ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про передачу справи за підсудністю
16 листопада 2022 року м.Харків Справа № 913/229/22
Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши матеріали позовної заяви без номеру від 31.10.2022 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форсаж Агро» (місцезнаходження: селище Мирне, Сватівський р-н, Луганська обл., 92212)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» (місцезнаходження: просп. Героїв України, буд. 113, м. Миколаїв, 54025)
про стягнення 1945729 грн 00 коп.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Форсаж Агро» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» про стягнення суми попередньої оплати за договором купівлі-продажу № 41/62 250 від 31.08.2021 у розмірі 1815000 грн 00 коп., пені у розмірі 90750 грн 00 коп., 3% річних в розмірі 39979 грн 00 коп., що разом складає 1945729 грн 00 коп.
Обґрунтовуючи подання позову до Господарського суду Луганської області, позивач посилається на ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до приписів якої позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
За доводами позивача, справа підсудна Господарському суду Луганської області, оскільки у п. 3.1.1. договору купівлі-продажу № 41/62 250 від 31.08.2021 місцем його виконання (передачі товару) є склад продавця (відповідача) в м. Старобільську Луганської області. Таким чином, позивач вважає, що внаслідок визначення місця виконання договору Луганська область, позов подається до Господарському суду Луганської області.
Вирішуючи питання, які пов`язані із призначення справи до розгляду, у тому числі дотримання правил територіальної юрисдикції, суд зазначає наступне.
Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах (ст. 1 Господарського процесуального кодексу України).
Параграфом 3 глави 2 Господарського процесуального кодексу України врегульовано територіальну юрисдикцію (підсудність).
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Частина 2 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відомості про офіційну адресу місцезнаходження юридичної особи, зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до ч. 1 ст. 7 та ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», є достовірними.
Відповідно до інформації, отриманої на сайті https://opendatabot.ua, місцезнаходженням відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» є: просп. Героїв України, буд. 113, м. Миколаїв, 54025.
Вказану адресу відповідача зазначає і позивач у позовній заяві.
Приписами ст. 29 Господарського процесуального кодексу України передбачено підсудність справ за вибором позивача.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Згідно ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, та у даному випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.
За умовами п. 3.1.1. договору купівлі-продажу № 41/62 250 від 31.08.2021 сторони передбачили, що продавець зобов`язаний поставити товар покупцю на умовах самовивозу зі складу продавця за адресою: Луганська область, м. Старобільськ.
Предметом позову у даному спорі є вимога саме про стягнення грошових коштів (повернення суми попередньої оплати) у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем умов договору купівлі-продажу № 41/62 250 від 31.08.2021.
Спір про стягнення грошових коштів безпосередньо не пов`язаний з місцем виконання угоди, оскільки предметом спору є вимога про стягнення коштів, а не спір про поставку товару за вказаною в п. 3.1.1. договору купівлі-продажу № 41/62 250 від 31.08.2021 адресою. Зобов`язання з повернення суми попередньої оплати не є такими, які належить, через їх особливість, виконувати тільки в певному місці.
Враховуючи викладене та те, що особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, відсутні відомості щодо узгодження сторонами місця виконання щодо здійснення оплати за товар, повернення коштів у договорі купівлі-продажу № 41/62 250 від 31.08.2021, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування положення ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України та необхідність визначення підсудності за загальними правилами.
Приймаючи до уваги, зобов`язання щодо повернення суми попередньої оплати не є такими, що можуть виконуватись лише в певному місці (ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України), а також враховуючи те, що місцезнаходженням юридичної особи відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» є: просп. Героїв України, буд. 113, м. Миколаїв, 54025, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі матеріалів позовної заяви з додатками за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду Миколаївської області.
Відповідно до ч. 9 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, якщо буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі викладеного, справа № 913/229/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форсаж Агро» до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» про стягнення 1945729 грн 00 коп. підлягає передачі за територіальною підсудністю до Господарського суду Миколаївської області за місцезнаходженням відповідача у справі Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» (просп. Героїв України, буд. 113, м. Миколаїв, 54025).
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення (ч. 3 Господарського процесуального кодексу України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 27, 29, 31, 176, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Матеріали справи № 913/229/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форсаж Агро» до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг» про стягнення 1945729 грн 00 коп. передати за територіальною підсудністю до Господарського суду Миколаївської області (вул. Фалєєвська, 14, м. Миколаїв, 54001).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
СуддяСергій МАСЛОВСЬКИЙ
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2022 |
Оприлюднено | 18.11.2022 |
Номер документу | 107351561 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Масловський С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні