Ухвала
від 21.11.2022 по справі 405/1156/22
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/1156/22

провадження № 1-кс/405/2781/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.11.2022 м. Кропивницький

слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника власника майна ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницькому клопотання начальника відділу нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №22022120000000038 від 18.03.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України, про арешт майна,

встановив:

1.прокурор у кримінальному провадженні - начальник відділу нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на предмети, вилучені 27.10.2022 в ході обшуку в службовому кабінеті керуючого Управління Кіровоградської єпархії УПЦ за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 74, у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_1 », які належать останньому.

В обґрунтування клопотання прокурор вказав, що слідчим відділом УСБУ в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні №22022120000000038 від 18.03.2022 за ч. 2 ст. 110 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені мешканці Кіровоградської області за попередньою змовою групою осіб з грудня 2021 року по теперішній час розповсюджують матеріали із закликами до вчинення дій, спрямованих на зміну меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Згідно з відповіддю на доручення 2 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Кіровоградській області від 17.10.2022 № 61/5/3/3604/нт, встановлено, факт розповсюдження на території області друкованої літератури, спрямованої на поширення ідей посягання на територіальну цілісність України та розпалювання релігійної ворожнечі.

Так, 19.01.2022 в м. Олександрія виявлено факти наявності у церковному магазині на території ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 ) та Покровського собору Української православної церкви (м. Олександрія, вул. Кременчуцька, 107а) 5 видань книг з назвами :«Русская церковь на страже православия в ХХI веке», «Вклад в диалог по украинской автокефалии», «Украинский церковный вопрос», «Современный украинский вопрос» та «Права церквей и единство церкви», російських видавництв «Традиция» та «Познание». Враховуючи те, що книги знаходились у вільному продажі, було здійснено їх покупку для проведення подальшого аналізу їх змісту.

Відповідно до семантико-текстуальних висновків №№ 01-10/240/1, 01-10/240/2, 01-10/240/3 від 26.04.2022, підготовлених доцентом кафедри української мови та журналістики Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, кандидатом філологічних наук (диплом ДК №051338, рішення президії Вищої атестаційної комісії України від 27 травня 2009 року, протокол №20-06/2) ОСОБА_6 , у вищезазначених друкованих виданнях містяться ознаки:

- розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності, образу почуттів громадян у зв`язку з їхніми релігійними переконаннями;

- публічні заклики до зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

В ході огляду інтернет-сайту «Кировоградская єпархия УПЦ» та відповідної групи у соціальній мережі «Фейсбук» у відкритому доступі було виявлено новинні інформаційні дописи від 14.12.2021 (http://orthodox-kr.org.ua/ru/news/5267), (https://www.facebook.com/orthodox.kr/posts/4839415 602746369), у яких розміщено світлини із зображенням фотографії зборів священнослужителів під керівництвом очільника Кіровоградської єпархії УПЦ ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тримають вищевказані книги російського видавництва.

Крім того, під час робочих зустрічей із керівником Кіровоградської єпархії Української православної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які проходили у квітні-вересні 2022 року в приміщенні Кіровоградської єпархії УПЦ (м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 74) в його службовому кабінеті візуально було встановлено наявність у ньому вказаної літератури (знаходилась у відкритій коробці в лівій частині кабінету). Крім того, вказана література російського видавництва знаходилась в інших кабінетах єпархії та складському приміщенні, розміщеному в цокольній (напівпідвальній) частині єпархії.

При цьому, встановлено, що примірники книг в електронному вигляді передавались до поліграфічних підприємств для подальшого друку секретарем Кіровоградської єпархії УПЦ ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .. Саме ОСОБА_7 здійснював оформлення замовлень, отримання надрукованих книг, оплату здійсненої роботи, передачу документів (в друкованому та електронному вигляді).

Крім зазначеного, встановлено, що примірники книг: «Русская церковь на страже православия в ХХI веке», «Вклад в диалог по украинской автокефалии», «Украинский церковный вопрос», «Современный украинский вопрос» та «Права церквей и единство церкви», російських видавництв «Традиция» та «Познание», друкувались через можливості групи підприємств поліграфічного рекламного-видавничого центру «КОД» (ТОВ «КОД», ЄДРПОУ 13742074, зареєстроване за адресою: м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А), ТОВ «КОД-Експрес» (ЄДРПОУ 24143974, зареєстроване за адресою: м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А, власник ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8

27.10.2022 в ході обшуку на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда в службовому кабінеті керуючого Управління Кіровоградської єпархії УПЦ за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 74, у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявлено і вилучено вищевказані предмети.

Вилучені речі мають суттєве значення для об`єктивного, повного і всебічного проведення досудового розслідування, встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та мати доказове значення для доведеності вини осіб, причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення.

Прокурорв клопотаннівказав,що з метоюзапобігання можливостіприховування,пошкодження,псування,знищення,перетворення,відчуження,вилученого підчас проведеннявищевказаних слідчихдій переліченого вище майна, що містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а також з метою збереження речових доказів виникла необхідність у накладенні арешту на майно.

Представник власника майна у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, просив відмовити у задоволенні клопотання.

Прокурор у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримав, просив задовольнити.

Оскільки,згідно ч.1ст.172КПК Українивідсутність прокурора,не єперешкодою длярозгляду клопотання,слідчий суддявизнав можливимрозглянути клопотанняза відсутностіпрокурора, на підставі наявних доказів.

Дослідивши матеріали клопотання та надавши оцінку доказам, які містяться в матеріалах клопотання, заслухавши думку представника власника майна, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Згідно з витягом з Єдиногореєстру досудовихрозслідувань, (кримінальне провадження №22022120000000038 від 18.03.2022року, правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 2ст.110КК України)органом досудового розслідування даного кримінального правопорушення є Слідчий відділ УСБУ в Кіровоградській області (а.к. 5).

В рамках кримінального провадження 27.10.2022 в ході обшуку на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда в службовому кабінеті керуючого Управління Кіровоградської єпархії УПЦ за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 74, у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявлено і вилучено:

- 1 (один) примірник книги «Святой страстотерпець царевич мученик Алексей»;

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;

- 1 (один) примірник книги «Святые страстотерпицы царевны мученицы Ольга, Татиана, Мария и Анастасия», про що складено відповідний протокол (а.к. 10-13).

У відповідності до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч.1 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право власності є непорушним (ч.3 ст.41 Конституції України).

Статтею 2 КПК України передбачено, що завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.

Згідно з вимогами ч. 1ст. 16 КПК України, позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Частиною 1 статті 131 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження.

Згідно ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Частиною 3 статті 170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України - речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Слідчим доведено, що вказані у клопотанні предмети об`єктивно могли зберегти насобі слідивчинення кримінальногоправопорушення (п.1ч.2ст.170КПК України) та можуть містити відомості про факти чи обставини, що встановлюється під час кримінального провадження, тобто відповідають критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України, та у випадку не накладення арешту на вказане майно, це може призвести до подальшого відчуження або до інших наслідків, які можуть перешкоджати досудовому розслідуванню.

Крім того, на даний час проводяться процесуальні дії, спрямовані на збирання доказів, які можуть підтвердити факт вчинення кримінального правопорушення або його спростувати.

Під час ухвалення рішення враховується також, практика Європейського суду з прав людини, згідно якої для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі «АГОСІ проти Об`єднаного Королівства»). Заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування. Стаття 1 Протоколу Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод забороняє будь-яке невиправдане втручання у право власності державних органів.

Матеріали клопотанняслідчого свідчать,що наданому етапікримінального провадженняпотреби досудовогорозслідування виправдовуютьтаке втручанняу правата інтересивласника майназ метоюпопередження настаннянаслідків,які можутьперешкодити кримінальномупровадженню.

Постановою слідчого від 27.10.2022 вищевказані книги визнано речовими доказами, а тому у даному випадку арешт накладається у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України з метою забезпечення збереження речових доказів.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 173 КПК України, у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, зокрема: заборону, обмеження розпоряджатися або користуватися майном у разі їх передбачення та вказівку на таке майно.

Водночас слідчий суддя відзначає, що відповідно до ч.1 ст. 174 КПК України підозрюваний,обвинувачений,їх захисник,законний представник,інший власникабо володілецьмайна,представник юридичноїособи,щодо якоїздійснюється провадження,які небули присутніпри розглядіпитання проарешт майна,мають правозаявити клопотанняпро скасуванняарешту майнаповністю абочастково.Таке клопотанняпід часдосудового розслідуваннярозглядається слідчимсуддею,а підчас судовогопровадження -судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Таким чином, за викладених обставин, враховуючи правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст.ст. 170-173 КПК України, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слідчого про накладення арешту на майно підлягає задоволенню з метою збереження речових доказів, задля забезпечення дієвості та об`єктивності розслідування у вказаному кримінальному провадженні, оскільки незастосування арешту може призвести до приховування майна, його пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, передачі та відчуження.

Слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту. При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.

Керуючись ст.ст.170-173, 369-372,376КПК України,

постановив:

клопотання прокурора задовольнити.

Накласти арешт у кримінальному провадженні №22022120000000038 від 18.03.2022 на предмети, вилучені 27.10.2022 в ході обшуку в службовому кабінеті керуючого Управління Кіровоградської єпархії УПЦ за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 74, у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;

- 1 (один) примірник книги « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;

- 1 (один) примірник книги «Святые страстотерпицы царевны мученицы Ольга, Татиана, Мария и Анастасия».

Заборонити розпоряджатись та користуватися вказаним майном.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню прокурором.

Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_9

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення21.11.2022
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу107635980
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —405/1156/22

Ухвала від 13.12.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 21.11.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 21.11.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 11.11.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 08.11.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 08.11.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 19.10.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 19.10.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 19.10.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

Ухвала від 19.10.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Плохотніченко Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні