Ухвала
від 24.11.2022 по справі 904/4303/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

24.11.2022м. ДніпроСправа № 904/4303/22

розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К", м. Харків

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна Компанія "Альбатрос", м. Дніпро

про забезпечення позову

Суддя Золотарьова Я.С.

Без участі представників сторін.

СУТЬ СПОРУ

Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із заявою про забезпечення позову до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна Компанія "Альбатрос" та просить суд накласти арешт на грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті Товариству з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К" і знаходяться у нього чи в інших осіб в межах суми 925 837,85 грн.

Заява обґрунтована тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельна Компанія "Альбатрос" не виконанні зобов`язання за договором поставки від 07.02.2022 №070-22 щодо своєчасної поставки товару.

Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К" зазначає, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна Компанія "Альбатрос" наявна заборгованість за вищезазначеним договором у розмірі 925 837,85 грн, яку останній вже тривалий час не сплачує.

11.05.2022 р. Позивач з метою досудового врегулювання спору надіслав Відповідачу лист вих. № 11-05/01, в якому просив поставити Товар (можливо іншого виробництва) згідно Договору або повернути 100 % перерахованих коштів (копія надається до позовної заяви).

У відповідь на лист від 11.05.2022 вих. № 11-05/01 від Відповідача надійшов лист, у якому він погоджується з існуючою заборгованістю, але вказує на скрутне фінансове становищем і зазначає, що кошти у сумі 634 070,34 грн. за товар будуть повернуті у період з 27.06.2022 р. по 11.07.2022 р., а інша частина коштів у сумі 76 024,99 буде повернута після отримання відповідачем коштів від свого контрагента (копія додається до позовної заяви).

20.05.2022 р. позивач повторно надіслав відповідачу лист вих. 20-05/01, в якому просив Відповідача повернути сплачені кошти у сумі 710 095,33 грн. (копія додається до позовної заяви).

Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К" вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельна Компанія "Альбатрос" уникає виконання свого фінансового зобов`язання, не реагує на заходи досудового врегулювання спору та утримує кошти позивача у себе без достатньої правової підстави, використовуючи їх в господарському обороті та примножуючи дохід, що є підставою для вжиття заходів забезпечення позову.

Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К" про забезпечення позову, суд зазначає таке.

Відповідно до частин 1,3,4 статті 140 Господарського процесуального кодексу України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статті 136 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 137 Господарського процесуального кодексу України, позов забезпечується, зокрема, накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб.

Відповідно частини 4 статті 137 Господарського процесуального кодексу, заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

При цьому, умовою застосування заходів забезпечення позову за вимогами майнового характеру є достатньо обґрунтоване припущення, що майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у відповідача на момент пред`явлення позову до нього, може зникнути, зменшитись за кількістю або погіршитись за якістю на момент виконання рішення.

Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання після пред`явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов`язання тощо). Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.

Особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу забезпечення позову.

Суд, вирішуючи питання про забезпечення позову шляхом накладення арешту на грошові кошти відповідача, повинен дотриматися розумного балансу між необхідністю забезпечити можливе майбутнє виконання судового рішення та неприпустимістю блокування господарської діяльності відповідача з огляду на значний розмір заявленого у позовній заяві боргу.

Предметом цього спору є вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна Компанія "Альбатрос" про стягнення заборгованості у розмірі 925 837,85 грн у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем зобов`язань згідно договору поставки від 07.02.2022 №070-22.

Позивач просить накласти арешт на грошові кошти відповідача. Разом з цим, позивачем не надано доказів того, що відповідач намагається вчинити дії, спрямовані на ухилення від виконання зобов`язання, вчинення яких обумовлюється в часі після пред`явлення вимоги чи подання позову до суду. Щодо доводів позивача про те, що відповідач є боржником, суд зазначає, що ця обставина сама по собі не свідчить про намір відповідача ухилитися від виконання судового рішення.

Статтею 6 Господарського кодексу України визначено принцип свободи підприємницької діяльності. Водночас принцип змагальності, закріплений статтею 13 Господарського процесуального кодексу України, яка встановлює право відповідача заперечити проти наявності боргу з широкого кола підстав. При цьому відповідач має право розраховувати на те, що його господарська діяльність під час розгляду спору по суті не зазнаватиме з боку держави свавільного утиску, в тому числі, й шляхом безпідставного арешту грошових коштів у значному розмірі.

В свою чергу, лише посилання на недобросовісність дій відповідача, які дають підстави вважати, що останній може ухилятись від виконання судового рішення, не є тією обставиною, яка б могла свідчити про вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання, оскільки є припущенням та не підтверджене доказами (аналогічна позиція викладена в постанові Верховного суду України від 02.04.2019 у справі №918/702/18).

Отже, з урахуванням наведених мотивів для вжиття заходів до забезпечення позову та відсутністю у матеріалах справи доказів, необхідних для встановлення судом наявності підстав для вжиття таких заходів, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову.

Заява позивача ґрунтується лише на припущеннях.

Керуючись статтями 136-141, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К" про забезпечення позову - відмовити.

Судові витрати, пов`язані з поданням заяви про вжиття заходів до забезпечення позову, віднести на Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАЙТ І К".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 24.11.2022 та може бути оскаржена в строки, передбачені статтями 254-259 Господарського процесуального кодексу України до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя Я.С. Золотарьова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.11.2022
Оприлюднено29.11.2022
Номер документу107529552
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/4303/22

Ухвала від 18.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 28.11.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 24.11.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні