Березівський районний суд Одеської області
03.11.2022
Справа № 494/1027/21
Провадження № 2/494/113/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2022 р. м. Березівка
Березівський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого - судді Лебединського С.Й.,
за участю секретаря судових засідань Авдєєвої С.В.,
розглянувши цивільну справу за позовом представника позивача адвоката Ковтун Катерини Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 «Про тлумачення заповіту», -
в с т а н о в и в:
Позивач, звернувшись до суду із цим позовом просила розтлумачити зміст заповіту, ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харків, зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , який був посвідчений 5 липня 2018 р. секретарем виконавчого комітету Заводівської сільської ради Березівського району Одеської області Буряк О.Л., за реєстр.№18, таким чином, що волевиявлення ОСОБА_3 , при складенні заповіту на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було спрямовано щодо належного їй на праві власності майна, а саме:
земельну ділянку площею 2,82 га, кадастровий номер 5121282000:01:004:0070, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Заводівської сільської ради, масив НОМЕР_1 , земельна ділянка № НОМЕР_2 , належну їй на підставі державного акту серія ЯБ №299840;
земельну ділянку площею 0,90 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Заводівської сільської ради, масив № НОМЕР_3 , ділянка № НОМЕР_4 , належну їй на підставі державного акту серія ІІІ-ОД № 037239.
На обґрунтування поданого позову позивач посилалась на те, що є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .. За життя ОСОБА_3 склала заповіт, який зареєстровано в реєстрі за №18 та на випадок смерті зробила розпорядження, зазначивши, що «земельну ділянку площею 2,82 га, 0,90 га розташовану на території Заводівської сільської ради, Березівського району, Одеської області, вона заповідає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .. Однак, 31 травня 2021 р. нею було отримано лист роз`яснення №1586/02-14 він нотаріуса, де вказано про неможливість із заповіту встановити волю заповідача щодо кількості земельних ділянок, які заповідаються, їх адреси розташування, кадастрові номери, що унеможливлює можливість визначити місце розташування заповіданого майна. Воля заповідача викладена в заповіті недостатньо чітко, внаслідок чого створюється невизначеність у змісті заповіту, у зв`язку з чим було рекомендовано звернутися до суду для захисту своїх спадкових прав.
Також, представник позивача та позивач просили провести судовий розгляд за їхньою відсутністю, а поданий позов задовольнити на підставах викладених у ньому.
Відповідач позовні вимоги визнала у повному обсязі, також просила провести судовий розгляд за її відсутності.
Вивчивши матеріали справи на підставі наданих доказів та доведення перед судом їхньої переконливості, суд дійшов до висновку, що поданий позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що за життя ОСОБА_3 отримала у приватну власність земельні ділянки, що підтверджуються наступними правовстановлюючими документи:
1.державний акт серії ЯБ №299840 - виданий на земельну ділянку площею 2,82 га, кадастровий номер 5121282000:01:004:0070, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Заводівської сільської ради, масив НОМЕР_1 , земельна ділянка № НОМЕР_2 ;
2.державний акт серії ІІІ-ОД № 037239 - виданий на земельну ділянку площею 0,90 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Заводівської сільської ради, масив № НОМЕР_3 , ділянка № НОМЕР_4 .
Права спадкодавця ОСОБА_3 на вказані земельні ділянки також підтверджуються листом Відділу №1 Управління у Березівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №7/34-21 від 10.08.2021 р..
Також, судом було встановлено, що за життя спадкодавець ОСОБА_3 склала заповіт, зареєстрований в реєстрі за №18, у якому було зазначено, що «земельну ділянку площею 2,82 га, 0,90 га розташовану на території Заводівської сільської ради, Березівського району, Одеської області, вона заповідає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ..
Разом із тим, своєчасно звернувшись до нотаріуса для реалізації своїх спадкових прав 31 травня 2021 р. позивачем було отримано лист-роз`яснення №1586/02-14, за яким нотаріус зазначив про неможливість із заповіту встановити волю заповідача щодо кількості земельних ділянок, які заповідаються, їх адреси розташування, кадастрові номери, що унеможливлює визначення точного місця розташування заповіданого майна. Воля заповідача викладена в заповіті недостатньо чітко, внаслідок чого створюється невизначеність у змісті заповіту, у зв`язку з чим позивачу було рекомендовано. звернутися до суду для захисту спадкових прав.
Згідно статті 1256 ЦК України тлумачення заповіту може бути здійснене після відкриття спадщини самими спадкоємцями. А також у разі спору між спадкоємцями тлумачення заповіту здійснюється судом відповідно до статті 213 зазначеного кодексу, в якій йдеться про те, що на вимогу однієї або обох сторін суд може постановити рішення про тлумачення змісту правочину.
Тлумачення заповіту - це з`ясування змісту заповіту як дійсного одностороннього правочину, з тексту якого неможливо встановити справжню волю заповідача.
Слід зауважити, що згідно п.2.1 глави 3 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22,02.2012 N 296/5, заповіт має бути складений так, щоб розпорядження заповідача не викликало незрозумілостей чи суперечок після відкриття спадщини. Нотаріус має перевірити, чи не містить заповіт розпоряджень, що суперечать вимогам законодавства.
Аналогічні правила містяться в п.1.6 Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11,11,2011 N 3306/5. Метою тлумачення заповіту є забезпечення найбільш повного здійснення волі заповідача.
Відповідно до ст.1256 ЦК України тлумачення заповіту може бути здійснене лише після відкриття спадщини, тобто у зв`язку зі смертю заповідача або оголошення його померлим. Саме тому при тлумаченні заповіту не діє загальне правило про тлумачення правочину його стороною, закріплене в ст.213 ЦК України, а діє спеціальне правило, закріплене в ст.1256 ЦК України, згідно з яким тлумачення заповіту здійснюється спадкоємцями, а в разі спору між ними судом.
У зв`язку з тим, що інших земельних ділянок з такою ж площею на території Заводівської сільської ради Березівського району Одеської області спадкодавець ОСОБА_3 не мала, суд погоджується із твердженням позивача, що було підтримано і відповідачем, що роблячи розпорядження (заповіт) спадкодавець мала на увазі саме вказані вище земельні ділянки, але в силу свого поважного віку не здогадалася надати правовстановлюючі документи на майно секретарю сільської ради, для ідентифікації цих земельних ділянок.
З огляду на вищевикладене права позивача є невизнаними у зв`язку з чим підлягають судовому захисту та відновленню, а поданий позов задоволенню.
Керуючись ст.ст.10-13, 81, 89, 263-265, 268 ЦПК України , суд
в и р і ш и в:
Позов представника позивача адвоката Ковтун Катерини Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 «Про тлумачення заповіту» - задовольнити.
Розтлумачити, зміст заповіту ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харків, зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , який був посвідчений 5 липня 2018 р. секретарем виконавчого комітету Заводівської сільської ради Березівського району Одеської області Буряк О.Л., за реєстр.№18, таким чином, що волевиявлення ОСОБА_3 , при складенні заповіту на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було спрямовано щодо належного їй на праві власності майна, а саме:
земельну ділянку площею 2,82 га, кадастровий номер 5121282000:01:004:0070, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Заводівської сільської ради, масив НОМЕР_1 , земельна ділянка № НОМЕР_2 , належну їй на підставі державного акту серії ЯБ №299840;
земельну ділянку площею 0,90 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Заводівської сільської ради, масив № НОМЕР_3 , ділянка № НОМЕР_4 , належну їй на підставі державного акту серія ІІІ-ОД № 037239.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків,зазначених у частині другій статті 358 цього кодексу.
Згідно п.15 та підпункту 15.5 Розділу ХIII Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Березівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2022 |
Оприлюднено | 13.12.2022 |
Номер документу | 107790251 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Березівський районний суд Одеської області
Лебединський С. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні