Рішення
від 04.11.2022 по справі 346/3827/22
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/3827/22

Провадження № 2/346/1476/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2022 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.,

з участю секретаря Копильців І.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Коломия, в порядку загального позовного провадження, справуза первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 державний нотаріус Третьої коломийської державної нотаріальної контори про визнання частки спадкоємця у праві спільної сумісної власності та зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_3 державний нотаріус Третьої коломийської державної нотаріальної контори про визнання частки спадкоємця у праві спільної сумісної власності,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , позивач за первісним позовом, звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та з Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 0,0049 га, цільове призначенням якої для будівництва та обслуговування індивідуального гаража, за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 та позивачу за первісним позовом ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, за життя заповіт не складала.

Зазначив, що він, ОСОБА_1 і відповідач за первісним позовом ОСОБА_2 , є синами померлої. Інші спадкоємці за законом відсутні. Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, а саме 1/2 ч. земельної ділянки, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, оскільки ця земельна ділянка належала двом особам позивачу за первісним позовом ОСОБА_1 й спадкодавцю на праві спільної сумісної власності.

02 липня 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Третьої коломийської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 (спадкова справа № 64/2022) на частку земельної ділянки для будівництва та обслуговування гаража, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Однак, державний нотаріус Третьої коломийської державної нотаріальної контори Мануляк І.В.постановою від 02 липня 2022 року відмовила ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що частка спадкодавиці у спільній сумісній власності, не виділена.

Просить суд визнати за ним, ОСОБА_1 , право власності на спадкове майно - 1/4 частку у праві спільної власності на земельну ділянку, що належала померлій ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, загальною площею 0,0049 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування індивідуального гаража за адресою: АДРЕСА_1 .

10.10.2022 року ОСОБА_2 (позивач за зустрічним позовом) звернувся з зустрічною позовною заявою до ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_3 державний нотаріус Третьої Коломийської державної нотаріальної контори про визнання частки спадкоємця у праві спільної сумісної власності.

Ухвалою Коломийськогоміськрайонного судуІвано-Франківськоїобласті від02.11.2022року судпостановив прийнятидо спільногорозгляду зустрічнупозовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_1 ,третя особа: ОСОБА_3 державний нотаріусТретьої Коломийськоїдержавної нотаріальноїконтори провизнання часткиспадкоємця управі спільноїсумісної власностіз первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 державний нотаріус Третьої Коломийської державної нотаріальної контори про визнання частки спадкоємця у праві спільної сумісної власності та об"єднанопозови водне провадження.

ОСОБА_2 , позивач за зустрічним позовом, мотивував свій позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його та ОСОБА_1 відповідача за зустрічним позовом мати, ОСОБА_4 . Заповіт вона не складала. Інших спадкоємців немає.

02 липня 2022 року вони, діти спадкодавиці ОСОБА_2 і ОСОБА_1 звернулися до Коломийської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 на частку земельної ділянки для будівництва та обслуговування гаража, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Однак, постановою державного нотаріуса Третьої коломийської державної нотаріальної контори Мануляк І.В. від 02 липня 2022 року їм відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що частка померлої у спільній сумісній власності не виділена.

Як видно із долучених до первісного позову документів, земельна ділянка площею 0,0049 га, цільовим призначенням для будівництва та обслуговування індивідуального гаража, в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , нормативна грошова оцінка якої становить 10767,92 грн.

Вони, сини спадкодавиці ОСОБА_4 як спадкоємці першої черги за законом після її смерті прийняли спадщину, шляхом звернення з відповідними заявами до нотаріуса.

Тому, просить суд визнати за ним, ОСОБА_2 , право власності на спадкове майно, а саме: право на 1/4 частку у праві спільної власності на земельну ділянку, що належала померлій ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, загальною площею 0,0049 га, цільовим призначенням для будівництва та обслуговування індивідуального гаража, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач за первісним позовом, відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 , в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій просить його позов задовольнити в повному обсязі, вимоги зустрічного позову ОСОБА_2 визнав повністю, згоден на визнання за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 права на іншу ј частку у праві спільної сумісної власності на вищевказану земельну ділянку.

Відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом ОСОБА_2 , в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій просить його позов задовольнити в повному обсязі, вимоги первісного позову ОСОБА_1 визнав повністю, згоден на визнання за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 права на ј частку у праві спільної сумісної власності на вищевказану земельну ділянку.

Третя особа державний нотаріус Третьої коломийської державної нотаріальної контори Мануляк І.В., про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, в підготовче засідання не з`явилася.

Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд доходить наступного висновку.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно ст.16ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.

Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його або обмежений у здійсненні.

Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що за заповітом чи за законом особа має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі котрої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Судомвстановлено,що згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та з Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 0,0049 га, цільовим призначенням для будівництва та обслуговування індивідуального гаража, за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, належала на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 та позивачу за первісним позовом ОСОБА_1 (а.с. 7, 8-9).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла про що 09.12.2021 р. складено відповідний актовий запис за № 1896 (а.с. 5). За життя спадкодавиця заповіт не складала.

Позивач за первісним позовом ОСОБА_5 і відповідач за первісним позовом ОСОБА_6 , є синами спадкодавиці, що підтверджується свідоцтвами про їх народження (а.с. 6, 25). Інші спадкоємці за законом відсутні.

Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, а саме 1/2 частина земельної ділянки, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, оскільки дана земельна ділянка належала позивачу за первісним позовом ОСОБА_1 й спадкодавцю, на праві спільної сумісної власності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як спадкоємці першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_4 , прийняли спадщину, звернувшись з відповідними заявами до державного нотаріуса.

Статтею 368 ЦК України передбачено, що спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Відповідно до ст.370 ЦК України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Пунктом 17 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 07.02.2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» передбачено, що частка суб`єкта права спільної сумісної власності визначається зокрема, при поділі майна, виділі частки зі спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини. Відповідно до п. 5 постанови Пленуму Верховного суду України від 22.12.1995 року №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», частка учасника спільної сумісної власності визначається при поділі майна, виділі частки з спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини. При відсутності доказів про те, що участь когось з учасників спільної сумісної власності (крім сумісної власності подружжя) у надбанні майна була більшою або меншою - частки визначаються рівними. Як передбачено ст.11 ЦК України, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, акти цивільного законодавства, а згідно ст.1220 ЦК України встановлено, що смерть спадкодавця породжує спадкові правовідносини.

Відповідно до частини першої статті 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Згідно частини п`ятої статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно із частиною першою статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах (частина перша статті 1226 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст.1296ЦКУкраїни спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з вимогами ч.1 ст. 1297 згаданого кодексу - спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

02липня 2022року сторонипо справі, ОСОБА_2 і ОСОБА_1 звернулися до державногонотаріуса Третьоїколомийської державноїнотаріальної конториМануляк І.В.про видачусвідоцтва проправо наспадщину зазаконом післясмерті ОСОБА_4 на часткуземельної ділянкидля будівництвата обслуговуваннягаража,що знаходитьсяв АДРЕСА_1 ,кадастровий номер2610600000:25:001:0039.Однак,нотаріус відмовила їму видачітакого свідоцтвапро правона спадщинуза законому зв`язкуз тим,що часткапомерлої успільній суміснійвласності невиділена, про що ухвалила постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.10).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, становить 10767,92 грн, згідно витягу із технічної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 12.08.2022 року (а.с. 11).

Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, а саме 1/2 частина земельної ділянки, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, оскільки ця земельна ділянка належала двом особам позивачу за первісним позовом ОСОБА_7 й спадкодавцю на праві спільної сумісної власності.

Тому, з урахуванням презумпції рівності часток у праві спільної сумісної власності, від якої співвласники земельної ділянки не відступали, суд вважає, що є правові підстави для визнання за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 права на 1/2 частки (по ј ч. кожному) у праві спільної власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , оскільки інша 1/2 частина у праві спільної власності на земельну ділянку належить ОСОБА_7 , як другому співвласнику.

З огляду на те, що частки двох співвласників ОСОБА_4 і ОСОБА_1 , позивача за первісним позовом, у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку однакові, сторони у справі є спадкоємцями майна спадкодавця у рівних частинах, а в іншому порядку визначити частку земельної ділянки, яка перейшла від спадкодавиці до спадкоємців неможливо, то позовні вимоги про визнання за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 права на 1/4 частку земельної ділянки в порядку спадкування за законом після смерті матері кожному є обґрунтованими.

За змістом частин 3 та 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

З огляду на те, що сторонами визнано позовні вимоги один одного, то суд вважає за можливе ухвалити рішення в підготовчому засіданні, та заявлені позови задовлльнити.

На підставі наведеного та ст.ст.55,124Конституції України, ст.ст.16, 321,328,346,3921222,1268ЦК України, керуючись ст.ст. 200, 247ч.2,268,273,354 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 державний нотаріус Третьої коломийської державної нотаріальної контори про визнання частки спадкоємця у праві спільної сумісної власності задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/4 частку у праві спільної власності на земельну ділянку, що належала спадкодавиці ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, загальною площею 0,0049 га, цільовим призначенням для будівництва та обслуговування індивідуального гаража за адресою: АДРЕСА_1 .

Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_3 державний нотаріус Третьої коломийської державної нотаріальної контори про визнання частки спадкоємця у праві спільної сумісної власності задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на 1/4 частку у праві спільної власності на земельну ділянку, що належала спадкодавиці ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності, кадастровий номер 2610600000:25:001:0039, загальною площею 0,0049 га, цільовим призначенням для будівництва та обслуговування індивідуального гаража за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_5 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ;

ОСОБА_6 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 ;

Мануляк Ірина Василівна державний нотаріус Третьої коломийської державної нотаріальної контори, місцезнаходження: 78203, м. Коломия, вул. Шевченка, 23, код ЄДРПОУ 02891888.

Суддя Беркещук Б. Б.

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення04.11.2022
Оприлюднено06.12.2022
Номер документу107666039
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —346/3827/22

Рішення від 04.11.2022

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 02.11.2022

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 22.09.2022

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні