Ухвала
від 29.11.2022 по справі 906/1116/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ



майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

"29" листопада 2022 р. м. Житомир Справа № 906/1116/22

Господарський суд Житомирської області у складі судді Соловей Л.А.,

розглядаючи заяву Акціонерного товариства "Житомиробленерго" (м.Житомир)

про видачу судового наказу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми "Тендер" (м.Харків) заборгованості в сумі 3546,26грн за договором №07-837 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 18.12.2018,

ВСТАНОВИВ:

28.11.2022 до Господарського суду Житомирської області надійшла заява Акціонерного товариства "Житомиробленерго" від 31.10.2022 про видачу судового наказу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми "Тендер" заборгованості в сумі 3546,26грн за договором №07-837 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 18.12.2018 та судового збору у сумі 248,10грн.

В обґрунтування підсудності заяви про видачу судового наказу Господарському суду Житомирської області заявник посилається на ч.5 ст.29 ГПК України.

Розглянувши матеріали заяви про видачу судового наказу, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі заяви до іншого суду за територіальною підсудністю з огляду на наступне.

Відповідно до ст.149 ГПК України, заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом для подання позовної заяви.

За загальним правилом підсудності позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч.1, ч.2 ст.27 ГПК України).

Частиною 4 статті 152 ГПК України передбачено, що суддя з метою визначення підсудності, крім випадків подання заяви про видачу судового наказу в електронній формі до боржника, який має офіційну електронну адресу, не пізніше наступного дня з дня отримання заяви про видачу судового наказу перевіряє зазначене у заяві місцезнаходження боржника за відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч.5 ст.152 ГПК України, якщо за результатами розгляду отриманих судом відомостей про місцезнаходження боржника буде встановлено, що заява про видачу судового наказу не підсудна цьому суду, суд не пізніше десяти днів з дня надходження заяви постановляє ухвалу про передачу заяви про видачу судового наказу разом з доданими до неї документами за підсудністю.

Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням боржника - ТОВ Фірма "Тендер" (код ЄДРПОУ 30614186) є: вул.Літературна, будинок 3, м.Харків, 61058.

Така ж адреса вказана у заяві АТ "Житомиробленерго" від 31.10.2022.

Щодо доводів заявника про те, що заява про видачу судового наказу подана за місцем виконання договорів відповідно до ч.5 ст.29 ГПК України суд зазначає наступне.

Згідно з приписами ч.ч.1, 5 ст.29 ГПК України, право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу. Позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.

Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.

Статтею 532 Цивільного кодексу України передбачено, що місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться за зобов`язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна; за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові; за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання; за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання; за іншим зобов`язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника. Зобов`язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Тобто, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.

У заяві про видачу судового наказу заявник просить стягнути з боржника заборгованість за послуги з розподілу електричної енергії, яка виникла на підставі договору №07-837 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 18.12.2018.

Оскільки спір стосується стягнення грошових коштів, а не фактичного виконання зобов`язань за договором, то відсутні підстави вважати, що виконання договору в частині сплати заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії можливе лише у м.Житомирі чи Житомирській області. Зобов`язання, про порушення яких стверджує позивач, не є такими, які через їх особливість слід виконувати тільки в певному місці.

З огляду на викладене, відсутні правові підстави для застосування ч.5 ст.29 Господарського процесуального кодексу України, а підсудність заяви слід визначати за загальними правилами підсудності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

За змістом ч.3 ст.31 ГПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Спори між судами щодо підсудності не допускаються (ч.6 ст.31 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, у зв`язку з тим, що місцезнаходженням ТОВ Фірма "Тендер" є: вул.Літературна, будинок 3, м.Харків, 61058, дана справа не підсудна Господарському суду Житомирської області та підлягає передачі за територіальною підсудністю до Господарського суду Харківської області.

Керуючись ст.ст. 27, 31, 149, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Заяву Акціонерного товариства "Житомиробленерго" від 31.10.2022 про видачу судового наказу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми "Тендер" заборгованості в сумі 3546,26грн за договором №07-837 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 18.12.2018 передати за підсудністю до Господарського суду Харківської області.

Ухвала набрала законної сили 29.11.2022 та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Соловей Л.А.

1- у справу;

2- позивачу (рек.);

3- Господарський суд Харківської області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 8-й під`їзд) разом з заявою та доданими документами (рек.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.11.2022
Оприлюднено02.12.2022
Номер документу107584645
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи наказного провадження

Судовий реєстр по справі —906/1116/22

Судовий наказ від 03.01.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Трофімов І.В.

Ухвала від 29.11.2022

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні