Рішення
від 07.11.2022 по справі 910/20865/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.11.2022Справа № 910/20865/21

Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Комплексний захист"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білд Хоум"

про стягнення 958 203,32 грн.

Представники сторін:

від позивача: Корнієнко Р.О., ордер серія АА № 1101345;

від відповідача: не з`явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Комплексний захист» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Білд Хоумі» про стягнення 958 203,32 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за Договором підряду № 11/08-19 від 27.08.2019, в частині здійснення розрахунків.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.12.2021 судом залишено позовну заяву без руху, встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом п`яти днів з дня вручення ухвали суду та спосіб їх усунення.

29.12.2021 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва надійшла заява позивача про усунення недоліків.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 07.02.2022.

У судове засідання 07.02.2022 представник позивача з`явився, представник відповідача не з`явився.

За результатами судового засідання судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання до 14.03.2022, яку занесено до протоколу судового засідання.

14.02.2022 представником позивача подано клопотання про встановлення додаткового строку.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.05.2022 підготовче судове засідання призначено на 20.06.2022.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.06.2022 підготовче судове засідання призначено на 18.07.2022.

У судове засідання 18.07.2022 представник позивача з`явився, представник відповідача не з`явився.

За результатами судового засідання судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.08.2022, яку занесено до протоколу судового засідання.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.07.2022 розгляд справи по суті призначено на 12.09.2022.

У судове засідання 12.09.2022 представник позивача з`явився, представник відповідача не з`явився.

За результатами судового засідання судом постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи на 10.10.2022, яку занесено до протоколу судового засідання.

10.10.2022 судове засідання не відбулось.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.10.2022 розгляд справи по суті призначено на 07.11.2022.

У судове засідання 07.11.2022 представник позивача з`явився, представник відповідача не з`явився.

Судом були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про розгляд справи - відповідні ухвали суду, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, були направлені судом рекомендованими листами з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак були повернуті відділом поштового зв`язку до суду з поміткою «адресат відсутній».

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Враховуючи наведене, оскільки відповідачем не повідомлено суд про зміну місцезнаходження та не забезпечено внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що в силу положень пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України день складення підприємством поштового зв`язку повідомлення про неможливість вручення поштового відправлення, вважається днем вручення відповідачу ухвал Господарського суду міста Києва.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Зважаючи на те, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

На виконання вимог ст. 223 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

У судовому засіданні 07.11.2022 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

27 серпня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Пареті», в подальшому змінено найменування на - Товариство з обмеженою відповідальністю «Білд Хоум» (далі - генпідрядник, відповідач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Комплексний захист» (далі - підрядник, позивач) укладено Договір підряду № 11/08-19 (далі - Договір), за умовами якого позивач на свій ризик та за завданням генпідрядника, зобов`язується виконати і здати генпідряднику роботи, н.в.і.у. (код 43.21 ДКПП) (Електромонтажні роботи) (далі - роботи) на об`єкті: «Поточний ремонт з переплануванням приміщення під коворкінг, в тому числі монтаж інженерних мереж та їх пусконаладку, на третьому поверсі будівлі літери « 1» торгівельного-розважального та офісного комплексу з паркінгом за адресою: вул. Магнітогорська, 1А, у м. Києві», а генпідрядник зобов`язується прийняти такі роботи і оплатити їх на умовах цього Договору.

Роботи виконуються підрядником відповідно до наданої генпідрядником проектної документації та/або відповідних письмових завдань генпідрядника. Проектна документація, а також будь-які зміни до неї повинні бути затверджені (погоджені) відповідними службами (організаціями) у встановленому чинним законодавством порядку. При цьому підрядник підтверджує, що на дату підписання даного Договору проектна документація (відповідне письмове завдання) отримане ним у повному обсязі, відповідає всім нормативним вимогам і є достатньою для початку та виконання підрядником всіх робіт на об`єкті (п. 1.2 Договору).

Згідно з пунктами 1.3 та 1.4 Договору підписання даного договору сторонами означає, що позивач вивчив робочу документацію, відвідав будівельний майданчик і не має перешкод для початку та подальшого виконання робіт за цим Договором.

Безпосередньо детальні види і обсяг робіт, які доручаються підряднику для виконання за цим Договором, визначаються сторонами у договірній ціні (додатках) до договору і є його невід`ємною частиною.

У разі необхідності зміни обсягів або видів робіт, в тому числі коли це обґрунтовано впливає на вартість робіт, сторони укладають додаткову угоду до цього Договору.

Відповідно до пункту 3.1 Договору загальна орієнтована вартість робіт за цим Договором становить 1 295 488,16 грн.

У відповідності до п. 3.2 Договору загальна вартість робіт за цим Договором визначається на підставі фактично виконаних підрядником обсягів робіт та оформлених належним чином і підписаних без зауважень сторонами актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт (форма КБ-3) на весь об`єм робіт, які виконувались підрядником у рамках даного Договору. Сторони домовились, що генпідрядник сплачує тільки вартість фактично виконаних підрядником та прийнятих в рамках та на умовах даного Договору генпідрядником робіт.

Протягом трьох банківських днів з моменту укладення цього Договору, генпідрядник перераховує підряднику авансований платіж відповідно до Додатку № 3 «Графік фінансування робіт» до цього Договору, що становить з ПДВ - 735 278,96 грн.

Генпідрядник на підставі графіку фінансування будівництва, що є Додатком № 3 до цього Договору, перераховує підряднику додаткові аванси.

Пунктом 3.3 Договору узгоджено, що Договірна ціна є твердою та може уточнюватись сторонами тільки у випадку зміни (збільшення або зменшення) обсягів робіт з ініціативи генпідрядника. При цьому заміна типів матеріалів/обладнання/устаткування зазначених у проекті, на аналоги інших виробників з ініціативи підрядника, не може бути розцінена як зміна обсягів і не може послужити причиною збільшення вартості робіт з їх монтажу.

Сторони домовились, що будь-яка самостійна зміна підрядником проектних рішень, завдань генпідрядника обсягів робіт, технічних характеристик, якості матеріалів, комплектуючих виробів відносно включених до робочої проектної документації неприпустима. Вищевказані зміни можливі у разі письмового узгодження з генпідрядником, інакше генпідрядник набуває право не оплачувати вищевказані роботи, а підрядник зобов`язується за власні кошти виконати роботи у відповідності до умов Договору та проектних рішень (п. 3.3.1 Договору).

За умовами п. 3.4 Договору розрахунки за фактично виконані, належним чином документально оформлені та прийняті генпідрядником роботи, здійснюється генпідрядником протягом 5 робочих днів з дати підписання генпідрядником акту здачі-приймання робіт за звітний місяць та/або за звітний період, які підрядник надає на розгляд та підписання генпідряднику не рідше 2 разів на місяць та довідки про вартість робіт.

Остаточний розрахунок за всі виконані роботи, що є предметом цього Договору, сторони здійснюють після прийняття генпідрядником на підставі підписаних без зауважень Актів приймання виконаних робіт за весь об`єм робіт, Довідки про вартість виконаних робіт на весь об`єм робіт за Договором та повного комплекту виконавчої документації, за виключенням раніше здійснених розрахунків. Строк розрахунків - протягом 10 банківських днів з моменту підписання генпідрядником вищезазначених документів без зауважень (п. 3.5 Договору).

Згідно з п. 3.7 Договору при виявлені у розрахунках за виконані роботи у Актах приймання виконаних будівельних робіт та Довідках про вартість виконаних будівельних робіт, які були оформлені та оплачені за попередні періоди, безперечних помилок (в тому числі арифметичних) та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва, вартість виконаних підрядником робіт підлягає коригуванню у періоді, в якому виявлені такі помилки та порушення. Якщо підрядник без надання належного обґрунтування не підписує Акт коригування, такий Акт вважається узгодженим та підписаним належним чином сторонами на 15 календарний день від дати відправлення генпідрядником Акту коригування на адресу підрядника, вказану в даному Договорі.

У відповідності до п. 4.1 Договору підрядник приймає на себе зобов`язання по забезпеченню будівельними матеріалами, обладнанням, будівельною технікою та іншими матеріально-технічними ресурсами.

Пунктами 6.1.4 та 6.1.5 Договору визначено, що генпідрядник зобов`язаний своєчасно здійснювати приймання виконаних робіт у підрядника та своєчасно і в повному обсязі здійснювати оплату прийнятих у підрядника робіт.

Згідно з п. 10.2 Договору датою прийняття генпідрядником виконаних підрядником робіт за звітний період, є дата підписання сторонами без зауважень акту приймання виконаних будівельних робіт, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та повного комплекту виробничо-виконавчої документації (акти прихованих робіт, робочі креслення, протоколи вимірювань, протоколи ущільнення ґрунту, протоколи якості з`єднувальних конструкцій та ін.), які підрядник підписує та скріплює печаткою, та передає генпідряднику до 20 числа звітного місяця.

Пунктом 10.3 Договору узгоджено, що у разі виконання підрядником робіт більше одного звітного періоду, з метою обліку виконаних робіт, проведення їх оплати відповідно до Договору, сторони щомісячно, починаючи з періоду/місяця, в якому розпочато їх виконання і кожного наступного періоду/місяця, в якому вони виконуються, підписують акт приймання виконаних будівельних робіт та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт на виконаний субпідрядником обсяг робіт за звітний період/місяць, проект яких складає субпідрядник, попередньо погодивши та завізувавши остаточні обсяги у відповідальних осіб генпідрядника.

У відповідності до п. 10.4 та п. 10.5 Договору прийом виконаних звітних робіт здійснюється генпідрядником протягом 7 робочих днів з дати отримання від підрядника оригіналів документів, оформлених у порядку та на умовах, зазначених у пунктах 10.2 та 10.3 Договору.

У випадку відсутності з боку генпідрядника заперечень щодо якості та обсягів виконаних підрядником робіт, генпідрядник не пізніше останнього дня строку, встановленого пунктом 10.4 Договору, зобов`язаний підписати Акт приймання виконаних будівельних робіт та довідку про вартість виконаних будівельних робіт, та повернути підряднику по одному їх примірнику.

Згідно з п. 12.1 Договору всі зміни та доповнення до Договору, здійснюється за письмовою згодою сторін.

Даний Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим Договором (п. 15.1 Договору).

На виконання умов Договору, 28.08.2019 відповідачем перераховано позивачу аванс в розмірі 560 000,00 грн. та 29.08.2019 перераховано 175 278,96 грн.

Згідно з пунктами 3 та 4 Додаткової угоди № 1 від 9 грудня 2019 року договірна ціна будівельних робіт, ю, погоджена сторонами у Додатку № 1/5 до Додаткової угоди (договірна ціна) та становить 584 166,92 грн.

Із дати підписання цієї Додаткової угоди договірна ціна, вказана у пункті 3.1 Договору збільшується на розмір вартості додаткових робіт, передбачених до виконання цією Додатковою угодою та разом становить 1 879 655,08 грн.

Означена додаткова угода не підписана зі сторони відповідача, однак, як вбачається з матеріалів справи, 9 грудня 2019 року відповідач сплатив позивачу 245 354,00 грн.

Таким чином, на виконання умов договору відповідачем перераховано позивачу кошти у розмірі 980 632,96 грн.

На виконання умов Договору, сторонами підписано без заперечень та зауважень Акти приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суми 66 628,80 грн., 63 809,88 грн., 13 556,40 грн. та 248 875,50 грн., за жовтень 2019 року на суми 5 653,20 грн., 2 731,20 грн. та 85 341,74 грн., довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за вересень 2019 року на суму 392 870,58 грн., за жовтень 2019 року на суму 93 726,14 грн.

Також, в підтвердження виконання робіт за Договором, позивачем надано Акти приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року на суму 583 376,36 грн., за січень 2020 року на суму 95 503,32 грн. та 39 985,80 грн., за травень 2020 року на суми 14 344,86 грн., 256 578,00 грн., 207 633,17 грн. та 98 699,10 грн., довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року на суму 583 376,36 грн., за січень 2020 року на суму 135 489,12 грн. та за травень 2020 року нас уму 574 059,35 грн.

Вказані акти та довідки були направлені відповідачу 22 липня 2021 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи описом вкладення в цінний лист з відміткою відділу поштового зв`язку, фіскальним чеком та накладною № 0312610172581 від 22.07.2021, однак, не були вручені відповідачу.

17 серпня 2021 року зазначені документи були повторно направлені відповідачу та згідно рекомендованого повідомлення про вручення № 0312610163043 були отримані відповідачем 19 серпня 2021 року.

Разом із тим, вищезазначені акти та довідки про вартість не були підписані відповідачем, обґрунтованих відмов від погодження означених актів та довідок відповідачем також не надав, заборгованість за виконані роботи у розмірі 802 084,34 грн. не сплатив, в зв`язку з чим позивач вимушений був звернутись з даним позовом до суду.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.

Зобов`язання в силу вимог ст. 525, 526 Цивільного кодексу України має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу і інших актів законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься у п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України.

За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є договором будівельного підряду.

Згідно з ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 838 ЦК України передбачено, що підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.

Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов`язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов`язку.

Замовник і субпідрядник не мають права пред`являти один одному вимоги, пов`язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ст. 843 ЦК України).

Стаття 844 ЦК України визначає, що ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.

Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.

Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором.

Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін.

У разі перевищення твердого кошторису усі пов`язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

Якщо виникла необхідність проведення додаткових робіт і у зв`язку з цим істотного перевищення визначеного приблизного кошторису, підрядник зобов`язаний своєчасно попередити про це замовника. Замовник, який не погодився на перевищення кошторису, має право відмовитися від договору підряду. У цьому разі підрядник може вимагати від замовника оплати виконаної частини роботи.

Підрядник, який своєчасно не попередив замовника про необхідність перевищення приблизного кошторису, зобов`язаний виконати договір підряду за ціною, встановленою договором.

Підрядник не має права вимагати збільшення твердого кошторису, а замовник - його зменшення в разі, якщо на момент укладення договору підряду не можна було передбачити повний обсяг роботи або необхідні для цього витрати.

У разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути надані підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису. У разі відмови замовника від збільшення кошторису підрядник має право вимагати розірвання договору.

Згідно з пунктами 3 та 4 Додаткової угоди № 1 від 9 грудня 2019 року договірна ціна будівельних робіт, ю, погоджена сторонами у Додатку № 1/5 до Додаткової угоди (договірна ціна) та становить 584 166,92 грн.

Із дати підписання цієї Додаткової угоди договірна ціна, вказана у пункті 3.1 Договору збільшується на розмір вартості додаткових робіт, передбачених до виконання цією Додатковою угодою та разом становить 1 879 655,08 грн.

Означена додаткова угода не підписана зі сторони відповідача, однак, як вбачається з матеріалів справи, 9 грудня 2019 року відповідач сплатив позивачу 245 354,00 грн., що свідчить про погодження відповідачем збільшення суми кошторису, що також узгоджується із п. 3.3 Договору, яким узгоджено зокрема, що Договірна ціна може уточнюватись сторонами тільки у випадку зміни (збільшення або зменшення) обсягів робіт з ініціативи генпідрядника.

Суд також враховує, що на момент підписання такої додаткової угоди, у відповідача не виникло обов`язку зі сплати додаткових коштів за Договором, оскільки станом на 09.12.2019, позивачем було виконано роботи на суму 486 596,72 грн., що не перевищує суми узгодженого у п. 3.2 Договору авансу (735 278,96 грн.), яку відповідачем перераховано 28.08.2019 в розмірі 560 000,00 грн. та 29.08.2019 в розмірі 175 278,96 грн.

Згідно зі ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії (ч. 2 ст. 640 ЦК України).

Статтею 641 ЦК України передбачено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.

Відповідно до ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Отже, наведені у сукупності фактичні обставини справи свідчать, що відповідачем погоджено укладення Додаткової угоди № 1 від 09.12.2019 до Договору, шляхом сплати додаткової суми коштів.

Замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі (ч. 1 ст. 853 ЦК України).

Частиною 4 ст. 882 ЦК України визначено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

На виконання умов Договору, сторонами підписано без заперечень та зауважень Акти приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суми 66 628,80 грн., 63 809,88 грн., 13 556,40 грн. та 248 875,50 грн., за жовтень 2019 року на суми 5 653,20 грн., 2 731,20 грн. та 85 341,74 грн., довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за вересень 2019 року на суму 392 870,58 грн., за жовтень 2019 року на суму 93 726,14 грн.

Також, в підтвердження виконання робіт за Договором, позивачем надано Акти приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року на суму 583 376,36 грн., за січень 2020 року на суму 95 503,32 грн. та 39 985,80 грн., за травень 2020 року на суми 14 344,86 грн., 256 578,00 грн., 207 633,17 грн. та 98 699,10 грн., довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року на суму 583 376,36 грн., за січень 2020 року на суму 135 489,12 грн. та за травень 2020 року на суму 574 059,35 грн.

Вказані акти та довідки були направлені відповідачу 22 липня 2021 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи описом вкладення в цінний лист з відміткою відділу поштового зв`язку, фіскальним чеком та накладною № 0312610172581 від 22.07.2021, однак, не були вручені відповідачу.

17 серпня 2021 року зазначені документи були повторно направлені відповідачу та згідно рекомендованого повідомлення про вручення № 0312610163043 були отримані відповідачем 19 серпня 2021 року.

Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Таким чином, враховуючи не надання вмотивованих відмов від підписання Актів, в тому числі в процесі розгляду справи, суд дійшов висновку про те, що роботи виконані позивачем за Договором на суму 1 782 717,30 грн. є такими, що прийняті відповідачем без заперечень та зауважень, та відповідно настання у відповідача обов`язку зі здійснення розрахунків за виконані позивачем за Договором роботи.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ч. 1 ст. 854 ЦК України визначає, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

За умовами п. 3.4 Договору розрахунки за фактично виконані, належним чином документально оформлені та прийняті генпідрядником роботи, здійснюється генпідрядником протягом 5 робочих днів з дати підписання генпідрядником акту здачі-приймання робіт за звітний місяць та/або за звітний період, які підрядник надає на розгляд та підписання генпідряднику не рідше 2 разів на місяць та довідки про вартість робіт.

Остаточний розрахунок за всі виконані роботи, що є предметом цього Договору, сторони здійснюють після прийняття генпідрядником на підставі підписаних без зауважень Актів приймання виконаних робіт за весь об`єм робіт, Довідки про вартість виконаних робіт на весь об`єм робіт за Договором та повного комплекту виконавчої документації, за виключенням раніше здійснених розрахунків. Строк розрахунків - протягом 10 банківських днів з моменту підписання генпідрядником вищезазначених документів без зауважень (п. 3.5 Договору).

Статтею 599 ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідачем в свою чергу, доказів оплати заборгованості в розмірі 802 084,34 грн., до матеріалів справи не надано.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (ч. 2 ст. 193 Цивільного кодексу України).

Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що боржник вважається таким, що прострочив виконання грошового зобов`язання з оплати виконаних робіт у розмірі 802 084,34 грн., а тому за відповідачем обліковується заборгованість у розмірі 802 084,34 грн.

Також, у зв`язку з порушенням відповідачем взятих на себе зобов`язань за Договором в частині здійснення розрахунків, позивачем нараховано та заявлено до стягнення 88 844,57 грн. пені, 17 997,00 грн. 3% річних та 49 277,41 грн. інфляційних втрат.

Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до статей 216, 218 ГК України порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій в порядку, передбаченому законодавством та договором.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).

У відповідності до норм частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Суд зазначає, що за порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором (частина друга статті 193, частина перша статті 216 та частина перша статті 218 ГК України).

Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статті 217 ГК України є штрафні санкції, до яких віднесено пеню.

Такий вид забезпечення виконання зобов`язання (та одночасно вид відповідальності за неналежне виконання/невиконання зобов`язання) як пеня та механізм її нарахування встановлено частиною третьою статті 549 ЦК України, частиною шостою статті 231 ГК України та частиною шостою статті 232 ГК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Відповідно до п. 13.2 Договору у разі порушення термінів платежів, що обумовлені в п. 4.1.1 даного Договору покупець сплачує продавцю пеню у розмірі 0,1% від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день затримки.

При цьому, ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» визначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Враховуючи той факт, що акти виконаних будівельних робіт та відповідні довідки отримані відповідачем 19 серпня 2021 року, а також враховуючи приписи пункту 10.4. договору, суд дійшов висновку про те, що ці документи вважаються підписаними 31 серпня 2021 року.

Згідно з приписами пункту 3.5 Договору останнім днем для сплати заборгованості було 14 вересня 2022 року, а відтак перший день прострочення - 15 вересня 2021 року.

Здійснивши перерахунок заявленого до стягнення розміру пені з урахуванням приписів наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог в частині стягнення з відповідача пені у розмірі 16 063,66 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановлено індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Здійснивши перерахунок заявлених до стягнення сум 3% річних та інфляційних втрат, судом встановлено, що стягненню з відповідача підлягають 3% у розмірі 2 834,76 грн. та інфляційні втрати в розмірі 9 625,01 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач під час розгляду справи не надав суду жодних доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про належне виконання взятих на себе зобов`язань за Договором.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору в цій частині на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Білд Хоум" (02132, місто Київ, вулиця Зарічна, будинок 1Б; ідентифікаційний код: 39141486) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Комплексний захист" (03126, місто Київ, проспект Відрадний, будинок 36-Б, приміщення 71; ідентифікаційний код: 31723921) заборгованість у розмірі 802 084 (вісімсот дві тисячі вісімдесят чотири) грн. 34 коп., 3% річних в розмірі 2 834 (дві тисячі вісімсот тридцять чотири) грн. 76 коп., інфляційні втрати в розмірі 9 625 (дев`ять тисяч шістсот двадцять п`ять) грн. 01 коп., пеню в розмірі 16 063 (шістнадцять тисяч шістдесят три) грн. 66 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 12 504 (дванадцять тисяч п`ятсот чотири) грн. 56 коп.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 16.11.2022

Суддя О.А. Грєхова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.11.2022
Оприлюднено17.11.2022
Номер документу107351062
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду

Судовий реєстр по справі —910/20865/21

Рішення від 28.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Рішення від 28.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Рішення від 07.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 14.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Рішення від 07.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 12.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 11.09.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 25.07.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 17.07.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 13.06.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні