Рішення
від 01.12.2022 по справі 759/8061/22
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/8061/22

пр. № 2/759/3808/22

01 грудня 2022 року Святошинський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Ключника А.С. за участю секретаря судового засідання Марченко В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» про стягнення заборгованості за договором добровільного страхування життя ,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_2 18.07.2022 року звернувся до суду із зазначеним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» про стягнення заборгованості за договором добровільного страхування життя.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, 28.02.2011 року між позивачем та Товариством з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» був укладений договір страхування життя ЦОЗ.МЕ.962556.01.12 за програмою страхування Капітал-Грант, про що страховиком було видано позивачу поліс страхування життя ІЛ№001900 від 28.02.2011 року.

Відповідно до полісу страхування життя ІЛ№001900, та згідно з умовами вищевказаного договору страхування: застрахованою особою визначено ОСОБА_1 , а страхові випадками зазначені такі як : смерть застрахованої особи, дожиття Застрахованої особи; смерть внаслідок нещасного випадку; смерть внаслідок дорожньо-транспортної пригоди; встановлення інвалідності 1 групи внаслідок нещасного випадку чи хвороби. Датою початку дії договору - 28.02.2011 року, термін дії договору 10 років, валюта страхування за договором гривня, розмір страхової суми - 60301,00 грн., розмір страхових платежів - 500 грн. щомісячно, страховий платіж - 9,6755%, дата закінчення дії договору страхування - 28.02.2021 року.

27.04.2018 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Страхової компанії «Іллічівська» про дострокове припинення здійснення оплат по договору страхування життя ЦОЗ.МЕ.962556.01.12 в зв`язку з фінансовими труднощами. Всі оплати згідно з договором до цього моменту були здійсненні. Відповідно до умов договору про намір достроково припинити програму страхування або договір у цілому сторона - ініціатор повинна письмово сповістити іншу сторону не менш ніж за 30 календарних днів до дати припинення У разі дострокового припинення дії договору страховик виплачує страхувальнику викупну суму, яка є майновим правом страхувальника за договором страхування життя.

Так остання оплата була здійснена 15.03.2018 року. Платежі здійснювались в розмірі 500 грн. за кожен місяць страхування. Тобто 8 років, що відповідно таблиці викупних сум становить 90,59% від 60 607,40 грн., а викупна сума складає 54 904,25 грн.

По закінченні дії договору, позивач звернулась до страховика із заявою від 04.08.2021 року про страхову виплату. До дня подання позовної заяви до суду Товариство з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» свої зобов`язання не виконала.

Ухвалою суду від 02.08.2022 року розгляд справи призначено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін (а.с. 63).

Позивачу направлялася копія ухвали про відкриття провадження та про розгляд справи в порядку спрощеного провадження (а.с.64).

Відповідачу направлялася копія ухвали суду про відкриття провадження та про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, а також матеріали позовної заяви та додатки до неї (а.с.65).

Відповідач заяву із запереченнями про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву до суду не направив.

Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховується судом і рішення Конституційного Суду України від 13.12.2011 року № 17-рп/2011 згідно якого, у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі за адресою, вказаної в матеріалах справи (зокрема позовній заяві) яка відповідає місцю реєстрації відповідача, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене йому належним чином.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити рішення, у зв`язку з неподанням відповідачем відзиву.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1-4 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено, що 28.02.2011 року між позивачем та Товариством з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» був укладений договір страхування життя ЦОЗ.МЕ.962556.01.12 за програмою страхування Капітал-Грант, про що страховиком було видано позивачу поліс страхування життя ІЛ№001900 від 28.02.2011 року.

Також за умовами договору один раз на рік Страховик збільшує страхову суму на суму бонусів, які розраховуються за результатами отриманого інвестиційного доходу від розміщення коштів резервів із страхування життя, відповідно до п.6.4.1 Загальної частини правил страхування. Але суму бонусів Страховик повідомив лише один раз, таким чином страхова суму на 31.12.2012 року становить 60 607,40 грн. (а.с.30).

Відповідно до полісу страхування життя ІЛ№001900, та згідно з умовами вищевказаного договору страхування: застрахованою особою визначено ОСОБА_1 , а страхові випадками зазначені такі як : смерть застрахованої особи, дожиття Застрахованої особи; смерть внаслідок нещасного випадку; смерть внаслідок дорожньо-транспортної пригоди; встановлення інвалідності 1 групи внаслідок нещасного випадку чи хвороби. Датою початку дії договору - 28.02.2011 року, термін дії договору 10 років, валюта страхування за договором гривня, розмір страхової суми - 60301,00 грн., розмір страхових платежів - 500 грн. щомісячно, страховий платіж - 9,6755%, дата закінчення дії договору страхування - 28.02.2021 року. ( а.с. 9)

27.04.2018 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Страхової компанії «Іллічівська» про дострокове припинення здійснення оплат по договору страхування життя ЦОЗ.МЕ.962556.01.12 в зв`язку з фінансовими труднощами. Всі оплати згідно з договором до цього моменту були здійсненні. Відповідно до умов договору про намір достроково припинити програму страхування або договір у цілому сторона - ініціатор повинна письмово сповістити іншу сторону не менш ніж за 30 календарних днів до дати припинення У разі дострокового припинення дії договору страховик виплачує страхувальнику викупну суму, яка є майновим правом страхувальника за договором страхування життя. (а.с.10).

Так остання оплата була здійснена 15.03.2018 року. Платежі здійснювались в розмірі 500 грн. за кожен місяць страхування. Тобто 8 років, що відповідно таблиці викупних сум становить 90,59% від 60607,40 грн., а викупна сума складає 54 904,25 грн.

По закінченні дії договору, позивач звернулась до страховика із заявою від 04.08.2021 року про страхову виплату. До дня подання позовної заяви до суду Товариство з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» свої зобов`язання не виконала.

Відповідно до статті 979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про страхування» страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Згідно з частиною 1,6 ст. 6 Закону України «Про страхування» добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог цього Закону. Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства.

Страхування життя - це вид особистого страхування, який передбачає обов`язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку. Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов`язок страховика здійснити страхову виплату у разі нещасного випадку, що стався із застрахованою особою, та (або) хвороби застрахованої особи. У разі, якщо при настанні страхового випадку передбачено регулярні послідовні довічні страхові виплати (страхування довічної пенсії), обов`язковим є передбачення у договорі страхування ризику смерті застрахованої особи протягом періоду між початком дії договору страхування та першою страховою виплатою з числа довічних страхових виплат. В інших випадках передбачення ризику смерті застрахованої особи є обов`язковим протягом всього строку дії договору страхування життя.

Відповідно до статті 982 ЦК України істотними умовами договору страхування є предмет договору страхування, страховий випадок, розмір грошової суми, в межах якої страховик зобов`язаний провести виплату у разі настання страхового випадку (страхова сума), розмір страхового платежу і строки його сплати, строк договору та інші умови, визначені актами цивільного законодавства.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 997 ЦК України, договір страхування припиняється у випадках, встановлених договором та законом. Страхувальник або страховик може відмовитись від договору страхування в інших випадках, встановлених договором.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про страхування», дію договору страхування може бути достроково припинено за вимогою страхувальника або страховика , якщо це передбачено умовами договору страхування.

Як вбачається з викладених вище положень законодавства та умов договору страхування, підставою для виплати викупної суми є дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування життя.

Аналогічна позиція викладена постановою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 2609.2018 року у справі №761/39082/16-ц.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.

Позивач у свої позовних вимогах просить суд стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю Страхової компанії «Іллічівська» інфляційні збитки в розмірі 9 708,06 грн., 3% річних в розмірі 1 529,79 грн., пеню в розмірі 11 421,59 грн.

Згідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сума невиплаченої страхової виплати складає 54 904,25 грн. Строк прострочення складає з 11.08.2021 року по 15.07.2022 року - відповідно інфляційні витрати складають 9 708,06 грн.

Що до стягнення 3% річних то строк прострочення складає з 11.08.2021 року по 15.07.2022 року, сума невиплаченої страхової виплати складає 54 904,25 грн., тобто відповідно сума 3% річних становить 1 529, 79 грн.

Відповідно до умов договору страхування життя ЦОЗ.МЕ.962556.01.12 у разі несплати страхової виплати у строки передбачені цим договором, страховик сплачує вигодо набувачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня, за кожний день прострочення.

Сума невиплаченої страхової виплати складає 54 904,25 грн. Початок перебігу невиконаного зобов`язання з 11.08.2021 року по 15.07.2022 року. Отже звідси випливає такий розрахунок пені: з 11.08.2021 - 09.09.2021 - облікова ставка 8% - пеня 722,03 грн.; з 10.09.2021 - 09.12.2021 - облікова ставка 8,5 % - пеня 2 327,04 грн.; з 10.12.21 - 20.01.22 - облікова ставка 9% - пеня 1 137,19 грн.; з 21.01.2022- 02.06.2022 - облікова ставка 10% - пеня 4 001,24 грн.; з 03.06.2022- 15.07.2022 - облікова ставка 25% - пеня 3 234,09 грн. Всього на загальну суму 11 421,59 грн.

На основі повного та всебічно з`ясованих обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень підтверджених доказами, перевірені, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, розглянувши справу в заявлених межах, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення витрати, пов`язані з оплатою судового збору пропорційно задоволених вимог, у сумі 992,40 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 1, 6, 28 Закону України «Про страхування», ст.ст. 526, 625, 979, 982, 997 ЦК України; ст.ст. 2, 13, 48, 76-82, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» про стягнення заборгованості за договором добровільного страхування життя - задовольнити.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 суму невиплаченого страхового відшкодування в розмірі 54 904,25 грн.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 інфляційні збитки в розмірі 9 708,06 грн., 3% річних а розмірі 1 529,79 грн., пеню в розмірі 11 421,59 грн.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 992,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя Ключник А.С.

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації за адресою : АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1

Відповідач: Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Іллічівська» код ЄДРПОУ: 33225921, місцезнаходження: м. Харків, пр. Московський, 273, 61106

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.12.2022
Оприлюднено06.12.2022
Номер документу107648088
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —759/8061/22

Рішення від 01.12.2022

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Ключник А. С.

Ухвала від 01.08.2022

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Ключник А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні