печерський районний суд міста києва
Справа № 757/32962/22-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна,
установив:
У провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Прокурор в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, вимоги клопотання підтримав та просив задовольнити
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки представника сторони обвинувачення обов`язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України розслідується кримінальне провадження № 12022000000000269 від 29.03.2022 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 110, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 8 ст. 111-1, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 110-2, ч. 7 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1, ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Офісом Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12022000000000269 від 29.03.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 110, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 8 ст. 111-1, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 110-2, ч. 7 ст. 111-1, ч. 6 ст. 111-1, ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території України, в тому числі і тимчасово окупованих територіях діє злочинна організація, до складу якої входять громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які за попередньою змовою групою осіб, вчиняють фінансування та інші умисні дії, з метою зміни меж території або державного кордону України, добровільно здійснюють передачу матеріальних ресурсів незаконним збройним та воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та збройним формуванням держави-агресора, займають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а також в незаконних судових та правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Окрім цього, добровільно приймають участь в незаконних збройних та воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, а також в збройних формуваннях держави-агресора та надають таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що призвели до загибелі людей та настання інших тяжких наслідків.
У ході досудового розслідування встановлено, що громадяни України налагодили механізм з реалізації пального виробництва рф на території тимчасово окупованих Запорізької та Херсонської областей за сприянням військових міністерства оборони російської федерації.
Так, посадові особи групи компаній «Ойл транзит» до якої структурно входять ПП «Юг ойл», ТОВ «Транс ойл 1», а також підконтрольні приватні підприємці організували схему транспортування, зберігання та реалізації нафтопродуктів виробництва нафтопереробних заводів російської федерації на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей при підтримці воєнізованих збройних формувань вс рф.
За наявними даними, «Ойл транзит» експлуатує мережу АЗС (близько 10 АЗС, переважна частина яких знаходиться на тимчасово окупованій території), а також нафтобазу за адресою: Вінницька область, с. Оратів, вул. Привокзальна, 2 (експлуатантом вказаної нафтобази є ПП «Юг ойл», ліцензія № 990514202100064).
З початком збройної агресії рф проти України, частина посадових осіб вищевказаної групи компаній залишилася в окупованому м. Мелітополь Запорізької області, з метою встановлення контактів з новоствореними окупаційними органами влади та у взаємодії з ними налагодження поставки пального з території росії через АР Крим до непідконтрольних Україні частин Херсонської та Запорізької областей з використанням та подальшою передачею незаконним органам влади майна групи компаній «Ойл транзит» (АЗС та паливовози).
Разом з тим, з метою продовження господарської діяльності на неокупованій частині України, іншою частиною посадових осіб групи компаній «Ойл транзит» налагоджено діяльність нафтобази у Вінницькій області, на яку здійснюється постачання бензинів та дизельного пального виробництва нафтопереробних заводів країн Європейського Союзу автомобільним транспортом.
У подальшому, імпортоване пальне реалізується на території центральних регіонів України кінцевим споживачам за безготівковою та готівковою формами розрахунку.
Встановлено, що кошти, які акумулюються на рахунках підконтрольних групі компаній «Ойл транзит» суб`єктах господарської діяльності направляються для подальшої сплати за імпортоване пальне з країн ЄС, проте готівкові кошти, пересилаються до окупованих міст АР Крим, для збільшення товарного і грошового обороту на окупованих рф частинах Запорізької та Херсонської областей.
Так, громадяни України умисно організували з посадовими особами групи компаній «Ойл транзит» канал передачі готівкових коштів шляхом проведення так званих «перестановок» з не окупованих територій України до АР Крим за певну винагороду.
Крім того, у взаємодії з окупантами посадовими особами групи компаній «Ойл транзит» налагоджено контакт з працівниками «Євроломбард», відділення якого діють на окупованій території Запорізької та Херсонської областей, з метою організації проведення тих самих «перестановок» грошових коштів за певну винагороду, які використовуються у якості плати за пальне з окупованого м. Мелітополь до м. Сімферополь.
Таким чином, посадовими особами групи компаній «Ойл транзит», із задіянням підконтрольних їм суб`єктів господарювання, за попередньою змовою з представниками окупаційних органів влади, та іншими особами, з метою стабілізації фінансово-господарських операцій на окупованих територіях України, збільшення товарообороту групи компаній «ОЙЛ Транзит» з суб`єктами господарювання рф та АР Крим, отримання надприбутків, збільшення матеріально технічної бази для ведення господарської діяльності під керівництвом представників воєнізованих формувань рф на території тимчасово окупованих Запорізької та Херсонської областей налагоджено механізм імпорту та реалізації пального на території України з подальшим виведенням капіталу до рф та окупованих територій.
Так, на тимчасово окупованих територіях, здійснюється діяльність відділень « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на підставі підписаної «угоди про проведення господарської діяльності» у вказаних містах, яку зобов`язують підписувати усіх суб`єктів господарської діяльності з метою організації збору так званих «податків» кожного місяця для потреб військово-цивільних адміністрацій з яких фінансується окупаційна влада.
Наявність розгалуженої мережі відділень «Євроломбард» на території України, в тому числі і на окупованій частині, дає можливість особам які вчиняють протиправні дії, здійснювати обмін грошових коштів в інтересах пособників окупаційної влади.
Водночас, одним з напрямів діяльності групи компаній «Євроломбард» на окупованій частині української території є пересилання грошових коштів, які отримані внаслідок неправомірної діяльності на тимчасово окупованих територіях Запорізької області до АР Крим та рф за певну плату з використання т. зв. партнерських фінансових установ рф.
За результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій встановлено, що одним з каналів переправлення грошових коштів, які в подальшому використовуються для оплати за пальне до окупованого Криму з окупованих територій Запорізької та Херсонської областей є проведення так званих «перестановок» в тому числі і групою компаній «Євроломбард».
Установлено, що вказана протиправна діяльність групи компаній «Євроломбард» в яку входять: ПТ «Євроломбард» (код 41109499), ФОП ОСОБА_4 , ПТ «Потенціал» ОСОБА_5 і ОСОБА_6 », (код НОМЕР_1 ), за адресою: м. Запоріжжя, просп. Соборний, 87-В, де здійснює свою діяльність відділення «Євроломбард».
27.09.2022 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні умисних дій, спрямованих на допомогу державі - агресору (пособництво), збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні, шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Того ж дня, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва у справі № 757/23341/22-к від 06.09.2022 проведено обшук в приміщеннях, за адресою: м. Запоріжжя, проспект Соборний, 87-В, які належать на праві приватної власності ТОВ «ЖИСАР», (код 31036786) та перебувають у фактичному користуванні групи компаній «Євроломбард» (ПТ «ЄВРОЛОМБАРД «МОХНАТКО С.О. І КОМПАНІЯ» (код 41109499), під час якого, серед іншого, виявлено та вилучено кошти в національній валюті в сумі 259 840 грн, кошти в іноземній валюті в сумі 6 025 доларів США, 2 980 євро, 1 460 злотих, 700 крон, при цьому у вказаній ухвалі слідчого судді дозвіл на їх вилучення не надано.
Вказаний вище предмети могли використовуватись під час злочинної діяльності або інформація, що міститься на них, може бути використана при досудовому розслідування для повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінальних правопорушень. При цьому, вилучені кошти, могли бути отримані в наслідок злочинної діяльності.
Виявлені речі та грошові кошти постановою слідчого від 28.09.2022 визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 12022000000000269.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Крім того, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.
Слідчий суддя вивчивши матеріали провадження за клопотанням вважає, що є достатні підстави вважати, що майно, на арешті якого наполягає орган досудового розслідування, відповідає вимогам визначених ч. 2 ст. 170 КПК України, оскільки речі та предмети являються доказом злочину, а саме зберегли на собі його сліди та містять інші відомості (інформацію) які можуть бути використанні з метою встановлення істини та проведення всебічного, повного розслідування кримінального провадження, а також можуть слугувати доказами у встановленні певних обставин під час здійснення досудового розслідування, а відтак потреби органу дізнання виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи власника майна, як арешт майна.
При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.
Крім того, слід зазначити, що вилучене під час огляду майно співвідноситься із обставинами кримінального провадження, а тому є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для арешту вилучених під час слідчих дій речей.
За таких обставин, клопотання підлягає задоволенню, приходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 107, 117, 131, 132, 171173, 309 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на речові докази у кримінальному провадженні № 12022000000000269 від 29.03.2022, вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , а саме на кошти в національній валюті в сумі 259 840 грн, кошти в іноземній валюті в сумі 6 025 доларів США, 2 980 євро, 1 460 злотих, 700 крон, які належать ПТ «ЄВРОЛОМБАРД «МОХНАТКО С.О. І КОМПАНІЯ» (код 41109499), з метою забезпечення їх збереження як речових доказів.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2022 |
Оприлюднено | 13.05.2024 |
Номер документу | 107425112 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Волкова С. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні