Справа № 346/3547/22
Провадження № 2/346/1386/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2022 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.
з участю секретаря Копильців І.М.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Коломия за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Печеніжинської селищної ради, третя особа: Перша коломийська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом мотивувавши тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок загальною площею 44,6 м2, з господарськими будівлями та спорудами; земельна ділянка для обслуговування житлового будинку площею 0.25 га; земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства площею 0.2242 га, які знаходяться в АДРЕСА_1 .
Вказала, що на даний час вона, позивач, є єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 , інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає (інший спадкоємець вказаний в заповіті - ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Після звернення до нотаріуса, їй було повідомлено, що вона пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини і цей строк можливо продовжити лише в судовому порядку.
Зазначила, що у встановлений законом шестимісячний строк не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що після смерті матері тривалий час перебувала у тяжкому психоемоційному стані, мала проблеми зі здоров`ям. Крім того, поважною причиною було те, що на час смерті матері ОСОБА_2 , їй було відомо, що вищевказане майно (житловий будинок та земельна ділянка) перебуває у заставі ЗАТ КБ «Приват Банк», як предмет іпотеки за кредитним договором IFA0GL0000000001 від 22.07.2008 р., із забороною його відчуження. Заборона була знята тільки 12 липня 2022 року.
В середині 2021 року, під час проведення робіт у будинку, де проживала померла ОСОБА_2 , вона. позивач, знайшла заповіт на своє ім`я - ОСОБА_1 , посвідчений Княждвірською сільською радою Коломийського району Івано-Франківської області 07 грудня 2000 року, за реєстром №90, згідно якого все своє майно померла заповіла їй, позивачу, тому, у вересні 2021 року звернулась в Першу коломийську районну державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини. Однак, їй було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини, оскільки вона не була зареєстрована разом з померлою та пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Вважає, що пропустила згаданий строк з поважних причин та просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 шість місяців.
Позивач в підготовче засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи без участі представника Печеніжинської селищної ради, проти позову не заперечили.
Представник третьої особи Першої коломийської державної нотаріальної контори в підготовче засідання не з`явився, подали заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позову не заперечили.
Враховуючи заяви сторін по справі, проаналізувавши письмові докази, вирішуючи спір на підставі наданих доказів та в межах заявлених позовних вимог, суд вважає що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно дост.16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього права може бути визнання права.
Згідност. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1ст.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Княждвір Коломийського району Івано-Франківської області померла мати позивача - ОСОБА_2 про що 14 грудня 2010 року складено відповідний актовий запис № 49 (а.с.9).
Факт родинних відносин підтверджується свідоцтвом про народження позивача ОСОБА_4 , в якому, в графі "Мати" заначено ОСОБА_2 (а.с. 11).
Встановлено, що 07 грудня 2000 року спадкодавиця ОСОБА_2 склала заповіт, котрим все своє майно, де б воно не було, з чого б воно не складалось і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті. і на що за законом матиме право заповіла своїй дочці позивачу ОСОБА_1 , 1958 року народження. Приватизовану земельну ділянку в розмірі 0,30 га заповіла позивачу, а земельну ділянку в розмірі 0,16 га заповіла сину ОСОБА_3 , 1957 року народження (а.с. 8).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , 1957 року народження, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Княждвір Коломийського району, Івано-Франківської області, про що 17.07.2022 року складено відповідний актовий запис № 107 (а.с. 10).
Спадкодавиці ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІФ-01-20-2/000025 належали земельні ділянки для обслуговування житлового будинку площею 0.25 га та для ведення особистого підсобного господарства площею 0.2242 га (а.с. 13).
Встановлено, що в середині 2021 року в ході проведення робіт у будинку, де проживала спадкодавиця ОСОБА_2 , позивач знайшла вищезгаданий заповіт складений спадкодавицею на її та брата, користь.
Як вбачається з матеріалів справи, державний нотаріус Першої коломийської районної державної нотаріальної контори на звернення позивача щодо подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 роз`яснила про необхідність звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини так як позивач пропустила встановлений законодавством строк для подання такої заяви, не була зареєстрована та не проживала постійно із спадкодавицею на час відкриття спадщини (а.с. 6).
Згідно довідок Печеніжинської селищної ради Княждвірського старостинського округу № 410, 412 спадкодавиця ОСОБА_2 з 1942 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 була зареєстрована та проживала у житловому будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1 , одна (а.с. 16, 18).
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України (постанова від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17, постанова Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17), необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Із поданих доказів вбачається, що позивач не звернулася із відповідною заявою до нотаріуса у встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк після смерті матері, оскільки їй не було відомо про існування вищезгаданого заповіту.
Суд вважає, що при наведених обставинах позивачу слід визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки визначений законом строк пропущений з поважних причин і представник відповідача проти цього не заперечує.
На підставі наведеного та ст.ст.1223,1258,1261,1265,1268-1269,1272 ЦК України, керуючись ст.ст.200,247,259,263-265 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Княждвір Коломийського району, Івано-Франківської області - 6 (шість) місяців.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 ,місце реєстації та проживання, АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ;
Печеніжинська селищна рада, місцезнаходження, 78274, смт. Печеніжин, вул. Незалежності, 15, Коломийського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 40157159;
Перша коломийська районна державна нотаріальна контора, місцезнаходження, 78200, м. Коломия, вул. Шевченка, 23, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 02891894.
Суддя Беркещук Б. Б.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2022 |
Оприлюднено | 06.12.2022 |
Номер документу | 107666040 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні