ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2022 р.м. ХарківСправа № 922/2035/22
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (місцезнаходження: 61037, місто Харків, вулиця Мефодіївська, будинок 11; код ЄДРПОУ 31557119) до Комунального закладу "Харківський науковий ліцей-інтернат "Обдарованість" Харківської обласної ради (місцезнаходження: 61047, місто Харків, вулиця Миру, будинок 102А; код ЄДРПОУ 23004348) про стягнення 153 510,20 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" звернулося до Господарського суду Харківської області із позовом про стягнення з Комунального закладу "Харківський науковий ліцей-інтернат "Обдарованість" Харківської обласної ради 153 510,20 грн. вартості спожитої у березні 2022 року теплової енергії по Договору про закупівлю теплової енергії в гарячій воді № 8424/22 від 11.02.2022. Також позивач просить Суд покласти на КЗ "ХНЛІ "Обдарованість" ХОР витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 481,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04 листопада 2022 року позовну заяву КП "Харківські теплові мережі" прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 922/2035/22. Розгляд справи призначено без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в порядку частини п`ятої статті 252 Господарського процесуального кодексу України.
23 листопада 2022 року до суду надійшло клопотання за підписом директора Комунального закладу "Харківський науковий ліцей-інтернат "Обдарованість" Харківської обласної ради - Валерія Поливанного (вх. № 14759), згідно якого відповідач повністю взнає борг в сумі 153 510,20 грн. вартості спожитої у березні 2022 року теплової енергії та готовий до його погашення.
Згідно статті 191 Господарського процесуального кодексу України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази та приймаючи до уваги визнання позову КЗ "ХНЛІ "Обдарованість" ХОР, суд встановив наступне.
11 лютого 2022 року між Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" (далі також Теплопостачальна організація, позивач) та Комунальним закладом "Харківський науковий ліцей-інтернат "Обдарованість" Харківської обласної ради (далі також Споживач, відповідач) було укладено Договір про закупівлю теплової енергії в гарячій воді № 8424/22, відповідно до умов якого позивач зобов`язується у період дії цього Договору поставити відповідачу теплову енергію в потрібних йому обсягах, а відповідач прийняти і оплатити теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни передбачені цим Договором. Теплова енергія постачається відповідачу в обсягах згідно з Додатком 1 до Договору в гарячій воді на потреби опалення та гарячого водопостачання.
Згідно пункту 4.2. Договору, розрахунковим періодом є місяць, за результатом якого підписується акт виконаних робіт по відпуску теплової енергії за період.
Відповідно пункту 4.3. Договору Споживач, згідно із Постановою Кабінету Міністрів України №1070 від 04.12.2019 "Про деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" має право здійснювати попередню оплату на строк не більше трьох місяців. У разі здійснення попередньої оплати Споживач до початку розрахункового періоду сплачує Теплопостачальній організації очікувану вартість, зазначеної в додатку 1 до Договору кількості теплової енергії, з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків на початок розрахункового періоду.
Остаточний розрахунок за спожиту теплову енергію Споживач здійснює до 4 числа місяця, наступного за розрахунковим, при розрахунках за показниками приладів обліку на підставі самостійно отриманого до 1 числа поточного місяця акту виконаних робіт.
Згідно до пункту 4.8. Договору, відповідач з 29 числа розрахункового місяця до 1 числа, наступного за розрахунковим, самостійно отримує від позивача, наступні документи за розрахунковий період: акт звіряння розрахунків; рахунки-фактури, акти виконаних робіт. По одному примірнику оформлених актів відповідач повертає позивачу протягом 10 днів після їх отримання.
Відповідно до розділу 10 Договору він набирає чинності з дати підписання та скріплення печатками сторін та поширює дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.01.2022 і діє у частині поставки теплової енергії по 31.12.2022 включно, а у частині розрахунків до їх повного здійснення.
Факт надання послуги теплопостачання у приміщення відповідача за адресою: місто Харків, вулиця Мира 102-А підтверджується Актом підключення споживача за № 170/13436 від 07.10.2021. Факт припинення надання послуги теплопостачання у приміщення відповідача за адресою: місто Харків, вулиця Мира 102-А підтверджується Актом відключення споживача № 170/13476 від 13.03.2022.
Відповідачу були направлені акти звіряння, виконаних робіт та рахунки фактури за спожиту теплову енергію, листом № 116 від 18.07.2022 які в повному обсязі сплачені не були. Заборгованість за спожиту теплову енергію за Договором обліковуються за особовим рахунком відповідача за розрахунковий період (календарний місяць) і відображується у бухгалтерському обліку по особовому рахунку відповідача (17000- 1702) та станом на дату подання позовної заяви складає 153 510,20 грн., яка утворилася за березень 2022 року.
Обставини щодо стягнення вказаної суми основного боргу в примусовому порядку стали підставою для звернення КП "Харківські теплові мережі" до суду із даним позовом.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
За загальними положеннями цивільного законодавства цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (стаття 11 Цивільного кодексу України).
У відповідності зі статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), зі змістом якої кореспондуються і приписи статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконати її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України).
Частиною третьою статті 509 ЦК України встановлено, що зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно статті 193 ГК України та статті 526 ЦК України, яка містить аналогічні положення, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Крім того, за змістом статті 193 ГК України не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом. Аналогічні застереження містить стаття 525 ЦК України.
Частиною першою статті 530 ЦК України також встановлено: якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, згідно положень Цивільного кодексу України, що регулюють загальні умови виконання зобов`язання, оплата вартості одержаної від постачальника теплової енергії повинна проводитись споживачем відповідно до умов Договору та чинних нормативно-правових актів.
Також згідно приписів статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи те, що відповідач в установленому Господарським процесуальним кодексом України порядку визнав обставини, які повідомлені позивачем; доказів остаточного погашення заборгованості за спожиту у березні 2022 року теплову енергію не надав, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги КП "Харківські теплові мережі" щодо примусового стягнення з Комунального закладу "Харківський науковий ліцей-інтернат "Обдарованість" Харківської обласної ради 153 510,20 грн. основного боргу за Договору про закупівлю теплової енергії в гарячій воді № 8424/22 обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується частиною першою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Згідно також до частини третьої статті 7 Закону України "Про судовий збір" та частини першої статті 130 Господарського процесуального кодексу України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
З огляду на те, що КЗ "ХНЛІ "Обдарованість" ХОР визнано заборгованість за Договором про закупівлю теплової енергії в гарячій воді № 8424/22 до початку розгляду справи № 922/2035/22 по суті, на відповідача покладається тільки 50% судового збору - 1 240,50 грн. Судовий збір у розмірі 1 240,50 грн. підлягає поверненню КП "Харківські теплові мережі" з державного бюджету на підставі відповідної ухвали Господарського суду Харківської області.
Відповідно до статей11,509,525,526,530,612 Цивільного кодексу України, статей173-175,193 Господарського кодексу України та керуючись статтями1,13,73-80,86,123,129,130, 233,236-238,239,240,241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" задовольнити.
Стягнути з Комунального закладу "Харківський науковий ліцей-інтернат "Обдарованість" Харківської обласної ради (місцезнаходження: 61047, місто Харків, вулиця Миру, будинок 102А; код ЄДРПОУ 23004348) на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (місцезнаходження: 61037, місто Харків, вулиця Мефодіївська, будинок 11; код ЄДРПОУ 31557119) заборгованість за спожиту у березні 2022 року теплову енергію по Договору про закупівлю теплової енергії в гарячій воді № 8424/22 в розмірі 153 510,20 грн. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 240,50 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "30" листопада 2022 р.
СуддяВ.В. Рильова
Справа № 922/2035/22
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2022 |
Оприлюднено | 05.12.2022 |
Номер документу | 107630973 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні