Справа № 676/3979/22
Номер провадження 2/676/1792/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2022 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний судХмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Чекашкіної О.Л.
розглянувши в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відкритому судовому засіданні в м.Кам`янець-Подільському цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Жванецької сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Жванецької сільської ради про визнання права власності на спадкове майно. В обгрунтування позовних вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , який до смерті постійно проживав в квартирі АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно. Після смерті ОСОБА_2 залишився садовий будинок в Обслуговуючому кооперативі «Садово-городньому товаристві «Збруч» на території Жванецької сільської ради і земельна ділянка площею 0,0630 га для індивідуального садівництва, кадастровий номер 6822485100:05:013:0037 на території Жванецької сільської ради, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області. В передбачений строк звернулась до приватного нотаріуса Шепетівського нотаріального округу Хмельницької області Мартинюк А.М. з заявою про прийняття спдащини. Приватним нотаріусом відкрита спадкова справа № 14/2021. Позивач є єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_2 20.05.2022 р. приватний нотаріус Мартиненко А.М. видала свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку площею 0,0630 га для індивідуального садівництва, кадастровий номер 6822485100:05:013:0037, але відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину на садовий будинок через відсутність оригінала правовстановлюючого документа на ім`я ОСОБА_2 . ОСОБА_2 як член садового товариства на наданій земельній ділянці побудував у 1990 році садовий будинок, відповідно до ст. 15 Закону України «Про власність» набув права власності на спірний садовий будинок. В зв`язку з тим, що ноатріус не може видати свідоцтво про право на спдащину на садовий будинок, просить визнати за ОСОБА_1 право власності на садовий будинок в Обслуговуючому кооперативі «Садово-городньому товаристві «Збруч» на території Жванецької сільської ради, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 09 серпня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 07 вересня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду.
В судове засідання представник позивача не з`явився, подала заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, у вирішенні спору покладається на думку суду.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справідоказів.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 від 28.10.2020 року, виданому на підставі актового запису №585, складеного Шепетівським міськрайонним відділом ДРАЦС Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький).
Після його смерті відкрилась спадщи на належне йому майно, в тому числі садовий будинок в Садово-городньому кооперативі «Збруч», членом якого він був, що підтверджується довідкою ОК «Збруч» від 10.06.2022 р.
Спадкова справа до майна ОСОБА_2 заведена в приватного нотаріуса Шепетівського районного нотаріального округу Хмельницької області Мартиненко А.М. за заявою позивачки.
Відповідно свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 від 03 травня 1992 року позивач є дружиною ОСОБА_2 і спадкоємцем першої черги за законом згідно ст. 1261 ЦК України.
Інших спадкоємців за заповітом або за законом немає.
ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка площею 0,0630 га кадастровий номер 6822485100:05:013:0037, яка знаходиться на території Жванецької сільської ради (колишня Ластовецька сільська рада), за межами с. Ісаківці на території обслуговуючого кооперативу «Садово-городнє товаристиво «Збруч», що підтверджується довідкою виконавчого комітета Жванецької сільської ради № 341 від 10.06.2022 р.
Дану земельну ділянку ОСОБА_2 успадкував після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На зазначеній земельній ділянці побудований садовий будинок, право власності на який ОСОБА_3 при житті не оформила.
Відповідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 20 травня 2022 року приватний нотаріус Шепетівського районного нотаріального округу Хмельницької області Мартиненко А.М. оформила право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку, загальною площею 0,0630 га в межах згідно з планом, кадастровий номер 6822485100:05:013:0037, яка належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Першою Кам`янець-Подільською державною нотарілаьною конторою Хмельницької обалсті 14 серпня 2015 року за реєстровим №1-1503 після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В оформленні права власності в порядку спадкування на садовий будинок нотаріус відмовила у зв`язку з відстуністю правовстановлюючого документу на майно та роз`яснила порядок вирішення даного питання в суді, що підтверджується листом № 261/02-14 від 07.07.2022р.
Згідно зі статтями 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу(стаття 1223 ЦК України).
Згідно зі статтями1268,1296 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщинуабо не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно з положеннями статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права в установленому законодавством України порядку.
Для набуття права власності в установленому законом порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування.
До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду, земельну ділянку.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав, зокрема, в нотаріальному порядку.
У пункті 3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127, міститься перелік об`єктів (будівельних робіт), які не належать до самочинного будівництва.
Зокрема, зазначено, що до самочинного будівництва не належать індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них побудовані до 05 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 42 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 05 серпня 1992 року, є технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року, речові права на нерухоме майно, що виникли до 01 січня 2013 року визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачає обов`язкової реєстрації таких прав.
Право власності на збудоване до набрання чинності зазначеним Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.
Аналіз зазначених норм законодавства дає підстави дійти висновку про те, що до збудованих до 05 серпня 1992 року житлових будинків, закон не передбачав процедуру введення нерухомого майна в експлуатацію при оформленні права власності, а документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 05 серпня 1992 року, є технічний паспорт на об`єктнерухомого майна.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 13 червня 2012 року у справі № 6-54цс12 та поставі Верховного Суду від 10 жовтня 2018 року у справі № 557/1209/16-ц.
Тобто на час будівництва та завершення будівництва спірного садового будинку до 05 серпня 1992 року, реєстрація права власності на нього не вимагалась.
Належним документом, щозасвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його первинної технічної інвентаризації.
Відповідно довідки ОК «Збруч» від 10.06.2022 р. спірний садовий будинок побудований в 1990 році.
Відповідно технічного паспорта на садовий будинок ОК Садово-городнього товариства «Збруч», довідки ОК Садового-городнє товариство «Збруч» 10.06.2022 р. садовий будинок з цокольним поверхом загальною площею 107,9 кв. м., житловою 44,1 кв. м., побудований в1990році,складається з житлових кімнат площею 15,3 кв. м., 10,9 кв. м., 10,2 кв. м., коридора площею 3,4 кв. м., кухні площею 10,6 кв. м., кладових площею 3,9 кв. м., 2,3 кв. м., 3,6 кв. м., веранда площею 14,1 кв. м., 7,7 кв. м., сходова клітка 4.6 кв. м., гараж.
Таким чином на час будівництва садового будинку ОСОБА_3 належним документом, що засвідчував факт існування об`єкта нерухомого майна був технічний паспорт.
Відповідно ч. 2 ст. 375 ЦК України власник земельної ділянки набуває права власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
За таких обставин зібраними у справі доказами підтверджується набуття ОСОБА_3 права власності на садовий будинок.
Зібраними у справі доказами підтверджується, що позивач є спадкоємцем майна ОСОБА_2 , яке останній успадкував після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 : земельної ділянки площею 0,0630 га кадастровий номер 6822485100:05:013:0037, яка знаходиться на території обслуговуючого кооперативу «Садово-городнє товаристиво «Збруч», садового будинку, який розташований на даній земельній ділянці, нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в порядку спадкування через відстуність правовстановлюючого документу, за таких обставин спадкові права ОСОБА_1 підлягають захисту шляхом визнання за нею права власності на спдакове майно.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216-1220, 1233-1235, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст. 13,81, 89, 262-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Жванецької сільської ради про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на садовий будинок (літ. А-ІІ) загальною площею 107,6 кв. м. житловою площею 44,1 кв.м. в садово-городньому товаристві «Збруч», с. Ісаківці, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шепетівка, Хмельницької області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Жванецька сільська рада, ЄДРПОУ 04406940, юридична адреса: вул. Центральна, 57, с. Жванець, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 12 жовтня 2022 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2022 |
Оприлюднено | 12.12.2022 |
Номер документу | 107774272 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні