441/1384/22 2/441/666/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2022 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - Ференц О.І.
за участю секретаря судових засідань Пеленської Х.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городок за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Городоцька міська рада Львівської області, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, Львівська районна державна адміністрація, про визнання недійсним та скасування розпорядження, державного акту, реєстрації права власності та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
23.09.2022 позивач звернувся до суду із позовом, покликаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_4 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належне йому майно - два автомобілі, майновий пай, три грошові вклади та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.5772 га, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту серії ЯА № 337802 від 06.06.2006. Він та відповідачі як спадкоємці першої черги спадкування за законом майна ОСОБА_4 звернулися до державного нотаріуса Городоцької державної нотаріальної контори за оформленням своїх спадкових прав і 22.02.2006 ними було складено Договір про розподіл між ними спадкового майна. З приводу оформлення права власності на земельну ділянку в порядку спадкування йому було відмовлено, оскільки Державний акт на право приватної власності на землю був виданий після смерті спадкодавця в порушення вимог ст.25 ЦК України. Вказане змусило його звернутися до суду за визнанням недійсним розпорядження, на підставі якого був виданий його батькові Державний акт на право приватної власності на землю, та самого акту і визнання за ним права на земельну частку (пай).
Зазначав, що оскільки на час реєстрації та видачі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯА № 337802 на ім`я ОСОБА_4 , дієздатність останнього припинилася у зв`язку з його смертю, таке майно не увійшло в склад його спадкового, тому державний акт слід визнати недійсним та скасувати, як і реєстрацію права власності на таку земельну ділянку в Поземельній книзі та розпорядження голови Городоцької РДА № 864 від 21.12.2004 в частині передачі у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1.5772 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Оскільки ОСОБА_4 за життя належало право на земельну частку (пай) згідно Сертифікату, таке його право не може бути звужене видачею правовстановлюючих документів після його смерті. А відтак належне ОСОБА_4 на час смерті право на земельну частку (пай) площею 2.42 умовних кадастрових гектари увійшло в склад спадкового майна.
Просив суд визнати недійсними розпорядження голови Городоцької РДА № 864 від 21.12.2004 в частині передачі у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1.5772 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Добрянської сільської ради Городоцького району Львівської області, Державний акт на право приватної власності на землю серії ЯА № 337802, виданий 06.06.2006 на ім`я ОСОБА_4 на підставі розпорядження голови Городоцької РДА № 864 від 21.12.2004 та зареєстрований в Книзі записів державних актів за № 01.06.450.00754, із скасуванням запису про державну реєстрацію цього права в Поземельній книзі, а також визнати за ним право на земельну частку (пай) площею 2.43 умовних кадастрових га, що належало ОСОБА_4 на підставі Сертифікату серії ЛВ № 138175, виданого 22.04.1997 та зареєстрованого в книзі записів сертифікатів за № 2006, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутності. Просить позов задоволити (а.с.63).
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, подали письмові заяви про розгляд справи у їх відсутності, позов визнають.
Представники третіх осіб - Городоцької міськоїради Львівськоїобласті таЛьвівської районноїдержавної адміністрації,в судове засідання не з`явилися, проте подали письмові заяви про розгляд справи за відсутності їхніх представників, представник Городоцької міської ради Львівської області позов підтримує
Представник третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в судове засідання не з`явився, причини неявки суду невідомі, клопотань про відкладення засідання від нього не надходило, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
У зв`язку з неявкою в судове засідання усіх учасників справи, з дотриманням вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Проаналізувавши підстави позовної заяви, оглянувши та оцінивши матеріали справи, дослідивши зібрані у справі докази, беручи до уваги визнання позову відповідачами, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (а.с.17-26).
ОСОБА_4 на підставірішення ІІ-оїсесії Добрянськоїсільської ради Городоцькогорайону від03.03.1995було переданоу приватнувласність землю(середнюземельну частку)на територіїДобрянської сільськоїради площею2.42гектари безвизначення межцієї часткив натурі(намісцевості),що підтверджуєтьсяСертифікатом направо приватноївласності наземлю (середнюземельну частку)серії ЛВ№ 138175від 22.04.1997,який зареєстрованов Книзізаписів сертифікатівна правоприватної власностіна землю(середнюземельну частку)за №2006(а.с.15).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Городок Львівської області (а.с.11).
06.06.2006 на ім`я ОСОБА_4 було видано Державний акт на право приватної власності на землю серії ЯА № 337802, згідно з яким ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку площею 1.5772 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Добрянської сільської ради (а.с.9). Вказаний акт було видано на підставі розпорядження голови Городоцької райдержадміністрації № 864 від 21.12.2004 (а.с.9).
Згідно договору про розподіл спадкового майна від 22.02.2006, посвідченого державним нотаріусом Городоцької державної нотаріальної контори Богаченко О.І. і зареєстрованим в реєстрі за № 1-342, після смерті ОСОБА_4 позивачу та відповідачам на праві особистої власності переходить: ОСОБА_3 легковий автомобіль марки «УАЗ 469», 1955 року випуску, кузов № НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 , вартістю 744.41 грн., три грошові вклади на суму 7092.95 грн.; ОСОБА_2 легковий автомобіль марки «УАЗ 469», 1971 року випуску, кузов № НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 , вартістю 1489.62 грн., право на майновий пай в майні ССГ «Прикарпаття» с. Долиняни Городоцького району вартістю 6017 грн.; ОСОБА_1 право на майновий пай в майні ПАП АФ «Милятин» с. Милятин Городоцького району Львівської області вартістю 16482 грн. (а.с.12).
Позивач та відповідачі також звернулися до нотаріуса із заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 1.5772 га на території Добрянської сільської ради Городоцького району Львівської області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, проте листом від 20.09.2022 їм було відмовлено у видачі такого через те, що правовстановлюючий документ на право на земельну ділянку виданий після відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 (а.с.13).
В ч.1 ст.3 ЦПК України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.16 ЦК Українивизнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Згідност.328 ЦК Україниправо власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За правиламист.392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За п.2 Указу Президента України від 08.08.1995р. № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни-спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).
Відповідно до ч.1 та 2 ст.2 цього ж Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Частиною 5 ст.1268 ЦК України встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч.1 ст.1278 ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
Відповідно до ч.4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Оскільки Державний акт на право приватної власності на землю, який був виданий на підставі розпорядження голови Городоцької РДА № 864 від 21.12.2004, був виданий після смерті ОСОБА_4 , а саме в червні 2006, такий слід визнати недійсними та скасувати, як і розпорядження про передачу земельної ділянки ОСОБА_4 ..
Оскільки ОСОБА_1 є спадкоємцемза закономмайна ОСОБА_4 ,який спадщинуприйняв,так яксвоєчасно післясмерті батьказвернувся донотаріуса іззаявою проприйняття спадщиниза законом,усі спадкоємціпершої чергиспадкування зазаконом майна ОСОБА_4 уклали міжсобою договірпро розподілспадщини,посвідчений нотаріально,однак данимдоговором нерозподілено набуттяу спадщинуспірної земельноїчастки (паю),однак всвоїх письмовихзаявах відповідачіпозов визналиі незаперечують протипередачі такогоправа напай позивачу,у видачісвідоцтва проправо наспадщину зазаконом наце нерухомемайно позивачубуло відмовленоз оглядуна те,що правовстановлюючийдокумент наземельну ділянкубув виданийпісля смертіспадкодавця,суд приходитьдо переконанняпро необхідністьзадоволення позовута визнанняза позивачемправа наземельну частку(пай)розміром 2.43в умовнихкадастрових гектарах,що належало спадкодавцю на підставі Сертифікату про право на земельну частку (пай) серії ЛВ № 138175, виданого 22.04.1997 і зареєстрованого в Книзі записів сертифікатів за № 2006, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі ст. 373, 392, 1217, 1268, 1270, 1278 ЦК України, керуючись ст. 5, 10, 18-19, 258, 263-265, 268 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Городоцької РДА № 864 від 21.12.2004 в частині передачі у власність ОСОБА_4 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Добрянської сільської ради Городоцького району Львівської області.
Визнати недійсними та скасувати Державний акт на право приватної власності на землю серії ЯА № 337802 від 06.06.2006 про передачу у приватну власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1.5772 га на території Добрянської сільської ради Городоцького району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 01.06.450.00754, скасувавши в Поземельній книзі запис про державну реєстрацію права власності земельних ділянок відповідно площею 1.5772 (кадастровий номер 4620983000:12:000:0006, 4620983000:03:000:0146).
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право приватної власності на землю (середню земельну частку) на території Добрянської сільської ради площею 2.42 гектари без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що належало ОСОБА_4 на підставі Сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серії ЛВ № 138175 від 22.04.1997, який зареєстровано в Книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за № 2006.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.
Головуючий Ференц О.І.
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2022 |
Оприлюднено | 18.11.2022 |
Номер документу | 107325041 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Ференц О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні