Справа № 676/7404/21
Номер провадження 2/676/798/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2022 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний судХмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Чекашкіній О.Л.
представника позивача ОСОБА_1
відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кам`янець-Подільський цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа Орининська сільська рада, Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація про виділ частки в натурі із майна спільної часткової власності,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору Орининська сільска рада, Кам`янець-Подільську районну державну адміністрацію про виділ частки в натурі із майна спільної часткової власності. Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що відповідно свідоцтва про право на спдащину за законом, яке видано приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу від 17.07.2017 р. позивачу належить 1/6 земельної частки (паю) спілки селян «Колос» розміром 3,24 га, яку отримав після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 5/6 належать відповідачам, які прийняли спадщину, але не бажають оформляти документи. Рішенням № 7 35-ої сесії сьомого скликання Орининської сільської ради від 15.08.2019 р. позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) № 323 площею 7,3281 га., кадастровий номер 6822485700:04:002:0204 площею 3,2521 га. та кадастровий номер 6822485700:04:004:0013 площею 4,0760 га. для виділення 1/6 успадкованої частки. Відповідачі не бажають оформляти технічну документацію із землеустрою, не мають бажання з`являтися та погоджувати можливі варіанти виділу (поділу) відповідної земельної ділянки. Іншого способу реалізувати своє право на частку у спадковому майні немає, просить виділити ОСОБА_4 в натурі 1/6 земельної ділянки площею 1,221418 га. від земельної ділянки площею 3,2521 га. кадастровий номер 6832485700:04:002:0204, яка позначена під цифрою 1, згідно плану розподілу, затвердженого ФОП « ОСОБА_7 », яку успадкував після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_4 , а згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, яке видане 17.07.2019 р. приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 січня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 02 серпня 2022 року до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідачів Кам`янець-Подільську районну державну адміністрацію та Орининську сільську раду.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 13 квітня 2022 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.
В суді представник позивача позов підтримала, просить задовольнити.
В суді відповідач ОСОБА_2 позов визнав частково, заперечив щодо варіанту розподілу.
В суді відповідач ОСОБА_3 позов визнав частково, заперечив щодо варіанту розподілу.
ВідповідачОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомили, про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно належним чином відповідно ч. 6 ст. 128 ЦПК України через інших відповідачів.
Відповідач ОСОБА_6 в судове засідання не з`явилася, причини неявки не повідомила, про час і місце розгляду справи повідомлена своєчасно належним чином відповідно ч.6 ст. 128 ЦПК України через інших відповідачів.
Представник Орининської сільської ради в судовезасідання не з`явився, причини неявки не повідомив, про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно належним чином. Пояснення на позов не подав.
Представник Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив, про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно належним чином. Пояснення на позов не подав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідачів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , представника 3 особи на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 17 липня 2019 року ОСОБА_4 є спадкоємцем майна ОСОБА_8 , 1927 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 1/6 частки. Спадщина, на яку в указаній частці видано це свідоцтво, складається з: права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у власності спілки селян «Колос» с. Оринин, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької обалсті розміром 3,24 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж ціжї частки в натурі (на місцевості), яке належить спадкоадвцю на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0376313, виданого Кам`янець-Подільською райдержадміністрацією 03 листопада 1997 року, зареєстрвоаного у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 05 листопада 1997 року за № 617.
Свідоцтва про право на спдащину на 5/6 часток спадкового майна ще не видані.
Згідно з ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. З цієї норми випливає, що прийняття спадщини має важливе практичне значення: з ним пов`язана можливість оформлення права власності на спадкове майно шляхом видачі нотаріусом правовстановлюючого документа - свідоцтва про право на спадщину та реєстрації, у випадках, визначених законом, прав на неї (наприклад, на нерухоме майно).
В добровільному порядку вирішити питання щодо користування майном співвласники не можуть. Угоди про спосіб виділення в натурі частки із спільної часткової власності із сумісного володіння не досягнуто.
Поняття спільної часткової власності визначено в частині першій статті 356 ЦК України як власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності. Отже, право спільної часткової власності - це право двох або більше осіб за своїм розсудом володіти, користуватися і розпоряджатися належним їм у певних частках майном, яке складає єдине ціле.
Кожен учасник спільної часткової власності володіє не часткою майна в натурі, а часткою в праві власності на спільне майно в цілому. Ці частки є ідеальними й визначаються відповідними процентами від цілого чи у дробовому вираженні.
Згідно зістаттею 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Якщо виділ у натурі частки зі спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина другастатті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.
Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.
Право на частку у праві спільної часткової власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.
Відповідно достатті 367 ЦК Українимайно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними.
У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.
Виходячи з аналізу змісту норм статей 183, 358,364 ЦК Україниможна дійти висновку, що виділ часток (поділ) нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, є можливим, якщо кожній зі сторін буде виділено нерухоме майно, яке за розміром відповідає розміру часток співвласників у праві власності.
Якщо виділ (поділ) технічно можливий, але з відхиленням від розміру ідеальних часток співвласників, то, з урахуванням конкретних обставин, такий поділ (виділ) можна провести зі зміною ідеальних часток і присудженням грошової компенсації співвласнику, частка якого зменшилась.
Оскільки учасники спільної часткової власності мають рівні права щодо спільного майна пропорційно своїй частці в ньому, то, здійснюючи поділ майна в натурі (виділ частки), суд повинен передати співвласнику частину нерухомого майна, яка відповідає розміру й вартості його частки, якщо це можливо, без завдання неспівмірної шкоди господарському призначенню майна.
Поділ спільного нерухомого майна та виділ в натурі частки з нього визначається суб`єктним складом правовідносин. Якщо після відповідної операції у майна залишається декілька власників, однак деякі співвласники при цьому отримали у власність окремі самостійні об`єкти нерухомого майна, то в такому разі має місце виділ.
У тому ж випадку, коли в результаті відповідної операції кожен співвласник отримав в натурі частку зі спільного майна, внаслідок чого припинилися відносини спільної власності, то така операція є поділом.
Земельна ділянка є специфічним об`єктом нерухомого майна, який по суті може бути поділений на багато окремих самостійних ділянок і не може виділятись в окремий об`єкт (річ).
Положеннями земельного законодавства передбачено поділ земельної ділянки шляхом укладення угоди (нотаріальний договір) про поділ спільної земельної ділянки в натурі перед складанням технічної документації і реєстрації новоутворених земельних ділянок, або складання спочатку технічної документації на земельні ділянки, що утворилися у результаті поділу, звернення співвласників до територіальних органів Держкомзему для реєстрації новоутворених земельних ділянок, а потім звернення до нотаріуса для юридичного оформлення поділу.
З технічної точки зору питання можливості поділу земельних ділянок врегульоване, зокрема, положеннями Технічних вказівок щодо визначення меж земельних ділянок спільної та спільної часткової власності фізичних і юридичних осіб на забудованій території у населених пунктах, затверджених Першим заступником Голови Держкомзему України А.М. Третяк від 18.05.1998 р.
Відповідно до пункту 2.4 наведених Технічних вказівок, земельні ділянки можуть бути подільними та неподільними. Подільними земельними ділянками є такі, що без порушення їх сутності (втрати істотних складових) можуть бути поділені на реальні земельні частки, кожна з яких після поділу утворює нову земельну ділянку, здатну забезпечити нормативні вимоги щодо забудови або іншого використання.
Водночас неподільними земельними ділянками є такі, що складаються з ідеальних земельних часток і не можуть бути поділені в натурі (на місцевості) без шкоди для їх раціонального використання.
Розмір земельної частки визначається проектом землеустрою, за угодою між співвласниками майна, за рішенням суду з врахуванням часток їх власності на нерухоме майно або за рішенням органу місцевого самоврядування (п. 4.2 Технічних вказівок).
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів достатніх для проведення поділу земельної ділянки: документи, що підтверджують оформлене право власності спадкоємців на спадкове майно, технічну документацію на земельні ділянки, що утворились внаслдіок поділу, документи, що посвідчують право на землю.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про відмову в задовленні позову.
Відповідно ст. 141 ЦПК України у разі відмови у задоволені позову судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 89, 141, 263 - 265 ЦПК України, ст. 367 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_4 у задоволенні позову до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,третя особаОрининська сільськарада,Кам`янець-Подільськурайонну державнуадміністрацію провиділ часткив натурііз майнаспільної частковоївласності відмовити.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 .
Відповідач: ОСОБА_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 .
Третя особа: Орининська сільська рада, ЄДРПОУ 04407052, юридична адреса: вул. Шевченка Тараса, с. Оринин, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Третя особа: Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація, ЄДРПОУ 21319591, юридична адреса: вул. Троїцька, 4, м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2022 |
Оприлюднено | 12.12.2022 |
Номер документу | 107761133 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні