Рішення
від 25.11.2022 по справі 734/1471/22
КОЗЕЛЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/734/854/22 Справа № 734/1471/22

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

25 листопада 2022 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Бараненка С.М.,

при секретарі судових засідань Колоколуші Н.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області та Деснянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення (родинних відносин між фізичними особами) та визнання права власності на спадкове майно за законом, -

В С Т А Н О В И В:

Із позовною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення (родинних відносин між фізичними особами) та визнання права власності на спадкове майно за законом, до суду звернулася ОСОБА_1 .

Позов мотивований тим, що позивач не може встановити факт родинних відносин з матір`ю, оскільки мати позивача померла і внести зміни у актовий запис про народження позивача не можливо, а також не може успадкувати спадкове майно, так як відсутні правовстановлюючі документи.

Позивач у судове засідання не з`явилася, до суду надійшла заява відповідно до якої остання просить провести розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач Остерська міська рада Чернігівського району Чернігівської області в судове засідання свого представника не забезпечила, в матеріалах справи міститься заява у якій відповідач просить розглядати справу без участі представника міської ради та у вирішенні даної справи повністю покладається на розсуд суду.

Відповідач Деснянська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області в судове засідання свого представника не забезпечила, заяв та клопотань на час розгляду справи до суду не надходило.

Суд дослідивши матеріали справи та розглянувши справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Волевачі, Козелецького району, Чернігівської області. Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 видано Булахівською сільською радою Остерського району Чернігівської області за записом №59 від 30.10.1961 року. У свідоцтві про народження зазначено, що матір`ю є ОСОБА_2 і прізвище позивачки при народженні у свідоцтві зазначене як « ОСОБА_3 ».

ІНФОРМАЦІЯ_2 мати позивача померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 09 серпня 2018 року, виданим виконавчим комітетом Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області та її прізвище ім`я та по-батькові зазначене як ОСОБА_2 , відповідно до відомостей про прізвище у паспорті виданому на її ім`я.

У встановлений законом шестимісячний строк після смерті матері, ОСОБА_2 позивач звернулася до приватного нотаріуса Козелецького районного нотаріального округу Рожець А.П. з метою реєстрації спадкової справи, однак під час звернення, нотаріус оглянула представлені позивачем документи і виявила, що прізвище матері у свідоцтві про смерть не відповідає записаному прізвищі у свідоцтві про народження позивачки.

Після смерті матері позивачки залишилася спадщина, до складу якої входить Ѕ частка житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 , належна їй на підставі свідоцтва про право власності, виданого на ім`я ОСОБА_2 , а також земельні ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №431175 від 05.08.2005 року, площею 0,2500 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 ; для ведення особистого селянського господарства, належні їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №431176 від 05.08.2005 року, площами 0,0931 га і 0,0520 га, які знаходяться за адресою с. Бабарики, Чернігівського району, Чернігівської області; для ведення особистого селянського господарства, належна їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №036556 від 12.07.2004 року, площею 2,0699 га, яка знаходиться на території Остерської (раніше Одинцівської сільської) міської ради Чернігівського району Чернігівської області; для ведення особистого селянського господарства, належна їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №024069 від 12.07.2004 року площею 0,2101 га, яка знаходиться на території Деснянської (раніше Короп`ївської сільської) селищної ради Чернігівського району Чернігівської області; для ведення особистого селянського господарства, належна їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №036698 від 15.07.2004 року, площею 0,1300, яка знаходиться на території Остерської (раніше Євминської сільської) міської ради Чернігівського району Чернігівської області.

У державних актах на право власності на земельну ділянку серії ЯА №431175, ЯА №431176 від 05.08.2005 року прізвище матері позивачки зазначене як « ОСОБА_4 », хоча в той же час у державних актах на право власності на земельну ділянку серії ЧН №036556, ЧН №024069 від 12.07.2004 року та ЧН №036698 від 15.07.2004 року її прізвище зазначене як « ОСОБА_3 ».

Відповідно до довідки виконавчого комітету Одинцівської сільської ради №94 від 19.03.2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 є одна і та ж особа.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Одинцівської сільської ради №95 від 19.03.2019 року ОСОБА_1 , тобто позивач у справі є дійсно дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Таким чином, беззаперечним є той факт, що матір`ю позивачки дійсно є ОСОБА_2 , а відомості у свідоцтві про народження позивача, де мати останньої вказана як ОСОБА_2 , зазначені помилково.

У зв`язку з цим нотаріус порекомендувала позивачці звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_2 є матір`ю для позивачки у справі - ОСОБА_1 .

Позивач у справі ОСОБА_1 , як єдиний спадкоємець за законом на дану спадщину прийняла її, оскільки своєчасно звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Козелецького районного нотаріального округу Рожець А.П., але оформити дану спадщину не має можливості через відсутність факту родинного зв`язку між позивачкою та її матір`ю - ОСОБА_2 . Також не може оформити зазначене спадкове майно в нотаріальному порядку, оскільки державні акти на право власності на земельну ділянку були виготовлені на ім`я матері позивача та їй передані втрачені (підтвердженням є оголошення в Козелецькій районній газеті «Новини Придесення»), а отримати нові на її ім`я неможливо у зв`язку з припиненням цивільної правоздатності в момент смерті останньої.

У зв`язку з цим позивач змушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

У відповідності з п. 1 ч. 1 ст. 256 Цивільного процесуального Кодексу України суди розглядають справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Встановлення факту родинних відносин між позивачкою ОСОБА_1 та її матір`ю ОСОБА_2 , безпосередньо породжує юридичні наслідки, оскільки він необхідний для прийняття та оформлення спадщини.

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» - відповідно до п.1 ст.293 ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідно заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту родинних відносин зі спадкодавцем.

Суд не може відмовити у розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник не може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Інакше ніж звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин, позивач не має можливості, оскільки її мати померла та внести зміни у актовий запис про народження позивачки не можливо.

Позивач ОСОБА_1 , є єдиним спадкоємцем за законом на дану спадщину після смерті ОСОБА_2 . Інших спадкоємців за законом немає, що підтверджується матеріалами позовної заяви та матеріалами спадкової справи.

Не маючи можливості для отримання свідоцтва про право на спадщину подати нотаріусу оригінали правовстановлюючих документів через їх втрату, позивач змушена звернутись до суду.

Згідно ч. 2, 4 ст.25ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1225ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст.1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, та має звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Отже, виходячи з вищезазначеного і у зв`язку з тим, що позивач позбавлена можливості відновити свої права у позасудовому порядку та з метою захисту законних прав та інтересів позивача, суд вважає за можливе позов ОСОБА_1 до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області та Деснянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення (родинних відносин між фізичними особами) та визнання права власності на спадкове майно за законом, - задовольнити.

На підставі наведеного та керуючись ст. 25, 319, 373, 1217-1223, 1233-1236, 1268, 1270 ЦК України, ст. 4, 256, 265 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області та Деснянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення (родинних відносин між фізичними особами) та визнання права власності на спадкове майно за законом, задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,2500 га, кадастровий номер 7422086500:02:001:0051, розташованої за адресою АДРЕСА_1 , за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №431175 від 05.08.2005 року.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,0931 га, кадастровий номер 7422086500:02:001:0052, розташованої за адресою с. Бабарики, Чернігівського району, Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №431176 від 05.08.2005 року.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,0520 га, кадастровий номер 7422086500:02:001:0053, розташованої за адресою с. Бабарики, Чернігівського району, Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №431176 від 05.08.2005 року.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 2,0699 га, кадастровий номер 7422086500:05:003:0401, розташованої на території Остерської міської (Одинцівської сільської) ради Чернігівського району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №036556 від 12.07.2004 року.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,2101 га, кадастровий номер 7422083600:03:001:0401, розташованої на території Деснянської селищної (Короп`ївської сільської) ради Чернігівського району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №024069 від 12.07.2004 року.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,1300 га, кадастровий номер 7422082700:06:001:0401, розташованої на території Остерської міської (Євминської сільської) ради Чернігівського району Чернігівської області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №036698 від 12.07.2004 року.

Судові витрати з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Козелецький районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду.

Головуючий суддя С.М. Бараненко

СудКозелецький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення25.11.2022
Оприлюднено05.12.2022
Номер документу107615657
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —734/1471/22

Рішення від 25.11.2022

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Бараненко С. М.

Ухвала від 27.09.2022

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Бараненко С. М.

Ухвала від 09.08.2022

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Бараненко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні