ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
14 листопада 2022 року м. ТернопільСправа № 921/421/22
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.
за участі секретаря судового засідання Ранецької Л.А.
до відповідача ПрАТ "Тернопільміськгаз", 46008, м. Тернопіль, вул. Шептицького, 20, код ЄДРПОУ 21155959
про визнання дій неправомірними та визнання повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання протиправним та його скасування
Представники сторін в підготовче засідання не прибули.
Згідно ч.3 ст. 222 ГПК України фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Встановив:
Тернопільська обласна спілка споживчих товариств звернулася до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача ПрАТ "Тернопільміськгаз" про визнання дій щодо припинення (обмеження) газопостачання у повідомленні № 1675 від 06 вересня 2022 року неправомірними та визнання повідомлення про відключення від газових мереж у термін до 12 вересня 2022 року протиправним та його скасування.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірні дії відповідача щодо припинення (обмеження) газопостачання на підставі прийнятого ПрАТ "Тернопільміськгаз" повідомлення № 1675 від 06 вересня 2022 року у зв`язку із заборгованістю за компенсацію обсягів неврегульованого небалансу природного газу за листопад 2021 року в обсязі 262 227,49 грн та вважає таке повідомлення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 26 вересня 2022 року позовну заяву № 7/69 від 08.09.2022 (вх. № 478 від 08.09.2022) Тернопільської обласної спілки споживчих товариств прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 24 жовтня 2022 року.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 24 жовтня 2022 року відкладено підготовче засідання у справі № 921/421/22 на 14 листопада 2022 року о 10:30 год.
24 жовтня 2022 року відповідачем подано відзив на позов б/н від 24.10.2022 (вх. № 6961) згідно якого Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз" вважає позовні вимоги Тернопільської обласної спілки споживчих товариств про визнання дій щодо припинення (обмеження) газопостачання у повідомленні № 1675 від 06 вересня 2022 року неправомірними та визнання повідомлення про відключення від газових мереж у термін до 12 вересня 2022 року протиправним та його скасування такими що не підлягають до задоволення, оскільки повідомлення винесено правомірно у відповідності до норм діючого законодавства та в межах договірних відносин між сторонами у справі, а тому є законним та підставним, а позовні вимоги необґрунтованими.
01 листопада 2022 року позивачем подано до суду заяву №7/76 від 31.10.2022 (вх. № 7196) про закриття провадження у справі, відповідно до якого Тернопільська обласна спілка споживчих товариств повідомляє, що строк виконання вимоги в оскаржуваному повідомленні № 1675 від 06 вересня 2022 року закінчився і будь-які дії зі сторони відповідача щодо припинення газопостачання не вчинено, а тому предмет позову відсутній, у зв`язку з чим просить закрити провадження у цій справі та повернути сплачений судовий збір.
В призначене на 14 листопада 2022 року підготовче засідання представники сторін не прибули, хоча про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлялися належним чином.
Розглянувши матеріали справи, а також подану позивачем заяву про закриття провадження у справі, суд відзначає наступне.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до п.17 ч.1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газорозподільної системи (надалі Оператор ГРМ) суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Взаємовідносини Оператора ГРМ із суб`єктами ринку природного газу визначає Кодекс газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (Кодекс ГРМ).
Згідно з п.1 гл.3 розд.VI Кодексу ГРМ споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.
Згідно з п.3, 4 гл.3 розд.VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу, шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Судом встановлено, що 01.07.2015 між Дочірнім підприємством "Газпостач" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" (постачальник) та ПрАТ "Тернопільміськгаз" (оператор ГРМ) та Тернопільською обласною спілкою споживчих товариств (споживач) укладено Типовий договір на постачання природного газу за регульованими тарифами № 1675, відповідно до пункту 1.1. якого постачальник постачає природний газ споживачеві в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і надані послуги у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.
Також умовами Типового договору передбачено можливість припинення/обмеження постачання газу на об`єкти споживача у певних випадках (розділ VII Договору).
Так, відповідно до пункту 7.1. Договору споживач зобов`язаний припинити (обмежити) споживання газу у випадках, передбачених Законом України "Про засади функціонування ринку природного газу" та Договором.
Згідно пункту 7.2. Договору Газорозподільне/Газотранспортне підприємство, у тому числі за дорученням постачальника припиняє або обмежує постачання газу на об`єкти споживача з дотриманням норм безпеки та нормативних документів, що визначають порядок обмеження (припинення) газу, у випадках: непроведення розрахунків за спожитий газ згідно з умовами Договору (за письмовою заявою постачальника); споживання природного газу в обсягах, що перевищує установлений Договором; невиділення споживачеві планових обсягів постачання природного газу (лімітів); несанкційонованого відбору газу або втручання у вузли обліку; визнання аварійним стану системи газопостачання в установленому порядку; письмової заявки споживача з обґрунтуванням таких заходів.
Пунктом 7.3. Договору зазначено, що Газорозподільне/Газотранспортне підприємство у п`ятиденний строк повідомляє постачальника про припинення (обмеження), відновлення споживачеві газопостачання.
Згідно з п.п.2 п.1 гл.7 розд.VI Кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача.
Згідно з постановою Кабінету міністрів України № 1687 від 08.12.2006 затверджено "Порядок пооб`єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення", пунктом 1 якого визначено процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу.
Пунктом 3 цього Порядку визначено, що газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу.
Згідно з п.6 Порядку споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п`ять діб. З цією метою уповноважене підприємство надсилає споживачеві повідомлення (за встановленою Міненерго формою), в якому зазначаються підстави та строк (дата і час) припинення (обмеження) газопостачання, і водночас про це інформує відповідний місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування а також територіальні органи Держжитлокомунінспекції.
У зв`язку із заборгованістю за компенсацію обсягів неврегульованого небалансу природного газу за листопад 2021 року в обсязі 262 227,49 грн ПрАТ "Тернопільміськгаз" надіслало Тернопільській обласній спілці споживчих товариств повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 1675 від 06.09.2022, яке підписано керівником постачальника, у якому запропоновано у термін до 12 вересня 2022 року самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання. А в разі невиконання цієї вимоги транспортування газу буде припинено у примусовому порядку.
Тобто, у повідомленні ПрАТ "Тернопільміськгаз" № 1675 від 06 вересня 2022 року про припинення (обмеження) газопостачання встановлено строк припинення газопостачання, а саме 12 вересня 2022 року та запропоновано самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання.
Положеннями глави 18 Цивільного кодексу України урегульовано питання щодо визначення та обчислення строків.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 Цивільного кодексу України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Частиною 1 ст. 255 Цивільного кодексу України визначено, що якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. У разі, якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли у цій установі за встановленими правилами припиняються відповідні операції.
З урахуванням викладеного, суд констатує, що строк встановлений в оскаржуваному повідомленні ПрАТ "Тернопільміськгаз" № 1675 від 06 вересня 2022 року про припинення (обмеження) газопостачання закінчився 12 вересня 2022 року, отже повідомлення ПрАТ "Тернопільміськгаз" № 1675 від 06 вересня 2022 року про припинення (обмеження) газопостачання не має юридичного значення.
Окрім того, як вбачається із заяви №7/76 від 31.10.2022 Тернопільська обласна спілка споживчих товариств вказує, що відповідачем не вчинено будь-яких дій щодо припинення газопостачання, як у встановлений у спірному повідомленні строк, так і поза ним.
Дані обставини свідчать про відсутність предмета спору.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Приймаючи до уваги відсутність спору між сторонами по справі, господарський суд вважає за необхідне закрити провадження у справі № 921/421/22.
Згідно ч. 3 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
З огляду на закриття провадження у справі господарським судом з підстав відсутності предмета спору, відповідно сплачений позивачем судовий збір підлягає поверненню на підставі п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" .
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем згідно платіжного доручення за № 2528 від 08.09.2022 сплачено судовий збір в сумі 2 481,00 грн.
Судом встановлено, що позивач у заяві № №7/76 від 31.10.2022 (вх. № 7196) просить суд повернути з Державного бюджету України Тернопільській обласній спілці споживчих товариств сплачений судовий збір.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене та відповідну заяву позивача, суд вважає за необхідне повернути Тернопільській обласній спілці споживчих товариств сплачений судовий збір за подання позову в розмірі 2 481,00 грн.
При цьому, платіжне доручення за № 2528 від 08.09.2022 про сплату судового збору в сумі 2 481,00 грн залишається в матеріалах справи № 921/421/22.
За таких обставин, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 231, ст. 232-235 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Закону України "Про судовий збір", господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву №7/76 від 31.10.2022 (вх. № 7196) Тернопільської обласної спілки споживчих товариств про закриття провадження у справі задоволити.
2. Провадження у справі № 921/421/22 за позовом Тернопільської обласної спілки споживчих товариств, 46001, м. Тернопіль, майдан Волі, 4 до відповідача Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз", 46008, м. Тернопіль, вул. Шептицького, 20 про визнання дій неправомірними та визнання повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання протиправним та його скасування закрити.
3. Повернути Тернопільській обласній спілці споживчих товариств, 46001, м. Тернопіль, майдан Волі, 4, код ЄДРПОУ 01767413) з Державного бюджету України (ГУК у Терн.обл./тг м.Терноп./22030101, код ЄДРПОУ 37977599, банк - Казначейство України (ЕАП), р/р UA668999980313131206083019751, МФО 899998, КБК 22030101) через Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області (46025, Тернопільська обл., місто Тернопіль, БУЛЬВАР ТАРАСА ШЕВЧЕНКА, будинок 39, код ЄДРПОУ 37977599) судовий збір в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн 00 коп., сплачений згідно платіжного доручення № 2528 від 08.09.2022.
4. Копію ухвали направити рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення:
- Тернопільській обласній спілці споживчих товариств, 46001, м. Тернопіль, майдан Волі, 4;
- ПрАТ "Тернопільміськгаз", 46008, м. Тернопіль, вул. Шептицького, 20.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Ухвала підписана 16.11.2022.
Суддя Н.В. Охотницька
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2022 |
Оприлюднено | 18.11.2022 |
Номер документу | 107352147 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Охотницька Н.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні