печерський районний суд міста києва
Справа № 757/2268/22-ц
Категорія 81
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2022 року Печерський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді Батрин О.В.
секретар Габрись О.М.
справа № 757/2268/22-ц
учасники справи
позивач: ОСОБА_1
відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «БАРИН.»
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням осібу відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «БАРИН.» про захист прав споживачів, розірвання договору та стягнення грошових коштів за невиконання договору,
В С Т А Н О В И В :
У січні 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача ТОВ «БАРИН.» про захист прав споживачів, розірвання договору та стягнення грошових коштів за невиконання договору у розмірі 388 864 грн. 80 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач послалась на те, що 08.07.2021 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ТОВ «БАРИН.» укладено договір постачання товару № 0821/4, відповідно до якого відповідач зобов`язаний в строк не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з моменту оплати здійснити постачання товару позивач в кількості, номенклатурі, вказаними в Специфікації. Позивач сплатила 08.07.2021 року 42390 грн. в якості завдатку, що підтверджується відміткою на Специфікації (а.с. 8), виконавши частину свого обов`язку згідно з договором. Однак, в строк, встановлений договором (тобто до 08.08.2021 року), та станом на день подання цього позову відповідач не поставив товар позивачу в кількості та номенклатурі, які вказані в Специфікації відповідно до Договору, що підтверджується відсутністю підписаного акту приймання-передачі або товарної накладної, у зв`язку з чим, посилаючись на вимоги ст. 571, 611 ЦК України, позивач просить розірвати договір та стягнути з відповідача грошові кошти за невиконання договору, а саме завдатку в розмірі 42 390 гривні, додаткової суми у розміри завдатку 42 390 гривні та пеню за прострочення зобов`язання за період з 09.08.2021 до 31.12.2021 року (144 днів) в розмірі 3% від вартості послуги у сумі 304 084 грн. гривні 80 коп., що разом в сумі складає 388 864 грн. 80 коп.
Ухвалою суду від 21.01.2022 року у справі відкрито провадження у порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін та призначено судове засідання у справі на 28.03.2022 о 10-30 год. (а.с. 23).
До судового засідання позивач та її представник не з`явилися, надали суду заяву від 28.11.2022 року про розгляд справи без їх участі (а.с. 46).
Відповідач до судового засідання не з`явився, повідомленнямсуду від 21.01.2022 року (а.с. 24), 27.05.2022 року (а.с. 26), 15.07.2022 року (а.с. 35) та 14.09.2022 року (а.с. 40)учасника повідомлено про розгляд справи за правилами позовного (спрощеного) провадження, яким одночаснороз`яснено їх процесуальні права на подання відповідних заяв по суті справи у встановлені строки, однак конверт поштової кореспонденції повертається до суду за строком зберігання (а.с. 37 та 44).
Згідно з ч. 1 ст. 174 ЦПК України при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи.
Як встановлено частиною 8 статті 178 ЦПК України у разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не подав.
За таких обставин, суд розглянув справу в порядку заочного провадження відповідно до ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, свобод чи інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частина 3 ст. 12 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Судом встановлено, що 08.07.2021 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ТОВ «БАРИН.» укладено договір постачання товару № 0821/4.
Відповідно до пп. 3.1.1 п.3.1 Договору до обов`язків постачальника входить: в строк не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з моменту оплати здійснити постачання товару Покупцю в кількості, номенклатурі, вказаними в Специфікації.
П. 4.1 та п. 4.2 визначено, що постачання товару здійснюється транспортом Постачальника на об`єкт Покупця, розміщений за адресою: АДРЕСА_1 , контактний телефон Покупця: НОМЕР_1 .
Обов`язки Постачальника по строках постачання, номенклатурі, кількості та якості товару вважаються виконані з моменту підписання акту приймання-передачі або товарної накладної представниками Постачальника та Покупця.
Специфікацією (додаток № 1 до Договору) визначено, в тому числі, що сторони встановили наступний порядок оплати товару:
- 42 390 грн. в якості завдатку;
- 28 000 грн. по факту постачання товару Покупцю і підписання акту приймання-передачі товару.
На виконання умов Договору позивач здійснив 08.07.2021 року оплату (готівкою) в розмірі 42 390 грн., що підтверджується відміткою на Специфікації.
Таким чином, сторонами було визначено в договорі порядок оплати товару, до якого входить зокрема необхідність внесення завдатку в розмірі 42 390 грн. При цьому загальна вартість товару складає 70 390 грн.
Однак, в строк встановлений Договором (тобто до 08.08.2021 року), та станом на день подання цього позову відповідач не поставив товар позивачу в кількості та номенклатурі, які вказані в Специфікації до Договору, що відповідно підтверджується відсутністю підписаного акту приймання-передачі або товарної накладної.
Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Нормами статті 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 615 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Згідно з ч.1 ст. 570 ЦК України завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов`язання і на забезпечення його виконання.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 571 ЦК України якщо порушення зобов`язання сталося з вини кредитора, він зобов`язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.
Згідно з ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, оскільки позивачем були виконані зобов`язання за договором, а невиконання умов Договору сталося з вини відповідача, наявні правові підстави для розірвання договору та стягнення завдатку з відповідача на користь позивача в розмірі 42 390 грн., а також стягнення додатково суми у розмірі завдатку 42 390 грн.
Також, позивач, в іншій частині своїх позовних вимог, посилається на ч. 1 та ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів», відповідно до яких споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим.
У разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» договір - усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Споживач - це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
У частині п`ятій статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 вересня 2020 року у справі № 369/10006/17 (провадження № 61-35777св18) зроблено висновок по застосуванню частини п`ятої статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» та вказано, що вона поширюється на договори підряду та договори про надання послуг. Відповідно прострочення зобов`язань, що виникли із договору підряду або договору про надання послуг зумовлює нарахування пені у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги) або в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.
За встановлених у справі обставин можливо зробити висновок про неможливість застосування положень частини п`ятої статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» до спірних правовідносин, оскільки сплачені позивачем кошти є завдатком, який сплачений ним на виконання його обов`язків, передбачених договором поставки, а не платою за отримані послуги чи товар.
Оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог на суму 84 780 грн. 00 коп. (завдаток 42 390 грн. + додаткова сума 42 390 грн.), то відповідно до ч. 2 ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 847 грн. 80 коп. (1% від суми задоволених позовних вимог майнового характеру) та 992 грн. 40 коп. за вимогу немайнового характеру - щодо розірвання договору, що загалом становить 1 840 грн. 20 коп.
Щодо вимог про стягнення з відповідача судових витрат, які за попереднім (орієнтовним) розрахунком позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи у розмірі 100 грн. (абз. 2 а.с. 5), суд дійшов висновку про відмову у їх розподілі, у зв`язку з відсутністю доказів їх понесення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 15, 525, 530, 570, 571, 610-612, 615, 651, Законом України «Про захист прав споживачів» та ст. 2, 4, 12, 13, 174, 178, 263-265, 273, 280 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «БАРИН.» про захист прав споживачів, розірвання договору та стягнення грошових коштів за невиконання договору - задовольнити частково.
Розірвати договір про постачання товару № 0821/4, укладений 08.07.2021 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «БАРИН.».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БАРИН.» на користь ОСОБА_1 завдаток в розмірі 42 390 грн. та додаткову суму у розміри завдатку 42 390 грн., що разом складає 84 780 грн.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БАРИН.» на користь держави судовий збір в розмірі 1 840 грн. 20 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. В такому випадку рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Київського апеляційного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «БАРИН.»: 61100, Харківська обл., місто Харків, проспект Маршала Жукова, буд. 39, кв. 19,20, ЄДРПОУ 36623154.
Суддя О.В. Батрин
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2022 |
Оприлюднено | 06.12.2022 |
Номер документу | 107679271 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Батрин О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні