Ухвала
від 25.11.2022 по справі 760/17134/22
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №760/17134/22

1-кс/760/5679/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2022 року слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна в кримінальному провадженні №42022110000000159, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

До слідчого судді надійшло клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладання арешту на майно, подане в рамках кримінального провадження відомості щодо якого було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022110000000159 від 19.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 КК України.

Дане клопотання обґрунтоване тим, що Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42022110000000159 від 19.07.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у 2007 році на території України у м. Одеса громадянином російської федерації ОСОБА_4 25.12.1961 ІНФОРМАЦІЯ_1 , було засновано ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 42, cbs-group.com.ua), засновниками якого, на даний час, є громадяни України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 . Вказана компанія була учасником та переможцем низки публічних закупівель, замовниками яких виступали АТ «Державний ощадний банк України» (понад 300 млн грн), Національний Банк України (12 млн грн), АТ «Укрексімбанк» (4 млн грн), військові частини ЗСУ (понад 5 млн грн) та інші.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «Корпоративні бізнес системи» є дочірньою компанією російської ООО «Корпоративные бизнес системы» (м. Москва, вул. Ісаковського, буд. 33, корп. 3, cbs-group.ru, засновником якої являється громадянин рф ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: рф, АДРЕСА_1 ), підконтрольна та підзвітна останній.

Крім того, відповідно до матеріалів кримінального провадження серед замовників російської ООО «Корпоративные бизнес системы» є державні організації рф з нафтогазової сфери та сфери державного управління (ПАО «Газпром нефть», «Посольство россии в Казахстане», «правительство Ростовской области», тощо).

Проведено огляд відкритих ресурсів мережі Інтернет, зокрема сайту https://www.opendatabot.ua за результатом якого встановлено, що ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946) засновано 20.07.2007. До 27.02.2018 бенефіціарним власником товариства був громадянин рф ОСОБА_4 , а після 27.02.2018 року, з метою уникнення від можливого потрапляння у санкційні списки РНБО України за діяльність на шкоду державній безпеці України, вийшов зі складу учасників вказаної ТОВ. На теперішній час беніфіціарним власником та директором є ОСОБА_5 , засновник ОСОБА_6 (протокол огляду додаток № 3). Також проведено огляд сайту, який належить російській ООО «Корпоративные бизнес системы» - https://www.cbs-group.ru. За результатами встановлено, що компанія створена у 1998 році. До групи компаній входять підрозділи компанії «Корпоративные бизнес системы» в росії та країнах СНД. На ілюстрованій мапі вказані наступні країни: Україна, росія, Республіка Казахстан, Киргизька Республіка та Узбекистан. До групи компаній входять підрозділи компанії «Корпоративные бизнес системы» в росії та країнах СНД. Також зазначено, що підрозділи зазначеної компанії присутні у містах росії та Республіки Казахстан. Водночас встановлено, що на тих самих сторінках сайту https://www.cbs-group.ru 27.05.2022 вказано, що група компаній «Корпоративные бизнес системы» представлена також на території України у м. Одеса. Також на ілюстрованій карті зазначено, що у м. Одеса знаходиться підрозділ компанії. Крім цього, вказана інформація, що 2007 році створено підрозділ «Корпоративные бизнес системы» в Україні (м. Одеса) (протокол огляду додаток № 4). Вказане підтверджує, що російська ООО «Корпоративные бизнес системы» на чолі з громадянином рф ОСОБА_4 намагаються приховати інформацію, що українська ТОВ «Корпоративні бізнес системи» фактично є дочірньою компанією російської ООО «Корпоративные бизнес системы».

Отримана інформація свідчить, що ОСОБА_4 є фактичним власником бізнесу та, на даний час, безпосередньо керує ООО «Корпоративные бизнес системы» в м. Москва та опосередковано контролює діяльність української ТОВ «Корпоративні бізнес системи» та казахської ТОО «Корпоративные бизнес системы».

Таким чином, через підконтрольну ОСОБА_4 ТОВ «Корпоративні бізнес системи», яка знаходиться на території України із залученням до своєї протиправної діяльності громадян України ОСОБА_5 і ОСОБА_6 отримує прибуток від діяльності вказаної Української ТОВ та сплачує податки до податкових органів країни-агресора, в тому числі до міністерства оборони російської федерації та інших силових відомств рф, що в подальшому використовується під час окупаційних протиправних дій рф на території України та становить загрозу національній безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України.

Враховуючи викладене, в діях ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вбачаються ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 258-5 КК України.

У той же час, отримано інформацію, що власник ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946), а саме керівник ОСОБА_5 , у зв`язку з можливим накладенням арешту на майно, яке належить ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 42, cbs-group.com.ua) виїхав на територію російської федерації з метою перереєстрації майна вказаного ТОВ. Разом з тим, встановлено що дружина ОСОБА_5 , яка являється засновником ТОВ «Корпоративні бізнес системи» ОСОБА_6 на даний час знаходиться на території російської федерації і може вчиняти дії спрямовані на перереєстрацію майна вказаного ТОВ «Корпоративні бізнес системи»

Таким чином, службовими особами «Корпоративні бізнес системи» , з метою уникнення дії Закону України «Про санкції» та Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності російської федерації та її резидентів», вживаються заходи щодо запобігання блокування активів та виведення капіталів за межі України.

Поряд з цим, встановлено, що 99,69 % корпоративних прав (на загальну суму 3224 599,66 грн) ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946) належить громадянину російської федерації ОСОБА_5 , а 0,31 % корпоративних прав (на загальну суму 10027,34 грн) належить громадянці російської федерації ОСОБА_6 .

В ході досудового розслідування встановлено, що вищевказані корпоративні права ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946) є знаряддями вчинення кримінального правопорушення, так як на даний час використовуються на користь рф для підготовки, планування та ведення агресивної війни проти України, зокрема, шляхом проведення комплексу зовнішньополітичних і економічних дій, що спрямовані на захист національних (державних) комерційних інтересів Російської Федерації, а також мають на меті поширення її політичного та економічного впливу, при цьому сприяють збройній агресії Російської Федерації проти України, оскільки отримані від комерційної діяльності цієї корпорації прибутки, РФ використовує для фінансування своїх Збройних сил, закупівлю запасних частин та деталей до військової техніки, фінансування діяльності на території України диверсійно-розвідувальних груп, терористичних організацій т.зв. «ДНР», «ЛНР», фінансування політичних партій, зокрема, у країнах Європи, які проводять антиукраїнську політику.

Постановою старшого слідчого СУГУ СБУ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_7 від 17.11.2022 р. 99,69% корпоративних прав ТОВ«Корпоративні бізнес системи», які належать громадянину російської федерації ОСОБА_5 , та 0,31 % корпоративних прав, які належать громадянці російської федерації ОСОБА_6 , визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №42022110000000159 від 19.07.2022 р.

Прокурор зазначає, що вищевказане майно може бути відчужено стороннім (підставним) особам, що не дасть можливість встановити його фактичну належність під час вирішення справи по суті в суді, та на підставі яких можуть бути встановлені факти та обставини, що мають значення для цього кримінального провадження та підлягають доказуванню.

З метою всебічного, повного і неупередженого розслідування, встановлення всіх обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, для забезпечення ефективності досудового розслідування, зокрема зберігання речових доказів у кримінальному провадженні, виникла необхідність у накладенні арешту на вищевказане вилучене майно.

Прокурор ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. Також долучив до матеріалів справи документи.

Дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно з ч. 2ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним устатті 98цього Кодексу.

При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимогКПК Українита судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

За положеннями ч. 2 ст. 173 КПК Українипри вирішенні питання про арешт майна, слідчий суддя, суд, повинен врахувати, зокрема, правову підставу для арешту майна.

Відповідно дост.98КПКУкраїни,речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Частиною 10 ст.170КПКУкраїни визначено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, у тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Як вбачається з матеріалів провадження, майно, на яке прокурор просить накласти арешт, визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.

На переконання слідчого судді, у даному випадку, обґрунтування відповідності згаданого майна критеріям, визначеним ст. 98 КПК України, у вказаній постанові про визнання речовим доказом та у клопотанні про арешт майна, є достатнім для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.

При вирішенні питання про накладення арешту на майно, слідчий суддя враховує і те, що у даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження.

Будь-яких суттєвих негативних наслідків від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.

Прокурором доведено наявність підстав, у зв`язку з якими потрібно здійснити арешт майна, а саме, що вищезазначене майно, є речовими доказами у кримінальному провадженні №42022110000000159 від 19.07.2022 р., та може бути використане, як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Враховуючи те, що прокурором доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні, то його слід задовольнити, накласти арешт на майно, шляхом заборони відчуження та розпорядження ним у будь-який спосіб.

На підставі вищевикладеного, клопотання про накладення арешту на майно підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 98, 131, 132, 170, 172, 173, 372 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Накласти арешт на: 99,69 % корпоративних прав ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946), що належать громадянину російської федерації ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 ), та 0,31 % корпоративних прав ТОВ «Корпоративні бізнес системи» (код ЄДРПОУ 35301946), що належить громадянці російської федерації ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_2 ), шляхом заборони відчуження та розпорядження ним у будь-який спосіб.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.11.2022
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу107578850
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —760/17134/22

Ухвала від 25.11.2022

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні