Рішення
від 10.11.2022 по справі 571/548/22
РОКИТНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 571/548/22

Провадження № 2/571/167/2022

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2022 року смт. Рокитне

Рокитнівський районнийсуд Рівненськоїобласті,в складі:судді одноособовоКомзюк А.Ф.,секретаря судовогозасідання ГордійчукТ.О.,за участюпредставника позивачаГвоздецької О.В.,розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справуза позовомРокитнівської селищноїради до ОСОБА_1 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог напредмет споруна стороніпозивача ДП СЛАП«Рокитнівський держспецлісгосп»,про стягненнязбитків,заподіяних незаконноюпорубкою лісу,

в с т а н о в и в:

Рокитнівська селищна рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ДП СЛАП «Рокитнівський держспецлісгосп», згідно якого просить стягнути з відповідача збитки, заподіяні внаслідок вчинення кримінального правопорушення в розмірі 22938,96 гривень.

В обґрунтування позовних вимог селищна рада зазначила, що 26.12.2020 ОСОБА_1 в світлу пору доби, з метою вчинення незаконної порубки лісодеревини, керуючись корисливими мотивами, прибув в квартал 18 виділ 7 Рокитнівського лісництва ДП СЛАП «Рокитнівський держспецлісгосп».

Реалізуючи свій протиправний намір, ОСОБА_1 всупереч вимог Правил рубок головного користування, затверджених наказом Державного комітету лісового господарства №364 від 23.12.2009, положень Постанови Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів", тобто без наявності ордера на відпуск деревини на пні, за допомогою бензопили невстановленої досудовим розслідуванням марки, умисно, самовільно, зрізав 1 (одне) сироростуче дерево породи сосна звичайна, 5 (п`ять) сироростучих дерев породи вільха та 2 (два) сироростучих дерева породи осика, які залишив на місці скоєння незаконної рубки.

В результаті вказаних дій за розрахунками по таксах, затверджених Постановою КМУ «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу» № 665 від 23.07.2008 року, ОСОБА_1 заподіяв Рокитнівській селищній територіальній громаді в особі Рокитнівської селищної ради, матеріальну шкоду на загальну суму 22 938,96 грн..

За вказаним фактом здійснювалося досудове розслідування кримінального провадження №12020180190000504 від 27.12.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, 30.09.2021 прокурором було затверджено обвинувальний акт та скеровано на розгляд суду.

Відповідно до ухвали Рокитнівського районного суду Рівненської області від 18.04.2022 у справі №571/1537/21 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, на підставі ч.1 ст.47 КК України та передано його на поруки колективу ФОП ОСОБА_2 , а кримінальне провадження закрито.

У зв`язку із закриттям зазначеного кримінального провадження, вказаною ухвалою суду цивільний позов у кримінальному провадженні залишений без розгляду, що зумовило звернення до суду в цивільному порядку.

Ухвалою суду від 13 травня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 21 червня 2022 року.

Судовий розгляд справи відкладався на 12 серпня, 22 вересня та 10 листопада 2022 року.

Під час розгляду справи представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, просить позов задовольнити у повному обсязі та стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Рокитнівської селищної ради збитки, заподіяні незаконною порубкою лісу в розмірі 22938,96 гривень.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засіданні не з`явився. 08.11.2022 до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, при ухваленні рішення просив врахувати ту обставину, що він є багатодітним батьком, що підтверджує копією свідоцтв про народження дітей. Вказує, що у зв`язку воєнним станом не може знайти роботу, щоб утримувати сім`ю, а тому просить зменшити суму позову до 10000 гривень.

Представник третьої особи ДП СЛАП «Рокитнівський держаспецлісгосп» в судове засідання не з`явився, заява та клопотань до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Встановлено, що 26 грудня 2020 року, в світлу пору доби (точної години досудовим розслідуванням не встановлено) у кварталі 18 виділі 7 Рокитнівського лісництва ДП СЛАП «Рокитнівський держспецлісгосп», реалізуючи свій протиправний намір, ОСОБА_1 всупереч вимог Правил рубок головного користування, затверджених наказом Державного комітету лісового господарства №364 від 23.12.2009, положень Постанови Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», тобто без наявності ордера на відпуск деревини на пні, за допомогою бензопили невстановленої досудовим розслідуванням марки, умисно, самовільно, зрізав 1 (одне) сироростуче дерево породи сосна звичайна, 5 (п`ять) сироростучих дерев породи вільха та 2 (два) сироростучих дерева породи осика, які залишив на місці скоєння незаконної рубки. В результаті вказаних дій за розрахунками по таксах, затверджених Постановою КМУ «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу» № 665 від 23.07.2008 року, ОСОБА_1 заподіяв об`єднаній територіальній громаді в особі Рокитнівської селищної ради, матеріальну шкоду на загальну суму 22938 гривень 96 копійок.

Ухвалою Рокитнівського районного суду Рівненської області від 18.04.2022 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, на підставі ч.1 ст.47 КК України та передано його на поруки колективу ФОП ОСОБА_2 , кримінальне провадження №1202018019000504 від 27.12.2020 закрито (а.с.6-7).

В силу вимог ч.6 ст. 82 ЦПК України вирок у кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Статтею 66 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.

Згідно ст.105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Відповідно до ст.107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно зі ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом.

Частиною 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 7,9 Лісового кодексу України, права власника на ліси здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування. Право комунальної власності на ліси реалізуються територіальними громадами.

Згідно ст.47 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської діяльності, згідно з чинним законодавством.

У відповідності до п.7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України, в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Згідно п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва та Севастополя) - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Статтею 11 Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2022 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.

Таким чином, шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства, відшкодовується шляхом перерахування коштів на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради, на адміністративній території якої скоєно правопорушення, на користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби України в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вказаному вище співвідношенні.

Оскільки самовільнапорубкавчиненау лісовомумасивіРокитнівського лісництваДПСЛАП «Рокитнівськийдержспецлісгосп»,яке знаходиться на території Рокитнівської територіальної громади, шкода підлягає стягненню до відповідних бюджетів органів місцевого самоврядування за місцем заподіяння такої шкоди, в даному випадку на спеціальний фонд Рокитнівської селищної ради.

Встановлено,що внаслідокнезаконноїпорубки лісувідповідач ОСОБА_1 завдав шкодиу розмірі 22938,96 грн., в добровільному порядку вказана шкода не відшкодована.

Відповідач просить при ухваленні рішення врахувати, що він є багатодітним батьком, у зв`язку воєнним станом не може знайти роботу, тому просить зменшити суму позову до 10000 гривень.

Згідно ч.4 ст.1193 ЦК України, суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням кримінального правопорушення.

За вказаних обставин, відсутні підстави для зменшення розміру заподіяної шкоди, оскільки така шкода завдана кримінальним правопорушенням.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.1166 ЦК України, ст.ст.264,265,279 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рокитнівської селищної ради збитки заподіяні незаконною порубкою лісу в розмірі 22 938 (двадцять дві тисячі дев`ятсот тридцять вісім) гривень 96 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Рокитнівська селищна рада, місцезнаходження: 34200, Рівненська область, смт. Рокитне, вул.Незалежності,15, ЄДРПОУ 04387421, р/рUA628999980333109331000017529, код надходжень 24062100.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .

Третя особа:ДП СЛАП «Рокитнівський держспецлісгосп», місцезнаходження:34208,с.Рокитне,вул.Миру,1,Сарненського району Рівненської області, ЄДРПОУ 33166992.

Повне рішення складено 14.11.2022.

Суддя А.Ф.Комзюк

СудРокитнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення10.11.2022
Оприлюднено16.11.2022
Номер документу107292087
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Судовий реєстр по справі —571/548/22

Рішення від 10.11.2022

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

Рішення від 10.11.2022

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

Ухвала від 12.05.2022

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні