Рішення
від 08.12.2022 по справі 299/4706/22
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/4706/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

08.12.2022 м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Левка Т.Ю.,

секретар судового засідання Роман К.С.,

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду м. Виноградів цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ВСГК НОВЕ ЖИТТЯ, про визнання права власності на земельний сертифікат,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Виноградівського районного суду Закарпатської області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 , третя особа: ВСГК НОВЕ ЖИТТЯ, про визнання права власності на земельний сертифікат.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач купила, згідно договору купівлі-продажу від 13.02.1998 року, а ОСОБА_3 продала сертифікат на право на земельну частку (пай) члена КСГП «Нове життя» серії ЗК №0088554 виданого 01.07.1997 року Виноградівською районною державною адміністрацією на підставі рішення Виноградівської райдержадміністрації №310 від 26.06.1997 року. Але з власної необачності, позивач не переоформила своєчасно на своє ім`я вище зазначений земельний сертифікат в Олешницькій сільській раді, відповідно до закону. Позивач подала заяву від 18.08.2022 року до Виноградівської міської ради про внесення змін до записів в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) на підставі договору купівлі-продажу від 13.02.1998 року. Виноградівська міська рада своїм листом від 22.08.2022 року №02-25/2204 відмовила, мотивуючи відмову тим, що договір купівлі-продажу права на земельну частку по сертифікату серії ЗК №0088554 від 13.02.1998 року не посвідчений нотаріально, що не відповідає діючому на сьогодні порядку внесення змін до записів в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай). Для того, щоб право власності на вказаний сертифікат серії ЗК №0088554 не оспорювався і визнавався іншими особами, позивач пред`явила даний позов про визнання її права власності.

Позивач у судове засідання не з`явилася, однак подала до суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у її відсутність.

Відповідач будучи повідомленим про день, час та місце розгляду справи належним чином, в порядку ч.11 ст.128 ЦПК України шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, з невідомих суду причин в судове засідання не з"явився і від нього не надійшло жодного клопотання про відкладення слухання справи або поважні причини неявки.

Представник третьої особи, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи в судове засідання також не з"явився.

Відтак, у відповідності до порядку, встановленого ст. ст. 223, 280, 281 ЦПК України суд, приймаючи до уваги, що позивач не заперечує щодо такого вирішення справи, вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, та враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд приходить до висновку, що позовна заява є підставною та підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлені ті обставини на які посилається позивач в своїй заяві.

Згідно ст.2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач купила, згідно договору купівлі-продажу від 13.02.1998 року, а ОСОБА_3 продала сертифікат на право на земельну частку (пай) члена КСГП «Нове життя» серії ЗК №0088554 виданого 01.07.1997 року Виноградівською районною державною адміністрацією на підставі рішення Виноградівської райдержадміністрації №310 від 26.06.1997 року.

З власної необачності позивач не переоформила своєчасно на своє ім`я вище зазначений земельний сертифікат в Олешницькій сільській раді, відповідно до закону.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 виданого 06.03.2001 року виконкомом Олешницької сільради. Заповіту не залишила.

Спадкоємцями першої черги за законом є два сина: відповідач, ОСОБА_2 , та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвами про їх народження.

ОСОБА_4 відмовився від спадщини в частині права на земельну частку (пай) визначеного сертифікатом на право на земельну частку (пай) члена КСГП «Нове життя» серії ЗК №0088554, про що подав до нотаріальної контори відповідну заяву, посвідчену секретарем Олешницьої сільської ради 16.03.2005 року, реєстраційний номер 17.

Відповідач, ОСОБА_2 , склав заповіт 16.03.2005 року, посвідченого секретарем Олешницьої сільської ради 16.03.2005 року, реєстраційний номер 18, яким заповів позивачу спадкове право на земельну частку (пай) визначеного сертифікатом на право на земельну частку (пай) члена КСГП «Нове життя» серії ЗК №0088554 та видав на ім`я позивача нотаріально посвідчену довіреність від 15.03.2005 року для оформлення належного йому спадкового майна та спадкових прав.

Відповідач проживає на території Донецької області і на сьогоднішній день позбавлений можливості нотаріально оформити перехід спадкового права на земельну частку до позивача.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 24 Постанови від 16.04.2004 року №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

18.08.2022 позивач подала до Виноградівської міської ради заяву про внесення змін до записів в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) на підставі договору купівлі-продажу від 13.02.1998 року.

Виноградівська міська рада своїм листом від 22.08.2022 року №02- 25/2204 відмовила, мотивуючи відмову тим, що договір купівлі-продажу права на земельну частку по сертифікату серії ЗК №0088554 від 13.02.1998 року не посвідчений нотаріально, що не відповідає діючому на сьогодні порядку внесення змін до записів в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай).

Указом Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" в Україні було запроваджено процес паювання сільськогосподарських угідь переданих у колективну власність.

Паюванню підлягали сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Процес паювання передбачав визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена відповідного підприємства, кооперативу, товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Право на відповідну земельну частку (пай) мали члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишалися членами відповідного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додавався до державного акта на право колективної власності на землю.

Розміри і вартість земельних часток паїв усіх членів були рівними і визначалися в умовних кадастрових гектарах.

Рішення щодо затвердження розмірів земельної частки (паю) приймалися районною державною адміністрацією.

Після цього громадянам видавали сертифікати на право на земельну частку (пай) реєстрація яких проводилася відповідними районними державними адміністраціями.

В п. 2 Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" від 10 листопада 1994 року N 666/94 вищезазначеного нормативно-правового акта вказано на те, що організаціям землеустрою необхідно здійснити поділ земель, які передано у колективну власність, на земельні частки (паї) без виділення їх у натурі (на місцевості), а в п. З закріплюється норма про те, що право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.

Земельна частка (пай) є правом на умовну земельну частку в гектарах з відповідною грошовою оцінкою без виділення у загальному масиві земель.

Позивачем придбано від ОСОБА_3 , згідно договору від 13.02.1998 року, сертифікат на право на земельну частку (пай) Серії ЗК №0088554 виданого 01.07.1997 року Виноградівською районною державною адміністрацією.

Всі документально підтверджені дії спадкоємців померлої, зокрема дії відповідача свідчать про те, що їм було відомо про юридичні наслідки цього договору купівлі-продажу від 13.02.1998 року і вони свідомо бажали закріпити юридично ці наслідки.

Договір купівлі-продажу сертифікату на право на земельну частку (пай) не потребував обов`язкового нотаріального посвідчення на момент укладення цього договору, проте його можна було посвідчити нотаріально за бажанням сторін відповідно до статті 54 Закону України "Про нотаріат" .

Відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (в редакції від 01.01.2013 року), рішення суду є правовстановлюючим документом, на основі якого може бути проведена реєстрація права власності на нерухоме майно.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред"явити позов про визнання його права власності, зокрема, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою (ст.382 ч.2, ст.392 ЦК України).

Таким чином, враховуючи відмову Виноградівської міської ради від 22.08.2022 року №02-25/2204, і договір купівлі-продажу від 13.02.1998 року сертифікату ЗК №0088554 на право на земельну частку (пай) КСП «Нове життя» розміром 2,18 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю 7097,00 грн, належного відповідачу на праві спадкування, суд приходить до висновку, що є всі правові підстави для задоволення даного позову про визнання за позивачем права власності на придбаний сертифікат.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10, 12, 13, 18, 81,223, 259, 263-265, 280-281 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 право власності на сертифікат на право на земельну частку (пай) КСП «Нове життя» розміром 2,18 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю 7097,00 гривень, серії ЗК №0088554 виданого 01.07.1997 року Виноградівською районною державною адміністрацією, реєстраційний напис №398 на підставі рішення Виноградівської райдержадміністрації №310 від 26.06.1997 року.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Виноградівського районного суду Закарпатської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

ГоловуючийТ. Ю. Левко

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення08.12.2022
Оприлюднено13.12.2022
Номер документу107790735
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —299/4706/22

Рішення від 08.12.2022

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Левко Т. Ю.

Ухвала від 22.11.2022

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Левко Т. Ю.

Ухвала від 14.09.2022

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Левко Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні