задоволенні клопотання Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів, про відстрочення сплати судового збору відмовити.
2.Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів - залишити без руху.
3.Надати Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів, строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали, а саме: 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. У цей строк позивачу: 1)Подати суду докази сплати судового збору в сумі 2481грн.; 2) Подати розрахунок ціни позову.
4.Роз`яснити Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
5.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Бортник О.Ю.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2022 |
Оприлюднено | 14.11.2022 |
Номер документу | 107237924 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Бортник О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні