Справа №705/3886/22
2-о/705/109/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2022 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області, в складі:
головуючої-суддіГодік Л.С.
при секретарі судового засіданняЗаболотній Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Уманська міська рада, про встановлення факту проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася досуду ззаявою провстановлення фактупроживання однієюсім`єю жінкита чоловікабез реєстраціїшлюбу.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що на початку червня 1998 року вона познайомилась з ОСОБА_2 з яким у неї склалися гарні стосунки і вони вирішили проживати разом. 22.11.1998 року ОСОБА_2 вселився у належний їй житловий будинок, де вони почали проживати разом, вели спільне господарство і мали спільний бюджет до дня смерті ОСОБА_3 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 . У 2018 році її чоловік захворів, проте незважаючи на лікування ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Поховання покійного та всі витрати повністю були проведені нею. Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,7727 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Кочержинської сільської ради Уманського району, кадастровий номер 7124384300:02:000:0208. У зв`язку з цим, вона звернулась до державного нотаріуса Діброви Л.М. із заявою про прийняття спадщини, подану нею заяву було прийнято та роз`яснено, що для отримання свідоцтва їй необхідно звернутися до суду для встановлення факту проживання однією сім`єю з покійним, в зв`язку з чим вимушена звернутися до суду із відповідною заявою.
Просить встановити факт її проживання з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Умані Черкаської області однією сім`єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу з 22.11.1998 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 (день смерті ОСОБА_2 ).
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, зазначивши, що заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Уманської міської ради в судове засідання не з`явився, на адресу суду подав заяву в якій вказано, що міська рада не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 та просить розгляд справи проводити у відсутність представника Уманської міської ради.
Судовий розгляд цієї справи здійснено на підставі наявних у суду матеріалів, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає правилам, встановленим реченням другим ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.
Згідно даних паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 5).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 23.03.2022 року (а.с.7).
Як вбачається з письмових пояснень свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали як чоловік і дружина без реєстрації шлюбу з листопада 1998 року та вели спільне господарство по АДРЕСА_1 по день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до довідки Дмитрушківської сільської ради с. Собківка за № 16-05/232 від 09.09.2022 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований, але не проживав в АДРЕСА_2 (а.с.12).
Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії І-ЧР № 020246 від 22.08.2003 року ОСОБА_2 на підставі рішення Кочержинської сільської ради від 07.08.2003 року за № ІХ-6 є власником земельної ділянки площею 2,7727 га на території Кочержинської сільської ради Уманського району, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.13).
Відповідно до договору дарування від 13.12.2000 ОСОБА_7 подарував, а ОСОБА_1 прийняла в дар 23/50 часток жилого будинку з надвірними спорудами по АДРЕСА_1 , який розташований на присадибній земельній ділянці розміром 600 кв.м. (а.с.14).
Згідно даних витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі 30.09.2022 Другою уманською державною нотаріальною конторою було заведено спадкову справу № 131/2022 після смерті ОСОБА_2 (а.с.15).
Також, факт спільного проживання підтверджується долученими заявником фотокартками (а.с.16-21).
Процесуальним законом з даного приводу визначено наступне.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 6 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Так, відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У відповідності до абз. 3 п. 3 роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст. 29, ч. 2 ст. 1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.
Частиною 1 статті 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.
Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п. 2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013р.) Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщини у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.
Як випливає із п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки.
Таким чином, враховуючи, що встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , іншого порядку встановлення даного факту законом не визначено, встановлення даного факту не порушує прав інших осіб, а тому, оцінивши докази в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд вважає, що заявлені вимоги в частині встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини підлягають задоволенню як законні, обґрунтовані та доведені заявником.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 263-265, 315-316 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як чоловік та жінка без шлюбу, не менш, як п`ять років до часу відкриття спадщини, з 1998 року по день смерті ОСОБА_2 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Л. С. Годік
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2022 |
Оприлюднено | 23.11.2022 |
Номер документу | 107421070 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Годік Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні