Справа № 541/695/22
Номер провадження 2/541/493/2022
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01 грудня 2022 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Городівського О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ніколаєнко М.В.,
представника позивача адвоката Берегун Т. М..
відповідача ОСОБА_1 її представника адвоката Колєснікова О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Акціонерного товариства „Полтаваобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення,
В С Т А Н О В И В:
04.05.2022 АТ «Полтаваобленерго» звернулося до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області із позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії в розмірі 72 399,62 грн.
В направленому на адресу суду позові позивачем зазначено, що 13 січня 2022 року при перевірці працівниками Миргородської філії АТ «Полтаваобленерго» дотримання споживачами «Правил користування електричною енергією для населення» був виявлений факт порушення вказаних правил у приватному будинку по АДРЕСА_1 . Порушення полягало у наступному: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи поза розрахунковим засобом обліку з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано проводом від ввідного кабелю на окрему розетку, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження лічильний механізм електроенергії не враховує, покази не змінюються - спожита електроенергія не враховується. Споживачу порушення продемонстровано з допомогою вказівника напруги «Контакт 55ЕМ №6» Виявлено при рейдових заходах за допомогою сигналізатора скритої проводки «Дятел Е 121».
Виявлене порушення було зафіксоване в акті №004736 від 13.01.2022 року.
У зв`язку з вищевказаним, представник позивача прохав стягнути 72 399,62 грн вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем «Правил користування електричною енергією для населення та понесені позивачем при зверненні з позовом до суду судові витрати в розмірі 2481,00 грн.
Ухвалою суду від 09.05.2022 відкрито провадження у цивільній справі. Призначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження (а.с.71).
У встановлений судом строк, сторона відповідача правом на подання відзиву не скористалася.
В подальшому, 19.05.2022 року позивач подав до суду заяву про зменшення розміру позовних вимог, з огляду на факт надходження від відповідача коштів у розмірі 1000,00 грн. У зв`язку з чим позивач прохав зменшити розмір вимог до 71 399,62 грн.
В судовому засіданні представник АТ «Полтаваобленерго» позовні вимоги підтримала просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила факт виявлення розетки, котра була під`єднана до мережі поза засобами обліку, однак обставини її встановлення та осіб котрі здійснили відповідні дії, їй не відомі. Прохала зменшити та розстрочити сплату відшкодування так як являється особою з інвалідністю ІІ групи та має низький дохід.
Представник відповідача, адвокат Колєсніков О.А. в судовому засіданні підтримав позицію позивача.
Заслухавши представника позивача, відповідача та його представника, дослідивши та проаналізувавши письмові докази суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 на підставі договору являється споживачем послуг АТ «Полтаваобленерго» з електропостачання по АДРЕСА_1 .
13.01.2022 року працівниками Миргородського філії ПАТ «Полтаваоблененрго» 13.01.2022 року було виявлено порушення «Правил користування електричною енергією для населення» відповідачем, яке полягало в самовільному підключенні електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи поза розрахунковим засобом обліку з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано проводом від ввідного кабелю на окрему розетку, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження лічильний механізм електроенергії не враховує, покази не змінюються - спожита електроенергія не враховується. Споживачу порушення продемонстровано з допомогою вказівника напруги «Контакт 55ЕМ №6» Виявлено при рейдових заходах за допомогою сигналізатора скритої проводки «Дятел Е 121». Виявлене порушення було зафіксоване в акті №004736 від 13.01.2022 року.
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року №2019-VIII, «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14 березня 2018 року № 312, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562.
Згідно зі статтею 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До зазначеного договору застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Протоколом №004736 засідання комісії з розгляду актів про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії побутовим споживачем від 26.01.2022 було проведено нарахування відповідачеві обсягу та вартості не облікованої електроенергії згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (для населення) на суму 72 399,62 грн. (а.с.27-30,31-32).
Згідно Закону України «Про ринок електричної енергії» енергопостачальники мають право на відшкодування несплаченої відповідачем електроенергії. Споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Порушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну відповідальність. Порушенням в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Допущене відповідачем порушення було предметом розгляду комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) побутовим. Нарахування недоврахованої електроенергії позивачем проведено у відповідності з Методикою обчислення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем «Правил користування електричною енергією для населення» і суд погоджується з наведеним розрахунком.
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У добровільному порядку сума вартості спожитої не облікованої електричної енергії відповідачем не сплачена. Позивачем направлялася на адресу відповідача претензія про оплату вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення ним Правил користування електричною енергією для населення, яка залишилася відповідачем без реагування.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позову ґрунтуються на законі, а тому підлягають до задоволення.
В той же час, визначаючи розмір який підлягає відшкодуванню, суд враховує наступне.
За змістом ч.4 ст. 1193 ЦК України, суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням кримінального правопорушення.
Відповідачка являється особою з інвалідності другої групи (а.с.41). Єдиним джерелом доходів являється пенсійні виплати, середньомісячний розмір яких становить 2200 грн (а.с.23)
Таким чином, розмір, нарахованого позивачем та заявленого до стягнення відшкодування сягає розміру сукупного доходу відповідача за період понад 2,5 роки, що свідчить про вкрай незадовільний матеріальний стан.
В той же час, згідно ст. 1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. У відповідності до ст. 3 Конституції України Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
На переконання суду, заявлений до стягнення розмір відшкодування не може вважатися розумним і справедливим, адже покладає на винну особу непомірний тягар, чим порушується баланс інтересів, що матиме наслідком порушення права на справедливий суд.
Тому, суд вбачає підстави для зменшення розмір відшкодування шкоди, задовольнивши вимоги позову частково в розмірі 50 000, 00 грн.
Судові витрати слід розподілити у відповідності до ст. 141 ЦПК України.
Судовий збір у розмірі 1737,40 грн, пропорційний до розміру задоволених вимог, у зв`язку з наявністю у відповідача пільг, передбачених ЗУ «Про судовий збір», слід компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Решта судових витрат, у зв`язку з частковою відмовою у позові, компенсуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 12, 13; 61; 81; 141; 258; 264; 265,354 ЦПК України; -
В И Р І Ш И В:
Позов Акціонерного товариства „Полтаваобленерго" до ОСОБА_1 задовольнити частково .
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" 50000 грн. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення.
В решті вимог - відмовити.
Компенсувати позивачу Акціонерному товариству "Полтаваобленерго" за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України судові витрати у розмірі 1737,40 грн.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня виготовлення повного тексту рішення через Миргородський міськрайонний суд до Полтавського апеляційного суду.
Повний текст рішення виготовлено 05.12.2022 .
Суддя О. А. Городівський
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2022 |
Оприлюднено | 08.12.2022 |
Номер документу | 107712729 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Городівський О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні