УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
14 листопада 2022 року справа № 580/5392/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової перевірив матеріали позовної заяви у справі №580/5392/22
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Алексмаркет» (вул.Квіткова 4 оф.28, м.Черкаси, Черкаська область, 18029, код ЄДРПОУ 43613134)
до Черкаської міської ради (вул.Б.Вишневецького 36, м.Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 38715770)
про визнання протиправним і скасування індивідуального акта, постановив ухвалу.
10.11.2022 вх.№34657/22 ТОВ «Алексмаркет», звернувшись до суду з позовом до Черкаської міської ради, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 18.08.2022 №28-122 «Про відмову ТОВ «Алексмаркет» у наданні земельної ділянки в оренду по вул.Береговій,5 та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (з метою подальшого оформлення права користування її частиною виключно під нерухомим майном)».
Додатково просить стягнути судові витрати з відповідача, проте докази на підтвердження витрат правничої допомоги та належним чином оформленого ордеру не надає, суми і джерела стягнення не зазначає представник позивача - адвокат А.В.Шимановський (ордер СА №1040994 без підпису керівника і печатки об`єднання).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частини 2 статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Згідно з п.8 ч.1 ст.4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Відповідно до частини 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев`ятою статті 266 цього Кодексу. Відповідно до частини 3 статті 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника. Представником у суді може бути адвокат або законний представник (ч.1 ст.57 КАС України).
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги; ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката; Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина 2 статті 26 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність»). Рада адвокатів України рішенням від 12.04.2019 №41 затвердила Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги. Відповідно до пункту 4 Положення ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Згідно із ч.2 ст.94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Виписки з ЄДР на підтвердження повноважень керівника позивача до позову не надано, оформленого відповідно до вимог нормативно-правових актів ордера адвоката не надано, ПП «Вулкан-2» та/або арбітражного керуючого Пилипенко Т.В. (яка нотаріально оформила заяву від 09.12.2020 щодо ПП «Вулкан-2» без ідентифікаційного коду в ЄДРПОУ) не є учасниками спору і не є співвідповідачем Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради, якому адресована заява позивача від листопада 2021 (без дати), докази на підтвердження сплати орендної плати за користування земельною ділянкою у 2020-2021 рр не надано з урахуванням справи № 925/1460/15 106636332 де боржник -приватне підприємство «Вулкан-2» (21.03.2017 боржника визнано банкрутом та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Пилипенко Т.В.).
Правове становище третіх осіб у процесі посідають особи, які мають юридичний інтерес до справи, але інтерес, що не є рівноцінним інтересам сторін (позивача чи відповідача).
Відповідно до ч.1 ст.179 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву.
Клопотань про залучення інших учасників матеріали позову не містять.
Суд перевіряє чи не зловживає сторона у справі своїми процесуальними правами та обов`язками з метою завуальованого вирішення судом позовної заяви, до компетенції якого вона не відноситься, маніпулюючи термінологією щодо оцінки індивідуального акта про відмову в наданні в оренду землі без передумови - вжиття дій, що передбачені законом у регулюванні договірних відносин, що є недопустимим.
Відповідно до частини 4 статті 45 КАС України суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. Відповідно до п.3 ч.2 ст.45 КАС України з урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема: подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер.
Європейська Комісія з прав людини в справі «Лео Занд проти Австрії» (Leo ZAND v. Austria), заява №7360/76, доповідь Комісії від 12.10.1978 зазначила (п.68), що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, що регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, що не передбачена законом. У справі Сокуренко і Стригун проти України (Sokurenko and Strygun v. Ukraine, рішення від 20.07.2006) Європейський Суд з прав людини зазначив, що суд, який без жодних пояснень, перевищує звичайні межі повноважень своєї юрисдикції, що є умисним порушенням закону, не є «судом, встановленим на законних підставах» у провадженнях, що розглядаються судом (пункти 27-28).
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. За змістом пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Згідно з частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, що є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Відповідно до частини першої статті 15 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. За змістом ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Під час укладання договору оренди до орендаря переходить право володіти і користуватися об`єктом власності, а право розпоряджатися зберігається за власником.
Верховний Суд у постанові від 21.11.2018 у справі № 577/5321/17 звертав увагу, що правомірність є ознакою правочину як юридичного факту.
Загальновідомо, що ДПІ у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області звернулася до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Вулкан 2», просила надати дозвіл на погашення податкового боргу з орендної плати за землю та податку на додану вартість у сумі 732142 грн 35 коп за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі (справа №823/3677/14 ЄДРСР 42013801).
Усупереч вимог п.9 ч.5 ст.160 КАС України позивач щодо обставин у часі не окреслює зміст і характер порушеного права, проте стверджує: у 2020 позивач придбав нерухоме майно у ПП «Вулкан-2», 19.11.2022 через Центр надання адміністративних послуг звернувся до Черкаської міської ради в особі Департаменту архітектури та містобудування, проте це різні юридичні особи - суб`єкти владних повноважень. В обгрунтуванні позову вважає за можливе представник позивача - адвокат: просити суд визнати протиправними дії Черкаської міської ради, що не відповідає формалізованому способу захисту згідно з частиною 1 статті 5 КАС України.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Набуття права власності на споруду та перехід права на земельну ділянку це окремі правочини.
Якщо сторони не досягли згоди щодо внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію, договір про внесення таких змін визнається укладеним за рішенням суду за позовом набувача (ч.6 ст.120 ЗК).
ВПВС у справі № 688/2908/16-ц зазначає: орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання земельної ділянки у користування, яким затверджує проєкт землеустрою щодо відведення ділянки. Передача в оренду земельної ділянки здійснюється на підставі зазначеного рішення шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Правовідносини оренди виникають лише в момент укладення договору оренди. Орендарем та орендодавцем погоджується одна із умов договору - земельна ділянка, що стане предметом оренди. Після цього сторони укладають договір оренди, в якому сторонами погоджується вже не тільки конкретна земельна ділянка, а і всі інші умови договору. З цього моменту виникають договірні правовідносини. Звернення особи до органу місцевого самоврядування з метою отримання земельної ділянки в оренду зумовлене інтересом особи на отримання цієї земельної ділянки, за відсутності для цього законних перешкод. Земля є унікальним обмеженим природним ресурсом. Земля є базисним ресурсом, на якому будується добробут суспільства. Розподіл землі є особливо чутливим до принципів справедливості, розумності і добросовісності (пункт 6 частини першої статті 3 ЦК України). Велика Палата Верховного Суду також звертає увагу, що спір в частині державної реєстрації права оренди відповідача ОСОБА_2 є спором між позивачем і відповідачем ОСОБА_2, оскільки саме реєстрація права останнього порушує інтерес позивача, що також претендує на одержання спірної земельної ділянки в оренду.
Відповідно до статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Згідно з ч. 1 статті 120 (назва статті 120 в редакції Закону № 2518-IX від 15.08.2022) ЗК України: у разі набуття права власності на об`єкт нерухомого майна, об`єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта до набувача такого об`єкта без зміни її цільового призначення. У разі набуття права власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта, крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті (ч.4 ст.120 ЗК).
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Перехід майнових прав до іншої особи зумовлює перехід до неї і прав на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований відповідний об`єкт нерухомості, та частини земельної ділянки, що необхідна для його обслуговування (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16).
Право оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, наданої для здійснення проекту на умовах державно-приватного партнерства, у тому числі на умовах концесії, переходить до нового приватного партнера, концесіонера у разі зміни приватного партнера, концесіонера (висновки Верховного Суду від 07.11.2018 у справі №910/20774/17).
Згідно із частинами першою, другою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про оренду землі» договір оренди земельної ділянки не перестає діяти, а право оренди продовжує існувати у тому ж обсязі та на тих же умовах, що й до відчуження нерухомості.
ВПВС у справі № 921/530/18 зазначає: зміна договору оренди землі допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Якщо договір змінений судом, то зобов`язання змінюється з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили (п.51).
ВПВС у справі № 159/5756/18 відступила від висновку Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду, викладеного у постанові від 10.09.2018 у справі № 920/739/17, а саме стосовно тверджень про необов`язковість повідомлення орендарем орендодавця про намір скористатися правом на поновлення договору оренди землі з надсиланням проекту додаткової угоди для виникнення підстави поновлення договору, передбаченої частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до Закону України «Про оренду землі» №161-XIV та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закон № 1952-IV) право оренди земельної ділянки виникає після державної реєстрації такого права, що проводиться державним реєстратором у порядку, передбаченому Законом № 1952-IV на підставі договору оренди землі та інших документів, що згідно із законодавством підтверджують набуття права оренди земельної ділянки (висновки ВС 30.06.2020 у справі № 927/79/19 ЄДРСР 90458899).
Велика Палата Верховного Суду під час розгляду справи 30.01.2019 №755/10947/17 зазначила, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, де викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати. Верховний Суд у справі № 915/1360/20 ЄДРСР 107100617 призначив до розгляду справу за позовом ТОВ до міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ПП про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною, - справа вирішується за правилами ГПК України.
Відповідно до частини 1 статті 5 ГПК України здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору (п.6 ч.1 ст.20 ГПК України).
ВПВС у постанові від 22.09.2020 у справі №313/350/16-ц ЄДРСР 92270705 зазначає: виникненню в орендодавця обов`язку прийняти рішення про поновлення договору оренди землі або про наявність заперечень щодо такого поновлення договору з надсиланням відповідного листа-повідомлення має передувати звернення орендаря з повідомленням про намір продовжити орендні правовідносини на певних умовах.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Згідно з частиною 5 статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання.
У додатках до позову щодо придбання на аукціоні у ПП «Вулкан-2» (має бути код ЄДРПОУ) відсутні засвідчені копії документів на підтвердження придбання нерухомого майна - виробничого будинку з господарськими будівлями та спорудами (вул.Берегова 5, м.Черкаси). У копії наданий (додаток 7 до позовної заяви) витяг з реєстру, зазначене ПП «Вулкан» без коду ЄДРПОУ - немає ПП «Вулкан-2», що унеможливлює з`ясувати обставини.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 2, 5, 19, 160, 161, 169, 241-243, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Алексмаркет» (ЄДРПОУ 43613134) залишити без руху.
Надати позивачеві для усунення недоліків позовної заяви п`ять днів з дати отримання копії ухвали.
Позивачем недоліки можуть бути усунуті шляхом надання: обґрунтування змісту і характеру якого саме порушеного права (інтересу) позивача з якого часу і у порушення яких нормативно-правових актів допущено яким саме відповідачем; надання доказів на підтвердження протиправності індивідуального акта у контексті критеріїв частини 2 статті 2 КАС України; належним чином оформленого ордера адвоката - представника позивача; засвідчені копії документів на підтвердження придбання нерухомого майна - виробничого будинку з господарськими будівлями та спорудами (вул.Берегова 5,м.Черкаси).
Роз`яснити керівнику позивача та адвокатові про недопустимість зловживання процесуальними правами.
У разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з дати підписання та не оскаржується.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2022 |
Оприлюднено | 16.11.2022 |
Номер документу | 107288001 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
Лариса ТРОФІМОВА
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні