ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
17.11.2022Справа № 910/5695/22
Господарський суд місті Києва у складі судді - Г. П. Бондаренко-Легких, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 910/5695/22
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49044, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, 7)
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібний Смак» (02099, м. Київ, вул. Зрошувальна, буд. 5)
Без виклику представників сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» через підсистему "Електронний суд" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до ТОВ «Хлібний Смак» про стягнення 98 537, 02 грн заборгованості.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.07.2022 залишено без руху позовну заяву та надано позивачеві строк на усунення недоліків.
Заявою №б/н від 26.07.2022 позивач усунув недоліки позовної заяви, у зв`язку з чим ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.08.2022 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Також, вказаною ухвалою встановлено відповідачу строк для надання відзиву, попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
20.09.2022 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення доказів, а саме докази направлення відповідачеві акту ціни та вартості спожитого природного акту та рахунку на оплату такого газу.
Станом на момент розгляду справи будь-яких інших документів ні від позивача, ні від відповідача до суду не надходило.
Частиною 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України визначено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва -
ВСТАНОВИВ:
I. Фактичні обставини, що стали підставою спору (підстави позову).
01.02.2022 між ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», як постачальником, та ТОВ «Хлібний Смак», як споживачем, укладено Договір №135 постачання природного газу (далі по тексту - «Договір»).
Відповідно до пункту 1.1. Договору постачальник зобов`язується передати у власність споживачу, що є кінцевим споживачем, природний газ за напрямками його використання (дала по тексту -«Газ»), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором, з урахуванням послуг, передбачених Кодексом ГТС, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2493.
За змістом пункту 2.5. Договору розрахунковим періодом за цим Договором є Газовий місяць, який розпочинається з першої газової доби поточного місяця і триває до початку першої газової доби наступного місяця (далі по тексту - «Газовий місяць»). Газова доба триває з 07:00 ранку за київським часом поточного дня до 07:00 ранку за київським часом наступного дня (далі по тексту - «Газова доба»).
Відповідно до пункту 3.2. Договору підписанням додаткової угоди та узгодження споживачем «Графіку постачання газу та замовлення (бронювання) потужності на відповідний газовий місяць відповідно до цього Договору є підтвердженням наміру, технологічної та фінансової можливості Споживача придбати Газ у відповідному Газовому місяці в обсягах, визначених щодо кожної Газової доби, та є підставою для закупівлі природного газу та замовлення (бронювання) Постачальником у оператора ГТС відповідної потужності (за тарифом на транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи з урахуванням відповідних коефіцієнтів), необхідної для постачання природного газу Споживачу.
Відповідно до пункту 4.1. Договору передачу фактично поставленого Споживачу Газу кожного Газового місяця Сторони оформлюють Актом приймання-передачі Газу за формою, зразок якої наведено у Додатку №1 до цього Договору , з зазначенням фактично переданого обсягу, з визначенням в акті Комерційного та Соціального обсягів постачання. Фактичний обсяг газу, що переданий Постачальником Споживачу, визначається за даними, отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС.
Відповідно до пункту 4.3. Договору постачальник до 12-го числа місяця (включно), наступного за Газовим місяцем підписує та надсилає Споживачу два примірники Акту приймання-передачі Газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності, плати за добовий небаланс (далі по тексту - «Акт») із зазначенням фактично переданого обсягу Газу за відповідний Газовий місяць, що визначається за даними отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС.
За змістом пункту 4.3.1. Договору на підставі коригування вартості Соціального газу відповідно до пункту 6.8. Договору Постачальник підписує та надає Споживачу два примірники оновленого Акту приймання-передачі Газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності, плати за добовий небаланс із зазначенням фактично переданого обсягу Газу за відповідний Газовий місяць, що визначається за даними отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС, у строки визначені п. 6.9.
Відповідно до пункту 4.4. Договору споживач протягом 2 (двох) робочих днів з дати одержання двох примірників Акту зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу Акту, підписаний уповноваженим представником споживача або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання Акту.
Пунктом 4.5. Договору визначено, що для пришвидшення комунікації сторони використовують одночасно всі електронні адреси та телефонний зв`язок контактних осіб сторін, що вказані в п. 3.9., 3.10 Договору, зокрема, для надання скан-копій актів та вмотивованих відмов від їхнього підписання. Надання Постачальнику електронних копій актів та вмотивованих відмов від їхнього підписання не звільняє Споживача від надання цих документів на паперових носіях.
Пунктом 4.6. Договору передбачено, що у випадку ненадходження від споживача підписаного примірника Акту або письмової мотивованої відмови від підписання такого Акту (в електронній формі або на паперовому носії) в строки, визначені п. 4.4. цього Договору, Акт вважається узгодженим та підписаним Споживачем без зауважень, при цьому датою підписання Акту приймається дата складення Акту постачальником, що зазначена в Акті. В будь-якому випадку положення даного пункту не звільняє Споживача від обов`язку надати Постачальникові підписаний примірник Акту.
Відповідно до пункту 5.1.1. постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлений природний газ, включаючи вартість потужності, та плати за добовий небаланс та інші платежі, передбачені Договором.
Відповідно до пункту 5.3.11 Споживач зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі здійснювати оплату за газ з урахуванням замовлення (бронювання) потужності, плати за добовий небаланс на умовах, визначених Договором.
Пунктом 6.1. Договору визначено, що розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім обмежень в частині граничного ціноутворення за Соціальний газ. Підписуючи Договір споживач підтверджує що ознайомлений з тим, що протягом дії Договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір споживач підтверджує що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії Договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається.
Пунктом 6.8. Договору визначено, що ціна соціального газу перераховується з урахуванням перерахунку рентних платежів. Перерахунок рентних платежів проводиться за фактом опублікування середньої митної вартості імпортного природного газу, що склалися у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України за відповідний місяць передачі газу згідно вимог Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 7.1. Договору споживач зобов`язаний сплатити вартість Газу, що передається за цим Договором, з урахуванням замовлення (бронювання) потужності, плати за добовий небаланс у строки, визначені Договором шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Постачальника, Санкції оплачуються за окремим рахунком, вимогою, Умови та порядок розрахунків визначаються в Додатку №3 до Договору.
Датою оплати споживачем вартості спожитого природного газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності, плати за добовий небаланс є дата надходження грошових коштів на рахунок постачальника (пункт 7.3. Договору).
Відповідно до пункту 14.1. Договору Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з моменту реєстрації споживача в реєстрі постачальника на інформаційній платформі ОГТС до 31 грудня 2022 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
01.02.2022 між сторонами підписано графік постачання обсягів природного газу та замовлення (бронювання) потужності за напрямками використання (Додаток №1 до Договору).
01.02.2022 між сторонами підписано Додаток №2 до Договору (Перелік кодів-точок комерційного обліку).
01.02.2022 між сторонами підписано Додаток №3 до Договору (Умови здійснення розрахунків).
Пунктом 9 Додатку 3 до Договору встановлено, що оплата за поставлений Газ, включаючи вартість замовлення (бронювання) потужності, вартість плати за добовий небаланс сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється Споживачем на поточний рахунок Постачальника шляхом здійснення оплати, наступних умов:
- 100% вартості (з ПДВ) замовлення обсягу Соціального Газу відповідно до Договору та/або додаткової угоди, «Графіку постачання Газу та замовлення (бронювання) потужності», узгодженому відповідно до Договору, з використанням Прогнозної ціни Соціального Газу протягом 2-ох банківських днів з дня виставлення рахунку Постачальником (п. 9.1 Додатку 3).
- 40% вартості (з ПДВ) загального замовленого обсягу відповідно «Графіку постачання Газу та замовлення (бронювання) потужності», узгодженому відповідно до Договору, з використанням Прогнозованої ціни Комерційного газу - не пізніше 10 числа Газового місяця;
- 30% вартості (з ПДВ) загального замовленого обсягу відповідно «Графіку постачання Газу та замовлення (бронювання) потужності», узгодженому відповідно до Договору, з використанням Прогнозованої ціни Комерційного газу - не пізніше 20 числа Газового місяця;
- 30% вартості (з ПДВ) загального замовленого обсягу відповідно «Графіку постачання Газу та замовлення (бронювання) потужності», узгодженому відповідно до Договору, з використанням Прогнозованої ціни Комерційного газу - не пізніше 30 числа Газового місяця;
Остаточний розрахунок в обсязі залишку вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання Газу з використанням Фактичної ціни Газу з урахуванням вартості замовлення (бронювання) потужності, вартості плати за добовий небаланс сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим Газовим місяцем.
На підставі коригування вартості Соціального газу (в частині перерахунку рентних платежів) відповідно до п. 6.8 Договору остаточний розрахунок в обсязі різниці вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання Газу з використанням оновленої фактичної ціни газу, з урахуванням вартості замовлення (бронювання) потужності вартості плати за добовий небаланс сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється протягом 2-х банківських днів з дня виставлення постачальником відповідного рахунку на оплату.
Позивачем зроблено акт від 28.02.2022 приймання-передачі природного газу за Договором на суму 601049, 68 грн, а також рахунок №135 за лютий 2022 року на суму 601049, 68 грн.
Вказані акт та рахунок направлені відповідачеві на електронну пошту, зазначену у Договорі, 31.05.2022, що підтверджується скріншотом відправлених повідомлень.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 зі змінами, внесеними від 30 грудня 2021 р. № 1435, керуючись постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №№ 2496, 2500 (зі змінами), та Законом України "Про ринок природного газу" від 09.04.2015 № 329-VIII, постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2021 р. № 1433, постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року №341 зі змінами було позивачем зроблено перерахунок рентних платежів за Соціальний Газ поставлений Споживачу у лютому 2022 року, та направлено Відповідачу оновлені акт та рахунок за лютий 2022 рік.
Оновлені акт від 14.03.2022 на суму 608 537, 02 грн та рахунок №135 за лютий 2022 на суму 608 537, 02 грн направлені відповідачеві на електронну пошту, зазначену у Договорі, - 06.07.2022, а також засобами поштового зв`язку - 08.07.2022, та отримані відповідачем 18.07.2022, що підтверджується матеріалами справи.
У матеріалах справи наявна виписка по особовому рахунку позивача НОМЕР_1 / НОМЕР_2 .
За даними виписки відповідачем на рахунок позивача, на підставі договору №135 від 19.01.2022 та рахунку №135 від 25.01.2022, перераховано 510 000, 00 грн (25 000 + 485 000).
Отже, не оплаченим залишився газ на суму 98 537, 02 грн (608 537, 02 - 510 000, 00).
У зв`язку з тим, що відповідач не виконав свої зобов`язання зі сплати вартості спожитого природного газу за лютий 2022 року за ним утворилась заборгованість у розмірі 98 537,02 грн, яку позивач просить стягнути на свою користь.
II. Предмет та підстави позову.
Предметом позову у даній справі є вимоги позивача про стягнення з відповідача основної заборгованості за Договором у розмірі 98 537,02 грн.
Юридичними підставами позову є стаття 193 Господарського кодексу України, статті 509, 525, 526, 549, 625 Цивільного кодексу України.
Фактичними підставами позову є неналежне виконання відповідачем взятих зобов`язань за Договором в частині оплати вартості поставленого газу.
III. Доводи позивача щодо суті позовних вимог.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив що відповідач має сплатити вартість поставленого йому газу на суму 98 537,02 грн.
IV. Обґрунтування вирішення спору за наявними матеріалами справи.
04.08.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Означеною ухвалою, суд запропонував відповідачеві надати до суду відзив впродовж 15 днів з дня вручення ухвали від 04.08.2022.
Також, відповідача було попереджено, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини другої ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
Частиною п`ятою ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог статті 120 цього Кодексу.
Ухвалу про відкриття провадження від 04.08.2022 направлено відповідачу на адресу, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Поштове відправлення №01054 9257525 5 отримано відповідачем 10.08.2022
Отже відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи №910/5695/22, однак своїм правом на подачу письмового відзиву не скористався, доказів на обґрунтування своєї правової позиції у справі не надав.
У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак? не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
V. Оцінка доказів судом та висновки суду.
З урахуванням предмету позовних вимог, їх юридичних та фактичних підстав, суд визначає, що перелік обставин, які є предметом доказування у справі, становлять обставини, від яких залежить відповідь на такі ключові питання:
- чи настав строк виконання відповідачем зобов`язань по договору в частині оплати вартості газу?;
- чи наявні підстави для стягнення з відповідача грошових коштів?
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Висновок суду про настання строку виконання відповідачем зобов`язань по договору в частині оплати вартості поставленого газу.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та інших нормативно-правових актів.
Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 174 Господарського кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення господарських зобов`язань є укладення господарського договору та інших угод. Зі змістом зазначеної норми кореспондуються приписи частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, відповідно до яких підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами статей 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 3 статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Частиною 1 статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Правила постачання природного газу, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496, розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є, зокрема:
наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу;
наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу;
наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов;
наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період для потреб споживача;
відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Усі умови поставки природного газу за договором мають бути справедливими та добре відомими заздалегідь. У будь-якому випадку вся відповідна інформація має бути надана споживачеві до укладення договору (абзац 2 пункту 5 розділу ІІ Правил постачання природного газу).
Пунктом 9 розділу ІІ Правил постачання природного газу передбачено, що постачальник забезпечує споживача необхідними підтвердженими обсягами природного газу відповідно до умов договору постачання природного газу.
Відповідно до пункту 19 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачальник зобов`язаний: забезпечувати постачання природного газу на умовах та в обсягах, визначених договором на постачання природного газу, за умови дотримання споживачем дисципліни відбору природного газу та розрахунків за нього.
Згідно з пунктом 21 розділу 2 Правил постачання природного газу, споживач має право: на отримання природного газу в обсягах, визначених договором постачання природного газу, за умови дотримання його умов.
Відповідно до статті 638 ЦПК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до частини першої статті 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами існують договірні відносини. Так, 01.02.2022 між сторонами укладено Договір на постачання природного газу №135.
У позовній заяві позивач зазначає, що ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" виконало умови Договору на постачання природного газу щодо поставки природного газу у лютому 2022 року, однак, ТОВ «Хлібний Смак» не розрахувалося у повному обсязі за спожитий природний газ за лютий 2022 року по оновленому акту №135 на суму 98 537, 02 грн.
Судом встановлено, що долучені до матеріалів справи акти приймання-передачі є узгодженими та підписаними споживачем у відповідності до пункту 4. 6. Договору.
Додатком №3 до Договору сторони погодили, що остаточний розрахунок в обсязі залишку вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання Газу з використанням Фактичної ціни Газу з урахуванням вартості замовлення (бронювання) потужності, вартості плати за добовий небаланс сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим Газовим місяцем.
Водночас, вказаним Додатком №3 сторони погодили, що на підставі коригування вартості Соціального газу (в частині перерахунку рентних платежів) відповідно до п. 6.8 Договору остаточний розрахунок в обсязі різниці вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання Газу з використанням оновленої Фактичної ціни Газу, з урахуванні вартості замовлення (бронювання) потужності, вартості плати за добовий небаланс сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється протягом 2-х банківських днів з дня виставлення Постачальником відповідного рахунку на оплату.
Таким чином, за актом приймання-передачі природного газу від 28.02.2022 на суму 601049, 68 грн відповідач мав розрахуватись в строк до 15 березня 2022 року включно. Відповідно, остаточний розрахунок в обсязі різниці вартості на суму 7 487, 34 грн (608 537, 02 - 601 049, 68) відповідач мав здійснити у строк до 20 липня 2022 року включно (зі спливом 2-х банківських днів з моменту отримання відповідачем рахунку. В даному випадку відповідач отримав рахунок 18 липня 2022).
Строк виконання відповідачем своїх зобов`язань в частині оплати поставленого газу є таким, що настав.
Висновок суду про наявність підстав для стягнення грошових коштів.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно статті 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як зазначено позивачем в позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, відповідач свої зобов`язання щодо належного виконання обов`язку з повної оплати за поставлений газ у встановлений строк, всупереч вимогам цивільного та господарського законодавства, а також умовам Договору не виконав, в результаті чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем за наведеним Договором у розмірі 98 537, 02 грн.
Оскільки матеріалами справи підтверджується факт неналежного виконання відповідачем зобов`язань за Договором у встановлений строк, розмір основної заборгованості відповідає фактичним обставинам та на момент прийняття рішення доказів повної оплати поставленого позивачем товару відповідач суду не представив, як і доказів, що спростовують вищевикладені обставини, тому вимоги позивача про стягнення з відповідача боргу за поставлений за вказаним Договором газ підлягають задоволенню в заявленій позивачем сумі, а саме 98 537, 02 грн.
VI. Розподіл судових витрат.
За приписами статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 13, 73-77, 86, 129, 182, 183, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібний Смак» про стягнення заборгованості у розмірі 98 537, 02 грн задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібний Смак» (02099, м. Київ, вул. Зрошувальна, буд. 5; ідентифікаційний код 41675639) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49044, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, 7; ідентифікаційний код 42086719) 98 537 (дев`яносто вісім тисяч п`ятсот тридцять сім гривень), 02 коп боргу за спожитий природний газ та 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня), 00 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Г. П. Бондаренко-Легких
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2022 |
Оприлюднено | 21.11.2022 |
Номер документу | 107388266 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бондаренко-Легких Г.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні