Рішення
від 01.12.2022 по справі 136/836/22
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/836/22

провадження № 2/136/234/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" грудня 2022 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області у складі

головуючого судді Іванця О.Д.,

за участю секретаря судового засідання Рипюк Т.П.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно за законом,

ВСТАНОВИВ:

30.06.2022 позивач ОСОБА_1 звернулась до Липовецького районного суду Вінницької області із позовом до відповідача Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно за законом.

Позивач обґрунтовує свій позов наступними обставинами.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина до складу якої увійшло право на земельну частку (пай) в розмірі 3,94 умовних кадастрових гектари на території Трощанської сільської ради Липовецького району Вінницької області, яка перебувала у КСП «Суворова». Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв її чоловік ОСОБА_3 , оскільки вступив в управління і володіння спадковим майном протягом шести місяців (ст. 549 ЦК УРСР). Прийнявши спадщину, ОСОБА_4 за життя її не оформив. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшло: право на земельну частку (пай) в розмірі 3,94 умовних кадастрових гектари на території Трощанської сільської ради Липовецького району Вінницької області, яка перебувала у КСП «Суворова» і яке він прийняв у спадок після смерті ОСОБА_2 ; земельна ділянка площею 3.6370 га. кадастровий номер 0522287500:04:000:0088, яка розташована на території Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області. Спадщину після смерті ОСОБА_5 прийняла позивач, оскільки звернулася до нотаріуса з відповідною заявою. Прийнявши спадщину, позивач не може її оформити, оскільки оригінали правовстановлюючих документів на одну земельну ділянку були втрачені, а на іншу були взагалі відсутні так як ОСОБА_4 за життя зумів лише прийняти спадок, а не оформити. Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії не має, оскільки при усному зверненні до нотаріуса він повідомив, що за відсутності оригіналів правовстановлюючих документів оформити спадщину є неможливим. Викладені обставини послугували підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 05.07.2022 призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов. Також було витребувано докази по даній справі.

Ухвалою суду від 04.08.2022 змінено предмет позову у даній справі, підготовче судове засідання було відкладено на іншу дату.

Відповідачем у визначений судом строк відзиву на позов не подано, однак представник подав заяву про визнання позову та про розгляд справи без його участі.

У судове засідання позивач не з`явилась, про що зазначила у прохальній частині позовної заяви, просила суд про розгляд справи за її відсутності, позов підтримала та просила його задовольнити.

З оглядуна те, що в підготовче судове засідання сторони не з`явились, суд вважає,що зарезультатами підготовчогопровадження можливоухвалити рішення,тому розглядсправи проводитьу даномусудовому засіданні,на підставінаявних усправі доказів,за відсутності сторін, не здійснюючи при цьому фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази, встановив наступні фактичні обставини.

Як зазначено в позові, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданого Липовецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 14.08.2018 (а.с. 2). Після її смерті відкрилась спадщина. Згідно інформації, що була отримана судом із нотаріальних установ спадкові справи до майна померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не заведені. Як убачається із довідки виданої Липовецькою міською радою Вінницького району Вінницької області №09-17-01/58 від 01.06.2022 (а.с. 10) ОСОБА_3 прийняв спадщину після смерті своєї дружини ОСОБА_2 , оскільки протягом шести місяців вступив в управління і володіння спадковим майном. Згідно виписки Відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області, на гр. ОСОБА_2 виготовлено сертифікат на право на земельну частку (пай) в розмірі 3,42 умовних кадастрових гектари, яка розташована на території Трощанської сільської ради Вінницького району Вінницької області, яка перебувала у КСП "Суворова" згідно сертифікату серії ВН №0254227, що зареєстрований 16.06.1997 за №227. Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв її чоловік ОСОБА_3 , оскільки вступив в управління і володіння спадковим майном протягом шести місяців (ст. 549 ЦК УРСР). Прийнявши спадщину, ОСОБА_4 за життя її не оформив. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , виданого Липовецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 14.08.2018 (а.с. 6). Після його смерті відкрилася спадщина до складу якої увійшло: право на земельну частку (пай) в розмірі 3,42 умовних кадастрових гектари на території Трощанської сільської ради Липовецького району Вінницької області, яка перебувала у КСП «Суворова» і яке він прийняв у спадок після смерті ОСОБА_2 ; земельна ділянка площею 3.6370 га. кадастровий номер 0522287500:04:000:0088, яка розташована на території Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серія ВН №09185 від 04.12.2002, виданим на підставі розпорядження №236 Липовецької райдержадміністрації Росошанської сільської Ради народних депутатів від 02.10.2002 (а.с. 9), а також Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.08.2018 (а.с. 7-8).

Факт родинних відносин спадкодавців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з позивачем підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_3 з якого слідує, що в графі батько вказано " ОСОБА_3 ", а в графі мати " ОСОБА_2 " (а.с. 13). Також, зі свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 від 04.12.1993 слідує, що позивач після реєстрації шлюбу змінила своє прізвище на " ОСОБА_6 " (а.с. 12).

Згідно з довідки органу місцевого самоврядування (а.с. 41) слідує, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_3 , оскільки протягом шести місяців вступила в управління і володіння майном.

Відповідно до довідки про склад сім`ї померлого ОСОБА_3 (а.с. 42) слідує, що склад сім`ї останнього був слідуючий: ОСОБА_2 - дружина, яка померла у 1998 році; ОСОБА_7 дочка (позивач по справі).

На виконання ухвали суду від 05.07.2022 щодо витребування доказів, 14.07.2022 на адресу суду надійшла копія актового запису про шлюб. Тому, факт родинних відносин між спадкодавцями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджується копією актового запису про одруження №5 від 15.01.1963, складений виконавчим комітетом Попівської сільської ради Липовецького району Вінницької області.

Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії не має, оскільки при усному зверненні до нотаріуса він повідомив, що за відсутності оригіналів правовстановлюючих документів оформити спадщину є неможливим.

За встановлених судом обставин позивач позбавлена можливості реалізувати свої спадкові п рава в нотаріальному порядку на земельну ділянку та земельну частку (пай), що увійшли до складу спадкової маси.

Суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7 у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Як визначено в ст. 392 ЦК України в разі відсутності документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.

З урахуванням положень ч. 1 ст. 15 та ст. 392 ЦК України потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється, а не в тому разі, коли цими особами не виконується відповідне рішення суду, ухвалене раніше.

Суд зауважує, що до дня набрання чинності ЦК України - 01.01.2004, за ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР передбачалася можливість для спадкоємців прийняти спадщину шляхом фактичного вступу в управління або володіння спадковим майном, якщо зазначені дії були вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Як визначено у ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ст. 1221 ЦК України).

Спадкоємець, який спільно проживав із спадкодавцем на час смерті останього, вважається таким, що спадщину фактично прийняв (ст. 1268 ЦК України).

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно з ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно аналізуючи дійсні обставини та їх підтвердження доказами, слід зазначити, що спадщину після смерті батька позивач прийняв.

У відповідності до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Суд, оцінюючи надані позивачем докази вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, підтверджують існування обставин на які посилається позивач і які не оспорює відповідач, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність обставин, які входять до предмета доказування.

У відповідності до ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд, за наявності підстав, ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону й порушує права інших осіб. Судом встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що вимоги про визнання за позивачем права власності по спадкуванню за законом на земельну ділянку, а також визнання права на земельну частку, ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 258259, 263265, 273279, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області (місцезнаходження: вул. Героїв Майдану, буд. 4, м. Липовець, Вінницький р-н, Вінницька обл., ЄДРПОУ 04325957) про визнання права власності на спадкове майно за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку площею 3,6370 га. кадастровий номер 0522287500:04:000:0088, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) в розмірі 3,42 умовних кадастрових гектари, яка розташована на території Трощанської сільської ради Липовецького району Вінницької області, яка перебувала у КСП «Суворова» і згідно сертифікату ВН №0254227, зареєстрованим 16.06.1997 за №227 належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30-ти днів із дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений у разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя О.Д. Іванець

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення01.12.2022
Оприлюднено06.12.2022
Номер документу107663818
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —136/836/22

Рішення від 01.12.2022

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

Ухвала від 03.08.2022

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

Ухвала від 04.07.2022

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні