ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.2022 р. Справа № 917/496/22
Суддя господарського суду Полтавської області Білоусов С. М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали
за позовною заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", вул. Пилипа Орлика, 40-а, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03361661
до Обслуговуючого кооперативу "Горянка", вул. Нова, буд. 1Г, с. Гора, Полтавський район, Полтавська область, 38752, код ЄДРПОУ 43160960
про стягнення грошових коштів
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулося до господарського суду Полтавської області з позовною заявою № юр/1252 від 23.05.2022 року (вх. № 538/22 від 26.05.2022 року) до Обслуговуючого кооперативу "Горянка" з вимогою про стягнення 129 164,38 грн. основного боргу.
Згідно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.05.2022 року даний позов був переданий на розгляд судді Білоусову С.М.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що сторони перебувають в договірних відносинах, проте, відповідач систематично порушує строки оплати за послуги з централізованого водопостачання, у зв`язку з чим виникла заборгованість.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 31.05.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 917/496/22, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Ухвала про відкриття провадження у справі №917/496/22 учасникам вчасно направлена не була, оскільки, у зв`язку із відсутністю коштів на придбання поштових марок господарський суд Полтавської області з 15.06.2022 року припинив відправку поштової кореспонденції суду в паперовому вигляді, про що на офіційному веб-сайті суду було розміщене відповідне інформаційне повідомлення.
За приписами ч. 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
З огляду на норми ст. 120 ГПК України, ухвала суду про відкриття провадження у даній справі була надіслана відповідачу Обслуговуючому кооперативу "Горянка" 05.10.2022 року рекомендованим листом, про що свідчить відтиск печатки про відправлення на зворотному боці вказаної ухвали.
Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення (вх. № 8638 від 24.10.2022 року) ухвалу господарського суду Полтавської області вручено відповідачу 15.10.2022 року, проте, останній наданими йому процесуальними правами не скористався, відзив на позов чи то будь-яких заяв та клопотань не надав.
Згідно ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.
08.11.2019 року між Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (виконавець) та Обслуговуючим кооперативом "Горянка" (споживач) було укладено договір № 2208-7 на надання послуг з централізованого водопостачання за яким виконавець зобов`язався надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання, а споживач зобов`язався оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством.
Відповідно до п. 2.2 договору об`єкти споживача, на які надаються послуги за договором, та їх адреса (додаток № 1 до договору):
- Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Гора, вул. Нова, 1Г.
Відповідно до п. 2.3 договору місцем надання послуг виконавцем споживачу є точка розподілу, визначена сторонами в акті розмежування балансової належності, мереж водопостачання з визначенням точок передачі послуг (додаток № 2 до Договору).
За умовами п. 3.1 договору надання послуг здійснюється виконавцем в межах добових, місячних та річних норм централізованого водопостачання, які визначені відповідно до розрахунку об`ємів послуг (додаток № 3 до договору).
Пунктом 3.2 договору сторони погодили, що облік послуг по Обслуговуючому кооператив "Горянка", розташованому за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Гора, вул. Нова, 1Г, здійснюється приладом обліку, який встановлений споживачем на водопровідному вводі в насосній станції по вул. Центральна, 2 в с. Щербані Полтавського p-ну Полтавської обл.
Об`єм послуг, наданих споживачу, визначається за належним чином оформленими звітами споживача про показники приладів обліку (Додаток № 4), які є повіреними і опломбованими ( п. 3.5 договору).
Відповідно до п. 3.6 контрольні показники приладів обліку води, які встановлені на межі балансової належності у колодязі із запірною арматурою або в приміщенні споживача знімаються виконавцем у присутності споживача.
Згідно із п. 4.1 договору оплата послуг здійснюється споживачем відповідно до тарифів, діючих на момент отримання послуг, затверджених органом, уповноваженим на це законодавством України.
У випадку зміни тарифів, оплата послуг здійснюється споживачем по новим тарифам без зміни інших умов договору. Зміна тарифів відбувається з моменту набуття чинності відповідного рішення такого уповноваженого органу.
За умовами п. 4.2 договору до 20 числа розрахункового місяця, споживач надає виконавцю Звіт про показники приладу обліку розрахункового місяця за формою, визначеною в Додатку № 4 до договору.
У разі ненадання Звіту про показники приладу обліку у встановлені цим пунктом строки обсяги послуг визначаються відповідно до п. 3.9. договору.
Виходячи з даних Звіту про показники приладу обліку розрахункового місяця, наданих споживачем виконавцю (п. 4.2 договору), виконавець визначає об`єм наданих споживачу послуг за розрахунковий місяць.
Пунктом 4.3 договору визначено, що розрахунок по оплаті послуг за розрахунковий місяць повинен бути проведений споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок виконавця до 25 числа розрахункового місяця.
У платіжному дорученні споживач повинен в призначенні платежу зазначити розрахунковий місяць, за який проводиться оплата, а також номер та дату договору. У разі відсутності у платіжному дорученні цих даних, така оплата зараховується виконавцем в наступній послідовності:
а) оплата пені, інфляції та 3 % річних (за наявністю);
б) погашення боргових зобов`язань (за наявністю);
в) оплата поточних платежів;
г) передплата (відповідно до п. 4.4 договору).
Відповідно до п. 4.4 договору не пізніше 25 числа розрахункового місяця споживач зобов`язаний здійснити оплату послуг за наступний розрахунковий місяць в сумі, яка дорівнює 50 (п`ятдесят) % розміру оплати послуг, виходячи із об`єму спожитих споживачем послуг у розрахунковому місяці.
Абзацом другим пункту 4.5 договору визначено, що після визначення об`єму наданих споживачу послуг за розрахунковий місяць, споживач повинен самостійно отримати рахунок на оплату Послуг у Виконавця.
Згідно із п. 4.6 договору якщо споживач має розбіжності щодо об`ємів наданих йому послуг, він зобов`язаний подати їх виконавцю у письмовій формі в строк до закриття розрахункового місяця і оплатити в порядку та строки, визначені в п. 4.3 договору, той об`єм послуг, до якого споживач не має заперечень.
Підпунктом 7.2.1 пункту 7.2 договору визначено, що споживач зобов`язаний оплачувати вчасно, у встановлений договором строк, послуги та інші нарахування згідно умов договору та законодавства.
Пунктом 9.1 договору сторони погодили, що він набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками, і в частині надання послуг діє до 31.12.2019 року, а в частині їх оплати - до повного виконання. Договір вважається щороку продовженим, якщо однією із сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду не пізніше ніж за один місяць.
Позивач взяті на себе зобов`язання за вищевказаним договором виконав у повному обсязі.
Відповідач в супереч умовам договору систематично порушував строки оплати за послуги з водопостачання.
20.07.2021 року між Обслуговуючим кооперативом "Горянка" (боржник) та КП ПОР "Полтававодоканал" (кредитор) було укладено Угоду про погашення реструктуризованої заборгованості, за якою боржник зобов`язався та гарантував сплатити кредитору суму боргу за надані послуги з централізованого водопостачання в розмірі 67 908,06 грн., що утворилася станом на 01.07.2021 року. Сплата частин боргу, зазначених у графіку проводиться щомісячно до повного погашення боргу не пізніше 25 числа розрахункового місяця. Боржник має право достроково погасити борг в повному обсязі (п. 2 Угоди).
Проте, зобов`язання за вказаною угодою як і за договором № 2208-7 на надання послуг з централізованого водопостачання від 08.11.2019 року відповідачем належним чином виконані не були, у зв`язку з чим, станом на 01.05.2022 року виникла заборгованість у розмірі 172 164,38 грн.
Сторонами підписано Акт звірки взаємних розрахунків за водопостачання та водовідведення станом на 01.05.2022 року, за яким відповідач визнав існування заборгованості в розмірі 172 164,38 грн.
У зв`язку з частковою оплатою заборгованості в розмірі 43 000,00 грн. станом на 11.05.2022 року заборгованість Обслуговуючого кооперативу "Горянка" становить 129 164,38 грн.
Викладені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовом про стягнення з Обслуговуючого кооперативу "Горянка" 129 164,38 грн. основного боргу.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до п. 5 ст. 16 ЦК України одним із засобів захисту цивільних прав є примусове виконання обов`язку в натурі.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК) України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до вимог ст. 526 ЦК, ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Стаття 627 ЦК України встановлює, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладені договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За приписом ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Згідно ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Укладений між сторонами договір № 2208-7 на надання послуг з централізованого водопостачання від 08.11.2019 року є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 165, 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 662, 692, 712 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи у відповідача перед позивачем за вказаним договором станом на 11.05.2022 року утворилась заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання в сумі 129 164,38 грн.
Судом враховано, що позивачем надані докази, що підтверджують фактичний облік послуг з централізованого водопостачання, рахунки на оплату послуг з централізованого водопостачання, наданого за договором № 2208-7 від 08.11.2019 року.
Також, суд зауважує, що відповідачем при розгляді справи факт отримання від позивача послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення не спростовувався.
Станом на дату розгляду справи у суду відсутні належні та допустимі докази сплати відповідачем заборгованості за отримані послуги з водопостачання та водовідведення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 129 164,38 грн. основного боргу, обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Згідно п. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
За приписами ч. 2-3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Щодо судових витрат слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги судом задоволені повністю, тому суд приходить до висновку, що судовий збір у розмірі 2 481,00 грн. слід покласти на відповідача.
Суд роз`яснює, що в разі добровільного виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження відповідач не позбавлений права звернутися до суду з заявою про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Сторони також мають право укласти мирову угоду у процесі виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 232-233, 237-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Горянка" (вул. Нова, буд. 1Г, с. Гора, Полтавський район, Полтавська область, 38752, код ЄДРПОУ 43160960) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, 40-а, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03361661) заборгованість за договором № 2208-7 на надання послуг з централізованого водопостачання від 08.11.2019 року в розмірі 129 164,38 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 481,00 грн.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
3. Копію рішення направити сторонам по справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Білоусов С.М.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2022 |
Оприлюднено | 25.11.2022 |
Номер документу | 107475712 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Білоусов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні