Справа № 675/1078/22
Провадження № 2/675/439/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" грудня 2022 р. м.Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Демчука П.В.,
з участю секретаря судового засідання Григор`євої О.С.
прокурора Шудри Ю.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізяславі справу за позовом першого заступника керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Ізяславської міської ради, комунального некомерційного підприємства «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної злочином,
В С Т А Н О В И В :
Перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Ізяславської міської ради, комунального некомерційного підприємства «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня» звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. В обґрунтування позову зазначив, що 29 квітня 2021 року Ізяславським районним судом Хмельницької області ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185 та ч. 1 ст. 121 КК України та призначити йому покарання у твиді позбавлення волі на 6 років6 місяців.
Вказаний вирок набрав законної сили 14.07.2021 року.
Вироком встановлено, що 28.07.2020 року близько 11 години, потерпілий ОСОБА_2 спільно з свідком ОСОБА_3 зайшли до ОСОБА_1 , який являється їх знайомим, щоб спільно розпивати алкогольні напої за місцем його проживання, що по АДРЕСА_1 .
Разом з цим, вже близько 11 години 40 хвилин 28.07.2020 року, ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, знаходячись в приміщені веранди та сидячи за столом, на грунті раптово виниклих непрязних відносин до ОСОБА_2 , вирішив спричинити йому тяжкі тілесні ушкодження. З цією метою, ОСОБА_1 , реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на спричинення тяжких тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , взявши в праву руку складний ніж, який був при собі, діючи умисно та протиправно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер діяння та передбачаючи його сусільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, наніс один удар в область живота, спричинивши тілесні ушкодження у вигляді проникаючого поранення черевної порожнини в нижній ділянці жовота зліва із зовнішньою та внутрішньою кровотечею, які згідно висновку судово-медичної експертизи відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень, як небезпечних для життя в момент заподіяння.
Тим самим,своїми умиснимидіями,що виразилисьу спричиненніумисного тяжкоготілесного ушкодження ОСОБА_2 ,небезпечного дляжиття вмомент заподіяння, ОСОБА_1 вчинив кримінальнеправопорушення,передбачене ч.1ст.121КК України. У зв`язку з отриманими травмами потерпілий проходив лікування у КНП «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня», вартість лікування склала 3440 грн. 97 коп., які позивач просить стягнути із відповідача на користь КНП «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня».
В судовому засіданні прокурор Шудра Ю.В. позовні вимоги підтримала.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечив, вказавши, що потерпілий сам спровокував конфліктну ситуацію.
Судом встановлено, що вироком Ізяславського районного суду Хмельницької області від 29 квітня 2021 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185 та ч. 1 ст. 121 КК України та призначено йому покарання:
- за ч. 2 ст. 185 КК України 3 (три) роки позбавлення волі,
- за ч. 1 ст. 121 КК України 6 (шість) років 6 (шість) місяців позбавлення волі.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_1 покарання у виді 6 (шести) років 6 (шести) місяців позбавлення волі.
Вироком встановлено, що 28.07.2020 року близько 11 години, потерпілий ОСОБА_2 спільно з свідком ОСОБА_3 зайшли до ОСОБА_1 , який являється їх знайомим, щоб спільно розпивати алкогольні напої за місцем його проживання, що по АДРЕСА_1 .
Разом з цим, вже близько 11 години 40 хвилин 28.07.2020 року, ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, знаходячись в приміщені веранди та сидячи за столом, на грунті раптово виниклих непрязних відносин до ОСОБА_2 вирішив спричинити йому тяжкі тілесні ушкодження. З цією метою, ОСОБА_1 , реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на спричинення тяжких тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , взявши в праву руку складний ніж, який був при собі, діючи умисно та протиправно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер діяння та передбачаючи його сусільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, наніс один удар в область живота, спричинивши тілесні ушкодження у вигляді проникаючого поранення черевної порожнини в нижній ділянці жовота зліва із зовнішньою та внутрішньою кровотечею, які згідно висновку судово-медичної експертизи відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень, як небезпечних для життя в момент заподіяння.
Тим самим, своїми умисними діями, що виразились у спричиненні умисного тяжкого тілесного ушкодження ОСОБА_2 , небезпечного для життя в момент заподіяння, ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121 КК України.
Ухвалою колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду вирок Ізяславського районного суду Хмельницької області від 29.04.2021 року щодо ОСОБА_1 залишено без змін.
Вирок набрав законної сили: 14.07.2021 року.
Відповідно до довідки КНП «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня» № 260 від 29.04.2022 року вартість лікування ОСОБА_2 , який перебував на стаціонарному лікуванні: у відділенні анестезіології інтенсивної терапії та хірургічному відділенні з 28.07.2020 року по 05.08.2020 року упродовж 10 ліжко-днів становить 3440,97 грн.
Згідно ст. 1206 ЦК Україниособа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Ст. 1166 Цивільного кодексу Українивизначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду. Так, ч. 1ст. 1166 ЦК Українипередбачає, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету ї їх використанні, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 1993 року № 545, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Відповідно до вищевказаного Порядку, сума витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться, виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць ( в якому проводилося лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.
Відповідно пункту 3 постанови Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з "Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 року.
Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.
Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка - розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Як вбачається із пункту 6постанови Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікуванні.
Під час розгляду справи встановлено, що між злочинними діями відповідача ОСОБА_1 , який спричинив тяжке тілесне ушкодження потерпілому ОСОБА_2 , та перебуванням останнього на стаціонарному лікуванні існує причинний зв`язок.
Суд дійшов висновку позовні вимоги задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь КНП «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня» понесені витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення у розмірі 3440,97грн.
Суд вважає, що згідно вимог ст.88Цивільного процесуальногоКодексу України і Закону України «Про судовий збір», оскільки відповідач являється інвалідом ІІ групи, його слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст. 1166, 1206 ЦК України, Порядком обчислення розміру фактичних витрат на лікування закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим Постановою КМ України від 16.07.1993 р. № 545, ст.ст.263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь комунального некомерційного підприємства «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня» витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 у розмірі 3440 грн. 97 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Повне рішення суду складено 07 грудня 2022 року.
Суддя П.В.Демчук
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2022 |
Оприлюднено | 08.12.2022 |
Номер документу | 107714895 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Демчук П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні