ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" листопада 2022 р. Справа№ 910/1442/22
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пашкіної С.А.
суддів: Шапрана В.В.
Буравльова С.І.
За участю секретаря судового засідання : Кулачок О.А.
представників сторін:
від позивача 1 - не з`явився;
від позивача 2 - не з`явився;
від відповідача - не з`явився;
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1
на рішення Господарського суду міста Києва від 27.07.2022
у справі № 910/1442/22 (суддя Ломака В.С.)
за позовом 1. ОСОБА_1
2. ОСОБА_2
до Облуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Рідний дім"
про виключення зі складу членів
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.07.2022 у справі №910/1442/22 у задоволенні позову відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду ґрунтується на тому, що:
- посилаючись на неправомірну бездіяльність кооперативу щодо не виключення позивачів зі складу членів відповідача, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не надали будь-яких доказів на підтвердження вчинення позивачами дій, направлених на скликання ними у порядку статті 15 Закону України «Про кооперацію» та пункту 13.8 Статуту відповідача загальних зборів членів Кооперативу для розгляду та вирішення запропонованих позивачами питань;
- виключення особи з кооперативу в силу приписів пунктів 4.7, 4.8 Статуту відповідача провадиться і затверджується загальними зборами членів кооперативу .
Не погоджуючись з рішенням, позивач 1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Північний апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 27.07.2022 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.
В апеляційній скарзі позивач 1 зазначає про те, що:
- зважаючи на те, що з дати направлення листа-вимоги (28.10.21) про скликання загальних зборів кооперативу, та заяв про виключення зі складу членів Кооперативу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Обслуговуючий кооператив ЖБК «Рідний дім» загальних зборів членів кооперативу проведено не було та жодної відповіді не надходило, позивачі вважають бездіяльність Обслуговуючого кооперативу ЖБК «Рідний дім» порушенням їх прав на добровільний вихід з кооперативу;
- в діючому законодавстві відсутні правові механізми щодо виходу зі складу кооперативу будь-яким іншим способом, крім проведення загальних зборів та прийняття ними відповідного рішення.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 20.10.2022 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду міста Києва від 27.07.2022, справу №910/1442/22 призначено на 10.11.2022.
В судове засідання апеляційного господарського суду 10.11.2022 не з`явились представники сторін.
Враховуючи те, що представники сторін про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, явка учасників процесу не визнано обов`язковою, неявка представників позивача та відповідача не перешкоджає розгляду апеляційної скарги у справі по суті, враховуючи заяву позивачів про розгляд справи, призначеної на 10.11.2022 у їх відсутності, в якій позивачі просили задовольнити апеляційну скаргу ОСОБА_1 , колегія суддів ухвалила, розгляд апеляційної скарги у відсутності представників позивачів та відповідача, за наявними в матеріалах справи документами.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи колегією суддів встановлено наступне.
13.02.2018 року державний реєстратор (приватний нотаріус) Хара Н.С. здійснила державну реєстрацію юридичної особи - Обслуговуючого кооперативу "Житло-будівельний кооператив "Рідний дім" (далі - Кооператив), дата запису: 13.02.2018 року, номер запису: 10741020000073258.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також Статуту Кооперативу, затвердженого протоколом установчих зборів від 09.02.2017 року № 1, засновниками (членами) відповідача є: ОСОБА_3 (керівник Кооперативу), ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Спільним листом-вимогою від 28.10.2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до членів Кооперативу та відповідача з проханням скликати загальні збори членів Кооперативу в термін до 30.11.2021 року для розгляду питань про виключення позивачів зі складу членів Кооперативу.
Зважаючи на те, що після направлення листа-вимоги від 28.10.2021 року про скликання загальних зборів відповідача та долучених до нього заяв про добровільний вихід позивачів з Кооперативу загальних зборів членів кооперативу проведено не було, а також враховуючи, що жодної відповіді на вищенаведені звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не отримали, позивачі зазначили, що бездіяльність Обслуговуючого кооперативу «Житлово - будівельний кооператив «Рідний дім» щодо не виключення їх зі складу членів відповідача порушує права позивачів на добровільний вихід з нього.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про кооперацію" обслуговуючим кооперативом є кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю (частина 1 статті 3 Закону України "Про кооперацію").
За частиною 1 статті 8 Закону України "Про кооперацію" правовим документом, що регулює діяльність кооперативу, є його статут.
Частиною 2 означеної статті Закону передбачено, що статут кооперативу повинен містити відомості, зокрема, про умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про кооперацію" членство в кооперативі припиняється у разі, зокрема, добровільного виходу з нього.
У той же час, цією нормою також передбачено, що виключення з членів кооперативу може бути оскаржене до суду.
Підстави виключення особи з числа членів Кооперативу прямо встановлені пунктом 4.7 Статуту. Так, за умовами означеного пункту, член Кооперативу може бути виключений з Кооперативу у випадках:
- подання членом Кооперативу відомостей, що не відповідають дійсності і були підставою для прийому до членів кооперативу, а також неправомірних дій посадових осіб при вирішенні питання про прийом до членів Кооперативу;
- встановлення вироком суду, що пайовий внесок складається з коштів, добутих злочинним шляхом;
- систематичного руйнування або псування майна кооперативу, використання житлового будинку, квартири, або іншого приміщення не за призначенням, що робить неможливим для інших проживання з членом Кооперативу в одному будинку та будинках поряд, якщо заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними;
- несплати пайових, вступних, цільових або інших внесків.
Згідно з пунктом 4.8 Статуту виключення із Кооперативу є крайньою мірою. Виключення із Кооперативу провадиться і затверджується загальними зборами членів Кооперативу при обов`язковій присутності особи, яку виключають, або особи, яка нею уповноважена. У разі прямої відмови або ухилення від участі у відповідних зборах членів Кооперативу, рішення про виключення може бути прийняте без участі особи, яку виключають, або особи, яка нею уповноважена.
Особі, що вибула (виключена) із Кооперативу, повертається тільки пайовий внесок, внесений до Кооперативу в порядку і в строки, визначені Статутом Кооперативу. Вступний, членські та цільові внески не повертаються (пункт 4.9 Статуту).
Відтак, виключення особи із Кооперативу (примусове припинення її членства) в силу пунктів 4.7, 4.8 Статуту відповідача провадиться і затверджується загальними зборами членів Кооперативу та відноситься до виключеної компетенції означеного вищого органу управління Кооперативом.
Звертаючись до суду з позовними вимогами про виключення зі складу членів (засновників) Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Рідний дім" ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , зазначають про те, що з моменту створення юридичної особи відповідача його господарська діяльність не велася (не розпочиналася), будь-яких запрошень для участі у загальних зборах Кооперативу позивачі не отримували, зв`язок з іншими членами та органами управління Кооперативу в позивачів відсутній.
У зв`язку з наведеним, спільним листом-вимогою від 28.10.2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до членів Кооперативу та власне до відповідача з проханням скликати загальні збори членів Кооперативу в термін до 30.11.2021 року для розгляду питань про виключення позивачів зі складу членів Кооперативу. До вказаного листа-вимоги позивачами долучено відповідні заяви від 28.10.2021 року, в яких ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , з урахуванням положень статті 13 Закону України "Про кооперацію" та пункту 4.7 Статуту відповідача, заявили про вихід зі складу засновників (членів) Кооперативу, у зв`язку з відсутністю господарської діяльності цієї юридичної особи.
Відповідно до пункту 13.6 Статуту відповідача позачергові загальні збори членів Кооперативу скликаються на вимогу не менше третини членів Кооперативу або Ревізора Кооперативу.
За умовами пункту 13.7 Статуту відповідача про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени Кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення рекомендованим листом або телеграмою, направлену за адресою, яку надав член Кооперативу при вступі до Кооперативу, якщо на час скликання зборів така адреса не змінена за письмовою заявою самого члена Кооперативу.
Згідно з пунктом 13.8 Статуту відповідача позачергові загальні збори членів Кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги.
Зважаючи на те, що з дати направлення листа-вимоги від 28.10.2021 року про скликання загальних зборів відповідача та заяв про добровільний вихід позивачів з Кооперативу загальних зборів членів Кооперативу проведено не було, а також враховуючи, що жодної відповіді на вищенаведені звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не отримали, позивачі просили суд виключити їх зі складу членів (засновників) Кооперативу.
У той же час, пунктом 13.8 Статуту відповідача передбачено, що у разі незабезпечення Головою Кооперативу скликання позачергових загальних зборів, вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.
Аналогічні за змістом положення містить частина 7 статті 15 Закону України "Про кооперацію".
В апеляційній скарзі позивач 1 зазначає про те, що з дати направлення листа-вимоги (28.10.21) про скликання загальних зборів кооперативу, та заяв про виключення зі складу членів Кооперативу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Обслуговуючий кооператив ЖБК «Рідний дім» загальних зборів членів кооперативу проведено не було та жодної відповіді не надходило, позивачі вважають бездіяльність Обслуговуючого кооперативу ЖБК «Рідний дім» порушенням їх прав на добровільний вихід з кооперативу.
Проте, посилаючись на неправомірну бездіяльність Кооперативу щодо не виключення позивачів зі складу членів відповідача, позивачі до матеріалів справи не надали доказів на підтвердження вчинення позивачами дій, направлених на скликання ними у порядку статті 15 Закону України "Про кооперацію" та пункту 13.8 Статуту відповідача загальних зборів членів Кооперативу для розгляду та вирішення запропонованих позивачами питань.
Як зазначено вище, виключення особи з Кооперативу (примусове припинення її членства) в силу пунктів 4.7, 4.8 Статуту відповідача проводиться і затверджується загальними зборами членів Кооперативу та відноситься до виключеної компетенції означеного вищого органу управління Кооперативом.
Виключна компетенція полягає у тому, що лише єдиний орган (загальні збори членів Кооперативу) може вирішувати питання про виключення особи зі складу членів Кооперативу по суті, тоді як це питання не може бути передане на вирішення виконавчому органу або суду. Рішення про виключення (примусове припинення членства) особи зі складу членів Кооперативу приймається відповідачем в особі вищого органу - загальних зборів членів, а не учасниками як такими чи судом.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про виключення їх зі складу членів (засновників) Кооперативу на підставі рішення суду, оскільки позивачами не надано доказів скликання в установленому порядку загальних зборів членів Кооперативу, до виключної компетенції яких згідно з нормами Закону України "Про кооперацію" та Статуту відноситься вирішення даного питання, тоді як норми зазначеного Закону та Статуту не передбачають можливості виключення осіб зі складу членів Кооперативу за рішенням суду, який не може перебирати на себе повноваження органів управління Кооперативу та приймати таке рішення самостійно.
Крім того, з огляду на предмет пред`явленого позивачами позову про виключення їх зі складу членів (засновників) Кооперативу за змістом частини 3 статті 21 Закону України "Про кооперацію" у разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки.
Зміст вищенаведених нормативних приписів, а також положень, зокрема, статей 8, 13 Закону України "Про кооперацію" свідчить про те, що законодавцем розмежовано поняття припинення членства у кооперативі шляхом добровільного виходу з нього та припинення членства у кооперативі шляхом виключення особи зі складу членів кооперативу (яке може бути оскаржене до суду).
Наведені обставини додатково підтверджуються змістом пункту 4.7 Статуту відповідача, яким передбачено, що членство у Кооперативі припиняється, зокрема, при добровільному виході з Кооперативу відповідно до поданої заяви, або при виключенні з членів Кооперативу за рішенням загальних зборів.
Позивачами не було доведено настання тих обставин, які в розумінні пункту 4.7 Статуту відповідача можуть бути підставою для виключення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зі складу членів (засновників) Кооперативу.
З огляду на вищезазначені обставини, судова колегія дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 та скасування рішення суду.
Судовий збір, у зв`язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги та у відповідності до вимог ст. 129 ГПК України покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 273-279, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 27.07.2022 у справі №910/1442/22 залишити без змін.
3. Матеріали справи №910/1442/22 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
В разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови суду апеляційної інстанції зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 05.10.2022
Головуючий суддя С.А. Пашкіна
Судді В.В. Шапран
С.І. Буравльов
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2022 |
Оприлюднено | 08.12.2022 |
Номер документу | 107715407 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Пашкіна С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні