Рішення
від 29.11.2022 по справі 941/362/21
ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2022 рокусмт ПетровеСправа № 941/362/21 Провадження № 2/941/22/22

Петрівський районний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого судді - Колесник С. І.

при секретарі - Молдавській А.М.

з участю: представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Петрове цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , від імені якого діє ОСОБА_1 , до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , з участю третьої особи - Державного нотаріуса Петрівської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Каліушко О.Ю., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся з позовом до суду, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_7 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки, що знаходиться на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, але позивач не може оформити спадщину, так як пропустив встановлений законом строк для її прийняття, а тому представник позивача просить суд визначити позивачу додатковий строк терміном два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті батька.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, однак письмовою заявою просила суд слухати справу без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась, однак письмовою заявою просила суд слухати справу без її участі, проти задоволення позову не заперечила.

Представник відповідачів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 - ОСОБА_8 в судове засідання не з`явився, однак письмовою заявою просив суд слухати справу без його участі та участі відповідачів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , проти задоволення позову заперечив, мотивуючи це тим, що у позивача відсутні поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_7 .

Третя особа - Державний нотаріус Петрівської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Каліушко О.Ю. також в судове засідання не з`явилась, однак про день, час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, причини неявки суду не відомі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Олександрійським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) 02 червня 2020 року (а.с.10), після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки, що знаходиться на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області.

Факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_7 підтверджується копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 , виданого Ізмайлівською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області 13 липня 2001 року (а.с.9).

Згідно повідомлення державного нотаріуса Петрівської державної нотаріальної контори Каліушко О.Ю. №45/02-14 від 16 лютого 2021 року, яке було направлено на адресу позивача, після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрито спадкову справу №78/2020 року та повідомлено позивача про те, що будуть видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом та за законом на користь інших спадкоємців (а.с.80,83).

В зв`язку з чим 26 лютого 2021 року позивач звернувся до державної нотаріальної контори з метою прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_7 , однак державним нотаріусом Петрівської державної нотаріальної контори Каліушко О.Ю. в той же день йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_7 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку зі спливом шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини, що підтверджується листом №68/02-14 від 26 лютого 2021 року (а.с.85).

Згідно повідомлення приватного нотаріуса Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Каліушко Д.І. №104/01-16 від 25 березня 2021 року після смерті ОСОБА_7 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа приватним нотаріусом не заводилась (а.с.23).

Відповідно до повідомлення державного нотаріуса Петрівської державної нотаріальної контори Каліушко О.Ю. №124/01-16 від 25 березня 2021 року, після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа за №78/2020 року; заяву про прийняття спадщини подали ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.26), що також підтверджується копією спадкової справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 (а.с.50-85).

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У відповідності з Постановою Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Представник позивача пропущений термін звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини обґрунтовує тим, що позивач постійно проживав в іншому селі, від народження є інвалідом 3 групи, так як має вади здоров`я, які перешкоджають йому в повній мірі об`єктивно сприймати інформацію, через хворобу він майже не вміє читати і писати, крім того не знав і не міг володіти інформацією, що також має право на отримання частки спадщини після смерті батька (а.с.4,6,8).

Однак, відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, у постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17 зроблено висновок, що «право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини».

Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч.3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З урахуванням обставин, встановлених судом, шестимісячний строк подання позивачем заяви про прийняття спадщини сплив у вересні 2020 року, а позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини 26 лютого 2021 року.

На час звернення до нотаріальної контори стан здоров`я позивача не змінився, на лікуванні в той період він не перебував, місце проживання не змінював, а тому відсутні підстави для висновку, що хвороба позивача та віддалене місце проживання, яке знаходиться в одній області з спадкодавцем, були об`єктивними та непереборними перешкодами, з якими закон пов`язує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.

Крім цього суд не може визнати поважною ту обставину, що позивач не знав і не міг володіти інформацією, що має право на отримання частки спадщини після смерті батька, так як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини не являється поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, що підтверджується п. 2 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13.

Таким чином у позивача були відсутні об`єктивні, непереборні, істотні труднощі для своєчасного прийняття спадщини.

Тому суд вважає, що позивач мав змогу прийняти спадщину на протязі шести місяців шляхом написання заяви в нотаріуса або направленням заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору поштою, оскільки мав для цього достатньо часу, тобто судом причини пропущення строку на прийняття спадщини визнаються такими, що не являються поважними.

Таким чином, відмовляючи у задоволенні позову, суд виходить з того, що позивач не надав суду доказів, які б підтверджували наявність обставин, що об`єктивно перешкоджали йому своєчасно звернутись із заявою про прийняття спадщини.

Крім того, представник відповідачів заперечує проти визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

Відповідно до ч.ч.1,6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 ЦПК України. Доказування не можуть грунтуватися на припущеннях.

У відповідності до ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

На підставі вищевикладеного, суд вважає що позивач не довів того, що ним був пропущений строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_7 з поважної причини, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити.

Вказані правовідносини регулюються ст. ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 13,77,81,263 ЦПК України та Постановою Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування».

Керуючись ст.ст. 263,264,265,268 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 , від імені якого діє ОСОБА_1 , до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , з участю третьої особи - Державного нотаріуса Петрівської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Каліушко О.Ю., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - залишити без задоволення .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після відмови у відкритті апеляційного провадження, повернення апеляційної скарги, залишення її без розгляду, ухвалення іншого рішення, яким закінчується апеляційне провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст рішення складено 29 листопада 2022 року.

Суддя С.І.Колесник

СудПетрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення29.11.2022
Оприлюднено02.12.2022
Номер документу107583253
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —941/362/21

Рішення від 29.11.2022

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Рішення від 21.11.2022

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Ухвала від 12.09.2022

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Ухвала від 12.09.2022

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Ухвала від 18.05.2022

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Ухвала від 04.11.2021

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Ухвала від 23.03.2021

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні