Справа № 632/682/22 провадження № 2/632/309/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2022 року м. Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого судді Библіва С.В., за участю секретаря Кузьменко М.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,3-тяособа:Житлово БудівельнийКооператив «Первомай»про визнанняправа власностів порядкуспадкування зазаконом начастку квартири, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , 3-тя особа: Житлово Будівельний Кооператив «Первомай», про визнання права власності впорядку спадкуванняза закономна часткуквартири посилаючись на таке:
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , чоловік позивачки, ОСОБА_2 табатько позивача, ОСОБА_1 . Після його смерті залишилася спадщина, у вигляді 1/4 частки квартири АДРЕСА_1 . Померлий заповіту не залишив, тому спадкування відбувалося за законом відповідно до положень ЦК України, тобто син та дружина спадкодавця є спадкоємцями за законом першої черги, спадщину прийняли, постійно проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини і не подавали заяви про відмову від неї до нотаріальної контори у встановлений строк. Батько та мати спадкодавця, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 , спадщину після смерті сина не приймали. Позивачі вважають, що прийняли спадщину фактично і мають право кожний на 1/2 часку у спадковому майні, що складає кожному по 1/8 частці квартири. Проте, звернувшись до приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області Вовк І.В., отримали від неї постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність правовстановлюючих і технічних документів на квартиру, оригінали яких знаходяться у відповідачів по справі, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які проживають у вищевказаній квартирі.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_6 , рідний дід позивача, ОСОБА_1 . Після його смерті залишилася спадщина, у вигляді 1/4 частки квартири АДРЕСА_1 . Померлий заповіту не залишив, тому спадкоємцями його майна є дружина, ОСОБА_3 , донька, ОСОБА_4 та онук, ОСОБА_1 , оскільки його батько, син спадкодавця, ОСОБА_5 , помер раніше, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадщину після смерті діда прийняв відповідно до ч.4 ст. 1268 УК України, якою визначено, що малолітня, неповнолітня недієздатна особа, а також особа цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину. ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто на день відкриття спадщини був малолітнім. Тому має право на 1/3 часку у спадщині з 1/4 частки квартири, що дорівнює 1/12 частці квартири. Тобто усього, онук спадкодавця, ОСОБА_1 має право на отримання спадщини у вигляді 5/24 часки квартири АДРЕСА_1 (яка складається з 1/8 частки після померлого батька, ОСОБА_5 + 1/12 частки після померлого діда, ОСОБА_6 = 5/24 частки спірної квартири). Проте, звернувшись до приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області Вовк І.В., отримав від неї постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність правовстановлюючих і технічних документів на квартиру, оригінали яких знаходяться у відповідачів по справі, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які проживають у вищевказаній квартирі. Через це позивачі змушені були звернутися до суду з даним позовом.
29.08.2022 року провадження у справі відкрито в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 28.09.2022 року, проведення якого було відкладено на 17.11.2022 року, через задоволення клопотання позивача по справі, ОСОБА_2 про відкладення підготовчого засідання та витребування спадкових справ.
Позивачі у підготовче засідання не прибули, проте надали заяви про розгляд справи без їх участі, на задоволенні позову наполягають.
Відповідачі по справі, до суду також не з`явилися, проте надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають повністю.
Представник третьої особи: ЖБК «Первомай», належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи, до суду не прибув, причини своєї неявки до суду не повідомив, заяв про розгляд справи у його відсутність до суду не надходило.
Враховуючи, що усі сторони не прибули до судового засідання, суд відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України вважає за доцільне ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів без участі сторін та без фіксації процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. В даному випадку суд вважає за можливе відповідно до ст.206 ЦПК України прийняти визнання відповідачами позову та ухвалити рішення у підготовчому засіданні.
Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини:
так, з свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 (а.с.16) встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , який до дня смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , на день смерті, разом з ним були зареєстровані, його дружина, ОСОБА_7 та син, ОСОБА_1 , що вбачається з довідки відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб ВК Первомайської міської ради № 382 (а.с.17). 21 березня 2008 року ОСОБА_7 зареєструвала шлюб з ОСОБА_8 та змінила своє прізвище на « ОСОБА_9 » (а.с.13). ОСОБА_5 заповіту не залишив, але після його смерті залишилася спадщина, яка складається з 1/4 частки квартири АДРЕСА_1 , та яка належала спадкодавцю на підставі договору обміну від 21.08.1996 року, посвідченому Первомайською державною нотаріальною конторою Харківської області за реєстровим № 1-2586, право власності було зареєстровано у Первомайському бюро технічної інвентаризації 27.08.1996 року за № 67 у книзі 1 (а.с.21,22). Позивачі є спадкоємцями першої черги за законом (батьки спадкодавця, після смерті сина спадщину не приймали), спадщину фактично прийняли оскільки постійно проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини і не подавали заяви про відмову від неї до нотаріальної контори. 31.01.2022 року позивачі звернулися до приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області Вовк І.В., отримали від неї постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність у них правовстановлюючих і технічних документів на квартиру (а.с.23), оригінали яких знаходяться у відповідачів по справі, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які проживають у спірній квартирі, доступу до якої позивачі не мають, як відповідно і не мають доступу до правовстановлюючих документів на квартиру, які знаходяться у відповідачів по справі, чого не заперечують і самі відповідачі. Тому суд вважає беззаперечним фактом прийняття спадщини позивачами, після смерті чоловіка та батька, ОСОБА_5 , оскільки вони є спадкоємцями першої черги, постійно проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини і не відмовлялися від неї, тому мають право кожний на 1/2 часку у спадковому майні, що складає по 1/8 частці квартири кожному, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Крім того з свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 (а.с.19) встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_6 , який до дня смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , разом з ним були зареєстровані, його дружина ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що вбачається з довідки відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб ВК Первомайської міської ради № 1469 (а.с.20). ОСОБА_6 заповіту не залишив, але після його смерті залишилася спадщина, яка складається з 1/4 частки квартири АДРЕСА_1 , яка належала спадкодавцю на підставі договору обміну від 21.08.1996 року, посвідченому Первомайською державною нотаріальною конторою Харківської області за реєстровим № 1-2586, право власності було зареєстровано у Первомайському бюро технічної інвентаризації 27.08.1996 року за № 67 у книзі 1 (а.с.21,22). Спадкоємцями його майна є дружина, ОСОБА_3 ,донька, ОСОБА_4 таонук, ОСОБА_1 ,оскільки йогобатько,син спадкодавця, ОСОБА_5 ,помер раніше, ІНФОРМАЦІЯ_1 .Спадщину післясмерті дідаприйняв відповіднодо ч.4ст.1268УК України,якою визначено,що малолітня,неповнолітня недієздатнаособа,а такожособа цивільнадієздатність якоїобмежена,вважаються такими,що прийнялиспадщину. ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 ,тобто надень відкриттяспадщини бувмалолітнім,спадщину вінприйняв, томумає правона 1/3часку успадщині з1/4частки квартири,що дорівнює1/12частці спірноїквартири, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Тому суд вважаєбеззаперечним фактомприйняття спадщинипозивачем, ОСОБА_1 , після смерті його діда, ОСОБА_6 , оскільки він є спадкоємцем за правом представлення, відповідно до якого внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на часвідкриття спадщини, тому має право на 1/12 часку у спадковому майні, після померлого діда. Тобто усього, онук спадкодавця, ОСОБА_1 має право на отримання спадщини у вигляді 5/24 часки квартири АДРЕСА_1 (яка складається з 1/8 частки після померлого батька, ОСОБА_5 + 1/12 частки після померлого діда, ОСОБА_6 = 5/24 частки спірної квартири).
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне позов задовольнити.
Керуючись ст. ст. 12-13, 76, 81, 141, 244, 247, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1216, 1217, 1223, 1261, 1266, 1268, ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на 1/8 (одну восьму) частку квартири АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на 5/24 (п`ять двадцять четвертих) часток квартири АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду (адреса: 63002, Харківська область, м. Валки, вул. Харківська, 4, приміщення Валківського районного суду Харківської області) шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня виготовлення його повного тексту.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 , і/н: НОМЕР_3 .
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 , і/н: НОМЕР_4 .
Відповідач: ОСОБА_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 , і/н: не відомий.
Відповідач: ОСОБА_10 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 , і/н: не відомий.
Третя особа: ЖБК «Первомай», місцезнаходження: 64102, м. Первомайський, 3 м-н, буд.10, кв.47, код ЄДРПОУ: 22720479.
Повний текст рішення через умови військового стану виготовлено 06.12.2022 року.
Суддя:С. В. Библів
Суд | Первомайський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2022 |
Оприлюднено | 08.12.2022 |
Номер документу | 107711492 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Библів С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні