Рішення
від 15.11.2022 по справі 916/1310/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" листопада 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1310/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Погребна К.Ф. при секретарі судового засідання Арзуманян В.А. розглянувши справу 916/1310/22

за позовом Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6) в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях (65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 43015722)

до відповідача Приватне підприємство АЛЮР ТРЕНД (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, буд. 20, літ. А, код ЄДРПОУ 35018509)

за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Державне багатопрофільне підприємство УРОЖАЙ (65044, м. Одеса, Французький бульвар, буд. 10, код ЄДРПОУ 13908422).

про стягнення 51 975,56грн., розірвання договору та зобов`язання вчинити певні дії

Представники сторін:

Від прокуратури: Вергін Д.С. посвідчення;

від позивача: Іванова Т.В. самопредставництво

від відповідача: не з`явився;

від третьої особи: не з`явився;

Заступник керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях до Приватне підприємство АЛЮР ТРЕНД про стягнення 51 975,56грн., розірвання договору та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 29.06.2022р. судом, у порядку ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, позовну заяву Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси було залишено без руху.

04.07.2022р. до господарського суду надійшла заява (вх. №12789/22) від Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.07.2022р. було відкрито провадження по справі №916/1310/22. Розгляд справи призначено за загального позовного провадження. Крім того відповідною ухвалою суду до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача було залучено Державне багатопрофільне підприємство «УРОЖАЙ»

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.09.2022р. підготовче провадження було закрито, розгляд справи призначено по суті в судовому засіданні.

Відповідач про місце, дату та час судових засідань повідомлявся судом за юридичною адресою, що підтверджується поштовими повідомленнями, копії яких містяться в матеріалах справи. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за можливості сповістити їх з допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

19.09.2022р. за вх.№19876/22 до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення згідно яких остання позовні вимоги Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Як вказує прокурор, відповідно до Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 209840911885 від 12.06.2019 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області передано в строкове платне користування Приватному підприємству «АЛЮР ТРЕНД» (код ЄДРПОУ 35018509) державне нерухоме майно, а саме: нежитлове приміщення першого поверху будівлі магазину «Українська горілка» (літ. «Т»), інвентарний № 1031, реєстровий № 13908422.4 УШЛБРГ041, загальною площею 140,00 кв. м за адресою: м. Одеса, Старосінна площа, буд. 1.

Майно передано в оренду з метою розміщення майстерень, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт автомобілів (провадження діяльності з ремонту автомобільного транспорту).

Пунктом 3.1. Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 (зі змінами) та становить без ПДВ за базовий місяць оренди (квітень 2019) - 19 450,37грн.

Орендна плата за перший місяць оренди - червень 2019 визначається шляхом коригування орендної плати, яка зазначена вище на індекси інфляції травень, червень 2019.

Пунктом 3.3. передбачено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Відповідно до п. п. 3. 6 - 3. 7. орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж. Одночасно копія платіжного доручення на перерахування орендної плати до державного бюджету 70% надсилається Орендарем Орендодавцеві, 30% - Балансоутримувачу.

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному вище співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

За ініціативою Орендодавця стягнення заборгованості з орендної плати та пені вирішується в судовому порядку.

Пунктом 3.11. Договору передбачено, що у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою у повному обсязі, якщо така виникла, ураховуючи санкції до державного бюджету та Балансоутримувачу.

Згідно з п. 5.2. Договору, протягом 10 днів з моменту підписання Договору орендар зобов`язується внести завдаток (19 450, 37 гри.), передбачений цим Договором. Завдаток стягується до Державного бюджету і Балансоутримувачу у співвідношенні, зазначеному вище. Після закінчення основного строку Договору оренди здійснюється перерахування орендної плати за останній місяць з урахуванням внесеного Орендарем завдатку. У разі порушення Орендарем зобов`язання зі сплати орендної плати він повинен відшкодувати до державного бюджету і Балансоутримувачу збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір завдатку. В разі дострокового припинення Договору за згодою Сторін сума сплачених орендних платежів і завдатку перевищить передбачені Договором платежі за період фактичної оренди, то це перевищення розглядається як зайва сума орендної плати.

Відповідно до п. п. 5.3, 5.9 Орендар зобов`язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та Балансоутримувачу. Щомісяця до 12 числа надавати Орендодавцеві та Балансоутримувачу інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до Державного бюджету України та Балансоутримувача). На вимогу Орендодавця та Балансоутримувача проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платіжках і оформляти відповідні акти звіряння.

Пунктом 5.10. Договору передбачено, що у разі припинення або розірвання Договору, Орендар зобов`язується повернути Балансоутримувачу об`єкт оренди в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу та відшкодування Балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) Об`єкту оренди з вини Орендаря.

Орендодавець та Балансоутримувач відповідно до п. 8.2. мають право виступати з ініціативою щодо внесення змін до Договору оренди, стягнення збитків по заборгованості з орендної плати, пені, неустойки, його розірвання у разі погіршення стану Об`єкту оренди, а також його втрати (повної або часткової) внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього договору.

Згідно з підпунктом «г» п. 9.4. Договору, Орендодавець має право вимагати розірвання договору оренди та (або) відшкодування збитків у разі, якщо Орендар не сплачує орендну плату або несвоєчасно сплачує орендну плату.

Відповідно до п. 10.1. Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, який діє з моменту підписання його сторонами, а саме з 12.06.2019.

Пунктами 10.9.-10.11. Договору перебачено, що у разі припинення або розірвання Договору Майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Балансоутримувачу. У разі, якщо Орендар затримав повернення Майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.

Майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання Орендарем та Орендодавцем акту приймання-передавання.

Обов`язок щодо складання акту приймання-передавання про повернення Майна покладається на Орендодавця.

За посиланнями прокурора, сторонами 12.06.2019 погоджено розрахунок плати за оренду державного нерухомого майна, наданого в оренду Приватному Підприємству «АЛЮР ТРЕНД», яке обліковується на балансі Державного багатопрофільного підприємства «УРОЖАЙ». Згідно з погодженим сторонами розрахунком, розмір орендної плати за базовий місяць - квітень 2019 складає 19 450,37грн. без ПДВ.

Як вказує прокурор, відповідно до акту приймання - передавання державного нерухомого майна від 12.06.2019, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області передано в оренду Приватному підприємству «АЛЮР ТРЕИД» нерухоме майно, а саме: нежитлове приміщення першого поверху будівлі магазину «Українська горілка» (літ. «Т»), інвентарний № 1031, реєстровий № 13908422.4 УШЛБРГ041, загальною площею 140,00 кв. м за адресою: м. Одеса, Старосінна площа, буд. 1, що обліковується на балансі Державного багатопрофільного підприємства «УРОЖАЙ», вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ТОВ «Одеська регіональна експертна компанія» станом на « 28» лютого 2019 року та становить 1 145 161грн.

В подальшому як зазначає прокурор, між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Приватним підприємством «АЛЮР ТРЕИД» 09.07.2019 укладено Договір про внесення змін до Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 20984091 1885 від 12.06.2019.

Відповідно до Договору про внесення змін, п. п. 1.1. та 1.2. Договору оренди № 209840911885 від 12.06.2019 викладено в новій редакції, а саме «Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: частину нежитлового приміщення першого поверху будівлі магазину «Українська горілка» (літ. «Т»), інвентарний № 1031, реєстровий № 13908422.4 УШЛБРГ041, загальною площею 70,00 кв. м за адресою: м. Одеса, Старосінна площа, буд. 1, що обліковується на балансі Державного багатопрофільного підприємства «УРОЖАЙ», вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ТОВ «Одеська регіональна експертна компанія» станом на « 28» лютого 2019 року та становить 572 580,40грн. Майно передано в оренду з метою: розміщення мийки автотранспортних засобів (інше використання)».

Пункт 3.1. відповідно до Договору про внесення змін, передбачає, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розділу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 (зі змінами та доповненнями) та становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (червень-2019) - 7 308, 27 (сім тисяч триста вісім) гривень 27 копійок.

Орендна плата за місяць оренди - липень 2019 визначається шляхом коригування орендної плати за місяць червень 2019 на індекс інфляції липня 2019.

Розрахунок орендної плати від 12.06.2019 та акт приймання-передачі від 12.06.2019, згідно зі зміненим пунктом 12.2. вважати такими, що втратили чинність.

Відповідно до акту прийому-передачі (повернення) майна до Договору оренди № 209840911885 від 12.06.2019 Приватне підприємство «АЛЮР ТРЕНД» 09.07.2019 передало Державному багатопрофільному підприємству «УРОЖАЙ» державне нерухоме майно, а саме: частину нежитлового приміщення першого поверху будівлі магазину «Українська горілка», загальною площею 70,00 кв. м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Старосінна площа, 1.

Згідно з актом приймання-передачі державного нерухомого майна до Договору оренди № 209840911885 від 12.06.2019 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області 09.07.2019 передано Приватному підприємству «АЛЮР ТРЕНД» у строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: частину нежитлового приміщення першого поверху будівлі магазину «Українська горілка» (літ. «Т»), інвентарний № 1031, реєстровий № 13908422.4 УШЛБРГ041, загальною площею 70,00 кв. м за адресою: м. Одеса, Старосінна площа, буд. 1.

Сторонами 09.07.2019 погоджено розрахунок плати за оренду державного нерухомого майна до Договору оренди № 20984091 1885 від 12.06.2019, укладеного з Приватним підприємством «АЛЮР ТРЕНД», відповідно до якого розмір орендної плати за базовий місяць - червень 2019 складає 7 308, 27 грн.

Пунктом 10.2. Договору передбачено, що умови Договору зберігають силу протягом усього строку Договору, у тому числі у випадках, коли після його укладання законодавством установлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов`язань щодо орендної плати - до повного виконання зобов`язань.

Чинність Договору оренди № 209840911885 від 12.06.2019, відповідно до п. 10.6. припиняється достроково за взаємною згодою Сторін або за рішенням суду.

Прокурор вказує, що ПП «АЛЮР ТРЕНД» порушило умови Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 209840911885 від 12.06.2019 у частині належного та своєчасного внесення орендних платежів, що призвело до утворення заборгованості, яка станом на 24.02.2022 складає 49 398,10 грн.

Пунктом. 3.7. Договору оренди нерухомого майна від 12.06.2019 встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п. 3. 6. співвідношенні, а саме 70% до 30% відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Крім того в зв`язку з неналежним виконанням відповідачем зобов`язань щодо внесення орендної плати, останньому відповідно до умов договору була нарахована пеня в сумі 2577,46грн.

Також прокурор вказує, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 01.04.2022 № 2181-ІХ, п. 6-1 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, а саме щодо продовження договору оренди, зокрема щодо запровадження можливості автоматичного продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, на строк до припинення чи скасування та на чотири місяці після припинення чи скасування воєнного стану. Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», відповідно до якого строк дії воєнного стану в Україні з 05 години ЗО хвилин 25 травня 2022 року продовжено строком на 90 діб.

Отже, за посиланнями прокурора, Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 209840911885 від 12.06.2019 автоматично продовжено, у зв`язку із введенням на території України воєнного стану.

Орендодавець, згідно з підпунктом «г» п. 9.4. Договору, має право вимагати розірвання договору оренди та (або) відшкодування збитків у разі, якщо Орендар не сплачує орендну плату або несвоєчасно сплачує орендну плату.

Пунктом 10.6. Договору встановлено, що чинність цього договору припиняється дострокового за взаємною згодою Сторін або за рішенням суду.

Як зазначає прокурор, наявність шкоди спричиненої відповідачем виражається у недоотриманні державним бюджетом та Балансоутримувачем орендної плати у розмірі 49 398, 10 грн. щомісячно, у термін з 12.07.2019 по 24.02.22. При укладанні договору оренди Регіональне відділення розраховувало на належне виконання умов Договору та надходження до державного бюджету та Балансоутримувача орендної плати, однак, з урахуванням того, що протягом строку дії договору оренди, відповідачем не виконувались зобов`язання з оплати орендних платежів це призвело до істотної різниці між тим, на що має право розраховувати сторона, укладаючи договір, і тим, що в дійсності вона мала змогу отримати.

Отже, на переконання прокурора, наявні підстави для розірвання Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 209840911885 від 12.06.2019, у зв`язку з істотним порушенням умов договору.

Також, відповідно до п. 10.10. Договору, майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання Орендарем та Орендодавцем акту приймання-передавання. Обов`язок щодо складання акту приймання- передавання про повернення Майна покладається на Орендодавця.

За посиланнями прокурора, строк дії Договору оренди від 12.06.2019 автоматично продовжено, однак у зв`язку з істотним порушенням Відповідачем умов договору оренди, наявні підстави для окрім розірвання договору, також виселення Відповідача із займаного орендованого приміщення.

Враховуючи викладене, Заступник керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси звернувся до господарського суду Одеської області з відповідним позовом в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У відповідності зі статтею 759 ГК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Частинами першою та п`ятою статті 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно до ст. 193 ГК України, яка цілком кореспондується із ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

За договором оренди, відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. Частиною 6 даної статті передбачено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Орендар, відповідно до ч. 3 ст. 285 ГК України, зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Частиною 1 ст. 286 ГК України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. п. 5.3, 5.9 Орендар зобов`язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та Балансоутримувачу. Щомісяця до 12 числа надавати Орендодавцеві та Балансоутримувачу інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до Державного бюджету України та Балансоутримувача). На вимогу Орендодавця та Балансоутримувача проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платіжках і оформляти відповідні акти звіряння

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, відповідач, в порушення умов укладеного договору оренди нерухомого майна, належним чином не сплачував орендну плату, у зв`язку з чим, згідно наданого позивачем розрахунку, який перевірено судом, у відповідача утворилась заборгованість по орендній платі в сумі 49 398,10 грн.

Положеннями ст. 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в сумі 49 398,10грн. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

При цьому відповідачем відповідні обставини належним та допустимими доказами не спростовано.

Так, у відповідності до ч.1 ст.549, п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов`язання.

За порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором (частина друга статті 193, частина перша статті 216 та частина перша статті 218 ГК України).

Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання. При цьому, відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань від 22.11.1996р. платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст.1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 ГК України).

Пунктом. 3.7. Договору оренди нерухомого майна від 12.06.2019 встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п. 3.6. співвідношенні, а саме 70% до 30% відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Перевіривши розрахунок заявленої до стягнення пені в розмірі 2 577,46грн., суд дійшов висновку про його правильність та обґрунтованість, що має наслідком необхідність задоволення позовних вимог в названій частині у повному обсязі.

Стаття 611 ЦК України передбачає різні правові наслідки порушення зобов`язання, до яких належить, зокрема, розірвання договору.

Відповідно до частини 3 статті 291 ГК України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.

Водночас частиною 3 статті 760 ЦК України передбачено, що особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.

Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється у разі:

закінчення строку, на який його укладено;

укладення з орендарем договору концесії такого майна;

приватизації об`єкта оренди орендарем (за участю орендаря);

припинення юридичної особи - орендаря або юридичної особи - орендодавця (за відсутності правонаступника);

смерті фізичної особи - орендаря;

визнання орендаря банкрутом;

знищення об`єкта оренди або значне пошкодження об`єкта оренди.

При цьому, частинами 1 і 2 статті 651 ЦК України, які є загальними для розірвання договору, передбачено, що зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно зі ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно до ст.17 Закону "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

За умовами Договору оренди у відповідача був прямий обов`язок вносити орендну плату щомісячно до 12 числа наступного місяця (п.3.6,5.3).

Відповідно до п.8.2 договору Орендодавець та Балансоутримувач мають право виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього договору, стягнення збитків по заборгованості з орендної плати, пені, неустойки, його розірвання в разі погіршення стану об`єкту оренди, а також його втрати (повної або часткової) внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього договору.

Згідно з п.9.4 договору Орендодавець має право вимагати розірвання договору оренди та (або) відшкодування збитків у разі, якщо орендар, зокрема, не сплачує орендну плату або несвоєчасно сплачує орендну плату.

В силу наведених правових норм таке істотне порушення орендарем (наймачем) умов договору оренди державного майна, як систематичне невнесення орендної плати, може бути достатньою правовою підставою для дострокового розірвання такого договору оренди.

Як вже було встановлено судом, відповідач, в порушення взятих на себе зобов`язань за договором, не сплачувала орендну плату, що є істотним порушенням умов договору.

Згідно з частиною 2 статті 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

За таких обставин, позовні вимоги Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси про розірвання Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №209840911885 від 12.06.2019р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна по Одеській та Миколаївській областях та Приватним підприємством АЛЮР ТРЕНД є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана.

Із вказаною нормою цілком кореспондуються також положення п.10.9. договору, якими встановлено, що у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Балансоутримувачу.

За таких обставин, враховуючи розірвання договору оренди, що має наслідком відсутність правових підстав на зайняття відповідачем частини нежитлового приміщення першого поверху будівлі магазину «Українська горілка» (літ. «Т»), інвентарний №1031, реєстровий №13908422.4 УШЛБРГ041, загальною площею 70,00кв.м, за адресою: м. Одеса, Старосінна площа, 1, позовні вимоги в частині виселення із займаного приміщення підлягають задоволенню.

У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно зі ст.78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст.79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси не спростовано.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, позовні вимоги Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

В И Р І Ш И В:

1. Позов Заступника керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6) в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях (65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 43015722) до Приватне підприємство АЛЮР ТРЕНД (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, буд. 20, літ. А, код ЄДРПОУ 35018509) за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Державне багатопрофільне підприємство УРОЖАЙ (65044, м. Одеса, Французький бульвар, буд. 10, код ЄДРПОУ 13908422) задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватне підприємство АЛЮР ТРЕНД (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, буд. 20, літ. А, код ЄДРПОУ 35018509) до Державного бюджету України отримувач ГУК в Од. обл./м. Одеса/22080200 код отримувача 37607526, банк отримувача Казначейство України (ел.адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA718999980313040093000015744) заборгованість з орендної плати в сумі 49 398 (сорок дев`ять тисяч триста дев`яносто вісім)грн. 10коп., пені в розмірі 2 577 (дві тисяч п`ятсот сімдесят сім)грн. 46коп.

3. Розірвати Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №209840911885 від 12.06.2019р., укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна по Одеській та Миколаївській областях та Приватним підприємством АЛЮР ТРЕНД (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, буд. 20, літ. А, код ЄДРПОУ 35018509).

4. Звільнити частину нежитлового приміщення першого поверху будівлі магазину «Українська горілка» (літ. «Т»), інвентарний №1031, реєстровий №13908422.4 УШЛБРГ041, загальною площею 70,00кв.м, за адресою: м. Одеса, Старосінна площа, 1, шляхом виселення Приватного підприємства АЛЮР ТРЕНД (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, буд. 20, літ. А, код ЄДРПОУ 35018509) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях (65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 43015722).

5. Стягнути з Приватне підприємство АЛЮР ТРЕНД (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, буд. 20, літ. А, код ЄДРПОУ 35018509) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, мю Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) судових збір в розмірі 7 443 (сім тисяч чотириста сорок три)грн.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення з урахуванням відсутності в Господарському суду Одеської області електричної енергії з 22.11.2022р. по 28.11.2022р. складено та підписано 29 листопада 2022 р.

Суддя К.Ф. Погребна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення15.11.2022
Оприлюднено02.12.2022
Номер документу107585471
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —916/1310/22

Рішення від 15.11.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 25.10.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 11.10.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 18.09.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 06.09.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 25.07.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 10.07.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 28.06.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні