ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
ДОДАТКОВЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2022 Справа № 905/379/22 Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,
при секретарі судового засідання (помічник судді) Доннік А.В.,
розглянувши заяву Приватного акціонерного товариства «Агрохолдинг Авангард», м.Київ
про ухвалення додаткового рішення
у справі за позовом: Приватного акціонерного товариства «Агрохолдинг Авангард», м.Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Світ Технобуд», м.Маруполь
про стягнення 138067,08грн
Представники сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Донецької області від 12.10.2022 у справі №905/379/22 позов Приватного акціонерного товариства «Агрохолдинг Авангард», м.Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Світ Технобуд», м.Маруполь про стягнення 138067,08грн задоволено повністю; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Світ Технобуд» (вул.Таганрозька, буд.48-В, м.Маріуполь, Донецька обл., 87522, код ЄДРПОУ 34053846) на користь Приватного акціонерного товариства «Агрохолдинг Авангард» (проспект Перемоги, буд.121-В, м.Київ, 03115, код ЄДРПОУ 00851519) грошові кошти в розмірі 138067,08грн, судовий збір у розмірі 2481,00грн.
17.10.2022 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 30000,00 грн.
Ухвалою суду від 18.10.2022 повідомлено сторін про призначення до розгляду заяви Приватного акціонерного товариства «Агрохолдинг Авангард», м.Київ про ухвалення додаткового рішення в судовому засіданні, що призначений на 15.11.2022 о 10:40 год.
Вказана ухвала, у зв`язку з відсутністю знаків поштової оплати (поштових марок) та у зв`язку із запровадженням дистанційної роботи, через воєнний стан в Україні та небезпеку у місті Харкові направлена на електронну адресу сторін.
Одночасно, судом вчинялись дії, направлені на передання сторонам телефонограм, представниками сторін телефонограми були отримані.
23.08.2022 представник відповідача, адвокат Тесля А.В. через підсистему «Електронний суд» надав суду заяву про вступ у справу як представника, в якому просив залучити його у справу в якості представника ТОВ «Новий Світ Технобуд», надати доступ до електронної справи №905/379/22 в підсистемі «Електронний суд». Означене клопотання судом задоволено.
Також, господарським судом вчинялись дії, направлені на передання позивачу та відповідачу телефонограм.
Ухвала суду від 18.10.2022 була розміщена на сторінці Господарського суду Донецької області офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія витягу з сайту.
Суд також враховує, що ухвала суду від 18.10.2022 розміщена в ЄДРСР, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України, а тому сторони мали можливість ознайомитися з нею у вказаному реєстрі.
В судове засідання 15.11.2022 представники сторін не з`явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Суд дослідив заяву та додані до неї докази, встановив наступне.
Пунктом 3 частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до частин 2-5 статті 244 Господарського процесуального кодексу України заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Відповідно до частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Суд зазначає, що позивач в позовній заяві визначив орієнтований розрахунок розміру витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 30000,00 грн, а заява про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу подана у встановлений строк.
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
За ч.ч.1, 2 ст.126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч.3 ст.126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
У відповідності до ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
На підтвердження понесення Приватним акціонерним товариством «Агрохолдинг Авангард» витрат на правову допомогу до Господарського суду Донецької області надано: договір №1/22 про надання правової допомоги від 04.01.2022, що укладений між Приватним акціонерним товариством «Агрохолдинг Авангард» та Адвокатським об`єднанням «Перший правничий колегіум «Астрея» з додатковою угодою № 2 від 08.02.2022 до договору №1/22 від 04.01.2022; договір про залучення адвоката для надання правової допомоги від 10.02.2022; акт прийому-передачі наданих послуг від 17.10.2022; детальний розрахунок розміру витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката від 17.10.2022; ордер на надання правничої допомоги серія АТ №1024391 від 10.02.2022; свідоцтва про право на заняття Шелефост Т.М. адвокатською діяльністю серія ІФ №001253 від 26.01.2018.
Згідно з Договором №1/22 про надання правової допомоги від 04.01.2022, що укладений між Приватним акціонерним товариством «Агрохолдинг Авангард» (клієнт) та Адвокатським об`єднанням «Перший правничий колегіум «Астрея» (адвокатське об`єднання) клієнт доручає, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених договором (п.1.1 договору).
Згідно з п.4.1 договору вартість надання правової допомоги адвокатським об`єднанням за договором визначається на підставі попередньої домовленості щодо кожного завдання клієнта.
При розрахунку вартості правової допомоги враховується час, витрачений адвокатським об`єднанням, його учасниками адвокатами та співробітниками, для належного виконання доручення клієнта, а також: ступінь складності правових питань, що стосуються доручень; вірогідність того, що прийняття доручення перешкоджатиме прийняттю адвокатським об`єднанням інших доручень або суттєво ускладнить їх виконання; необхідність виїзду у відрядження; важливість доручення з точки зору інтересів клієнта; особливі або додаткові вимоги клієнта стосовно строків виконання доручення (п.4.2 договору).
Відповідно до п.4.3 договору винагорода адвокатського об`єднання за надання правової допомоги є гонораром, який поверненню не підлягає.
За змістом п.4.4 договору крім оплати гонорару, клієнт відшкодовує адвокату всі витрати, понесені ним у зв`язку з виконанням договору.
За результатами надання правової допомоги складається акт прийому-передачі наданих послуг, що підписується сторонами протягом 5 днів з моменту його складання. В акті вказується обсяг наданої адвокатським об`єднанням правової допомоги, її вартість та порядок оплати. З моменту підписання акту правова допомога вважається наданою (п.4.5 договору).
Оплата правової допомоги здійснюється клієнтом шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок адвокатського об`єднання або у будь-який інший незаборонений законодавством спосіб наступним чином: або авансовий платіж у розмірі 100% від вартості правової допомоги, яку адвокатське об`єднання має надати клієнту; або абонентська оплата з розрахунку на місяць; або протягом 10 банківських днів з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі наданих послуг за договором (п.4.6 договору).
В акті, зазначеному в п.4.5 договору, сторони визначають вид оплати, перелік якої наведений у п.4.6 договору, у тому числі може бути визначений і інший порядок оплати та/чи вартість правової допомоги. В цьому випадку сторони керуються умовами акта (п.4.7 договору).
За умовами п.5.1 договору надання адвокатським об`єднанням правової допомоги за договором здійснюється на підставі додаткових угод до договору, якими визначається обсяг й вартість правової допомоги, що буде надана або надається.
Договір є чинним з моменту підписання сторонами та діє до 31.12.2022 включно, а у частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором. У разі, якщо за 10 днів до закінчення строку договору жодна із сторін не повідомить про свій намір припинити договірні відносини, цей договір вважається автоматично продовженим на один рік і на тих же самих умовах (п. 8.1 договору).
Договір підписано повноважними представниками сторін без зауважень та скріплено печатками.
08.02.2022 між Приватним акціонерним товариством «Агрохолдинг Авангард» та Адвокатським об`єднанням «Перший правничий колегіум «Астрея» укладена додаткова угода №2 до договору №1/22 про надання правової допомоги від 04.01.2022, у відповідності до якої адвокатське об`єднання зобов`язується надати наступні послуги клієнту: надати усні та письмові консультації щодо стягнення з ТОВ «Новий Світ Технобуд» на користь ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» надмірно перерахованих грошових коштів у сумі 138067,08 грн згідно Договору № 1020 на виконання проектних робіт та здійснення авторського нагляду від « 20» березня 2019 р.; підготувати позовну заяву ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» до ТОВ «Новий Світ Технобуд» про стягнення надмірно перерахованих грошових коштів у сумі 138067,08 грн згідно Договору № 1020 на виконання проектних робіт та здійснення авторського нагляду від « 20» березня 2019р.; здійснити аналіз судової практики розгляду спорів, що виникають із аналогічних правовідносин; подати до Господарського суду Донецької області позовну заяву з додатками, підготовлену відповідно до п.п. 1.2 цієї Додаткової угоди №2; здійснити представництво у встановленому законом порядку інтересів ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» в Господарському суді Донецької області у справі за позовом ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» до ТОВ «Новий Світ Технобуд» про стягнення надмірно перерахованих грошових коштів у сумі 138067,08 грн згідно Договору № 1020 на виконання проектних робіт та здійснення авторського нагляду від « 20» березня 2019р.; у разі необхідності готувати процесуальні документи, які пов`язані з розглядом судом позовної заяви, підготовленої відповідно до п.п. 1.2. цієї Додаткової угоди №2. Вартість послуг Адвокатського об`єднання, що передбачені цією Додатковою угодою №2, складає 30 000,00 грн.
10.02.2022 між Адвокатським об`єднанням «Перший правничий колегіум «Астерія» (адвокатське об`єднання) та адвокатом Шелефост Тетяною Михайлівною (адвокат) укладено договір про залучення адвоката для надання правової допомоги, згідно з п.1.1. якого адвокатське об`єднання доручає, а адвокат приймає на себе зобов`язання надавати правову допомогу Приватному акціонерному товариству «Агрохолдинг Авангард» (клієнт), який являється клієнтом адвокатського об`єднання відповідно до договору №1/22 про надання правової допомоги від 04.01.2022 в обсязі та на умовах, передбачених цим договором.
Вартість надання правової допомоги адвокатом за договором визначається згідно додаткової угоди до договору про залучення адвоката для надання правової допомоги (п.4.1 договору).
За умовами п.4.2 договору винагорода адвоката за надання правової допомоги клієнту від імені адвокатського об`єднання є гонораром, який поверненню не підлягає.
За результатами надання правової допомоги складається акт прийому-передачі наданих послуг, що підписується сторонами протягом 10 днів з моменту його складання. В акті вказується обсяг наданої адвокатом правової допомоги та її вартість. З моменту підписання акту правова допомога вважається наданою (п.4.3 договору).
Відповідно до п.4.5 договору оплата правової допомоги здійснюється адвокатським об`єднанням шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок адвоката або у будь-який інший незаборонений законодавством спосіб протягом 45 банківських днів з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі наданих послуг за договором.
Надання адвокатом правової допомоги за договором здійснюється на підставі додаткових угод до договору, якими визначається обсяг правової допомоги, що буде надана або надається (п.5.1 договору).
Договір є чинним з моменту підписання сторонами та діє до 31.12.2023 включно, а у частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.
Договір про залучення адвоката для надання правової допомоги від 10.02.2022 підписаний керуючим партнером Адвокатського об`єднання «Перший правничий колегіум «Астерія» та адвокатом Шелефост Тетяною Михайлівною.
17.10.2022 Адвокатським об`єднанням «Перший правничий колегіум «Астрея» та Приватним акціонерним товариством «Агрохолдинг Авангард» складено та підписано акт прийому-передачі наданих послуг, згідно з п.1 якого обсяг послуг, наданих адвокатським об`єднанням, за договором з урахуванням умов додаткової угоди №2 та їх вартість склали:
- надано усні та письмові консультації щодо стягнення з ТОВ «Новий Світ Технобуд» на користь ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» надмірно перерахованих грошових коштів у сумі 138067,08грн згідно договору №1020 на виконання проектних робіт та здійснення авторського нагляду від 20.03.2019 7000,00грн;
- підготовлено позовну заяву ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» до ТОВ «Новий Світ Технобуд» про стягнення надмірно перерахованих грошових коштів у сумі 138067,08грн згідно договору №1020 на виконання проектних робіт та здійснення авторського нагляду від 20.03.2019 15000,00грн;
- здійснено аналіз судової практики розгляду спорів, що виникають із аналогічних правовідносин 7000,00грн;
- подано до Господарського суду Донецької області позовну заяву з додатками, підготовлену відповідно до цього розрахунку 1000,00грн.
Загальна вартість послуг, вказаних у п.1 цього акту, становить 30000,00грн без ПДВ.
У клієнта претензій до якості наданих адвокатським об`єднанням послуг немає.
До матеріалів справи також додано детальний розрахунок розміру витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката від 17.10.2022, згідно з яким обсяг послуг, наданих адвокатським об`єднанням, за договором з урахуванням умов додаткової угоди №2 та їх вартість склали:
- надано усні та письмові консультації щодо стягнення з ТОВ «Новий Світ Технобуд» на користь ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» надмірно перерахованих грошових коштів у сумі 138067,08грн згідно договору №1020 на виконання проектних робіт та здійснення авторського нагляду від 20.03.2019 7000,00грн;
- підготовлено позовну заяву ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» до ТОВ «Новий Світ Технобуд» про стягнення надмірно перерахованих грошових коштів у сумі 138067,08грн згідно договору №1020 на виконання проектних робіт та здійснення авторського нагляду від 20.03.2019 15000,00грн;
- здійснено аналіз судової практики розгляду спорів, що виникають із аналогічних правовідносин 7000,00грн;
- подано до Господарського суду Донецької області позовну заяву з додатками, підготовлену відповідно до цього розрахунку 1000,00грн.
Загальна вартість послуг, вказаних у п.1 цього розрахунку, становить 30000,00грн без ПДВ.
Шелефост Тетяна Михайлівна є адвокатом, відомості про якого розміщені в Єдиному реєстрі адвокатів України.
За змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити із критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Частиною шостою статті 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Отже, у разі недотримання заявником вимог частини четвертої вказаної статті щодо співмірності розміру заявлених до відшкодування витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт, суд має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката за клопотанням сторони.
Від відповідача заява про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу не надходила.
Відповідно до ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, вищевказані документи, подані позивачем, суд визнає належними та допустимими доказами понесення витрат на професійну правничу допомогу в загальній сумі 30000,00грн та визнає таку суму співмірною, зокрема, позовним вимогам, строку розгляду справи, послугам, наданим позивачу, а тому такі витрати підлягають стягненню з відповідача, відтак, суд дійшов висновку задовольнити подану заяву в повному обсязі та стягнути з відповідача 30000,00гривень судових витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву Приватного акціонерного товариства «Агрохолдинг Авангард», м.Київ про ухвалення додаткового рішення задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Світ Технобуд» (вул.Таганрозька, буд.48-В, м.Маріуполь, Донецька обл., 87522, код ЄДРПОУ 34053846) на користь Приватного акціонерного товариства «Агрохолдинг Авангард» (проспект Перемоги, буд.121-В, м.Київ, 03115, код ЄДРПОУ 00851519) 30000,00грн витрат на правову допомогу.
Після набрання додатковим рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
В судовому засіданні 15.11.2022 підписано вступну та резолютивну частину додаткового рішення.
Повний текст додаткового рішення складено та підписано 15.11.2022.
Суддя Г.Є. Курило
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2022 |
Оприлюднено | 18.11.2022 |
Номер документу | 107349830 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Курило Ганна Євгеніївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні