Справа № 131/939/22
Провадження № 2/131/410/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2022 р.м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Шелюховського М.В.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні без фіксації процесуальної дії технічними засобами в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іллінецької міської ради Вінницької області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-
встановив:
У жовтня 2022 року до Іллінецького районного суду Вінницької області звернулась ОСОБА_1 із позовом до Іллінецької міської ради Вінницької області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 63 роки померла її мати ОСОБА_2 , яка за життя заповіту не залишила.
На день смерті матері залишилось спадкове майно, що складається із земельної ділянки (паю) площею 4,8648 га, кадастровий номер 0521210100:04:000:0060 з цільовим призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності на яку підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА №9236472.
Позивач зазначає, що в встановлений законодавством строк після смерті матері вона не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини по поважній причині, оскільки юридично необізнана та не знала про терміни звернення із заявою про прийняття спадщини і не знала про існування спадкового майна. Окрім того, позивач знайшла державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №9236472 весь обгорівлий, так як в будинку її матері була пожежа та вона не могла ним скористатись належним чином, тому вона вважає, що дані обставини свідчать про поважність причин пропуску шестимісячного строку для подачі нею заяви про прийняття спадщини, що пов`язано з об`єктивними, непередбаченими, непереборними, істотними труднощами та є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 17 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, проте подала до суду заяву із проханням вирішити справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує повністю, судові витрати просить залишити за нею.
Представник Іллінецької міської ради подав до суду відзив в якому просить слухати справу без їх представника, щодо задоволення позовних вимог про визначення додаткового строку для прийняття спадщини не заперечує.
За таких обставин суд вважає за можливе вирішити справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі письмових доказів.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд дійшов висновку про можливість ухвалення рішення та задоволення позову з таких підстав.
Так, судом установлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Неменка Іллінецького району Вінницької області у віці 63 років померла ОСОБА_2 (а.с.5), яка після себе не залишила заповіту. Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки (паю) площею 4,8648 га, кадастровий номер 0521210100:04:000:0060 з цільовим призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлій на праві власності, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №9236472 (а.с.9).
Зі змісту свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 виданого 21 вересня 1999 року вбачається, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , є рідною матір`ю ОСОБА_1 , а також свідоцтвом про шлюб позивача із ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 виданого 22 квітня 2015 року (а.с.7) підтверджується зміна прізвища позивача на « ОСОБА_4 ».
Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання із спадкодавцем від 09.03.2022 №529 (а.с.8) ОСОБА_1 на день смерті проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до частини 1 статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно статті 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, оскільки юридично необізнана та не знала про терміни звернення із заявою про прийняття спадщини і не знала про існування спадкового майна.
Згідно пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень статті 80 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити та визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а саме два місяці починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили. Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 77-80, 258, 259, 265-268 ЦПК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», суд -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати поважною причину пропуску ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Іллінецька міська рада Вінницької області, ЄДРПОУ 03333618, адреса: 22700, Вінницька область, Вінницький район м. Іллінці, вул. Соборна, 19.
Суддя:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2022 |
Оприлюднено | 09.12.2022 |
Номер документу | 107732526 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Шелюховський М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні