Справа № 161/13560/19
Провадження № 2/161/644/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2022 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді - Крупінської С.С.
при секретарі - Лесько Б.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцька в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «АС-ОРТ», ОСОБА_2 , приватного акціонерного товариства «Європейський страховий союз» про стягнення матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ТОВ «АС-ОРТ», ОСОБА_2 , ПрАТ «Європейський страховий союз» про стягнення матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди. Свої вимоги мотивує, що ОСОБА_2 27.12.2017 року о 08:30 керуючи транспортним засобом марки «Mersedes-Benz Sprinter», д.н.з. НОМЕР_1 по вул. Героїв УПА у м. Луцьку не врахував дорожню обстановку, не вибрав безпечної швидкості та виїхав на зустрічну смугу руху, допустив зіткнення з припаркованим автомобілем марки «Mersedes-Benz 711D», державний номерний знак НОМЕР_2 . Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження та заподіяна матеріальна шкода.
Постановою Луцького міськрайонного суду від 14.02.2018 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП. ОСОБА_2 працює водієм у ТзОВ «АС-ОРТ», цивільно-правова відповідальність транспортного засобу зареєстрована у ПрАТ «Європейський страховий союз».
Згідно звіту « 121/18 про оцінку автомобіля «Mersedes-Benz 711D», державний номерний знак НОМЕР_2 матеріальний збиток завданий позивачу становить 211060 грн. 40 коп. Ліміт страхового відшкодування за заподіяну шкоду становить 100000 грн, розмір франшизи 1000 грн.
09.01.2018 року він звернувся до ПрАТ із заявою про виплату страхового відшкодування, проте, МТСБУ своїм листом від 16.01.2018 року та від 30.03.2018 року повідомило про порядок виконання зобов?язання «Європейський страховий союз» та розмір граничної виплати, яка становить 6000 грн.
Станом на день звернення до суду з позовом майнова шкода не відшкодована, а тому просить суд стягнути з ТзОВ «АС-ОРТ» 112060 грн. 40 коп. матеріального збитку, 99000 грн. страхового відшкодування з ПрАТ «Європейський страховий союз» та завдану моральну шкоду з ОСОБА_2 в розмірі 20000 грн., судові витрати по справі.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 19.08.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено проводити у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник ТзОВ «АС-ОРТ» в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_2 , ПрАТ « Європейський страховий союз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Моторне (транспортне) страхове бюро України в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про день і час розгляду справи.
У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За погодженням позивача суд ухвалює повторне заочне рішення.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 27.12.2017 року, о 08.30 год., керуючи транспортним засобом марки «Mercedes-Benz Sprinter» д.н.з. НОМЕР_1 по вул. Героїв УПА в. Луцьку не врахував дорожню обстановку, не вибрав безпечної швидкості та виїхавши на зустрічну смугу руху, де допустив зіткнення з припаркованим автомобілем марки «Mercedes-Benz 711D», д.н.з. НОМЕР_2 . Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п.п.2.3 (б), 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України. Постановою Луцького міськрайонного суду від 14.02.2018 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Крім того, як вбачається із постанови то ОСОБА_2 працює водієм у ТзОВ «АС-ОРТ».
Цивільно-правова відповідальність водія транспортного засобу «Mercedes-Benz Sprinter» д.н.з. НОМЕР_1 згідно полісу АС/6629071 від 02.06.2017 року застрахована у ПрАТ «Європейський страховий союз».
Згідно з звітом № 121/18 про оцінку автомобіля «Mersedes-Benz 711D», державний номерний знак НОМЕР_2 матеріальний збиток завданий позивачу становить 211060 грн. 40 коп.
09.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до ПрАТ «Європейський страховий союз» із заявою про виплату страхового відшкодування, проте, МТСБУ своїм листом від 16.01.2018 року та від 30.03.2018 року повідомило про порядок виконання зобов`язання страховою компанією визначивши, що граничний розмір виплати становить 6000 грн.
Відповідно до положеньст. 6 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час ДТП за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність застрахованої за договором особи, визнається страховим випадком.
Відповідно до положеньст. 9 Закону, страхова сума - це грошова сума, у межах якої страховик зобов`язаний здійснити виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування.
Згідно з ч. 1ст. 1187 ЦК Україниджерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Частиною 2ст. 1187 ЦК Українивстановлено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно до вимогст. 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до вимогст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування, а збитками, зокрема є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.
Статтею 22.1Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
П. 20. 3 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»у разі ліквідації страховика за рішенням визначених законом органів обов`язки за договорами обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності виконує ліквідаційна комісія. Обов`язки страховика за такими договорами, для виконання яких у страховика, що ліквідується, недостатньо коштів та/або майна, приймає на себе МТСБУ. Виконання обов`язків у повному обсязі гарантується коштами відповідного централізованого страхового резервного фонду МТСБУ на умовах, визначених цим Законом.
Згідно п.п. а, б п. 41.2 ст.42 ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»МТСБУ зарахунок коштівфонду страховихгарантій відшкодовуєшкоду наумовах,визначених цимЗаконом,у разіїї заподіяння: у разі недостатності коштів та майна страховика - повного члена МТСБУ, що визнаний банкрутом та/або ліквідований, для виконання його зобов`язань за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
12.07.2017 року національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг виключила ПрАТ «Європейський страховий союз» з державного реєстру фінансових установ та анулювала свідоцтво товариства.
Згідно рішення Президії МТСБУ від 22.03.2018 року затверджену граничну суму виплати потерпілим за договорами ОСЦПВ, укладеними з СК «Європейській страховий союз» в розмірі 6000 грн., додатково визначено, що потерпілі, чиї звернення буде задоволено частково, можуть в подальшому звернутися до МТСБУ та отримати повну суму відшкодування після завершення процедури банкрутства та/або ліквідації СК. Проте, станом на день розгляду справи процедура банкрутства не завершена, будь-яких доказів з цього приводу стороною відповідача не надано, а тому дане відшкодування підлягає стягненню з страховика винуватця ДТП в межах ліміту за полісом, шляхом виплати страхового відшкодування в розмірі 99000 грн. (за мінусом франшизи в розмірі 1000 грн.).
Статтею 1194 ЦК Українивизначено, що особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відповідно дозвіту №121/18про оцінкуавтомобіля «Mersedes-Benz 711D», державний номерний знак НОМЕР_2 вартість відновлювального ремонту є значно більшою його ринкової вартості і остання становить 211060 грн., саме такий на думку експерта є розмір матеріального збитку завданого позивачу.
Аналізуючи додані до справи докази, а саме щодо ринкової вартості пошкодженого автомобіля слід зазначити, що експертом помилково взято ринкову вартість транспортного засобу на момент дорожньо-транспортної пригоди, оскільки вона стосується грузових автомобілей з типом кузова- седан (а.с.34).
Стосовно пошкодженого автомобіля, то це вантажний автомобіль з типом кузова фургон і його ринкова вартість становить 166760 грн. станом на 17.01.2018 року (а.с.79-80).
Згідно ч. 1ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до п. 3 ч. 2ст. 23 ЦК України, моральна шкода полягає, зокрема, у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням майна.
Згідно п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31.01.1995 під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відтак, в судовому засіданні встановлено, що протиправні дії ОСОБА_2 , який керував транспортним засобом марки «Mercedes-BenzSprinter»д.н.з. НОМЕР_1 та скоїв зіткнення з автомобілем під керуванням ОСОБА_1 знаходяться у причинному зв`язку зі спричинення позивачу моральної шкоди, та у зв`язку з чим позивач зазнав певних душевних страждань.
Частиною 4статті 23 ЦК Українипередбачено, що моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Однак, розмір відшкодування, про який просить позивач, є завищеним.
При стягненні моральної шкоди суд звертає увагу на той факт, що форма вини відповідача і наслідків завдання моральної шкоди є необережною, та враховує те, що його право власності було порушено, автомобіль не є для нього предметом розкоші, а слугує допомогою в роботі щоб утримувати сім`ю, внаслідок ДТП порушено його життєві зв`язку через неможливість дуже тривалий час користуватися автомобілем.
У зв`язку з чим, суд, виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача на відшкодування моральної шкоди 2 000 грн.
Згідно з ч. 1-3ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Позивач просить стягнути з відповідачів витрати на правову допомогу в розмірі 10 000 гривень, які були ним оплачені. Оскільки до матеріалів справи надано розрахунок суми судових витрат, квитанцію про проведення оплати позивачем, то вимога позивача про стягнення витрат на правничу допомогу підлягає до задоволення. Заперечень від відповідачів щодо сум таких витрат не поступило.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 18, 19, 42, 81, 82, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю « АС-ОРТ» (43023, м. Луцьк, вул. Карбишева, 1, код ЄДРПОУ 13357502) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) майнову шкоду в розмірі 66760 (шістьдесят шість тисяч сімсот шістьдесят) грн.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Європейський страховий союз» (04128, м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 18В, офіс 4, код ЄДРПОУ 33552636) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) страхове відшкодування за майнову шкоду, спричинену в результаті дорожньо-транспортної пригоди в розмірі 99 000 (дев`яносто дев`ять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) заподіяну моральну шкоду в розмірі 2 000 (дві тисячі) грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю « АС-ОРТ» (43023, м. Луцьк, вул. Карбишева, 1, код ЄДРПОУ 13357502) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) 717 (сімсот сімнадцять) грн. сплаченого судового збору.
Стягнути зприватного акціонерного товариства «Європейський страховий союз» (04128, м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 18В, офіс 4, код ЄДРПОУ 33552636) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) 782 (сімсот вісімдесят дві) грн. сплаченого судового збору.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) суму сплаченого судового збору в розмірі 76 (сімдесят шість) грн. 84 коп.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю « АС-ОРТ» (43023, м. Луцьк, вул. Карбишева, 1, код ЄДРПОУ 13357502) та приватного акціонерного товариства «Європейський страховий союз» (04128, м. Київ, вул. Академіка Туполєва, 18В, офіс 4, код ЄДРПОУ 33552636) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) витрати за професійну правничу допомогу в розмірі 9 000 (дев`ять тисяч ) грн. по 4 500 (чотири тисячі п`ятсот) грн. з кожного.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) витрати за професійну правничу допомогу в розмірі 1 000 (одна тисяча ) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 18.11.2022 року
Суддя Луцького міськрайонного суду С.С.Крупінська
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2022 |
Оприлюднено | 28.11.2022 |
Номер документу | 107506057 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Крупінська С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні