Рішення
від 17.11.2022 по справі 941/947/22
ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2022 рокусмт ПетровеСправа № 941/947/22 Провадження № 2/941/344/22

Петрівський районний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого судді - Колесник С. І.

при секретарі - Молдавській А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Петрове в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", від імені якої діє Прокопенко Віталій Миколайович, до ОСОБА_1 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на нерухоме майно, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся з позовом до суду, мотивуючи це тим, що 14.12.2001 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос" придбало у ОСОБА_1 переробний комплекс млина та олійниці, а також зерновий склад, що підтверджується договором купівлі-продажу від 14.12.2001 року, укладеним у простій письмовій формі. На початку2022року СТОВ"Колос"звернулось доПетрівської селищноїради Кіровоградськоїобластіз питанням надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок в оренду під вище вказаними об`єктами нерухомого майна, однак під час перегляду документів спеціалістами земельного відділу селищної ради було роз`яснено, що оскільки право власності на об`єкти нерухомості не зареєстровано у встановленому законом порядку, надати дозвіл на розробку документацій немає підстав та рекомендовано звернутись до суду.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, проте письмовою заявою прохав суд розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідачка в судове засідання теж не з`явилася, однак подла до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов визнала у повному обсязі.

Суд, дослідивши документи справи вважає, що позов слід задовольнити з слідуючих підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 14.12.2001 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос" придбало у ОСОБА_1 переробний комплекс млина та олійниці, а також зерновий склад, що підтверджується договором купівлі-продажу від 14.12.2001 року, укладеним у простій письмовій формі (а.с.12).

На початку2022року СТОВ"Колос"звернулось доПетрівської селищноїради Кіровоградськоїобластіз питанням надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок в оренду під вище вказаними об`єктами нерухомого майна, однак під час перегляду документів спеціалістами земельного відділу селищної ради було роз`яснено, що оскільки право власності на об`єкти нерухомості не зареєстровано у встановленому законом порядку, надати дозвіл на розробку документацій немає підстав та рекомендовано звернутись до суду.

У відповідності до ст. 227 ЦК УРСР (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин), договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу).

Статтею 47 ЦК УРСР, встановлювалось, що нотаріальне посвідчення угод обов`язкове лише у випадках, зазначених у законі. Недодержання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угоди з наслідками, передбаченими частиною другою статті 48 цього Кодексу. Якщо одна з сторін повністю або частково виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконала угоду, визнати угоду дійсною. В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.

Аналізуючи норми ЦК УРСР, можна зробити висновок, що нотаріальному посвідченню підлягали лише житлові будинки, вимоги щодо нотаріального посвідчення інших об`єктів нерухомості, чинне на той час законодавство не містило, а отже укладений договір між позивачем та відповідачем є дійсним.

З довідок № 217 та № 218 від 17.08.2022 року виданих Петрівською селищною радою Кіровоградської області, вбачається, що будівля переробного комплексу та зернового складу знаходять в користуванні СТОВ "Колос" з 2001 року по даний час, тобто з моменту укладання вищевказаного договору купівлі-продажу (а.с.26-27).

Відповідно до Витягів з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адреси Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва від 28.09.2022 року, зерновому складу присвоєно адресу Кіровоградська область Олександрійський район Петрівська територіальна громада с. Зелене, вулиця Чкалова, 46-В, а переробному комплексу сільськогосподарського призначення АДРЕСА_1 (а.с.22-25).

Положенням ч. 1 ст. 203 ЦК України передбачено, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Однак, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Частина друга цієї ж статті встановлює, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. У частині 1 статті 334 ЦК України вказано, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно з ч.3 ст. 334 ЦК України, право власності на майно за договором , який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

На підставі викладеного та враховуючи те, що сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, відбулося повне виконання попереднього договору, а також те, що іншого способу визнати право власності не має, що змушує позивача звернутись до суду про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на нерухоме майно, суд вважає, що позов слід задовольнити.

Вказані правовідносини регулюються ст.ст.220, 328, 334, 392 ЦК України.

Керуючись ст.ст.213, 214, 215 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу переробного комплексу млина та олійниці, а також зернового складу за адресою АДРЕСА_1 , укладений 14.12.2001 року між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колос" та ОСОБА_1 .

Визнати за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колос" (код ЄДРПОУ: 30638961) право власності на зерновий склад, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колос" (код ЄДРПОУ: 30638961) право власності на переробний комплекс сільськогосподарського призначення, який знаходиться за адресою:

АДРЕСА_1 .

Рішення судунабирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після відмови у відкритті апеляційного провадження, повернення апеляційної скарги, залишення її без розгляду, ухвалення іншого рішення, яким закінчується апеляційне провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст рішення складено 17 листопада 2022 року.

Суддя С.І. Колесник

СудПетрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.11.2022
Оприлюднено21.11.2022
Номер документу107387214
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —941/947/22

Рішення від 17.11.2022

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Ухвала від 25.10.2022

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні