Справа № 545/3831/22
Провадження № 2/545/1423/22
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" листопада 2022 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Потетій А.Г.,
при секретарі Кротенко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Полтавської об`єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 , про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії, посилаючись на те, що 26 травня 2014 року між Полтавською філією ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» (далі - Енергопостачальник) та ОСОБА_1 (далі - Споживач) був укладений Договір про користування електричною енергією за особовим рахунком № НОМЕР_1 (далі - Договір), Предметом цього Договору є постачання електричної енергії до будинку АДРЕСА_1 .
Отже, з 01.01.2019 року між АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та ОСОБА_1 діє публічний Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом оплати рахунків за спожиту нею електричну енергію. Тобто, ОСОБА_1 приєднався до публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1310146483.
Пунктом 3 ст. 58 ЗУ «Про ринок електричної енергії» встановлено, що споживач енергії зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Споживач електричної енергії, це фізична особа, що купує електричну енергію для власного споживання, а тому ОСОБА_1 користується електричною енергією за допомогою електрообладнання для задоволення потреб.
Пунктом 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 ( далі - ПРРЕЕ) визначено, що Споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок. Нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.
23 квітня 2021 року під час проведення технічної перевірки за адресою: АДРЕСА_2 , представниками АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» Калюжкою В.О. та ОСОБА_2 за участю споживача - ОСОБА_1 було виявлено порушення п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комуна них послуг від 14.03.2018 року № 312 (далі - Правила роздрібного ринку електричної енергії, ПРРЕЕ), а саме - самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку після відключення 24.03.2021 року на ввідно-розподільчому пристрої. Самовільне підключення виконано кабелем від ввідного дроту до електромережі будинку, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Виявити підключення при контрольному огляді можливість існувала. При включенні навантаження лічильний механізм лічильника не враховує електроенергію, покази електролічильника не змінюються. Спожита електроенергія не враховується. Споживачу продемонстровано порушення.
Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що уразі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснення відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. Правил.
В порядку п. 8.2.5. ПРРЕЕ на місці виявлення порушення ПРРЕЕ представниками АТ «Полтаваобленерго» Калюжкою В.О. та Щербаком О.О. в присутності споживача ОСОБА_1 був складений Акт про порушення № 00003806 від 23.04.2021 р. в двох примірниках. Вказаний Акт про порушення було підписано уповноваженими представниками АТ «Полтаваобленерго» та споживачем ОСОБА_1 без жодних зауважень.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів без облікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.
Акт про порушення містить інформацію про зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ та всі необхідні параметри для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В Акті про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року заповнені всі графи та рядки без пропусків, текст являється однозначним та не містить можливості подвійного тлумачення. Виміри параметрів схеми електроживлення споживача проведені відповідними засобами вимірювальної техніки із зазначенням типу, інвентаризаційного номера та дати повірки, які відображені в Акті про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року.
Більше того, відповідач ОСОБА_1 погодився з Актом про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року та підписав його.
З огляду на вищезазначене Акт про порушення № 00003806 від 23.04.2021 р. складений у відповідності до ПРРЕЕ та умов Договору.
У відповідності до п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі Акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце , час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення ПРРЕЕ у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості не облікованої електричної енергії.
Разом із протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Споживач був повідомлений про місце, час і дату засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року, про що підтверджується особистим підписом в Акті про порушення.
Незважаючи на повідомлення про час, дату та місце проведення комісії, споживач не з`явився на засідання комісії не повідомивши про причини неявки.
12.05.2021 року в порядку, передбаченому п. 8.2.6., 8.4.1., 8.4.2., 8.4.6., 8.4.8., 8.4.13. ПРРЕЕ, на підставі Акту про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року, оформлено Протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ побутовим споживачем № 21 та проведено нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 2 953,91 грн. виходячи з наступних даних.
Порушення ПРРЕЕ з боку ОСОБА_1 підпадає під підпункт 6 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановок,
струмоприймачів або електропроводки до електромережі оператора системи, з порушенням схеми обліку».
У відповідності до п. 8.4.13. ПРРЕЕ, у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії Wдоб.c.п. (кВт. год.) розраховується за формулою 8 цієї глави.
W дoб.c.п. = Р с.п. * t вик. с.п., де
Р с.п. - потужність самовільного підключення (кВт);
t вик.с.п., - час використання самовільного підключення протягом доби.
А відтак у зв`язку з відключенням даного споживача 24.03.2021 року, то нарахування було проведено за 30 календарних днів, а саме з 24.03.2021 року по 23.04.2021 року.
Протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ побутовим споживачем № 21 від 12.05.2021 року споживачу ОСОБА_1 направлений рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком АТ «УКРПОШТА» від 13.05.2021 року.
В подальшому відповідач заподіяні збитки не відшкодував та платежів з метою повернення боргу не здійснював, а тому загальний розмір заборгованості на день подачі позову складає: 2 953 грн. 91 коп.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 не відшкодував збитки, понесені Полтавською філією районних електромереж АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» в добровільному порядку, це є підставою звернення до суду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримав та прохав його задовольнити в повному обсязі. Проти винесення заочного рішення не заперечували.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про дату час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Тому, суд вважає за можливе розгляд даної справи по суті у відсутності відповідача по наявним матеріалам справи в заочному порядку відповідно до ст.ст. 223, 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Так судом встановлено, що 26 травня 2014 року між Полтавською філією ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» (далі - Енергопостачальник) та ОСОБА_1 (далі - Споживач) був укладений Договір про користування електричною енергією за особовим рахунком № НОМЕР_1 (далі - Договір), Предметом цього Договору є постачання електричної енергії до будинку АДРЕСА_1 .
Отже, з 01.01.2019 року між АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та ОСОБА_1 діє публічний Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом оплати рахунків за спожиту нею електричну енергію. Тобто, ОСОБА_1 приєднався до публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1310146483.
Пунктом 3 ст. 58 ЗУ «Про ринок електричної енергії» встановлено, що споживач енергії зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Споживач електричної енергії, це фізична особа, що купує електричну енергію для власного споживання, а тому ОСОБА_1 користується електричною енергією за допомогою електрообладнання для задоволення потреб.
Пунктом 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 ( далі - ПРРЕЕ) визначено, що Споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок. Нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.
23 квітня 2021 року під час проведення технічної перевірки за адресою: АДРЕСА_2 , представниками АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» Калюжкою В.О. та ОСОБА_2 за участю споживача - ОСОБА_1 було виявлено порушення п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комуна них послуг від 14.03.2018 року № 312 (далі - Правила роздрібного ринку електричної енергії, ПРРЕЕ), а саме - самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку після відключення 24.03.2021 року на ввідно-розподільчому пристрої. Самовільне підключення виконано кабелем від ввідного дроту до електромережі будинку, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Виявити підключення при контрольному огляді можливість існувала. При включенні навантаження лічильний механізм лічильника не враховує електроенергію, покази електролічильника не змінюються. Спожита електроенергія не враховується. Споживачу продемонстровано порушення.
Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що уразі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснення відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. Правил.
В порядку п. 8.2.5. ПРРЕЕ на місці виявлення порушення ПРРЕЕ представниками АТ «Полтаваобленерго» Калюжкою В.О. та Щербаком О.О. в присутності споживача ОСОБА_1 був складений Акт про порушення № 00003806 від 23.04.2021 р. в двох примірниках. Вказаний Акт про порушення було підписано уповноваженими представниками АТ «Полтаваобленерго» та споживачем ОСОБА_1 без жодних зауважень.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів без облікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.
Акт про порушення містить інформацію про зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ та всі необхідні параметри для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В Акті про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року заповнені всі графи та рядки без пропусків, текст являється однозначним та не містить можливості подвійного тлумачення. Виміри параметрів схеми електроживлення споживача проведені відповідними засобами вимірювальної техніки із зазначенням типу, інвентаризаційного номера та дати повірки, які відображені в Акті про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року.
Більше того, відповідач ОСОБА_1 погодився з Актом про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року та підписав його.
З огляду на вищезазначене Акт про порушення № 00003806 від 23.04.2021 р. складений у відповідності до ПРРЕЕ та умов Договору.
У відповідності до п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі Акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце , час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення ПРРЕЕ у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості не облікованої електричної енергії.
Разом із протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Споживач був повідомлений про місце, час і дату засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року, про що підтверджується особистим підписом в Акті про порушення.
Незважаючи на повідомлення про час, дату та місце проведення комісії, споживач не з`явився на засідання комісії не повідомивши про причини неявки.
12.05.2021 року в порядку, передбаченому п. 8.2.6., 8.4.1., 8.4.2., 8.4.6., 8.4.8., 8.4.13. ПРРЕЕ, на підставі Акту про порушення № 00003806 від 23.04.2021 року, оформлено Протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ побутовим споживачем № 21 та проведено нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 2 953,91 грн. виходячи з наступних даних.
Порушення ПРРЕЕ з боку ОСОБА_1 підпадає під підпункт 6 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановок,
струмоприймачів або електропроводки до електромережі оператора системи, з порушенням схеми обліку».
У відповідності до п. 8.4.13. ПРРЕЕ, у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії Wдоб.c.п. (кВт. год.) розраховується за формулою 8 цієї глави.
W дoб.c.п. = Р с.п. * t вик. с.п., де
Р с.п. - потужність самовільного підключення (кВт);
t вик.с.п., - час використання самовільного підключення протягом доби.
А відтак у зв`язку з відключенням даного споживача 24.03.2021 року, то нарахування було проведено за 30 календарних днів, а саме з 24.03.2021 року по 23.04.2021 року.
Протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ побутовим споживачем № 21 від 12.05.2021 року споживачу ОСОБА_1 направлений рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком АТ «УКРПОШТА» від 13.05.2021 року.
З підстав викладеного, АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» відповідачем завдано збитків внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію - товарну продукцію, яку спожито відповідачем для власних потреб на загальну суму 2 953 грн. 91 коп.
7 лютого 2018 року Верховний Суд своєю постановою № 461/698/16-ц визнав, що у разі самовільного підключення до електромережі, факт заподіяння шкоди постачальнику і вина споживача доведення не потребують, а вартість спожитої необлікованої електроенергії визначається за Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії.
Для донарахування споживачу вартості електроенергії визначальним є факт порушення ним Правил; якщо ж особу порушника встановити неможливо, відповідає власник майна або особа, яка має інші речові права щодо цього майна.
Згідно ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно п.2.5 Постанови Пленуму ВГСУ від 16.12.15 № 3 «Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання» встановлено, що у вирішенні спорів про стягнення вартості електричної енергії, спожитої внаслідок самовільного підключення до об`єктів електроенергетики, та визначенні особи, яка є споживачем та належним відповідачем у спорі, судам слід виходити з приписів положень 319, 322 ЦК України та враховувати, що відповідальність щодо належного утримання майна несе власник цього майна або особа, що володіє іншими речовими правами щодо цього майна (зокрема, правом володіння).
Відповідно до п. 48 ПКЕЕН, споживач електричної енергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення ПКЕЕН та розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромережі і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачена відповідальність учасників ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. До правопорушень на ринку електричної енергії зокрема відноситься і крадіжка електричної енергії, і самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Враховуючи вище викладене суд прийшов до висновку, що позивач правомірно вимагає з відповідача повернення суми завданих збитків внаслідок порушення ПКЕЕН, на загальну суму 17328 грн. 52 коп., що знайшло своє підтвердження в суді.
Витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача, згідно ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 78-80, 141, 258 268, 280-283, 284, 352 ЦПК України , ст. ст. 11, 15, 16, 22 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Полтавської філії районних електромереж АТ «Полтаваобленерго» задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 2 953 грн. (дві тисячі дев`ятсот п`ятдесят три грн. 91 коп.) на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № НОМЕР_4 в АТ «ТАСКОМБАНК», МФО 339500, код ЄДРПОУ 00131819.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» на поточний рахунок № НОМЕР_4 в АТ «ТАСКОМБАНК», МФО 339500, код ЄДРПОУ 37709849 судовий збір в розмірі 2481,00грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.
Суддя: А.Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2022 |
Оприлюднено | 05.12.2022 |
Номер документу | 107636353 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні