Справа № 577/3780/22
Провадження № 2/577/965/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2022 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі:
головуючого судді Буток Т.А.
при секретарі Кузнєцовій О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Конотоп цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Попівської сільської ради, третя особа: приватний нотаріус Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Куцопал Олена Павлівна про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом та просить встановити факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнавши їх рідними братом та сестрою; визнати за нею, в порядку спадкування за заповітом після смерті, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельні ділянки: згідно державного акту на право приватної власності на землю серії СМ№014430 від 06.06.2003 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26.05.2003 року № 166 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 0,041га; згідно державного акту на право приватної власності на землю серії СМ№185187 від 06.06.2003 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26.05.2003 року № 166 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2,755 га; згідно державного акту на право приватної власності на землю серії СМ№017435 від 06.06.2003 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26.05.2003 року № 166 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 0,424га. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її рідний брат ОСОБА_2 , вона є спадкоємицею за заповітом. На даний час вона має намір оформити майно в порядку спадкування після померлого брата. Але приватний нотаріус не може видати свідоцтво на право спадщини на спадкове майно, оскільки позивач не може документально підтвердити, що ОСОБА_2 був її рідним братом. Таким чином, на даний час порушується її право на оформлення спадкового майна і тому вона вимушена звернутися до суду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала заяву, в якій просить справу розглянути без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити (а.с. 28).
Відповідач Попівська сільська рада Конотопського району Сумської області в судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просить справу розглянути без участі представника, позовні вимоги визнає в повному обсязі (а.с. 25).
Третя особа: приватний нотаріус Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Куцопал О. П. в судове засідання не з`явилася, надала заяву, в якій просить справу розглянути без її участі, проти позовних вимог не заперечує (а.с. 26).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно із ч. 1 ст.і 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Дані положення кореспондуються в ст. 328 ЦК України.
Ст. 15, 16 ЦК України та ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставі ст. 1216, 1217, 1218 16 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`являти позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 р. «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Згідно п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Частиною 1 ст. 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, а також право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:
- цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною у порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
- свідоцтвом про право на спадщину (ч. 1, 2 ст. 126 ЗК України).
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано, то право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X «Перехідні положення» ЗК України.
З копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Кошари Конотопського району Сумської області (а.с. 7).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 (російською мовою) народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком є ОСОБА_4 (російською мовою), матір`ю ОСОБА_5 (російською мовою) (а.с. 8).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_6 (російською мовою) народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком є ОСОБА_4 (російською мовою), матір`ю ОСОБА_5 (російською мовою) (а.с. 8).
Згідно роз`яснення приватного нотаріуса №175/01-16 від 28.09.2022 року, видача свідоцтва про право на спадщину нотаріусом можлива лише після подання спадкоємцем всіх необхідних документів, що повинні бути подані в строк визначений нотаріусом, в тому числі правовстановлюючого документу про належність такого майна спадкодавцеві, неподання документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії. Розглянувши надані документи, встановлено, що в них міститься різниця в прізвищах. Тому необхідно встановити у судовому порядку факт належності правовстановлюючих документів та факт родинних відносин; як рідних брата та сестри, встановлення вищезазначених фактів, дозволить уникнути в подальшому проблем при оформленні спадщини (а.с.9).
З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі встановлено, що після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відкрита спадкова справа (а.с.10).
Відповідно до копії заповіту від 24.05.2018 року ОСОБА_2 після своєї смерті належні йому земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Кошарівської сільської ради Конотопського району Сумської області: розміром 2,755 га на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії СМ № 185187, виданого Конотопською районною державного адміністрацією 06.06.2003 року; розміром 0,424 га на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії СМ № 017435, виданого Конотопською районною державною адміністрацією 06.06.2003 року; розміром 0,041 га на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії СМ № 014430, виданого Конотопською районною державною адміністрацією 06.06.2003 року, заповідає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що мешкає в АДРЕСА_1 (а.с.12).
Згідно довідки Попівської сільської ради від 18.01.2022 року №02-23/36 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Кошари Конотопського району Сумської області, до дня смерті та на день смерті був зареєстрований і проживав в АДРЕСА_2 . Спадкоємцем за заповітом на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Кошарівської сільської ради є сестра ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Відомості про прийняття спадщини ОСОБА_7 сільська рада немає. Відомостей про інших спадкоємців сільська рада немає. Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно. Від імені ОСОБА_2 секретарем Кошарівської сільської ради посвідчено заповіт 24.05.2018 року за реєстровим № 59. Заповіт на день смерті ОСОБА_2 не змінений і не скасований. Заборони на майно померлого по Попівській сільській раді не зареєстровано (а.с. 13).
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 , ОСОБА_3 (російською мовою) уклала шлюб з ОСОБА_8 (російською мовою). Після реєстрації шлюбу спільне прізвище ОСОБА_9 ( ОСОБА_9 ) (російською мовою) (а.с.14).
Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ № 014430 ОСОБА_10 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26 травня 2003 року за № 166 передана у приватну власність земельна ділянка, площею 0,041 га, розташована на території Кошарівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за № 528 (а.с. 16).
З копії Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії СМ № 185187 вбачається, що ОСОБА_10 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26 травня 2003 року за № 166 передана у приватну власність земельна ділянка, площею 2,755 га, розташована на території Кошарівської сільської ради Конотопського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за № 526 (а.с.17).
Згідно копії Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії СМ № 017435 ОСОБА_10 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26 травня 2003 року за № 166 передана у приватну власність земельна ділянка, площею 0,424 га, розташована на території Кошарівської сільської ради Конотопського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за № 527 (а.с.18).
Згідно висновків про вартість майна ринкова вартість: земельної ділянки, загальною площею 0,0410 га (кадастровий номер 5922084500:04:002:0668) складає 1078 грн.; земельної ділянки, загальною площею 0,4240 га (кадастровий номер 5922084500:04:001:1286) - 10600 грн.; земельної ділянки, загальною площею 2,7550 га (кадастровий номер 5922084500:04:002:0223) - 55100 грн. (а.с. 15, 19, 20).
Суд звертає увагу, що в даних конкретних правовідносинах визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, що застосовується, оскільки існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Таким чином, враховуючи, що позивач отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування за законом на вказані земельні ділянки в нотаріальній конторі не може, право позивача підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню. Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а набуття позивачем права власності на земельні ділянки не порушує права та законні інтереси інших осіб.
Керуючись ст. 392, 1225, 1267, 1268 ЦК України, ст. 12, 76-81, 89, 259, 263-265, 315 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_5 , виданий 16 січня 2001 року Конотопським МРВ УМВС України в Сумській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є рідними братом та сестрою.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , право власності на земельну ділянку згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ№014430 від 06 червня 2003 року, виданого на ім`я ОСОБА_10 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26 травня 2003 року №166, розташовану на території Кошарівської сільської ради Конотопського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 0,041га.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , право власності на земельну ділянку згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ№185187 від 06 червня 2003 року, виданого на ім`я ОСОБА_10 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26 травня 2003 року №166, розташовану на території Кошарівської сільської ради Конотопського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2,755га.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , право власності на земельну ділянку згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ№017435 від 06 червня 2003 року, виданого на ім`я ОСОБА_10 на підставі розпорядження голови Конотопської райдержадміністрації від 26 травня 2003 року №166, розташовану на території Кошарівської сільської ради Конотопського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , загальною площею 0,424га.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Конотопського міськрайонного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя Буток Т. А.
Суд | Конотопський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2022 |
Оприлюднено | 25.11.2022 |
Номер документу | 107472142 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
Буток Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні