Рішення
від 29.11.2022 по справі 279/4514/22
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №279/4514/22

Провадження №2/279/1338/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2022 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №279/4514/22 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТТВК"</a>, треті особи: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОДМАРКЕТПРОМ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична агенція "ВІТА" про стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТТВК"</a>, треті особи: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОДМАРКЕТПРОМ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична агенція "ВІТА" про стягнення коштів зазначивши, що 03.11.2018 року між ТОВ "ТТВК" (Туроператор) та ТОВ "Туристична агенція "ВІТА" (Турагент) був укладений агентський договір №9052-18 про реалізацію туристичних продуктів, відповідно до якого Турагент зобов`язується за виногороду надати Туроператору послуги з реалізації Турпродукту та окремих характерних та супутних туристичних послуг та товарів.

Відповідно до п.3.2.5 Договору Турагент зобов`язаний укладати з кожним туристом від іменті Туроператора договір про надання туристичних послуг, незалежно від обраного туристом способу подорожі.

Відповідно до п.3.2.7 Договору Турагент зобов`язаний оплатити замовлені послуги на підставі рахунків Туроператора на його р/р або забезпечити оплату вартості реалізованих туристичних продуктів Туроператора шляхом здійснення оплати за дорученням від імені Туриста.

Відповідно до п.8.4 Договору Туроператор відповідає за виконання взятих на себе зобов`язань, тільки за умови виконання Турагентом вимог щодо Договору, чинного законодавства, в тому числі у сфері захисту споживачів.

Відповідно до п.8.6 Договору при анулюванні підтвердженого туристичного продукту (туристичної послуги) з вини Туроператора (за виключенням відмови в оформленні в`їздних віз) Турагенту повертається вся сума вартості туристичного продукту (туристичних послуг), яка була сплачена Турагентом.

08.02.2022 року між нею та ТОВ "Туристична агенція "ВІТА" (Турагент), що діє від іменті та за дорученням ТОВ "ТТВК" (Туроператор) був укладений договір про надання туристичних послуг №5923424, відповідно до якого Туроператор зобов`язується відповідно до бронюванння Турагента, здійсненого за замовленням Туриста (Замовника), надати комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), надати інформаційно-консультаційні послуги, а Турист зобов`язаний на умовах цього договору прийняти та оплатити їх.

Відповідно до п.4.12 вказаного Договору платниками за цим договром можуть бути турист (Замовник) - довірена особа, або кожна із осіб (Туристів) зазначених в Договорі (Листі бронювання/Додатку №1 до договору), а також третя особа, а саме ТОВ "Продмаркетпром".

Відповідно до п.5.11 Договору у випадку невиконання умов цього Договору з боку Туроператора, Турист має право вимагати повернення оплачених коштів за ненадані послуги у документально підтвердженому розмірі відповідно до законодавства.

Пункт 6.18 Договору вказує, що Турагент відшкодовує в установленому порядку збитки, завдані Туристу, іншим особам та довкіллю, які виникли внаслідок неналежного виконання обов`язків за цим договором, агентським Договором між Турагентом та Туроператором.

14.02.2022 року ТОВ "Туристична агенція ВІТА" виставило ТОВ "Продмаркетпром" (платнику задоговром) рахунок №17 на оплату туристичних послуг за договором №5923424 у розмірі 231454,00 грн., який було оплачено 14.02.2022 року платіжним дорученням №2698.

З листа бронюваня/програми туристичного обслуговування вона, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мали летіти на відпочинок в ОАЕ на курорт в Дубай, термін туру з 04.03.2022 року по 10.03.2022 року. Втім, 24.02.2022 року на сторінці відповідача було опубліковано оголошення, що у зв`язку із введенням військового стану по всій території України та закриттям повітряного простору, станом на 11:30 год. всі рейси Туроператора скасовано.

В телефонній розмові, представники готелю її повідомили, що вартість проживання в готелі її сім`ї не оплачена.

08.08.2022 року вона звернулась до відповідача з письмовою вимогою повернути сплачені кошти, однак конверт повернувся з позначкою "адресат відсутній".

Тому вона вимушена звернутись до суду з даним позовом та просить стягнути з відповідача 231454,00 грн., який було оплачено 14.02.2022 року платіжним дорученням №2698 за наданна туристичних послуг.

Розгляд справи проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач про день розгляду справи повідомлявся належним чином, відзив на позовну заяву не надав.

Треті особи належним чином повідомлялись про розгляд справи, заперечень проти позовних вимог вказаним учасниками не подано.

Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне:

Судом встановлено, що 03.11.2018 року між ТОВ "ТТВК" (Туроператор) та ТОВ "Туристична агенція "ВІТА" (Турагент) був укладений агентський договір №9052-18 про реалізацію туристичних продуктів, відповідно до якого Турагент зобов`язується за виногороду надати Туроператору послуги з реалізації Турпродукту та окремих характерних та супутних туристичних послуг та товарів.

Відповідно до п. 3.2.5 Договору Турагент зобов`язаний укладати з кожним туристом від іменті Туроператора договір про надання туристичних послуг, незалежно від обраного туристом способу подорожі.

Відповідно до п. 3.2.7 Договору Турагент зобов`язаний оплатити замовлені послуги на підставі рахунків Туроператора на його р/р або забезпечити оплату вартості реалізованих туристичних продуктів Туроператора шляхом здійснення оплати за дорученням від імені Туриста.

Відповідно до п. 8.4 Договору Туроператор відповідає за виконання взятих на себе зобов`язань, тільки за умови виконання Турагентом вимог щодо Договору, чинного законодавства, в тому числі у сфері захисту споживачів.

Відповідно до п. 8.6 Договору при анулюванні підтвердженого туристичного продукту (туристичної послуги) з вини Туроператора (за виключенням відмови в оформленні в`їздних віз) Турагенту повертається вся сума вартості туристичного продукту (туристичних послуг), яка була сплачена Турагентом.

08.02.2022 року між позивачем ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) та ТОВ "Туристична агенція "ВІТА" (Турагент), що діє від іменті та за дорученням ТОВ "ТТВК" (Туроператор) був укладений договір про надання туристичних послуг №5923424, відповідно до якого Туроператор зобов`язується відповідно до бронюванння Турагента, здійсненого за замовленням Туриста (Замовника), надати комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), надати інформаційно-консультаційні послуги, а Турист зобов`язаний на умовах цього договору прийняти та оплатити їх.

Відповідно до п. 4.12 вказаного Договору платниками за цим договром можуть бути турист (Замовник) - довірена особа, або кожна із осіб (Туристів) зазначених в Договорі (Листі бронювання/Додатку №1 до договору), а також третя особа, а саме ТОВ "Продмаркетпром".

Відповідно до п. 5.11 Договору у випадку невиконання умов цього Договору з боку Туроператора, Турист має право вимагати повернення оплачених коштів за ненадані послуги у документально підтвердженому розмірі відповідно до законодавства.

Пункт 6.18 Договору вказує, що Турагент відшкодовує в установленому порядку збитки, завдані Туристу, іншим особам та довкіллю, які виникли внаслідок неналежного виконання обов`язків за цим договором, агентським Договором між Турагентом та Туроператором.

14.02.2022 року ТОВ "Туристична агенція ВІТА" виставило ТОВ "Продмаркетпром" (платнику задоговром) рахунок №17 на оплату туристичних послуг за договором №5923424 у розмірі 231454,00 грн., який було оплачено 14.02.2022 року платіжним дорученням №2698.

З листа бронюваня/програми туристичного обслуговування ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мали летіти на відпочинок в ОАЕ на курорт в Дубай, термін туру з 04.03.2022 року по 10.03.2022 року.

Втім, у зв`язку із введенням військового стану по всій території України та закриттям повітряного простору всі рейси Туроператора було скасовано.

Статтею 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має права звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Статтею 1 Закону України «Про туризм» визначено, що туризм - тимчасовий виїзд особи з місця проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях без здійснення оплачуваної діяльності в місці, куди особа від`їжджає; турист - особа, яка здійснює подорож по Україні або до іншої країни з не забороненою законом країни перебування метою на термін від 24 годин до одного року без здійснення будь-якої оплачуваної діяльності та із зобов`язанням залишити країну або місце перебування в зазначений термін; туристичний продукт - попередньо розроблений комплекс туристичних послуг, який поєднує не менше ніж дві такі послуги, що реалізується або пропонується для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги, не пов`язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об`єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо).

Згідно статті 5 Закону України «Про туризм» учасниками відносин, що виникають при здійсненні туристичної діяльності, є юридичні та фізичні особи, які створюють туристичний продукт, надають туристичні послуги (перевезення, тимчасового розміщення, харчування, екскурсійного, курортного, спортивного, розважального та іншого обслуговування) чи здійснюють посередницьку діяльність із надання характерних та супутніх послуг, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства (туристи, екскурсанти, відвідувачі та інші), в інтересах яких здійснюється туристична діяльність.

Суб`єктами, що здійснюють та/або забезпечують туристичну діяльність (далі - суб`єкти туристичної діяльності), є: туристичні оператори (далі - туроператори) - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність; туристичні агенти (далі - турагенти) - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб`єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про туризм» за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов`язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов`язується оплатити його.

До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом.

Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі відповідно до закону.

У договорі на туристичне обслуговування зазначаються істотні умови договору: 1) строк перебування у місці надання туристичних послуг із зазначенням дат початку та закінчення туристичного обслуговування; 2) характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення, зокрема їх вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту); 3) готелі та інші аналогічні засоби розміщення, їх місце розташування, категорія, а також строк і порядок оплати готельного обслуговування; 4) види і способи забезпечення харчування; 5) мінімальна кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв`язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи; 6) програма туристичного обслуговування; 7) види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту; 8) інші суб`єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту; 9) страховик, що здійснює обов`язкове та/або добровільне страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов`язаних з наданням туристичних послуг; 10) правила в`їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там; 11) вартість туристичного обслуговування і порядок оплати; 12) форма розрахунку.

Туроператор (турагент) зобов`язаний не пізніш як через один день з дня, коли йому стало відомо про зміну обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору на туристичне обслуговування, та не пізніш як за три дні до початку туристичної подорожі повідомити туриста про таку зміну обставин з метою надання йому можливості відмовитися від виконання договору без відшкодування шкоди туроператору (турагенту) або внести зміни до договору, змінивши ціну туристичного обслуговування.

Туроператор або турагент вправі відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, якщо це відбулося з вини туриста.

Турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов`язаних із відмовою.

Якщо під час виконання договору на туристичне обслуговування туроператор не в змозі надати значну частину туристичного продукту, щодо якого відповідно до договору на туристичне обслуговування сторони досягли згоди, туроператор повинен з метою продовження туристичного обслуговування вжити альтернативних заходів без покладення додаткових витрат на туриста, а в разі потреби відшкодувати йому різницю між запропонованими послугами і тими, які були надані. У разі неможливості здійснення таких заходів або відмови туриста від них туроператор зобов`язаний надати йому без додаткової оплати еквівалентний транспорт для повернення до місця відправлення або іншого місця, на яке погодився турист, а також відшкодувати вартість ненаданих туроператором туристичних послуг і виплатити компенсацію у розмірі, визначеному в договорі за домовленістю сторін.

Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, якщо: невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини туриста; невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини третіх осіб, не пов`язаних з наданням послуг, зазначених у цьому договорі, та жодна із сторін про їх настання не знала і не могла знати заздалегідь; невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося внаслідок настання форс-мажорних обставин або є результатом подій, які туроператор (турагент) та інші суб`єкти туристичної діяльності, які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту, не могли передбачити.

Договір на туристичне обслуговування може передбачати компенсацію у разі спричинення шкоди туристу невиконанням або неналежним виконанням туристичних послуг, включених до туристичного продукту, відповідно до міжнародних конвенцій, що регламентують надання таких послуг.

Права і обов`язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором і турагентом визначаються відповідно до загальних положень про агентський договір, якщо інше не передбачено договором, укладеним між ними, а також цим Законом.

Якість туристичних послуг має відповідати умовам договору на туристичне обслуговування, порядок і способи захисту порушених прав туристів визначаються Законом України "Про захист прав споживачів".

Статтею 30 Закону України «Про туризм» визначено, що порушення законодавства в галузі туризму тягне за собою відповідальність згідно із законом. Порушеннями законодавства в галузі туризму є: провадження туроператорської діяльності без отримання відповідної ліцензії або недодержання ліцензійних умов; залучення до надання туристичних послуг осіб, які не відповідають встановленим законодавством відповідним кваліфікаційним вимогам; ненадання, несвоєчасне надання або надання туристові інформації, що не відповідає дійсності; порушення норм і правил у галузі туризму; незаконне використання категорії об`єкта туристичної інфраструктури; порушення умов договору між туристом і суб`єктом туристичної діяльності з надання туристичних послуг; невиконання розпоряджень уповноважених органів та осіб про усунення порушень ліцензійних умов; порушення правил щодо охорони чи використання об`єктів туристичної інфраструктури, знищення або пошкодження об`єктів відвідування; створення перешкод уповноваженій на те законом посадовій чи службовій особі у здійсненні контролю за туристичною діяльністю, у проведенні перевірки якості надаваних (наданих) туристичних послуг або додержанні ліцензійних умов, норм і правил щодо здійснення туристичної діяльності; незаконне втручання у здійснення туристичної діяльності; розголошення відомостей, що становлять конфіденційну або іншу охоронювану законом інформацію.

Законами може передбачатися відповідальність і за інші порушення у сфері туристичної діяльності.

Відповідно до ст.32 Закону України «Про туризм» за неналежне виконання своїх зобов`язань туроператор, турагент, інші суб`єкти туристичної діяльності несуть майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі відповідно до чинного законодавства.

Розмір майнової відповідальності туроператора, турагента чи іншого суб`єкта туристичної діяльності не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з їх вини.

Спори майнового характеру між суб`єктами туристичної діяльності та споживачами туристичних послуг вирішуються у встановленому порядку з дотриманням вимог цього Закону.

Відповідно дост.33Закону України«Про туризм»суб`єкттуристичної діяльності,який порушивзаконодавство вгалузі туристичноїдіяльності принаданні туристичноїпослуги,що завдалошкоду,зобов`язанийвідшкодувати туристузбитки уповному обсязі,якщо договоромабо закономне передбаченовідшкодування уменшому абобільшому розмірі.

Відповідно до вимог ст.ст.610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, серед яких є розірвання договору, відшкодування збитків.

Відповідно до ст.ст.901, 902 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання. Виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором.

Згідно вимог ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи.

Статтями 77, 78, 79, 80 ЦПК України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Встановлені поданій справіобставини,враховуючи зазначенінорми законодавства,дають підставидля висновку,що позивачвиконав всівзяті насебе зобов`язаннядо договором№5923424від 08.02.2022року.Відповідач,який єТуроператором -виконавцем,взяті насебе обов`язкиза спірнимдоговором невиконав,строк виконанняобов`язкущодо наданнятуристичних послуг,визначений договором,сплинув.

Передбачені договоромтуристичні послугипозивачу наданіне були,сплачені коштипозивачу неповернені,а відтакпозовні вимогипідлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.263-265 ЦПК України, ст.ст.610, 611, 901,902 ЦК України, Законом України "Про туризм", Законом України "Про захист прав споживачів",

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТТВК"</a>, треті особи: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОДМАРКЕТПРОМ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична агенція "ВІТА" про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТТВК"</a> на користь ОСОБА_1 231 454 (двісті тридцять одна тисяча чотириста п`ятдесят чотири) гривні.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТТВК"</a> на користь держави 2314 (дві тисячі триста чотирнадцять) гривень 54 копійки судового збору.

Рішення можебути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення судунабирає законноїсили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.

Сторони:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "ТТВК"</a>, місце знаходження: 03057, м.Київ, вул.Велика Васильківська, 72 оф.128, ЄДРПОУ 36285831.

Третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОДМАРКЕТПРОМ", місце знахдження: 01042, м.Київ, вул.Академіка Філатова, 10-А, оф. 2/51, ЄДРПОУ 36863714.

Третя особа - Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична агенція "ВІТА", місце знаходження: 10009, м.Житомир, вул.Селецька, 29 кв.60, ЄДРПОУ 42581196

Суддя Недашківська Л.А.

копія згідно з оригіналом

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.11.2022
Оприлюднено01.12.2022
Номер документу107557901
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —279/4514/22

Рішення від 29.11.2022

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Ухвала від 29.09.2022

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні