СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 684/287/22
Провадження № 2/684/116/2022
РІШЕННЯ
іменем України
21 листопада 2022 року смт Стара Синява
Старосинявський районний суд Хмельницької області в складі:
судді Гринчук С.М.
за участі секретаря судового засідання Олійник Л.М.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач Старосинявська селищна рада,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду в смт Стара Синява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосинявської селищної ради про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,
УСТАНОВИВ:
У вересні 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , який був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач фактично проживала разом з чоловіком за вказаною адресою, проте були зареєстровані в різних житлових будинках, що розташовані по одній вулиці в с. Іванківці. Право власності на вказані будинки не було переоформлено. Оскільки в ОСОБА_2 у власності нерухомого майна не було, то із заявою про прийняття спадщини позивач не зверталася.
У вересні 2022 року позивач отримала рішення сесії Старосинявської селищної ради від 05 жовтня 2021 року та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, з яких стало відомо, що ОСОБА_2 мав право на земельну ділянку, кадастровий номер 6824482000:06:008:0036 площею 1.9800 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в с. Заставці, Хмельницького району, Хмельницької області.
Позивач вказала, що звернулася до Старосинявської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини щодо спадкового майна ОСОБА_2 , проте їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини, тому вона звернулася до суду та просить визначити їй додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Відповідач не скористався правом подати відзив на позов.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи по суті здійснювати за її відсутності, позовні вимоги підтримала, не заперечувала проти заочного розгляду справи (арк.спр. 11).
Представник відповідача, Старосинявської селищної ради, в судове засідання не з`явився, подав суду заяву, відповідно до змісту якої просить розглядати справу у його відсутності (арк.спр. 18).
Ухвалою судді Старосинявського районного суду Хмельницької області від 19 вересня 2022 року вказана вище позовна заява прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження (арк.спр.15).
17 жовтня 2022 року задоволено клопотання позивача про витребування доказів, оголошено перерву в підготовчому засіданні (арк.спр. 21).
31 жовтня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті (арк.спр. 43).
Будь-які інші процесуальні дії у справі не проводилися.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, суд, згідно з частиною другою статті 247, частиною третьою статті 211 ЦПК України, здійснює розгляд справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі наявних у суду матеріалів.
З`ясувавши фактичні обставини у справі, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши та оцінивши докази у справі, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позов слід задовольнити, зважаючи на таке.
Судом установлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3 ) перебували в шлюбі, зареєстрованому 23 жовтня 1997 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим повторно 20 травня 2021 року (арк.спр.5, зворот), а також витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00036689387 від 01 вересня 2022 року (арк.спр. 38-40).
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6814423032021 від 12 серпня 2021 року, відсутня інформація про зареєстроване право на земельну ділянку площею 1,9800 га з кадастровим номером 6824482000:06:008:0036, що розташована за межами с. Заставці, Хмельницького району, Хмельницької області; державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення 01 липня 2021 року (арк.спр. 9-10).
Рішенням сімнадцятоїчергової сесіївосьмого скликанняСтаросинявської селищноїради №19-17/2021від05 жовтня 2021 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6824482000:06:008:0036 площею 1,9800 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами с. Заставці, Хмельницького району, Хмельницької області, та передано її у власність ОСОБА_2 (арк.спр.8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим повторно 06 вересня 2022 року Старосинявським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (арк.спр. 5), а також витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00033860302 від 24 листопада 2021 року (арк.спр. 28-30).
Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 заведена на підставі поданої претензії Головного управління ДПС у Хмельницькій області (арк..спр.27).
Відповідно до довідки від 01 вересня 2022 року, виданої Старосинявською селищною радою Хмельницької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 (арк.спр. 36).
Позивачу відмовлено у прийнятті заяви про видачу свідоцтва на право на спадщину після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском встановленого строку для прийняття спадщини (арк.спр. 6, зворот), що є підставою для звернення позивача за захистом своїх прав до суду.
Предметом спору у цій справі є визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 спадкоємцю за законом першої черги ОСОБА_1 , оскільки остання пропустила строк для її прийняття.
До правовідносин, що виникли, суд вважає за необхідне застосувати такі норми права.
Відповідно до статей1216,1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до частини першої статті1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини( частина перша статті 1270 ЦК України).
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання такої заяви.
Разом з тим, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Так, позивач в обґрунтування поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини, посилалася на те, що не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у шестимісячний строк, оскільки їй не було відомо про наявність у чоловіка нерухомого майна, зокрема права на земельну частку (пай).
Суд вважає доводи позивача щодо поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини обґрунтованими.
Суд зазначає, що в ході судового розгляду не було здобуто даних щодо наявності інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , які б прийняли спадщину, чи претендували б на неї, право позивача на прийняття спадщини ніким не оспорюється, а тому відмова у позові фактично порушила б законне право позивача на отримання спадкового майна, яке залишилось після смертіїї чоловіка.
Аналізуючи надані суду докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем доведено існування перешкод для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її чоловіка ОСОБА_2 протягом шестимісячного строку, визначеного частиною першою статті 1270 ЦК України, та наведені нею причини пропуску вказаного строку для прийняття спадщини є такими, що пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, а відтак, розцінює їх як поважні.
З огляду на викладене, позов необхідно задовольнити повністю.
Розподіл судових витрат
Розподіляючи судові витрати у виді судового збору, суд керується частиною дев`ятою статті 141 ЦПК України, яка передбачає, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Тому, керуючись такими засадами цивільного судочинства як справедливість та верховенство права, враховуючи, що спір виник внаслідок дій позивача, які виразились у невчасному зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, суд покладає судові витрати на позивача незалежно від результатів вирішення спору та підстав для їх стягнення з відповідача не вбачає.
Керуючись статтями 12,13,76,141,263,265,279,280-287 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Старосинявської селищної ради про визначення додаткового строку,достатнього дляподання заявипро прийняттяспадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в 3 (три) місяці для звернення в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Іванківці Хмельницького району Хмельницької області.
Перебіг строку починається з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Старосинявська селищна рада Хмельницької області, місцезнаходження: вул. Івана Франка, 8, смт Стара Синява, Хмельницького району, Хмельницької області, 31400, код ЄДРПОУ 04402824.
Повне судове рішення складено 21 листопада 2022 року.
Суддя С.М. Гринчук
Суд | Старосинявський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2022 |
Оприлюднено | 23.11.2022 |
Номер документу | 107424768 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Старосинявський районний суд Хмельницької області
Гринчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні