Справа № 291/1291/21
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
29 листопада 2022 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Митюк О.В.,
за участю секретаря судового засідання Герасимчук Н.П.,
розглянувши в судовому засіданні в смт.Ружині в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до Ружинської селищної ради, Бердичівського району , Житомирської області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4
про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
У жовтні 2021 р. ОСОБА_1 звернувся з позовом, у якому просить встановити юридичний факт, а саме, що ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в с.Короченки, Чуднівського району, Житомирської області, є його батьком, та визначити йому додатковий строк, терміном два місяці, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 .
Позов обґрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Короченки, Чуднівського району, Житомирської області, помер його батько ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про його смерть.
Після смерті батька залишилось спадкове майно - земельна частка (пай), яка перебувала в колективній власності КСП «Маяк» с.Білилівка, Ружинського району, Житомирської області, що стверджується сертифікатом на право на земельну частку(пай) серії ЖТ №0053220, виданим 11.02.1997 року.
Має намір оформити своє право на спадщину батька і з цією метою звернувся до Ружинської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Однак державним нотаріусом Ружинської державної нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та рекомендовано звернутись до суду із позовом про визначення додаткового строк для подання заяви для прийняття спадщини та підтвердити свої родині стосунки із спадкодавцем ОСОБА_5 ..
Після смерті батька, він в установлений законом 6-ти місячний строк не подав до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, так як не є юридично обізнаною людиною в законодавстві про спадкування, крім того, так як батько помер в його будинку в с.Короченки, Чуднівського району, Житомирської області, то вважав що спадщину прийняв автоматично, так як інших спадкоємців не має. Крім того із заявою про прийняття спадщини необхідно було звертатися до Ружинської державної нотаріальної контори, оскільки батько був зареєстрований в с.Білилівка, Ружинського району, Житомирської області, де і знаходиться його майно.
В той же час для звернення до суду із вказаним позовом йому необхідно було підтвердити свої родині стосунки із спадкодавцем ОСОБА_5 , що він зробити не може, оскільки в його актовому записі про народження прізвище батька вказано як ОСОБА_6 , в свідоцтві про смерть прізвище батька зазначено ОСОБА_5 , а тому відсутні документи які підтверджують родинні стосунки.
Вказане порушує його права, оскільки впливає на реалізацію його права на спадкове майно батька, а тому був вимушений звернутися до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові, в подальшому в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує (а.с.99).
Ружинська селищна рада Бердичівського району Житомирської області у заяві від 26.10.2022 року просить розглянути справу за відсутності її представника та не заперечує проти задоволення позовних вимог. Відзив на позов до суду не подали. (а. с. 86).
Треті особи в судове засідання не з`явилися, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Білилівка Ружинського району Житомирської області, що стверджується паспортом серії НОМЕР_1 виданого 23.01.1997 року Чуднівським РВ УМВС України в Житомирській області (а.с.5-8), свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 18.05.1974 року Білилівською сільською радою Ружинського району Житомирської області (а.с.10) та його батьком зазначено ОСОБА_6 (а.с.10).
Згідно свідоцтва про смерть батька позивача серії НОМЕР_3 виданого 22.07.2005 року Білилівською сільською радою Ружинського району Житомирської області, ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в с.Короченки, Чуднівського району Житомирської області (а.с.11).
Згідно листа Ружинського районного відділу ДРАЦ №74/22.15-23 від 13.04.2021 року позивачу відмовлено у видачі актового запису про державну реєстрацію народження ОСОБА_6 , 1938 р.н., та повідомляє наступне, в архіві відділу актовий запис про народження ОСОБА_6 , 1938 р.н., який народився в с.Білилівка Ружинського району Житомирської області відсутній. Перевірка проведена з 1944 року по теперішній час, у тому числі по поновлених актових записах. Актові записи про народження за 1938 року передано на зберігання до Державного архіву Житомирської області (а.с.21).
Відповідно архівної довідки Державного архіву Житомирської області від 31.07.2020 р. № З-2837/02 у книзі реєстрації актових записів про народження по с.Білилівка Ружинського району Житомирської області за 1938 рік зазначено, що ОСОБА_7 «так у документі» ОСОБА_8 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 . Запис реєстрації: №15 від 17 січня 1938 року. Батько: ОСОБА_9 «так у документі», 32 роки. Мати: ОСОБА_10 «так у документі», 24 роки, за національністю українці (а.с.12).
Відповідно до довідки виписки з погосподарської книги Виконавчого комітету Ружинської селищної ради Житомирської області від 06.04.2021 року №425 про те, що згідно запису в погосподарскій книзі за 2001-2005 роки №3,ОПО №277, внесено запис про домогосподарство, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , головою домогосподарства було зазначено ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Разом з нею постійно був зареєстрований та проживав її чоловік- ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.13).
Згідно довідки Виконавчого комітету Ружинської селищної ради Житомирської області від 16.03.2021 року №323, та №1139 від 25.07.2005 року гр. ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті та на протязі шести місяців після його смерті за цією адресою більше ніхто не проживав та не був зареєстрований. На час хвороби ОСОБА_5 проживав з сином ОСОБА_1 в с.Короченки Чуднівського району Житомирської області. Син доглядав батька та поховав його за власний рахунок (а.с.14, 15).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_12 пояснила, що ОСОБА_5 - це батько позивача ОСОБА_1 . Почивач одружився у Чуднівському районі і там прожив. Після смерті матері, батька ОСОБА_5 забрав позивач до себе, де догляну до смерті. Правильне прізвище ОСОБА_13 , але чомусь записали ОСОБА_14 .
В судовому засіданні свідок ОСОБА_15 пояснила, що позивач проживав з батьком з дитинства, а коли одружився в Чуднівському районі, забрав батька до себе. Підтверджує, що батько позивача це ОСОБА_5 . Хоча прізвище позивача ОСОБА_13 .
Право на спадкування мают особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплсння заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначенні у статтях 1261-1265 ЦК України (ст. 1223 ЦК України).
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), що встановлено ст.1216 ЦК України.
Однак державним нотаріусом Ружинської державної нотаріальної контори позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та рекомендовано звернутись до суду із позовом про визначення додаткового строк для подання заяви для прийняття спадщини та підтвердити свої родині стосунки із спадкодавцем ОСОБА_5 ..
Крім того, факт родинних стосунків стверджується співпадінням в написанні прізвища та по батькові позивача та його померлого батька.
В той же час відсутність документів, які б посвідчували родинні відносини ОСОБА_5 та позивача, порушуюсь його права оскільки не дають змоги підтвердити родинні стосунки зі спадкодавцем і. відповідно, впливають на реалізацію права позивача на спадкування майна ОСОБА_5 як спадкоємцем за законом першої черги.
Відповідно до ст. 293 ч.2 п.5, ст. 315 ч.1п.1, ст. 319 ЦПК України, суди в порядку окремого провадження розглядають справи про встановлення факту родинних відносин.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутись в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Згідно з ч 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», - визначено можливість встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Таким чином встановлення факту того, що ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є батьком ОСОБА_1 , необхідно останньому для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_5 .
За таких обставин суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 в частині вимоги про встановлення факту, що ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є його батьком, підлягає задоволенню.
Як вбачається з постанови Ружинської державної нотаріальної контори від 27.09.2019 року №1699/01-16, позивачу відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини в зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання вказаної заяви та не надання документів ,що підтверджують родинні відносини (а.с.22).
Як вбачається з витягу із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), наданого 08.11.2021 р. державним нотаріусом Ружинського державної нотаріальної контори Житомирської області, спадкова справа відносно майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , не заводилась, і заява на прийняття спадщини не подавалась (а.с.35-36).
Частинами першою та другою статті 1220 Цивільного кодексу України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Частиною першою статті 1270 Цивільного кодексу України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суд України від 30.05.2008 р. № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" випливає, що при вирішенні питання про продовження строку для прийняття спадщини суд має дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач, як вбачається з його пояснень, викладених в позовній заяві, заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подав внаслідок того, що юридично необізнаний, що відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України - спадщина незалежно від часу її прийняття належить спадкоємцеві з часу її відкриття. Крім того, так як батько помер в його будинку в с.Короченки, Чуднівського району, Житомирської області, то вважав що спадщину прийняв автоматично, так як інших спадкоємців не має. Крім того із заявою про прийняття спадщини необхідно було звертатися до Ружинської державної нотаріальної контори, оскільки батько був зареєстрований в с.Білилівка, Ружинського району, Житомирської області, де і знаходиться його майно.
Відповідно до ст.174 ЦПК України відповідач може визнати позов протягом всього часу судового розгляду. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вказане визнання позову не суперечить вимогам законодавства, не порушує прав та охоронюваних законом інтересів ні сторін по справі, ні інших осіб, а тому із зазначених підстав позов підлягає повному задоволенню.
Оскільки, відповідач до початку розгляду справи по суті визнав позовні вимоги повністю, а суд, керуючись положеннями ч.6 ст.141, ч.1 ст.142 ЦПК України, повертає позивачу з державного бюджету судовий збір у розмірі 50 відсотків, а саме в розмірі 681 грн. 00 коп.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 1218,1221,1261,1270,1272,1277 ЦК України, ст.ст. 1-18, 76-81, 209-241, 259, 263-265, 268,315-319, 354, 355 ЦПК України,суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ружинської селищної ради, Бердичівського району, Житомирської області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Встановити факт, що має юридичне значення, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Короченки, Чуднівського району, Житомирської області є батьком, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженця с.Білилівка, Ружинського району, Житомирської області.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженцю с.Білилівка, Ружинського району, Житомирської області, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті батька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Короченки, Чуднівського району, Житомирської області терміном у два місяці з часу набрання рішенням законної сили.
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 , жителю АДРЕСА_2 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову до суду відповідно до квитанції № 0.0.2313891200.1 від 22.10.2021 р., а саме: в сумі 681 грн. 00 коп.
Сторони:
позивач- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , проживає: АДРЕСА_3 ;
відповідач Ружинська селищна рада Бердичівського району Житомирської області, місце розташування: 13601, вул. О.Бурди,44, смт.Ружин, Бердичівський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 04344707;
Третя особа: ОСОБА_2 , жителька: АДРЕСА_4 ;
Третя особа: ОСОБА_3 , житель: АДРЕСА_5 ;
Третя особа: ОСОБА_4 , житель: АДРЕСА_6 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2022 |
Оприлюднено | 07.12.2022 |
Номер документу | 107685864 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні