Справа № 169/276/19
Провадження № 2/169/82/22
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2022 року смт Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Хвіц Г.Й.
за участю секретаря судового засідання Мисюка П.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Турійської селищної ради Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Озерянської сільської ради Турійського району Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно. ОСОБА_2 за життя склала заповіт, посвідчений Озерянською сільською радою Турійського району Волинської області 12 січня 2006 року №5, яким усе своє майно заповіла йому. Однак про наявність заповіту йому не було відомо, тому він не звернувся до нотаріуса у визначений законом строк із заявою про прийняття спадщини. Вказуючи, що встановлений законом шестимісячний строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини він пропустив з поважних причин, просив визначити йому додатковий строк два місяці для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Суддя своєю ухвалою позовну заяву прийняла до розгляду, відкрила провадження в справі та призначила підготовче засідання.
Суд своєю ухвалою замінив первісного відповідача - Озерянську сільську раду Турійського району Волинської області на відповідача - Турійську селищну раду Волинської області, підготовче провадження закрив і призначив справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Клімук О.С. у вказане судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце розгляду справи були належним чином повідомлені, однак, позивач ОСОБА_1 подав адресовану суду заяву про те, що він позов підтримує з викладених у ньому підстав та просить справу розглядати за його відсутності та відсутності його представника.
Представник відповідача - Турійської селищної ради Волинської області у судове засідання не з`явився, однак селищний голова Турійської селищної ради Волинської області Безсмертний О.М. у поданій до суду заяві вказав, що проти задоволення позовних вимог не заперечує та просить справу розглядати за відсутності представника Турійської селищної ради Волинської області.
Враховуючи, що в судове засідання учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог частини другоїстатті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно із частинами першою, четвертоюстатті 206 ЦПК Українипозивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з таких підстав.
Так, згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно дочастини першоїстатті 82ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню.
За приписами частини першої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Так, за встановленими законом правилами здійснення права на спадкування право на спадщину виникає у день її відкриття, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина третя статті1223, частина перша статті1220, частина перша статті1270 ЦК України).
Згідно з частиною першоюстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до частини першоїстатті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (частина третястатті 1272 ЦК України).
За змістом наведених норм матеріального права право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття і для реалізації цього права закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниможуть бути застосовані лише у випадку, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини визнані судом поважними.
Як установив суд, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно (а.с.5).
Згідно з довідкою Озерянської сільської ради Турійського району Волинської області від 23 серпня 2018 року № 349 ОСОБА_2 була зареєстрована та до дня своєї смерті проживала одна в с. Озеряни Турійського району Волинської області (а.с. 5 на звороті).
Відповідно до заповіту, посвідченого Озерянською сільською радою Турійського району Волинської області 12 січня 2006 року №5, ОСОБА_2 усе своє майно заповіла своєму внукові ОСОБА_1 (а. с. 6).
На час смерті позивач ОСОБА_1 з нею постійно не проживав, а тому для прийняття спадщини після її смерті відповідно до вимог статей1269,1270 ЦК Україниостанній у шестимісячний строк зобов`язаний був подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Однак, у визначений законом строк позивач до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звертався.
Інформаційними довідками зі спадкового реєстру підтверджується, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася (а .с. 19, 20).
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 24постанови «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Звертаючись до суду із цим позовом позивач покликався на те, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини є те, що йому не було відомо про наявність заповіту, складеного на його ім`я, в зв`язку з чим з об`єктивних причин він не подав у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини.
Аналіз наведених причин пропуску строку для прийняття спадщини та обставин справи в їх сукупності дає підстави для визнання таких причин в контексті положень частини третьої статті 1272 ЦК України поважними, оскільки вони об`єктивно унеможливили подання позивачем нотаріусу заяви про прийняття спадщини за місцем її відкриття та реалізацію ним передбаченого і гарантованого законом права на спадкування в межах встановленого шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Наведена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17.
За таких обставин справи, відповідно до зазначених норм матеріального права, виходячи із характеру спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність передбачених законом правових підстав для задоволення позову і визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 двамісяці після набрання рішенням законної сили, який є достатнім для подання позивачем нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Згідно зістаттею 141 ЦПК Українисудові витрати слід покласти на відповідача.
Однак, відповідно достатті 142 ЦПК Україниу зв`язку з визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, позивачу слід повернути з державного бюджету.
На підставі викладеного, статей1220,1223,1268-1270,1272 ЦК Українита керуючись статтями12, 13, 81, 82, 89, 141,142, 206, 263 -265,268,273 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Турійської селищної ради Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк два місяці з дня набрання цим рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Турійської селищної ради Волинської області на користь ОСОБА_1 384(триста вісімдесят чотири) гривні 20 (двадцять) копійок судового збору.
Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 384(триста вісімдесят чотири) гривні 20 (двадцять) копійок судового збору, сплаченого згідно квитанції АТ КБ «ПриватБанк» № 0.0.1299623168.1 від 18 березня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду через Турійський районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Ім`я позивача - ОСОБА_1 , житель: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Луцьким МВ УМВС України у Волинській області 14 лютого 2000 року.
Ім`я представника позивача - ОСОБА_3 , житель: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер і серія паспорта невідомі.
Найменування відповідача Турійська селищна рада Волинської області, місцезнаходження: майдан Центральний, 1, смт Турійськ, Волинська область, код ЄДРПОУ: 04333052.
Повне судове рішення складено 29 листопада 2022 року.
Головуючий
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2022 |
Оприлюднено | 02.12.2022 |
Номер документу | 107586389 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Хвіц Г. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні