Справа № 615/1201/22
Провадження № 2/615/295/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2022 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Токмакової А.П.,
секретаря судового засідання Партола О.Є.,
розглянувши упідготовчому судовомузасіданні взалі судуміста ВалкиХарківської областіцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Валківської міської ради Харківської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,
встановив:
18.10.2022 представник позивача ОСОБА_2 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить визначити позивачу додатковий строк терміном 2 місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що після смерті батька ОСОБА_1 залишилося спадкове майно, зокрема, земельна ділянка (пай) загальною площею 4,1821 га, кадастровий номер 6321280500:01:000:0237, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території колишньої Баранівської сільської ради Валківського району. У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки достеменно вважав, що місце проживання батька на день його смерті зареєстроване за місцем проживання позивача, а саме на АДРЕСА_1 , так як той перебував у зареєстрованому шлюбі з матір`ю позивача - ОСОБА_3 , вели спільний побут, тримали господарство за цією адресою. Знав про наявність у батька будиночку в с. Горького, куди часто від`їжджав для догляду за домоволодінням, однак нікому із членів родини не було відомо, що батько змінив місце реєстрації.
Враховуючи, що на день смерті батько проживав із позивачем та його матір`ю (своєю дружиною), вважав, що прийняв спадщину разом з матір`ю відповідно закону. Однак, коли в кінці 2021 року звернувся до Валківської державної нотаріальної контори з питань оформлення спадщини, що належала його батькові, нотаріусом повідомлено, що спадкова справа після смерті батька відкрита Богодухівською державною нотаріальною конторою 2007 році за №591, а він вірогідно пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини, так як його зареєстроване місце проживання та зареєстроване місце проживання батька на день його смерті відрізняються.
Після виконання вимог ст.187 ЦПК України на підставі ухвали суду від 18.10.2022 відкрито провадження у цивільній справі, з урахуванням вимог ст.274 ЦПК України судовий розгляд вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та роз`яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.
Правом щодо подання інших заяв по суті справи в передбаченому ст.174 ЦПК України порядку сторони не скористалися.
Представник позивача ОСОБА_2 надала до суду клопотання, в якому просить розгляд справи проводити за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача міський голова Скрипніченко В. надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника міської ради, просить прийняти рішення згідно закону на підставі наявних доказів.
У відповідності до ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення інших процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.
Оскільки відповідач визнав пред`явлений позов, суд, враховуючи положення ч.3 ст.200 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у підготовчому судовому засіданні та ухвалити рішення у справі.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що батьками позивача ОСОБА_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданого Шарівською с/радою Валківського району Харківської області від 19.02.1971, актовий запис №10.
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя №00022362525 від 15.03.2019, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 перебували в шлюбі з 05.10.1958, актовий запис №12.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчать дані свідоцтва смерть серії НОМЕР_2 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Валківського районного управління юстиції Харківської області, актовий запис №13.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 виданого Виконавчим комітетом Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області від 23.05.2016 року, актовий запис №07.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого державним нотаріусом Валківської державної нотаріальної контори Харківської області Кобзар Н.Я. 11.03.2017, зареєстрованого в реєстрі за №363, позивач ОСОБА_1 оформив спадкове майно після смерті матері ОСОБА_3 , а саме право власності на земельну ділянку площею 4,1355 га кадастровий номер 6321280500:03:000:0005, що знаходиться на території Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області.
Зі змісту постанови державного нотаріуса Богодухівської державної нотаріальної контори Кукси Н.П. від 05.10.2022, спадкова справа після померлого ОСОБА_4 заведена на підставі заяви про прийняття спадщини, яка надійшла від ОСОБА_5 , яка не є спадкоємицею ані за законом, ані за заповітом, інші заяви, окрім заяви від спадкоємця 1 черги, ОСОБА_1 , в спадковій справі відсутні. Останнє місце реєстрації ОСОБА_4 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 . На час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем потенційний спадкоємець ОСОБА_1 постійно не проживав (не мав зареєстрованого місця проживання разом із померлим), що підтверджується даними довідки, наданій Крисинським старостинським округом Богодухівської міської ради Харківської області за № 394 від 05.10.2022.
Цією постановою державним нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_4 , оскільки він пропустив строк для прийняття спадщини.
До складу спадкового майна, що залишилось після померлого ОСОБА_4 належить: земельна ділянка площею 4,1821 га, кадастровий номер 6321280500:01:000:0237, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Баранівської сільської ради Валківського району КСП «Перше Травня», що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР №011322 зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №295.
Згідно довідки Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області №02-26/229 від 15.08.2018, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав за адресою: АДРЕСА_1 , разом з дружиною ОСОБА_3 (яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та сином ОСОБА_1 .
Згідно акту від 08.09.2022, комісією в складі старости с. Баранове ОСОБА_6 та свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 встановлено, що ОСОБА_4 на день смерті дійсно був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , однак фактично проживав в с. Баранове разом з дружиною ОСОБА_3 та сином ОСОБА_1 , вели спільне господарство, тримали худобу. Після смерті ОСОБА_4 , син та дружина здійснили його поховання на території с. Баранове та вступили в управління та володіння майном померлого.
Ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно вимог ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
За змістом ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В постанові Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» звернуто увагу, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.
П.24 постанови визначає, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які повинні бути пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, досліджені докази свідчать про те, що позивач, як спадкоємець першої черги за законом, має право на спадкове майно після смерті батька, однак у встановлений законом 6-ти місячний строк з дня смерті ОСОБА_4 не подав заяву про прийняття спадщини, оскільки йому було не відомо, що батько без його відома змінив своє місце реєстрації.
Аналізуючи приведені норми чинного законодавства, враховуючи наявність у спадкоємця бажання для прийняття спадщини та обставини, які перешкоджали поданню заяви до нотаріальної контори, позивач не скористався правом на прийняття спадщини в передбаченому законом порядку, тому суд вбачає наявними правові підстави для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Суд вважає, що для подачі заяви про прийняття спадщини позивачу достатнім буде строк 2 місяці після набрання рішенням суду законної сили, що відповідає вимогам ст.1270 ЦК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк два місяці для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 21.11.2022.
Суддя А.П. Токмакова
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2022 |
Оприлюднено | 06.12.2022 |
Номер документу | 107658769 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Токмакова А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні