Рішення
від 16.11.2022 по справі 925/850/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2022 року м. Черкаси справа № 925/850/22

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Нестеренко А.М., без участі представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, справу за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс 2000" та ОСОБА_1 про стягнення 62000 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс 2000" (далі-відповідач - 1) та ОСОБА_1 (далі-відповідач 2) про солідарне стягнення, на підставі кредитного договору № б/н від 23.12.2020 року та укладеного на його виконання договору поруки № POR1608715013220 від 23.12.2020 року, 51612 грн. 23 коп. заборгованості за кредитом, 1166 грн. 67 коп. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 9221 грн. 10 коп. заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, що разом становить 62000 грн., та відшкодування судових витрат.

Позов мотивований порушенням відповідачами зобов`язань з повернення кредитних коштів відповідно до умов кредитного договору № б/н від 23.12.2020 року, договору поруки № POR1608715013220 від 23.12.2020 року.

Ухвалами Господарського суду Черкаської області від 31.08.2022 року, 28.09.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 925/850/22 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін без виклику, призначено судове засідання для розгляду справи по суті, яке в подальшому відкладено на 08.11.2022 року, для забезпечення дотримання прав відповідачів бути проінформованими про час і дату призначення судового засідання, розміщено інформацію про повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс 2000" та ОСОБА_1 на офіційній сторінці Господарського суду Черкаської області веб-порталу судової влади України.

Сторони явку представників в судове засідання 08.11.2022 року не забезпечили, позивач належним повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідачі письмовий відзив на позовну заяву не подали, ухвали Господарського суду Черкаської області від 31.08.2022 року, 28.09.2022 року адресовані відповідачу-1 у визначеному ч. 5 ст. 176 ГПК України порядку, відділенням Укрпошти повернені суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Ухвала суду від 31.08.2022 року адресована відповідачу-2 відділенням Укрпошти повернена суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання», ухвала суду від 28.09.2022 року вручена відповідачу-2 особисто відповідно до даних Укрпошти про відстеження поштового відправлення.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача-1 є: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 222.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців», якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні; відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу.

Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3, в разі, якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є:

1) день вручення судового рішення під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Таким чином, суд продемонстрував достатню старанність, щоб дозволити відповідачач, які повинні були знати про правила, що застосовуються до надіслання судових повідомлень учасникам справи, визначитися з провадженням проти них та скористатись правами і обов`язками, передбаченими статтями 42, 46 ГПК України і вважає їх повідомленими належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Враховуючи, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, суд, відповідно до ст. 202 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представника сторін за наявними в ній матеріалами.

Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, судом підписано рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши наявні у справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.

Із Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» від 23.12.2020 року (а.с. 17-19) вбачається, що відповідач-1 Товариство з обмеженою відповідальністю «Будмонтажсервіс 2000», як клієнт, підписанням цієї Заяви на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України приєднався до розділу 3.2.8. Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі Умови), що розміщені на сайті Приватбанку pb.ua. Ця Заява та Умови разом складають кредитний договір між Банком та Клієнтом.

У Заяві передбачені такі істотні умови кредитного договору, зокрема:

Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності Клієнта в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені цим договором терміни (п.1.1.);

розмір кредиту: 350000 грн. (п. 1.2.);

строк кредиту: 12 місяців з дати видачі коштів (п. 1.3.);

у період з дати підписання заяви та до 31.12.2020 року процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців становить 1,4 % в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,2% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту). З 01.01.2021 року процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту). У разі, якщо в період з 23.12.2020 року до 31.12.2020 року виникають прострочення зобов`язань за договором , то починаючи з наступного дня після погашення заборгованості за кредитним договором розмір процентної ставки за користування кредитом відновлюється та перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (скасувальна обставина згідно зі статтею 212 Цивільного кодексу України) (п. 1.4.);

проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4% від суми простроченої заборгованості (п. 1.5.);

порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додатку 1 до цієї Заяви) є невід`ємною частиною договору (п. 1.6.);

у разі: порушення строку повернення кредиту, визначеного п.1.3. цієї заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку; настання обставин, передбачених п. 3.2.8.3.1.3. Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні банку; настання обставин, передбачених п. 3.2.8.6.2., п. 3.2.8.6.6. Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту; клієнт зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч.2 ст. 625 ЦК України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості (п. 1.7.);

клієнт підтверджує ознайомлення із розділом « 1.11 Загальні положення», а також підрозділом « 3.2.8. Умови та Правила надання кредиту «Кредит КУБ» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті банку за адресою: //https:privatbank.ua/terms, у редакції, чинній на дату підписання цієї заяви (п. 2).

Відповідно до Додатку № 1 до Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» № б/н від 23.12.2020 року Графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, строк погашення кредиту (щомісячно, до дати, зазначеної у п. 1.6. Заяви): 12 місяців, з них 1 місяць наступний за датою видачі кредиту, до дати, зазначеної у п. 1.6. Заяви), сума кредиту щомісяця по 29166 грн.67 коп., сума процентів щомісяця по 5600 грн., всього в місяць по 34766 грн. 67 коп. (а.с. 20).

Відповідно до Витягу з «Умов та правил надання банківських послуг» розділ 3.2.8. Умови та правила надання кредиту «Кредит КУБ» вказаний у заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги КУБ від 23.12.2020 року:

п. 3.2.8.1. Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий «Кредит КУБ» (далі - послуга) для фінансування поточної діяльності Клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ» (далі Заява), а також в системі Приват24.

Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 у сервісі «Paperiess» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.

Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари

та послуги.

Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного банку України (далі НБУ), які регулюють кредитні відносини;

п. 3.2.8.3.1. повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві;

п. 3.2.8.3.1.4. Клієнт доручає Банку щомісячно у строки, зазначені в Заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у Банку, на погашення заборгованості за послугою у кількості та розмірі, зазначеному в кредитному договорі. Остаточним терміном погашення заборгованості за договором є дата повернення кредиту;

п. 3.2.8.3.2. за користування послугою Клієнт сплачує щомісячно протягом всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно Графіку, визначених в Заяві та Тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений Графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору згідно п. 3.2.8.6.2.);

п. 3.2.8.3.3. при порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов`язання Клієнт сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у Заяві. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права Банку, передбаченого п. 3.2.8.3.1., Клієнт сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення;

п. 3.2.8.5.3. Клієнт зобов`язується повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для плавного погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку;

п. 3.2.8.5.16. сторони узгодили, що умовою надання кредиту Банком є наявність активного поточного рахунку Клієнта в ПАТ КБ «Приватбанк»;

п. 3.2.8.8.2. - забезпеченням виконання зобов`язань Клієнтом юридичною особою за цим договором є укладення договору поруки;

п. 3.2.8.9.1. за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього договору Клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.;

п. 3.2.8.11. договір є чинним з моменту підписання Клієнтом Заяви про приєднання та перерахування Банком кредитних коштів на рахунок Клієнта. Строк дії договору встановлюється з дня його укладення і до повного виконання сторонами зобов`язань за договором;

п. 3.2.8.12.3. - виконання зобов`язань за кредитами здійснюється за місцезнаходженням підрозділу банку, що надав кредит. Зобов`язання Клієнта за згодою Банку можуть бути виконані іншою особою.

Як вбачається з документу позивача «Об`єкт перевірки: Заява про приєднання до Умов та правил надання послуги КУБ» 23.12.2020 року відповідач-1 підписав Заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги КУБ шляхом накладення електронно-цифрового підпису (а.с. 21).

23.12.2020 року між відповідачем-2 ОСОБА_2 , як поручителем, та позивачем - Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк», як кредитором, укладено договір поруки № POR1608715013220 (далі - Договір поруки, а.с. 32), предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством ТОВ «Будмонтажсервіс 2000», далі боржник, зобов`язань за угодами-приєднання до: 1.1.1. розділу 3.2.8. «Кредит КУБ» Умов та Правил надання банківських послуг, далі Угода 1, по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно п. 3.2.8.3.2. Угоди 1 перші 6 місяців 1,6 % в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця 1,4% від початкового розміру кредиту; за період користування кредитом згідно з п.п. 3.2.8.3.3. Угоди 1 4,0% в місяць від суми простроченої заборгованості; б) кредиту в розмірі 350000 грн. Якщо під час виконання Угоди 1 зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладенні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Угодою 1 в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.

Договором поруки сторони погодили зокрема наступне:

п. 1.2. - поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за Угодою 1 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

п. 1.5. - у випадку невиконання боржником зобов`язань за Угодою 1, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.

п. 2.1.1. - у випадку порушення поручителем зобов`язання, передбаченого п. 2.4.1. цього договору, поручитель доручає кредиторові списувати грошові кошти зі всіх відкритих на ім`я поручителя рахунків у АТ КБ «Приватбанк», які зараховуються в рахунок погашення заборгованості за Угодою 1, послідовності (черговості) виконання грошових зобов`язань. Списання грошових коштів згідно з умовами цього пункту оформлюється меморіальним ордером, у реквізиті «Призначення платежу» якого зазначається інформація про платіж, номер, дату та посилання на цей пункт договору.

п.п. 2.1.2., 2.4.1. - у випадку невиконання боржником якого-небудь зобов`язання, передбаченого п.1.1. цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного (их) зобов`язання(нь). Не направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов`язань за Угодою 1, незалежно від факту направлення чи не направлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги. Поручитель зобов`язаний виконати зобов`язання боржника, зазначені в направленій кредитором вимозі згідно п.п. 2.1.2. п. 2.1. цього договору.

п. 4.1. - сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за Угодою 1 цей договір припиняє свою дію.

Договір поруки підписаний сторонами. Із документу позивача «Об`єкт перевірки: договір поруки № POR1608715013220 від 23.12.2020 року» вбачається, що відповідач-2 23.12.2020 року підписав договір поруки шляхом накладення електронно-цифрового підпису (а.с. 33).

За даними виписки позивача з 01.01.2000 р. по 20.07.2022 р. з рахунку відповідача-1 (а.с. 24), 23.12.2020 року відповідачу-1 видано кредит КУБ згідно договору №б/н розділу 3.2.8 в сумі 350000 грн., а відповідач-1 здійснив такі погашення боргу за кредитним договором № б/н від 23.12.2020 року: 23.01.2021 року 29166 грн.67 коп., 23.02.2021 року 29200 грн., 23.03.2021 року 29166 грн.67 коп., 23.05.2021 року - 21273 грн.49 коп., 17.05.2021 року 4458 грн. 08 коп., 18.05.2021 року 3401 грн.77 коп., 26.05.2021 року - 29166 грн.67 коп., 23.06.2021 року 9320грн. 78 коп., 25.06.2021 року 3510 грн. 54 коп., 25.06.2021 року 14774 грн. 99коп., 29.06.2021 року 1560 грн. 36 коп., 03.08.2021 року 27406 грн. 75 коп., 04.08.2021 року 1759 грн. 02 коп., 27.08.2021 року - 3856 грн. 07 коп., 29.09.2021 року - 13791 грн. 95 коп., 30.09.2021 року - 8845 грн. 79 коп., 05.10.2021 року - 12327 грн. 74 коп., 07.10.2021 року - 19511 грн. 79 коп., 28.10.2021 року - 29166 грн. 67 коп., 31.12.2021 року - 01 коп., 10.01.2022 року - 1500 грн., 11.01.2022 року - 2200 грн., 31.01.2022 року - 01 коп., 17.05.2022 року 521 грн. 05 коп., 31.05.2022 року 263 грн. 95 коп., 02.06.2022 року 400 грн., 30.06.2022 року 01 коп., 04.07.2022 року 700 грн. 05 коп., 08.07.2022 року 1136 грн. 04 коп. залишок (актив): 51612 грн.23 коп. (350000 грн. - 298387 грн.77 коп.)

За розрахунком позивача заборгованість за договором № б/н від 23.12.2020 року, укладеного між позивачем та відповідачем-1, станом на 20.07.2022 року наступна: (а.с. 22), залишок заборгованості за наданим кредитом (тілом кредиту) - 51612 грн.23 коп., в т.ч. залишок простроченої заборгованості за наданим кредитом 51612 грн.23 коп., залишок заборгованості за процентами 1166 грн.67 коп., в т.ч. залишок заборгованості за простроченими процентами 1166 грн.67 коп., заборгованість з комісії 9221 грн.10 коп., в т.ч. заборгованість за простроченою комісією 9221 грн.10 коп., всього заборгованість за кредитом: 62000 грн.

06.01.2022 року позивач, у зв`язку з неповерненням відповідачем-1 вартості виданого позивачем кредиту в повному обсязі, звертався до відповідачів з досудовими вимогами № Е.65.0.0.0/3-KCNCRKUB0CZV9, № Е.65.0.0.0/3-KCNCRKUB0CZV9/DP (а.с.34, 36, докази направлення а.с. 35, 37-38), в яких вимагав погасити прострочену заборгованість сплативши 68721 грн. 06 коп., з урахуванням суми боргу за кредитом, суми процентів за користування кредитом, суми простроченої заборгованості зі сплати комісії, станом на січень 2022 року.

Досудові вимоги позивача відповідачами отримано, однак в повному мірі не виконано, що і стало причиною звернення позивача до суду.

Спірні правовідносини сторін, а відповідно, їх цивільні права та обов`язки, виникли із кредитного договору, за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань кредиту, загальні положення про кредит, як окремий вид зобов`язань, визначені параграфом 2 глави 71 ЦК України, ст.ст. 346, 347 ГК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, главами 19, 20 розділу IV ГК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 4 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1, ч. 2 п.п. 5, 8 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Частиною 2 ст. 20 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом, зокрема, присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків, застосування штрафних санкцій, іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст.ст. 193, 202 ГК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 598, ч. 1 ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 610 ч. 1, ст. 611, ст. 612 ч. 1 ЦК України: порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання; у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, розірвання договору, сплата неустойки, відшкодування збитків; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Частина 1 ст. 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення договору про позику, якщо інше не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Відповідно до положень ст. 1047 ЦК України, договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Відповідно до ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.

Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Відповідно до п.п. 1-3-ст. 207 ЦК України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства. Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.

Відповідно до п. п. 3.2.8.1. Витягу з «Умов та правил надання банківських послуг» розділ 3.2.8. Умови та правила надання кредиту «Кредит КУБ», клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі «Paperless» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Як вбачається з документу позивача «Об`єкт перевірки: Кредитний договір ТОВ «Будмонтажсервіс 2000» 23.12.2020 року відповідач-1 підписав Заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» шляхом накладення електронно-цифрового підпису.

Відповідач-1, підписавши 23.12.2020 року заяву про приєднання до цих Умов, уклав з банком кредитний договір № б/н від 23.12.2020 року на умовах, запропонованих банком.

Крім того, зобов`язання відповідача-1 - Товариства з обмеженою відповідальністю Будмонтажсервіс 2000 за кредитним договором № б/н від 23.12.2020 року забезпечені порукою ОСОБА_1 за договором поруки № POR1608715013220 від 23.12.2020 року.

Відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Із виписки позивача виданої за період з 23.12.2020 року по 20.07.2022 року з рахунку відповідача-1 вбачається, що 23.12.2020 року відповідачу-1 видано кредит КУБ згідно договору № б/н та розділу 3.2.8. pb.ua/terms в сумі 350000 грн., який повернений банку не у повному обсязі. Рух коштів на цьому рахунку відображений у виписках банку по рахунку клієнта та розрахунку заборгованості. Наявність і розмір спірної заборгованості за кредитом у сумі 51612 грн. 23 коп. підтверджені позивачем належними та допустимими доказами, відповідачами не спростовані, тому вимога про їх стягнення солідарно з обох відповідачів судом визнається доведеною та обґрунтованою і підлягає до задоволення в повному обсязі.

Також, позивачем заявлено до стягнення 1166 грн. 67 коп. заборгованості за відсотками нарахованими на прострочену заборгованість та 9221 грн. 10 коп. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.

Згідно з частинами 1, 3 статті 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій же сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій же кількості, такого ж роду та такої ж якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця.

Відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Відповідач-1, погодившись та приєднавшись до Умов та Правил надання банківських послуг, зобов`язався сплачувати проценти за користування кредитом, порядок та розмір нарахування яких визначені Умовами.

Відповідно до ч. 1 ст. 1056-1 ЦК України, розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується приєднання відповідачем до Умов та правил надання банківських послуг банку, що є кредитним договором та договором приєднання, вимоги позивача про стягнення відсотків (процентів) за користування кредитом, комісії відповідають умовам п. п. 3.2.8.3.2, 3.2.8.3.3 Умов та правил надання банківських послуг, їх розрахунок методологічно і арифметично проведено правильно, судом перевірений, тому вимоги позивача про їх стягнення підлягають до задоволення в судовому порядку в повному обсязі.

Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:

учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);

кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);

належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);

обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);

достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);

наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);

учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);

суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованості за кредитним договором № б/н від 23.12.2020 року та договором поруки № POR1608715013220 від 23.12.2020 року, у розмірі 51612 грн. 23 коп. заборгованості за кредитом, 1166 грн. 67 коп. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 9221 грн. 10 коп. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії є доказаними, обґрунтованими, тому їх задовольняє повністю.

На підставі ст. 129 ГПК України, судові витрати позивача у виді сплаченого судового збору у сумі 2481 грн. підлягають стягненню з відповідачів на його користь в дольовому порядку по 1240 грн. 50 коп. з кожного.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю Будмонтажсервіс 2000, код ЄДРПОУ 42350452, місцезнаходження: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 222 та з ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк, код ЄДРПОУ 14360570, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д 51612 грн. 23 коп. заборгованості за кредитом, 1166 грн. 67 коп. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 9221 грн. 10 коп. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Будмонтажсервіс 2000, код ЄДРПОУ 42350452, місцезнаходження: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 222 на користь Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк, код ЄДРПОУ 14360570, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д - 1240 грн. 50 коп. судового збору.

Стягнути з ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк, код ЄДРПОУ 14360570, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д - 1240 грн. 50 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16.11.2022 року.

Суддя В.М. Грачов

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення16.11.2022
Оприлюднено18.11.2022
Номер документу107352633
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —925/850/22

Судовий наказ від 13.12.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Судовий наказ від 13.12.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Судовий наказ від 13.12.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Судовий наказ від 13.12.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Рішення від 16.11.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 28.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 30.08.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні