Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/3942/22
Номер провадження2/711/1939/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
09 листопада 2022 року Придніпровський районний суд м.Черкаси у складі:
головуючого судді Демчика Р.В.,
при секретарі Кофановій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Черкаси цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Г.Сагайдачного 241» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків (платежів) з управління багатоквартирним будинком ,-
встановив:
Представник позивача ОСББ «Г.Сагайдачного 241» - Гуляницька В.Г. звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків (платежів) з управління багатоквартирним будинком, посилаючись на те, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . 07.10.2019 року було на базі будинку АДРЕСА_2 та зареєстровано юридичну особу позивача. Відповідач є співвласником багатоквартирного будинку в якому створено ОСББ. Рішеннями загальних зборів ОСББ «Г.Сагайдачного 241» від 17.12.2019 було затверджений розмір внесків, що спрямовується на утримання/управління та експлуатацію будинку та прибудинкової території у розмірі 5.50 грн. за кожен кв. м. загальної площі квартири та/або нежитлового приміщення, що належить власнику. Строк оплати щомісячних внесків встановлено не пізніше 20 числа місяця наступного за розрахунковим.
Також, позивач зазначив, що ОСОБА_1 було надіслано досудове попередження про необхідність терміново погасити заборгованість перед ОСББ по внесках з управління багатоквартирним будинком, яке отримано останньою 31.03.2022 року, але проігноровано.
Всупереч означеному боржник за період з 01 січня 2020 року по 31 липня 2022 року (31 місяць) не виконував свій обов`язок, через що утворилась заборгованість у сумі 11040.55 грн. по внескам на управління багатоквартирним будинком та прибудинкової території та коштам на заміну труб в підвалі в розмірі 2415.60 грн.
На підставі ст. 15, 17, 20, 21, 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», враховуючи, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, відповідно до своєї частки у праві спільної власності, незважаючи на своє місце проживання, та повинен як співвласник багатоквартирного будинку сплачувати визначені загальними зборами ОСББ внески і платежі на утримання будинку, то просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість у розмірі 13456.15 грн. разом із 3% річних та інфляційними втратами, а також витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 2481.00 грн.
Ухвалою від 07 вересня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача Гуляницька В. у судове засідання не з`явився, разом з тим до початку розгляду справи по суті, подала заяву слухання справи без її участі, позов підтримала, наполягала на його задоволенні, також проти заочного винесення рішення не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, причин неприбуття не повідомила, про день, час і місце розгляду справи була сповіщена належним чином.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно вимог ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Про заочний розгляд справи суд постановляє ухвалу відповідно до вимог ст. 281 ЦПК України.
Враховуючи вище викладене, та той факт що відповідач належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, але не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, 07.10.2019 року проведено державну реєстрацію ОСББ «Г.Сагайдачного 241» (код ЄДРПОУ 43272957, юридична адреса: вул. Гетьмана Сагайдачного, 241 у м.Черкаси), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.7-8).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон ОСББ) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.
За ст. 20 Закону ОСББ частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
На підставі ст. 21 Закону ОСББ кошти об`єднання складаються, зокрема, з внесків і платежів співвласників. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
За ст. 22 Закону ОСББ самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.
Згідно із ст. 23 Закону ОСББ внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Відповідно до ст. 15 Закону ОСББ співвласник зобов`язаний, крім іншого, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; а також своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
На виконаннявказаних вимог ЗаконуУкраїни «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», розмір внесків, згідно із протоколом №6 загальних зборів 17.12.2019 року, складеного 26 грудня 2019 року затверджено:
-внесок на управління багатоквартирним будинком (включаючи утримання будинку і прибудинкової території) -4,50 грн. на місяць з 1 м.кв. площі приміщення, що належить співвласникові;
-внесок до ремонтного фонду 0,70 на місяць з 1 м.кв. площі приміщення, що належить співвласникові;
-внесок до резервного фонду 0,30 грн.на місяць з 1 м.кв. площі приміщення, що належить співвласникові. (а.с.12)
Прийняті загальними зборами рішення, розміри внесків на даний час - є діючими правомірними, ніким не оспореними та не скасованими.
Відповідно до відомостей про об`єкт нерухомого майна відповідач ОСОБА_1 є власником Ѕ частини квартири АДРЕСА_3 є власником Ѕ частини вищевказаної квартири.(а.с.9)
Також, за відомостями відділу реєстрації місця проживання Черкаської міської ради від 19.08.2022 року, отриманої судом 05.09.2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_4 з 24.07.1985 року. (а.с.26)
31.03.2022 року ОСОБА_1 отримала вимогу про необхідність добровільного погашення заборгованості на користь ОСББ «Г.Сагайдачного 241» (а.с.15). Вимога залишилася не виконаною боржником у добровільному порядку.
У матеріалах справи відсутні відомості про наявність договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» між відповідачем та ОСББ «Г.Сагайдачного 241». Між тим, відсутність такого договору не є підставою для відмови у задоволенні позову, зокрема, не свідчить про відсутність у відповідача обов`язку сплачувати нараховані кошти за надані позивачем житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори, рішення яких є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Таким чином, за період з 01.01.2020 по 31.07.2022 відповідач плату за житлово-комунальні послуги не здійснює та згідно з розрахунком звірки взаєморозрахунків, наданого ОСББ «Г.Сагайдачного 241» станом на 01.08.2020 відповідач ОСОБА_1 має заборгованість по обов`язковим внескам з управління будинком та прибудинкової території в сумі 11040.55 грн. та коштам на заміну труб в підвалі в розмірі 2415.60 грн.
Такі обставини свідчать про те, що відповідач не має бажання добровільно сплачувати заборгованість.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожен маєправо будь-якимине забороненимизаконом засобамизахищати своїправа ісвободи відпорушень іпротиправних посягань. Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи, може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України). Способи захисту щодо даного спору визначені статтею 16 ЦК України.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ч.ч.3, 4 ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст.78 ЦПК України).
Відповідно достатті 11ЦК України,цивільні правата обов`язкивиникають іздій осіб,що передбаченіактами цивільногозаконодавства,а такожіз дійосіб,що непередбачені цимиактами,але зааналогією породжуютьцивільні правата обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1)договори таінші правочини; 2)створення літературних,художніх творів,винаходів таінших результатівінтелектуальної,творчої діяльності; 3)завдання майнової(матеріальної)та моральноїшкоди іншійособі; 4)інші юридичніфакти. Цивільніправа таобов`язкиможуть виникатибезпосередньо зактів цивільногозаконодавства. У випадках,встановлених актамицивільного законодавства,цивільні правата обов`язкивиникають безпосередньоз актіворганів державноївлади,органів владиАвтономної РеспублікиКрим абоорганів місцевогосамоврядування. У випадках,встановлених актамицивільного законодавства,цивільні правата обов`язкиможуть виникатиз рішеннясуду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.
Цивільні обов`язкивиконуються умежах,встановлених договоромабо актомцивільного законодавства. Особане можебути примушенадо дій,вчинення якихне єобов`язковимдля неї. Виконанняцивільних обов`язківзабезпечується засобамизаохочення тавідповідальністю,які встановленідоговором абоактом цивільногозаконодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов`язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства (ст. 14 ЦК України).
Правове регулюванняправовідносин власниківжитлового приміщенняналежного їмна правіприватної власності,здійснюється напідставі нормЦК України,які регулюютьправовідносини зправа власності. У статті 13 Конституції України зазначено, що власність зобов`язує. Вказана норма кореспондує зі статтею 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, чинне законодавство визначає обов`язок для власника, незалежно від фактичного проживання, сплачувати комунальні послуги на утримання житла.
За змістомчастини першоїстатті 901,частини першоїстатті 903ЦК Україниза договоромпро наданняпослуг однасторона (виконавець)зобов`язуєтьсяза завданнямдругої сторони(замовника)надати послугу,яка споживаєтьсяв процесівчинення певноїдії абоздійснення певноїдіяльності,а замовникзобов`язуєтьсяоплатити виконавцевізазначену послугу,якщо іншене встановленодоговором. Положення глави 63 ЦК України можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Положеннями ст.ст. 526, 530 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Як зазначено у ст. 610 ЦК України, - порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Відповідно до положень ст.611 ЦК України, - у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.ст. 156, 162 ЖК України, плата за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить на праві приватної власності, здійснюється за затвердженими в установленому порядку тарифами. Власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
В судовому засіданні встановлено, що ОСББ «Г.Сагайдачного 241» надавало відповідачу житлово-комунальні послуги, факт надання яких не спростовано відповідачем.
Також встановлено, що борг відповідача перед позивачем по обов`язковим внескам на управління багатоквартирним будинком та прибудинкової території та коштам на заміну труб в підвалі становить 13456.15 грн.
За частиною 2 ст. 625 ЦК боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд зазначає, що у ст. 625 ЦК визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань.
Аналогічна правова позиція була викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16 травня 2018 року по справі № 686/21962/15-ц.
Суд при цьому зауважує, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання послуг не може бути підставою для звільнення споживача від їх оплати.
За відсутності оформлених договірних відносин, але в разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг боржник несе відповідальність, передбачену ч. 2 ст. 625 ЦК.
Аналогічна правова позиція була викладена неодноразово Верховним Судом, зокрема, у постановах від 15 березня 2018 року по справі № 401/710/15-ц та від 16 вересня 2020 року по справі № 755/10683/17.
Як вбачається з розрахунків, наданих позивачем, інфляційні збитки за період прострочення з січня 2020 року по серпень 2022 року становлять 2288 грн. 79 коп. та 3% річних в сумі 841.65 грн., які позивач також просить стягнути з відповідача на свою користь.
На основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилався позивач, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог в межах заявлених: слід стягнути із ОСОБА_1 на користь ОСББ «Г.Сагайдачного 241» заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території та коштам на заміну труб в підвалі в сумі 13456.15 грн., інфляційні втрати в сумі 2288 грн. 79 коп., 3% річних в сумі 841 грн. 65 коп., а всього 19 067 грн. 59 коп.
На підставі ст. 141 ЦПК з відповідача ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь ОСББ «Г.Сагайдачного 241» також понесені позивачем витрати зі сплати судового збору при зверненні до суду із позовом в сумі 2481.00 грн.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 133, 141, 142, 200, 223, 259, 263-265 ЦПК,
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Г.Сагайдачного 241» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків (платежів) з управління багатоквартирним будинком задовольнити.
Стягнути в з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП в матеріалах справи відсутній, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_4 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Г.Сагайдачного 241» заборгованість за період з 1 січня 2020 року по 01 серпня 2022 року з оплати обов`язкових внесків на управління багатоквартирним будинком та прибудинкової території та кошти на заміну труб в підвалі в сумі 13456.15 грн., заборгованість з 3% річних в сумі 841.65 грн., заборгованість інфляційних втрат в сумі 2288.79 грн., витрати з оплати судового збору в сумі 2481.00 грн., а всього: 19067 (дев`ятнадцять тисяч шістдесят сім) 59 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Головуючий: Р. В. Демчик
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2022 |
Оприлюднено | 14.11.2022 |
Номер документу | 107254008 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Демчик Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні