ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2022Справа № 910/7499/22за позовом Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк»
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс»
2) ОСОБА_1
про стягнення 72 169,64 грн
Суддя Картавцева Ю.В.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство «Український будівельно-інвестиційний банк» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» та ОСОБА_1 про стягнення 72 169,64 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» (принципал) зобов`язань за Договором про надання банківської гарантії №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 в частині сплати коштів за зворотньою вимогою Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк» (гарант), при цьому з огляду на те, що виконання зобов`язання за вказаним договором забезпечені ОСОБА_1 (поручитель) згідно Договору поруки №BGV/UA/03-2-06692/Р1 від 07.06.2021, позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів заборгованість у розмірі 72 169,64 грн, з яких 61 557,40 грн загальної заборгованості за сумою кредиту, 9 431,97 грн заборгованості за нарахованими та простроченими процентами, 1 153,57 грн пені за несвоєчасно сплачений кредит та 26,70 грн пені за несвоєчасно сплачені проценти за користування кредитом.
Відповідно до частини 6 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.08.2022 суд ухвалив: звернутися до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із запитом щодо доступу до персональних даних фізичної особи ОСОБА_1 (паспорт серія НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), за формою, наведеною в додатку № 3 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою КМУ № 207 від 02.03.2016; зобов`язати Відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації надати інформацію про місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 (паспорт серія НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
05.09.2022 через відділ діловодства суду від Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації надійшла відповідь на запит, у якій містяться відомості про те, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.09.2022 позовну заяву залишено без руху.
16.09.2022 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
За змістом ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Оскільки у справі № 910/7499/22 ціна позову не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд дійшов висновку про можливість здійснення розгляду даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.09.2022 суд ухвалив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; запропонувати відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; встановити відповідачу строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; подати суду докази надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.
У встановлений судом строк відповідачами не подано до суду відзивів на позовну заяву позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та письмові пояснення, викладені позивачем у позовній заяві, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Комунальним підприємством «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них подільського району» (замовник, бенефіціар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» (виконавець, принципал, відповідач) укладено Договір про надання послуг за державні кошти №109 від 07.06.2021 (Договір №109), відповідно до п. 1 якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується виконати на свій ризик власними і залученими силами, засобами і способами Поточний (дрібний) ремонт покриття з брущатого каменю по вул. Володимирський узвіз у Подільському районі м. Києва (надалі - об`єкт), (код за ДК 021:2015 - 45230000-8) відповідно до затвердженої кошторисної документації, діючих норм і стандартів.
Згідно п. 4.6.1. Договору №109 виконавець зобов`язаний здійснити реєстрацію податкової/их накладної/их / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідності до податкового законодавства України.
У пункті 4.6.3. Договору №109 сторони узгодили, що якщо протягом 5 (п`яти) календарних днів з дня наступного за днем виникнення податкових зобов`язань, Виконавець не надасть до ДПС пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової/их накладної/их розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, або не здійснить реєстрацію податкової/их накладної/их в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідності до строків визначених чинним законодавством України, Виконавець протягом 3 (трьох) робочих днів здійснює перерахування суму ПДВ на рахунок Замовника.
У пункті 12.14. Договору №109 визначено, що виконавець забезпечує виконання своїх зобов`язань за цим Договором шляхом надання замовнику забезпечення виконання договору на паперовому носії з підписом і відбитком печатки банку-гаранта у розмірі 5% від суми Договору що становить 131 047,00 грн.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» та Акціонерним товариством «Український будівельно-інвестиційний банк» (гарант, банк, позивач) укладено Договір про надання банківської гарантії №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 (Договір №BGV/UA/03-2-06692) відповідно до п. 1.1. якого у відповідності до цього Договору Гарант за дорученням Принципала надає на користь Комунального підприємства "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району", забезпечення виконання договору (в подальшому «Гарантія») на суму 131 047,00 (Сто тридцять одна тисяча сорок сім гривень 00 копійок) згідно договору закупівлі, який має бути укладений між Принципалом та Бенефіціаром згідно з Повідомленням про намір укласти договір, оприлюднене на авторизованій уповноваженим органом електронні системі закупівель Prozorro UA-2021-05-05-004064 від 27.05.2021 року за результатами відкритих торгів: Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь (Поточний (дрібний) ремонт покриття з брущатого каменю по вул. Володимирський узвіз у Подільському районі м. Києва).
Відповідно до пп. 2.1.2. - 2.1.5. Договору №BGV/UA/03-2-06692 гарант зобов`язується:
- у разі настання гарантійного випадку, та отримання письмової вимоги Бенефіціара, розглянути вимогу разом з доданими до неї документами, перевірити достовірність цієї вимоги, а також те, що вона становить належне представлення;
- не пізніше 2 (другого) банківського дня з моменту отримання письмової вимоги Бенефіціара, яка становить належне представлення, надіслати Принципалу повідомлення про настання гарантійного випадку разом з копією вимоги Бенефіціара та документів, якими вона супроводжувалася.
- за умови отримання вимоги Бенефіціара, що становить належне представлення, сплатити Бенефіціару кошти за Гарантією, сума яких не може перевищувати суму наданої Гарантії, у встановлений у Гарантії строк та за рахунок грошових коштів, перерахованих Принципалом Гаранту у відповідності до умов п. 2.2.6. цього Договору;
- у разі невиконання Принципалом умов п. 2.2.6. цього Договору, щодо перерахування Гаранту суми, належної до сплати за вимогою Бенефіціара, сплатити Бенефіціару суму вимоги, яка не може перевищувати суму наданої Гарантії, за рахунок власних коштів, та повідомити Принципала в письмовій формі про виконання зобов`язань за Гарантією.
У пункті 2.2.6. Договору №BGV/UA/03-2-06692 визначено, що протягом 2 банківських днів з дня отримання повідомлення про настання гарантійного випадку з копією вимоги Бенефіціара разом з доданими до неї документами, перерахувати Гаранту належну до сплати Бенефіціару за умовами Гарантії суму, згідно з реквізитами, вказаними Гарантом у повідомленні про настання гарантійного випадку.
Відповідно до абз. 1 Додатку №1 до Договору №BGV/UA/03-2-06692 - Гарантії №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 (Гарантія) принципал проінформував гаранта, про те що згідно з повідомленням про намір укласти договір оприлюднене бенефіціаром на авторизованій уповноваженим органом електронній системі закупівель https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-05-05-004064-a 27.05.2021 р. та згідно з Оголошенням про проведення відкритих торгів на закупівлю Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь (Поточний (дрібний) ремонт покриття з брущатого каменю по вул. Володимирський узвіз у Подільському районі м. Києва), оприлюднене на авторизованій уповноваженим органом електронній системі закупівель https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-05-05-004064-a 05.05.2021 р., UA-2021-05-05-004064-а ID: 482bd8c079a843e5a4ad74c9abbc87e5 під час укладення Договору про закупівлю: код ДК 021:2015 - 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь (Поточний (дрібний) ремонт покриття з брущатого каменю по вул. Володимирський узвіз у Подільському районі м. Києва), вимагається надання забезпечення виконання договору.
В абз. 2 Гарантії зазначено наступне: "для забезпечення належного виконання своїх зобов`язань за зазначеним договором Принципал повинен надати на Вашу користь банківську гарантію на суму 5 відсотків від загальної вартості договору, тобто 131 047,00 грн.
Враховуючи вищезазначене, ми, Акціонерне товариство «Український будівельно- інвестиційний банк», цим бере на себе безумовні та безвідкличні зобов`язання сплатити протягом п`яти банківських днів з дати отримання першої письмової вимоги бенефіціара суму в межах 131 047,00 грн, з моменту одержання нами наступних документів:
- оригіналу письмової вимоги, що містить твердження про те, що Принципал не виконав та/або не належно виконав умови Договору про закупівлю. Ця письмова вимога повинна бути підписана повноважними особами бенефіціара (наявність повноважень підтверджується завіреними копіями відповідних довіреностей доданими до вимоги) та скріплена печаткою бенефіціара;
- належним чином завірені копії документів що підтверджують вимоги бенефіціара за гарантією." (абз. 3 Гарантії).
КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них подільського району» (замовник) звернулось до ТОВ «Будівельна група Євромонтажсервіс» (виконавця) з листом-вимогою, щодо настання гарантійного випадку та перерахування грошових коштів за гарантією №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021, у якій просило здійснити перерахування у сумі 28 224,20 грн та надати інформацію, які дії були або будуть здійснені виконавцем для реєстрації податкових накладних у відповідності до податкового законодавства України та копії документів щодо вирішення даного питання (докази направлення містяться в матеріалах справи).
В подальшому, бенефіціар звернувся до Банку листом-вимогою №295/д від 13.12.2021, щодо настання гарантійного випадку та перерахування грошових коштів за гарантією №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021, відповідно до якого просило сплатити грошові кошти в сумі 61 557,40 грн (докази направлення містяться в матеріалах справи).
У вимозі №295/д від 13.12.2021 бенефіціаром зазначено, що принципал, не виконав зобов`язання, передбачені Договором, а саме не здійснив перерахування суми на рахунок бенефіціара внаслідок нездійсненої реєстрації податкової/их накладної/их в Єдиному реєстрі податкових накладних (пп. 4.6.1. та пп. 4.6.3. Договору).
В подальшому, банк звернувся до принципала з повідомленням про отримання вимоги №21011/03-2 від 30.12.2021, у якому просив для забезпечення компенсації суми вимоги, сплатити АТ «Укрбудінвестбанк» суму в розмірі 61 557,40 грн (докази направлення містяться в матеріалах справи).
Банк сплатив бенефіціару 61 557,40 грн з призначенням платежу: «Сплата суми гарантії №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.21, ТОВ «Будівельна група Євромонтажсервіс» (UA-2021-05-05-004064-а) (вимога від 13.12.21 №295/д), що підтверджується платіжним дорученням №72897029 від 10.01.2022.
Також банк звернувся до принципала з листом №0277/03-2 від 11.01.2022 у якому повідомив, що банком сплачено бенефіціару суму у розмірі 61 557,40 грн згідно вимоги №295/д від 13.12.2021 (докази направлення містяться в матеріалах справи).
Крім того, банк звернувся до принципала та відповідача 2 з повідомленням (вимога) №0966 від 24.01.2022 про виконання порушених зобов`язань, у якому вимагав впродовж 10 днів з моменту надіслання цієї вимоги сплатити АТ «Укрбудінвестбанк» 62 227, 69 грн в рахунок погашення заборгованості за Договором гарантії (докази направлення містяться в матеріалах справи).
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» (принципал) зобов`язань за Договором про надання банківської гарантії №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 в частині сплати коштів за зворотньою вимогою Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк» (гарант), при цьому з огляду на те, що виконання зобов`язання за вказаним договором забезпечені ОСОБА_1 (поручитель) згідно Договору поруки №BGV/UA/03-2-06692/Р1 від 07.06.2021 позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів заборгованість у розмірі 72 169,64 грн, з яких 61 557,40 грн загальної заборгованості за сумою кредиту, 9 431,97 грн заборгованості за нарахованими та простроченими процентами, 1 153,57 грн пені за несвоєчасно сплачений кредит та 26,70 грн пені за несвоєчасно сплачені проценти за користування кредитом.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно із статтею 610 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), є порушенням зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Згідно зі ст. 560 Цивільного кодексу України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Відповідно до ст. 561 Цивільного кодексу України гарантія діє протягом строку, на який вона видана. Гарантія є чинною від дня її видачі, якщо в ній не встановлено інше. Гарантія не може бути відкликана гарантом, якщо в ній не встановлено інше.
Зобов`язання гаранта перед кредитором не залежить від основного зобов`язання (його припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли в гарантії міститься посилання на основне зобов`язання (ст. 562 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 563 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії. Вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред`являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов`язання, забезпеченого гарантією. Кредитор може пред`явити вимогу до гаранта у межах строку, встановленого у гарантії, на який її видано. Кредитор не може передавати іншій особі право вимоги до гаранта, якщо інше не встановлено гарантією.
Відповідно до ч. 1 ст. 568 Цивільного кодексу України зобов`язання гаранта перед кредитором припиняється у разі: 1) сплати кредиторові суми, на яку видано гарантію; 2) закінчення строку дії гарантії; 3) відмови кредитора від своїх прав за гарантією шляхом повернення її гарантові або шляхом подання гаранту письмової заяви про звільнення його від обов`язків за гарантією.
Згідно з ч. 1 ст. 200 Господарського кодексу України гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов`язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов`язана сторона) не виконає зазначене у ньому певне зобов`язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.
Зобов`язання за банківською гарантією виконується лише на письмову вимогу управненої сторони (ч. 2 ст. 200 Господарського кодексу України).
Відповідно до Положень про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затверджених Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №639, зареєстрованих Міністерством юстиції України 13.01.2005 за №41/10321, безвідклична гарантія - гарантія, умови якої не можуть бути змінені і вона не може бути припинена банком-гарантом згідно із заявою принципала без згоди та погодження з бенефіціаром; безумовна гарантія - гарантія, за якою банк-гарант у разі порушення принципалом свого зобов`язання, забезпеченого гарантією, сплачує кошти бенефіціару за першою його вимогою без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов; бенефіціар - особа, на користь якої надається гарантія; вимога - лист або повідомлення з вимогою до банку-гаранта/банку-контргаранта сплатити кошти за гарантією. Вимога складається бенефіціаром і подається за довільною письмовою формою (в якій має зазначатися причина порушення принципалом основного зобов`язання, забезпеченого гарантією) або надсилається у формі повідомлення банку-гаранту/банку-контргаранту; гарантійний випадок - факт порушення принципалом перед бенефіціаром зобов`язання, забезпеченого гарантією, у зв`язку із настанням якого банк-гарант одержує вимогу бенефіціара на сплату коштів відповідно до виданої гарантії з урахуванням умов наданої гарантії та протягом строку дії гарантії.
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №910/20306/17, при вирішенні спору про існування обов`язку гаранта платити за гарантією, в предмет доказування входить, у першу чергу, дослідження наявності чи відсутності виникнення відповідного обов`язку - гарантійного випадку (порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією), а не формальне дослідження виключно наявності заяви про сплату за гарантією.
Так, судом було встановлено, що між Комунальним підприємством «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них подільського району» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» укладено Договір про надання послуг за державні кошти №109 від 07.06.2021, відповідно до п. 1 якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується виконати на свій ризик власними і залученими силами, засобами і способами Поточний (дрібний) ремонт покриття з брущатого каменю по вул. Володимирський узвіз у Подільському районі м. Києва (надалі -об`єкт), (код за ДК 021:2015 - 45230000-8) відповідно до затвердженої кошторисної документації, діючих норм і стандартів, при цьому зобов`язання виконавця забезпеченні Гарантією №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 виданою АТ «Український будівельно-інвестиційний банк».
Відповідно до п.п. 4.6.1. та 4.6.3. Договору №109 виконавець зобов`язаний здійснити реєстрацію податкової накладної або у випадку прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної - здійснити перерахування суму ПДВ на рахунок Замовника.
У пункті 12.14. Договору №109 визначено, що виконавець забезпечує виконання своїх зобов`язань за цим Договором шляхом надання замовнику забезпечення виконання договору на паперовому носії з підписом і відбитком печатки банку-гаранта у розмірі 5% від суми Договору що становить 131 047,00 грн.
Як встановлено судом, бенефіціар звернувся до Банку з листом-вимогою №295/д від 13.12.2021 щодо настання гарантійного випадку та перерахування грошових коштів за гарантією №BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021, відповідно до якого просив сплатити грошові кошти в сумі 61 557,40 грн. У вимозі №295/д від 13.12.2021 бенефіціаром зазначено, що принципал не виконав зобов`язання передбачені Договором, а саме не здійснив перерахування суми на рахунок бенефіціара внаслідок нездійсненої реєстрації податкової/их накладної/их в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Доказів протилежного, а саме виконання відповідачем 1 зобов`язань з реєстрації податкової/их накладної/их в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або перерахування суми ПДВ на рахунок Замовника матеріали справи № 910/7499/22 не містять.
Отже, по Договору №109 від 07.06.2022 настав гарантійний випадок внаслідок порушення відповідачем 1 зобов`язань, передбачених вказаним договором.
Як встановлено судом, на забезпечення виконання відповідачем зобов`язань за Договором №109 банком було видано гарантію № BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 та з огляду на настання гарантійного випадку, банком (гарантом) сплачено бенефіціару 61 557,40 грн, що підтверджується платіжним дорученням №72897029 від 10.01.2022.
Відповідно до п. 2.2.6 Договору про надання гарантії № BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 протягом 2 (двох) банківських днів з дня отримання повідомлення про настання гарантійного випадку з копією вимоги бенефіціара разом з доданими до неї документами, перерахувати гаранту належну до сплати бенефіціару за умовами гарантії суму, згідно з реквізитами, вказаними гарантом у повідомленні про настання гарантійного випадку.
Поряд з цим, судом встановлено, що між ОСОБА_1 (поручитель, відповідач 2) та АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» укладено Договір поруки №BGV/UA/03-2-06692/Р1 від 07.06.2021 (Договір поруки), відповідно до преамбули якого ОСОБА_1 є поручителем за зобов`язаннями Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс».
За умовами п. 1.1. Договору поруки наступні терміни використовуються в цьому договорі в таких значеннях:
- Договір - це договір поруки, із усіма додатковими договорами та додатками, у яких є посилання на нього.
- Принципал - Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс», ідентифікаційний код юридичної особи 42774706, місцезнаходження м. Київ, вулиця Ямська, буд. 41, кв. офіс 2/1.
- Договір про надання банківської гарантії - договір гарантії № BGV/UA/03-2-06692 від 07 червня 2021 року, укладений між АТ «Український будівельно - інвестиційний банк» ідентифікаційний код юридичної особи 26547581 та Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс», ідентифікаційний код юридичної особи 42774706, всі додаткові договори до нього в тому числі ті, які будуть укладені у майбутньому.
- Гарант - АТ «Український будівельно - інвестиційний банк», ідентифікаційний код юридичної особи 26547581, місцезнаходження якого: 01135, м. Київ, вулиця Чорновола Вячеслава, будинок 8;
- Поручитель - ОСОБА_1 , реєстраційний номер картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_2 .
- Сторони - АТ «Укрбудінвестбанк», та ОСОБА_1 , разом.
Відповідно до п.2.1. Договору поруки за даним договором Поручитель зобов`язується перед Гарантом в повному обсязі відповідати всім належним йому майном за виконання Принципалом зобов`язань, що випливають з договору гарантії, та усіх додаткових договорів до нього (в тому числі тих, що будуть укладені в майбутньому), а саме:
- погашення основної суми гарантії у розмірі 131 047,00 грн у строк до 14.01.2022 року включно відповідно до умов договору гарантії;
- погашення процентів у розмірі 28,0% річних, у порядку та строки, що визначені договором гарантії;
- погашення комісій у розмірах, порядку та строки, що визначені договором гарантії;
- погашення штрафних санкцій, передбачених договором гарантії та витрат пов`язаних зі стягненням заборгованості за договором гарантії.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
Частинами 1, 2 статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
У разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі (ч. ч. 1, 2 ст. 543 ЦК України).
За умовами п.п. 4.1. Договору поруки сторони договору визначають, що у випадку невиконання Принципалом взятих на себе зобов`язань по договору гарантії, Поручитель несе солідарну відповідальність перед Гарантом у тому ж обсязі, що і Принципал, включаючи сплату повної суми гарантії за договором гарантії, нарахованих відсотків за користування коштами та неустойки, передбачених договором гарантії, витрат, що виникають у зв`язку зі стягненням боргу, та інших збитків Гаранта, які викликані невиконанням чи неналежним виконанням зобов`язань Принципала.
Так, судом було встановлено, що банк звернувся до принципала з листом №0277/03-2 від 11.01.2022 у якому повідомив, що банком сплачено бенефіціару суму у розмірі 61 557,40 грн згідно вимоги №295/д від 13.12.2021.
Крім того, банк звернувся до принципала та відповідача 2 (поручителя) з повідомленням (вимогою) №0966 від 24.01.2022 про виконання порушених зобов`язань, у якому вимагав впродовж 10 днів з моменту надіслання цієї вимоги сплатити АТ «Укрбудінвестбанк» 62 227, 69 грн в рахунок погашення заборгованості за Договором гарантії.
Однак, як зазначає позивач та не спростовують відповідачі зобов`язання зі сплати заборгованості у розмірі 62 227, 69 грн всупереч умовам Договору про надання гарантії № BGV/UA/03-2-06692 від 07.06.2021 та Договору поруки №BGV/UA/03-2-06692/Р1 від 07.06.2021 виконані не були.
Підсумовуючи, суд зазначає, що з огляду на порушення відповідачем 1 зобов`язань за договором №109 від 07.06.2021 у частині реєстрації податкової накладної та/або здійснення перерахування суми ПДВ на рахунок замовника внаслідок відмови у реєстрації податкової накладної (що, в свою чергу, є гарантійним випадком) та сплати банком (гарантом) бенефіціару 61 557,40 грн, у відповідача 1 виник обов`язок перед позивачем зі плати зазначеної суми коштів на умовах та в строки визначені Договором про надання гарантії № BGV/UA/03-2-06692, однак, станом на дату прийняття рішення в даній справі відповідачем 1 не надано суду доказів сплати позивачу зазначеної суми грошових коштів або будь-яких інших доказів у підтвердження відсутності його обов`язку зі сплати заявленої в позові заборгованості, враховуючи, що відповідач 2 є поручителем та несе солідарну відповідальність перед гарантом у тому ж обсязі, що і принципал, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості у розмірі 61 557,40 грн, а відтак, задоволення позовних вимог у цій частині.
Також, позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів 9 431,97 грн заборгованості за нарахованими та простроченими процентами за період з 10.01.2022 по 26.07.2022.
У пункті 2.2.7. Договору №BGV/UA/03-2-06692 встановлено, що у разі виконання Гарантом зобов`язання за Гарантією за рахунок власних коштів, у відповідності до п. 2.1.5, вважається, що відбулося кредитування Принципала і Принципал зобов`язаний сплачувати відсотки за платіж за Гарантією в розмірі 28 % (Двадцять вісім відсотків) річних від сплаченої Гарантом та невідшкодованої Принципалом суми, до моменту повного відшкодування на користь Гаранта сум, сплачених останнім за Гарантією. Строк дії кредиту становить 7 календарних днів. Принципал зобов`язується повернути Гаранту суму кредиту та нараховані відсотки не пізніше наступного дня після закінчення строку дії кредиту. Керуючись п.2 ст. 625 Цивільного кодексу України Сторони домовились, що у разі прострочення Принципалом повернення суми кредиту за цим договором, Принципал зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 28% (Двадцять вісім відсотків) річних від простроченої суми за весь час прострочення.
Частиною першою статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до вимог ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Так, судом було встановлено, що 10.01.2022 Банк сплатив бенефіціару 61 557,40 грн, що підтверджується платіжним дорученням №72897029, відтак, визначений позивачем період нарахування 28% річних (з 10.01.2022 по 26.07.2022) відносно суми боргу 61 557,40 грн, зважаючи на 2.2.7. Договору №BGV/UA/03-2-06692 є обґрунтованим, однак, розрахунок арифметично неправильний, відтак, здійснивши власний розрахунок 28% річних суд зазначає, що обґрунтована сума становить 9 349,98 грн, у той час як позивачем заявлено до стягнення 9 431,97 грн, з огляду на що позовні вимоги щодо солідарного стягнення 28% річних підлягають частковому задоволенню, а саме у розмірі 9 349,98 грн.
Також, позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів 1 153,57 грн пені за несвоєчасно сплачений кредит та 26,70 грн пені за несвоєчасно сплачені проценти за користування кредитом, стосовно чого суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
Відповідно до норм частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Стаття 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно з п. 4.1 Договору №BGV/UA/03-2-06692 про надання гарантії від 07.06.2021 за невиконання або несвоєчасне виконання умов пп. 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.7, 2.2.8 цього договору принципал сплачує гаранту пеню у розмірі 0,1% від суми невиконаного або несвоєчасно виконаного зобов`язання за кожен день прострочення. Керуючись п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України сторони домовилися, що нарахування пені за прострочення виконання зобов`язання здійснюється на суму простроченого зобов`язання за весь час прострочення до повного виконання зобов`язання.
Оскільки, строк дії кредиту становить 7 календарних днів, а принципал зобов`язувався повернути гаранту суму кредиту та нараховані відсотки не пізніше наступного дня після закінчення строку дії кредиту, обґрунтованим періодом нарахування пені є період з 18.01.2022 (перший день прострочення) по 23.02.2022 (як зазначено в позові позивачем).
Відтак, зробивши перерахунок пені за вказаний вище період відносно суми несвоєчасно сплаченого кредиту (61 557,40 грн) та несвоєчасно сплачених процентів за користування кредитом (330,55 грн), суд приходить до висновку, що позовні вимоги про солідарне стягнення 1 153,57 грн пені за несвоєчасно сплачений кредит підлягають задоволенню в повному обсязі, позовні вимоги про солідарне стягнення 26,70 грн пені за несвоєчасно сплачені проценти за користування кредитом підлягають частковому задоволенню, а саме в розмірі 6,65 грн.
Поряд з цим, позивач в позовній заяві просить суд зазначити в рішенні про нарахування відсотків до моменту виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 10 ст. 238 ГПК України суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування. Остаточна сума відсотків (пені) у такому випадку розраховується за правилами, визначеними у рішенні суду, органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду і відповідні дії (рішення) якого можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому розділом VI цього Кодексу.
Враховуючи приписи ч. 10 ст. 238 ГПК України, суд вважає за можливе задовольнити вимогу позивача про нарахування відсотків за період з 27.07.2022 до моменту виконання рішення за такою формулою: С х 28 х Д : К : 100, де: С- сума непогашеної заборгованості за сумою кредиту; Д - кількість днів прострочення; К - кількість днів у році, в якому наявна непогашена заборгованість.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст. 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на сторін пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» (03150, місто Київ, вулиця Ямська, будинок 41, офіс 2/1; ідентифікаційний код: 42774706) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк» (01135, місто Київ, вулиця Чорновола Вячеслава, будинок 8; ідентифікаційний код: 26547581) 61 557 (шістдесят одна тисяча п`ятсот п`ятдесят сім) грн 40 коп. загальної заборгованості за сумою кредиту, 9 349 (дев`ять тисяч триста сорок дев`ять) грн 98 коп. заборгованості за нарахованими та простроченими процентами, 1 153 (одна тисяча сто п`ятдесят три) грн 57 коп. пені за несвоєчасно сплачений кредит, 6 (шість) грн 65 коп. пені за несвоєчасно сплачені проценти за користування кредитом.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» (03150, місто Київ, вулиця Ямська, будинок 41, офіс 2/1; ідентифікаційний код: 42774706) на користь Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк» (01135, місто Київ, вулиця Чорновола Вячеслава, будинок 8; ідентифікаційний код: 26547581) судовий збір у розмірі 1 238 (одна тисяча двісті тридцять вісім) грн 75 коп.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк» (01135, місто Київ, вулиця Чорновола Вячеслава, будинок 8; ідентифікаційний код: 26547581) судовий збір у розмірі 1 238 (одна тисяча двісті тридцять вісім) грн 75 коп.
5. В іншій частині позову відмовити.
6. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
7. Органу (особі), що здійснює примусове виконання рішення Господарського суду міста Києва від 29.11.2022 у справі №910/7499/22 здійснювати нарахування відсотків річних на суму непогашеної заборгованості за сумою кредиту в розмірі 61 557 (шістдесят одна тисяча п`ятсот п`ятдесят сім) грн 40 коп., яка підлягає солідарному стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна група Євромонтажсервіс» (ідентифікаційний код: 42774706) та ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк» (ідентифікаційний код: 26547581), з 27.07.2022 до моменту виконання вказаного рішення, за формулою: С х 28 х Д : К : 100, де: С- сума непогашеної заборгованості; Д - кількість днів прострочення; К - кількість днів у році, в якому наявна непогашена заборгованість.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.В. Картавцева
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2022 |
Оприлюднено | 30.11.2022 |
Номер документу | 107551495 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Картавцева Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні