Рішення
від 02.11.2022 по справі 532/1474/22
КОБЕЛЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

532/1474/22

2/532/388/2022

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2022 р. м. Кобеляки

Кобеляцький районний суд Полтавської області в складі:

судді Омельченко І.І.,

з участю секретаря судового засідання Логвиненко А.В.,

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 ,

представник позивача ОСОБА_2 ,

відповідач Кобеляцька міська рада Полтавського району Полтавської області,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кобеляки в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

07 вересня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син ОСОБА_3 . ОСОБА_1 як мати ОСОБА_3 після його смерті прийняла спадщину. Інші спадкоємці заяв про прийняття спадщини або заяв про відмову від спадщини не подавали. Спадкодавець заповіту не залишив.

Після смерті спадкодавця залишилася спадщина, зокрема, 1/2 частини майнових прав та обов`язків засновника, якому належали 50% складеного капіталу селянського (фермерського) господарства «Сокіл», ідентифікаційний код юридичної особи 22533621, юридична адреса та місцезнаходження селянського (фермерського) господарства: с. Правобережна Сокілка Кобеляцького району Полтавської області.

ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпака В. І. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку селянського (фермерського) господарства «Сокіл» після смерті спадкодавця. У зв`язку з недостатністю документів, що посвідчують право власності на спадкове майно, нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

Враховуючи викладене вище, ОСОБА_1 прохає суд визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_3 право на 1/2 частини майнових прав та обов`язків засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «Сокіл» (ідентифікаційний код юридичної особи 22533621, юридична адреса та місцезнаходження селянського (фермерського) господарства: с. Правобережна Сокілка Кобеляцького району Полтавської області).

Ухвалою суду від 07 вересня 2022 року по даній справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження (а.с.50-51).

Ухвалою суду від 12 жовтня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті (а.с.57-58).

Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Похил О.М., будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися, адвокат Похил О.М. подав заяву про розгляд справи за його участі. Позовні вимоги підтримав, прохав задовольнити.

Представник відповідача, Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, виконуючий обов`язки міського голови подав заяву про розгляд справи без участі представника міської ради, рішення приймати на розсуд суду відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с.9).

ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 (а.с.10).

ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

На час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 з ним за вище вказаною адресою була зареєстрована мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.29).

У передбачений законом строк, позивач подала до приватного нотаріуса заяву про прийняття спадщини після смерті сина ОСОБА_3 (а.с.30).

У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право постійного користування 1/2 часткою земельної ділянки площею 30,00 га, яка надана для ведення селянського (фермерського) господарства, і розташовану на території Лучківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області та свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку селянського (фермерського) господарства «Сокіл», ОСОБА_1 було відмовлено в зв`язку з відсутністю необхідних документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно (а.с.33-34).

Рішенням Кобеляцького районного суду Полтавської області від 21.11.2014 за ОСОБА_3 визнано право власності на 1/2 частину селянського (фермерського) господарства «Сокіл», державну реєстрацію якого проведено 13.10.1993 року рішенням Кобеляцької районної ради №122, ідентифікаційний код юридичної особи 225333621, номер запису в ЄДРПУО 661760000000745, юридична адреса: с. Правобережна Сокілка Кобеляцького району Полтавської області, в порядку спадкування за законом після батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та право на постійне користування 1/2 частиною земельної ділянки, розташованої на території Лучківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області площею 30 га, яка належала ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно державного акту на право постійного користування землею, який зареєстрований 08.10.1993 року Кобеляцькою районною радою народних депутатів в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 44. Право власності на іншу частину фермерського господарства та земельної ділянки визнано за ОСОБА_5 (а.с.35-36).

Рішенням Кобеляцького районного суду Полтавської області від 27.05.2022 року за ОСОБА_1 визнано в порядку спадкування за законом після ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 право на 1/2 частину майнових прав та обов`язків засновника селянського (фермерського) господарства «Сокіл» (ідентифікаційний код юридичної особи 225333621, юридична адреса: с. Правобережна Сокілка Кобеляцького району Полтавської області) (а.с.26-28).

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Статуту ФГ «Сокіл» вбачається, що засновниками фермерського господарства «Сокіл» є ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (а.с.19,37-38).

Згідно з п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса і оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

У відповідності до ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство», до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, обладнання, а також інші майнові права в тому числі на інтелектуальну власність грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Згідно зі ст. 20 зазначеного Закону, майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року в справі № 179/1043/16-ц зроблено правовий висновок, згідно якого у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.

У постанові від 23.06.2020 у справі № 922/989/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що в разі смерті громадянина - засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства. Звідси право постійного користування земельною ділянкою саме через перехід його до селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) не входить до складу спадщини. Спадкувати можна права померлого засновника (члена) щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства.

Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу cпадщини ст. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і майнові права, які мав спадкодавець. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати юридична особа та до юридичного оформлення прав на неї спадкоємцем.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.

Таким чином, суд при вирішенні справи враховує, що позивач є спадкоємцем першої черги, що прийняла спадщину за законом, вчинила після смерті сина усі дії, які були необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину, однак, з незалежних від неї причин, у видачі такого їй було відмовлено.

Зважаючи на викладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 12, 259, 263-265, 354-356 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , право на 1/2 частину майнових прав та обов`язків засновника селянського (фермерського) господарства «Сокіл» (ідентифікаційний код юридичної особи: 22533621, юридична адреса та місцезнаходження: с. Правобережна Сокілка Полтавського району Полтавської області).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Полтавського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудКобеляцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення02.11.2022
Оприлюднено22.11.2022
Номер документу107407932
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —532/1474/22

Рішення від 02.11.2022

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Омельченко І. І.

Ухвала від 12.10.2022

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Омельченко І. І.

Ухвала від 06.09.2022

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Омельченко І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні