Справа № 182/387/22
Провадження № 2/0182/1489/2022
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем УКРАЇНИ
01.12.2022 м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Рунчевої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Є ГРОШІ КОМ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Фінансова компанія «Є ГРОШІ КОМ» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики «Smile Credit» № 3431112976-1963915 від 25.11.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 25 листопада 2021 року між ТОВ «Фінансова компанія «Є ГРОШІ КОМ» та ОСОБА_1 у порядкуЗакону України «Про електронну комерцію»укладено договір позики «Smile Credit» № 3431112976-1963915 за яким відповідач отримав кошти. Договір укладено у вигляді електронного правочину у порядуст. 10-12 Закону України «Про електронну комерцію»за допомогою офіційного веб-сайту https://e-groshi.com/ шляхом його підпису одноразовим ідентифікатором (смс-кодом). Укладенням договору відповідач підтвердив, що він ознайомлений, повністю розуміє, зобов`язується та погоджується неухильно дотримуватись правил, які регламентують порядок надання грошових коштів у позику фізичним особам. Згідно правил надання грошових коштів у позику, клієнт надає згоду на укладення Електронного договору шляхом направлення повідомлення кредитодавцю, яке підписується відповідно доЗакону України «Про електронну комерцію». Договір став укладеним після введення відповідачем у відповідне поле на сайті позивача всіх особистих даних та отриманого ним одноразового ідентифікатора у вигляді смс-повідомлення.
За умовами договору позивач надав відповідачу грошові кошти в сумі 7 600 грн. 00 коп. за вирахуванням комісії, вказаної в договорі. 25 листопада 2021 року кошти у сумі 7 410 грн. 00 коп. були зараховані на банківську картку відповідача. Протягом строку дії договору позики розмір відсотків за користування коштами склав 1,99 % від суми позики щоденно, що за календарний рік становить 726,35 % річних.
Укладений між сторонами договір передбачає нарахування позичальнику одноразової комісії за видачу позики у розмірі 2,5 % від суми позики, але не менше 100 грн. 00 коп., комісію за обслуговування позики у розмірі 0,2 % від суми позики, вказаної у п. 1.1. договору, яка нараховується щоденно, комісію за обслуговування особистого кабінету позивальника у розмірі 10 грн. 00 коп. на тиждень та комісію за смс-інформування позичальника про актуальний розмір заборгованості у розмірі 12 грн. 00 коп. яка нараховується щоденно та сплату пені у разі прострочення виконання договору.
За розрахунком позивача заборгованість відповідача за договором позики станом на 12 січня 2022 року становить 15 070 грн. 62 коп., з яких: 7 600 грн. - заборгованість у вигляді тіла позики; 2 740 грн. 62 коп. - заборгованість у вигляді процентів; 170 грн. 00 коп. - заборгованість у вигляді комісії; 4 560 грн. 00 коп. - заборгованість у вигляді пені.
Тому позивач просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за Договором у розмірі 15 070 грн. 62 коп. та понесені ним судові витрати.
Ухвалою про відкриття провадження від 04.03.2022 року позовна заява прийнята до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, що відповідає вимогам ст. 279 ЦПК України. Відповідачу був наданий строк 15 днів з дня отримання ним такої ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву.
Вказана ухвала з копією позову та додатками до нього була направлена за зареєстрованим місцем проживання відповідача (а.с.56), до суду повернувся конверт з копією цієї ухвали, як не вручений у зв`язку із відсутністю адресата за вказаною адресою (а.с.60). Ухвала про відкриття провадження у відповідності до ч. 8 ст. 128, ч. 1 ст. 131 ЦПК України, вважається доставленою.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити заочне рішення, у зв`язку з неподанням відповідачем відзиву, та відсутністю заперечень позивача щодо заочного розгляду справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється за відсутністю сторін, що відповідає положенням ч.2ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача на підставі ст.ст.525, 526, 610-612, 625, 629, 1048-1050, 1054, 1056-1 ЦК Українипідлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 25 листопада 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» «Є ГРОШІ КОМ» та відповідачем у порядкуЗакону України «Про електронну комерцію»було укладено Договір позики «Smile Credit»№3431112976-1963915 (далі - Договір), за яким відповідач отримав грошові кошти (споживчий кредит).
Договір було укладено між сторонами у вигляді електронного правочину у порядку ст.ст. 10- 12 Закону України «Про електронну комерцію»за допомогою офіційного веб-сайту позивача https://e-groshi.com шляхом його підпису одноразовим ідентифікатором (смс-кодом), текст якого наведений у розділі 9 Договору.
Сам одноразовий ідентифікатор (смс-код), який було використано відповідачем з метою підписання договору, зазначено у реквізитах Позичальника. Факт його надіслання на номер телефону відповідача підтверджується даними реєстру відправлених позичальнику повідомлень (витяг з інформаційно-телекомунікаційної системи Позивача додається) та, крім цього, у разі необхідності може бути підтверджено оператором мобільного зв`язку за запитом суду.
Пунктом 8.2 Договору встановлено, що укладенням Договору відповідач підтверджує, що він ознайомлений, повністю розуміє, зобов`язується і погоджується неухильно дотримуватись Правил, які регламентують порядок надання грошових коштів у позику фізичним особам, редакція яких розміщена на Сайті Позикодавця (https://e-groshi.com/docs/pravila-nadannya-pozik/).
Таким чином, у відповідності до правил п.4.14., 4.15 та 4.16Правил надання грошових коштів у позику, Договір став укладеним після введення відповідачем у відповідне поле на сайті позивача всіх особистих даних (у тому числі паспортних даних, зазначених у цій позовній заяві) та введення отриманого відповідачем на його телефон одноразового ідентифікатора у вигляді смс-повідомлення у якості акцепту Договору.
Так, пунктом 1.1. Договору визначено, що позикодавець надає позичальникові на умовах, що передбачені даним Договором, грошові кошти в позику в сумі 7600 гривень (сім тисяч шістсот гривень 00 копійок). Позика надається за вирахуванням комісії вказаної в п. 1.4 Договору з суми, що підлягає одержанню Позичальником у користування, шляхом перерахування на банківську картку Позичальника № НОМЕР_1 .
25 листопада 2021 року грошові кошти у сумі 7410 гривень 00 копійок (сума позики з урахуванням утриманої комісії за видачу згідно п.1.4 Договору) були успішно зараховані за банківську картку відповідача, доказом чого є інформаційна квитанція платіжної системи, про успішний переказ коштів, через яку позивачем здійснювалось зарахування.
Таким чином, з метою законного перерахування грошових коштів позичальникам 31 березня 2020 року між позивачем та ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ» «Є ГРОШІ» у якості учасника платіжних систем, який має ліцензію на переказ коштів у національній валюті, було укладено Договір № 01/04-20 від 31 березня 2020 року про організацію взаємодії при зарахуванні платежів.
Витяг з Державного реєстру фінансових установ, наданий позивачу з метою укладення Договору, додається. Крім цього, відомості про дійсність зазначеної ліцензії оприлюднені у публічному доступі у Державному реєстрі фінансових установ за посиланням httts/ IIkis.gov.ua/).
Згідно п.1.11 Договору, послугою за Договором є зарахування та переказ коштів, запит на надання якої подається за допомогою ПЗ Виконавця з використанням параметрів Картки Одержувача (згідно п.1.6. Договору одержувачем вважаються фізичні особи, що є власниками картки) у тому числі із залученням Банку-еквайера, у відповідності до умов даного Договору та правил МПС для сервісів VISA Money TransferCard Money Send.
Таким чином, зарахування коштів на рахунки позичальників здійснюються позивачем через ТОВ «ФК ФІН ПЕЙ» як учасника платіжних систем, у якого наявна ліцензія на переказ коштів, та яке здійснює перерахування грошових коштів на підставі платіжних доручень Позивача, які на виконання п.3.1. Договору ініціюються шляхом подання електронного платіжного доручення про здійснення платежу та у відповідності з п. 24.3 ст. 24 Закону підтверджуються квитанцією про зарахування грошових коштів.
Пунктом 1.5.1. Договору встановлено, що протягом строку позики, встановленого пунктом 1.3 Договору, розмір відсотків за користування коштами складає 1.99 % від суми позики щоденно, що за календарний рік становить 726.35% річних. Зазначений розмір процентів є базовою процентною ставкою.
Враховуючи порушення відповідачем умов укладеного Договору, позивач скористався своїм правом та здійснив перерахування процентів за базовою процентною ставкою за весь період кредитування, розмір якої згідно п. 1.5.1 Договору складає 1.99 % щоденно (726.35% річних).
Укладений між сторонами Договір передбачає нарахування позичальнику наступних комісій:
- п.1.4. - одноразову комісію за видачу позики у розмірі 2,5%, але не менше ніж 100,00 гривень від суми позики, вказаної у п.1.1. Договору, яка підлягає сплаті в момент видачі позики шляхом її утримання позивачем;
- п. 1.4.1. - комісію за обслуговування позики у розмірі 0,2% від суми позики, вказаної у п. 1.1. Договору, яка нараховується щоденно.
- п.1.4.2. - комісію за обслуговування особистого кабінету позичальника у розмірі 10,00 гривень на тиждень, та яка нараховується з наступного дня за днем отримання позики.
- п.3.1. - комісію за смс-інформування позичальника про актуальний розмір заборгованості у розмірі 12,00 гривень, яка нараховується щоденно.
При цьому, за умовами п. 1.4.1, 1.4.2. та 3.1 договору комісії визначені як плата за обслуговування позики, яка нараховується за фактичний період користування споживчим кредитом до дня повного виконання своїх зобов`язань позичальником за цим Договором та не обмежена виключно періодом кредитування.
Так, пунктом 3.1 Договору визначено, що позичальник зобов`язаний здійснювати повернення позики, нарахованих процентів та комісій на умовах, встановлених цим Договором. Сторони досягли згоди у тому, що повернення позики та сплата процентів за користування позикою та передбачених Договором комісій здійснюватиметься у відповідності до умов цього Договору та Додатку №1 до цього Договору (графіку платежів).
Пунктом 1.3 Договору (з урахуванням додаткової угоди до Договору) датою повернення позики та сплати всіх комісій встановлено 24.12.2021 року.
У той же час, у вказану дату відповідач не повернув позику та не виконав інші грошові зобов`язання, у зв`язку з чим у нього виникла прострочена заборгованість.
Пунктом 4.3. Договору у разі прострочення виконання цього Договору, Позичальник зобов`язаний сплатити 4.00 % від суми позики за кожен день прострочення з першого дня прострочення та пунктом 4.3.1. Договору у разі прострочення сплати заборгованості за цим Договором більше ніж на 30 календарних днів, пеня згідно п.4.3. цього Договору збільшуються на 2 %. Тобто загальна сума з 31 дня прострочення буде становити 6 % від суми позики за кожен день прострочення до дня повного погашення заборгованості за позикою, включаючи день погашення, які Позичальник зобов`язується сплатити Позикодавцю.
Таким чином, позивач надає детальний розрахунок заборгованості, яку розраховано на умовах, визначених Договором, та який сформований з першого дня періоду кредитування (користування позикою).
Згідно розрахунку, загальна заборгованість відповідача станом на день його формування становить 15 070 гривні 62 копійок та складається з: 7 600 гривень 00 копійок - заборгованість у вигляді тіла позики; 2740 гривень 62 копійок - заборгованість у вигляді процентів;170 гривень 00 копійок - заборгованість у вигляді комісій; 4560 гривень 00 копійок - заборгованість у вигляді пені.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно з ст.610 ЦК України, порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 2 ст.625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за кредитним Договором № 34311125976-1963915 від 25.11.2021 року в сумі 15 070 грн. 62 коп.
Також, на підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2481 грн. 00 коп., сплачений останнім при подачі позову (а.с.49)
Керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 178, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст.ст.525, 526, 610-612, 625, 629, 1048-1050, 1054, 1056-1 ЦК України,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Є ГРОШІ КОМ»-задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Є ГРОШІ КОМ» (ідентифікаційний код 43067861, що знаходиться за адресою 49044, м.Дніпро, вул.Шевченко, буд.51-Д), заборгованість за Договором № 34311125976-1963915 від 25.11.2021 року в сумі 15 070 грн. 62 коп. (п`ятнадцять тисяч сімдесят грн. 62 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Є ГРОШІ КОМ» судовий збір у розмірі 2481грн. 00 коп. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О. В. Рунчева
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2022 |
Оприлюднено | 06.12.2022 |
Номер документу | 107665591 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні