Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.2022 Справа №607/6885/22
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Стельмащука П.Я., за участю секретаря судового засідання Бойко А.О., представника позивача Кубей В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А» звернулося до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 , у якому просить стягнути з відповідача 4195,20 грн. заборгованості по оплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території, 66,63 грн. - 3% річних, 419,42 грн. інфляційних втрат.
В обґрунтування вимог зазначено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . З метою забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території 15.03.2021 рішенням установчих зборів співвласників будинку створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А». Пунктом 6 протоколу №1 установчих зборів затверджено розмір внесків за управління, обслуговування 1 кв.м нерухомого майна співвласників будинку: з 01.04.2021 квартири з ліфтом 3 грн. (2-12 поверхи), без ліфта 2,50 грн. (1 поверх); з 01.07.2021 квартири з ліфтом 6 грн. (2-12 поверхи), без ліфта 5 грн. (1 поверх); комерційні приміщення 6 грн. за 1 кв.м, гаражі 3 грн. за 1 кв.м., паркомісце 50 грн. Проте, ОСОБА_1 не здійснював оплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території та обов`язкових платежів, в результаті чого утворилась заборгованість за період з 01.04.2021 по 01.06.2022 у розмірі 4195,20 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача. Крім того, позивач, у зв`язку з простроченням відповідачем виконання грошового зобов`язання, просить стягнути з останнього інфляційні втрати в розмірі 419,42 грн., а також 3 % річних в сумі 66,63 грн.
Ухвалою судді від 20.06.2022 відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
12.07.2022 судом отримано відзив на позов, згідно якого відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Вказує на те, що установчі збори ОСББ, на яких було затверджено розмір внесків не були повноважними, оскільки, як стало відомо відповідачу, жоден із співвласників багатоквартирного будинку не був повідомлений про скликання установчих зборів. Самі установчі збори не проводилися, а протокол №1 був складений формально. Водночас, у згаданому протоколі вказано загальну кількість співвласників 168, однак в подальшому зазначається, що 168 присутніх співвласників це лише 54,91% голосів співвласників у загальній площі. У той же час, у додатку №1 до протоколу №1 кількість, нібито присутніх співвласників на установчих зборах, склала 214. Також, стверджує, що підпис у додатку №1 до протоколу №1 щодо результатів голосування зроблений не відповідачем. Окрім того, позивачем не надано обґрунтованого розрахунку сум інфляційних втрат та 3 відсотків річних, які в умовах воєнного стану не нараховуються та не стягуються. Серед іншого, прибудинкова територія багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_2 , як на момент встановлення тарифів згідно вказаного вище протоколу, так і станом на сьогоднішній день, повністю не облаштована забудівником. Тому вимога позивача щодо виконання неіснуючого зобов`язання суперечить нормам чинного цивільного законодавства.
18.07.2022 судом отримано відповідь на відзив, у якій на спростування доводів відповідача зазначено, що зобов`язання відповідача сплачувати внески виникло у зв`язку із перебуванням у його власності квартири та затвердження розміру таких внесків відповідним рішенням ОСББ «Енергетична бічна 5А», яке є юридичною особою, створеною у встановленому законом порядку. Тарифи були затверджені простою більшістю голосів співвласників, як це передбачено у статуті об`єднання. Питання не облаштованості забудівником прибудинкової території повинні вирішуватися між відповідачем та забудівником, у яких були цивільно-правові відносини. Також, на даний момент, відсутні співвласники, які б мали борги зі сплати внесків та оспорювали своє членство в ОСББ, його діяльність, розмір витрат на утримання будинку тощо. Водночас, відповідачем не спростовано розрахунок позивача щодо заборгованості, не надано доказів безпідставності її нарахування.
27.07.2022 судом отримано заперечення на відповідь на відзив. Відповідач вказує на те, що законом передбачено затвердження рішення про розмір внесків не менш як 2/3 загальної кількості співвласників, кількість яких не може бути змінена статутом. При цьому, позивачем не спростовано твердження щодо наявності неточностей у протоколі №1 установчих зборів. Жодних договорів про надання житлово-комунальних послуг між відповідачем та ОСББ не укладено, тому зобов`язання щодо оплати послуг відсутні.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання 05.12.2022 не з`явився з не відомих суду причин, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду не подавав. Проте, в судовому засіданні 22.11.2022 надав усні пояснення, суть яких зводиться до викладеного у відзиві та запереченні на відповідь на відзив, згідно яких у задоволенні позову просить відмовити.
Судом встановлено, що рішенням установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А», оформленим протоколом №1 від 15.03.2021, створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А», затверджено статут об`єднання, а також встановлено розмір внесків за управління, обслуговування 1 кв.м. нерухомого майна співвласників будинку з 01.04.2021, зокрема, квартири з ліфтом 3 грн. (2-12 поверхи), з 01.07.2021 квартири з ліфтом 6 грн. (2-12 поверхи).
Будинок АДРЕСА_2 знаходиться на утриманні вищезгаданого ОСББ.
Відповідач ОСОБА_1 з 27.08.2020 є власником квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 60,8 кв.м., що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №287572329 від 30.11.2021.
30.12.2021 Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області було видано судовий наказ по справі №607/22351/21, яким стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А» заборгованість по оплаті за послуги з утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 2006,40 грн., а також судовий збір у розмірі 227,00 грн.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.02.2022 судовий наказ від 30.12.2021 скасовано та роз`яснено ОСББ «Енергетична бічна 5А» право на звернення до суду із вказаними вимогами у порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно розрахунку заборгованості, наданого позивачем, за відповідачем наявна заборгованість по сплаті внесків, розмір якої за період з 01 квітня 2021 року по 31 травня 2022 року становить по 4195,20 грн.
Дослідивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов слід частково задовольнити, керуюсь наступним.
Відповідно до статті 179ЖК України користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України (далі Правила).
Згідно з пунктом 7 зазначених Правил власник квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Обов`язок по оплаті житлово-комунальних послуг, утримання будинку і прибудинкової території в будинках (квартирах) приватного житлового фонду покладено на власника.
Відповідно до статті 526ЦК України зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною першою статті 509ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Тобто, згідно із зазначеними правовими нормами споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
З урахуванням наведеного, відсутність укладеного між сторонами договору не є підставою для несплати за надані позивачем і спожиті відповідачем житлово-комунальні та інші послуги.
Зазначене узгоджується з висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 26 вересня 2019 року (справа № 753/1391/17), від 21 листопада 2019 року (справа № 464/5927/15).
Статтею 322ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
З аналізу положень ст. 11, 319, 322, 509, 526, 610 ЦК України, Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» в їх системному взаємозв`язку вбачається, що кожен власник квартири (нежитлового приміщення) в будівлі несе обов`язок з утримання власного майна, приміщень загального користування та прибудинкової території.
Витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку та інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом, входять до складу витрат на управління багатоквартирним будинком та, за загальним правилом, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, незалежно від факту використання ними належної їм квартири (нежитлового приміщення) та спільного майна.
Обов`язок відповідача з утримання належного йому майна виникає незалежно від обставин звернення до нього позивача з пропозиціями щодо оплати зазначених послуг чи укладення договору.
Частиною 1 статті 385ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Відповідно до ст.1Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно статті 4Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статтею 10Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» передбачено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.
Згідно з ч. 6 ст.13Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до ст.15Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч. 6, 7 ,8 ст. 22, ч. 4 ст.23Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного майна незалежно від членства в об`єднанні в розмірі затверджених в установленому порядку тарифів.
У статті 22Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» зазначено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Враховуючи, що відповідач є власником квартири в будинку, який знаходиться на утриманні в ОСББ (відповідача), він, як власник житла, зобов`язаний нести витрати на внески і платежі співвласників об`єднання, оскільки такий обов`язок передбачений чинним законодавством.
У зв`язку з невиконанням споживачем обов`язків з оплати внесків та платежів виникла заборгованість в розмірі 4195,20 грн., яка розрахована наступним чином: (60,8 кв.м. х 3,00 грн. х 5 місяців з квітня по серпень 2021 року) + (60,8 кв.м. х 6,00 грн. х 9 місяців з вересня 2021 по травень 2022 року).
Суд відхиляє заперечення відповідача про те, що рішення про встановлення розміру внесків ухвалено відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, у зв`язку із тим, що правочин, яким є і протокол №1 установчих зборів ОСББ, є дійсний поки його недійсність не визнана судом. Відповідач вправі звернутись до відповідного суду про визнання недійним згаданого правочину, і лише після набрання законної сили рішенням про задоволення такого позову, суд вправі не брати до уваги положення такого правочину. У даній же справі, визнання рішення установчих зборів ОСББ незаконним/недійсним не є предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст.625ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
Позивач просить стягнути з відповідача інфляційні та 3% річних за період з 01.05.2021 по 01.06.2022, які згідно його розрахунків складають 419,42 грн. інфляційні втрати та 66,63 грн. 3% річних.
Постановою КМУ від 05 березня 2022 року № 206, яка застосовується з 24 лютого 2022 року, в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні», до припинення воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
За таких обставин, позовна вимога про стягнення інфляційних втрат та трьох відсотків річних, за період з 24.02.2022 по 01.06.2022, не підлягає задоволенню.
В решті ж, за період з 01.05.2021 по 23.02.2022 інфляційні втрати та 3% річних від суми заборгованості слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Розрахунок інфляційних втрат та 3% річних у формі таблиці:
ПеріодЗаборгованість на кінець місяцяІндекс інфляції, %Інфляційні втрати3% річнихКвітень 2021182,40 Травень 2021364,80101,32,370,456Червень 2021547,20100,20,730,912Липень 2021729,60100,10,551,368Серпень 2021912,00--1,824Вересень 20211276,80101,210,942,28Жовтень 20211641,60100,911,493,192Листопад 20212006,40100,813,134,104Грудень 20212371,20100,612,045,016Січень 20222736,00101,330,835,928Лютий 20223100,80101,3*35,54*5,17*Всього 117,6530,25
* - індекс інфляції та 3% річних за 23 дні лютого 2022 року.
За таких обставин, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь позивача 4195,20 грн. заборгованості по оплаті внесків за утримання будинку та прибудинкової території, 117,65 грн. інфляційних втрат та 30,25 грн. - 3% річних, а всього 4343,10 грн.
У задоволенні решти позовних вимог про стягнення інфляційних втрат та 3% річних слід відмовити.
Так як позов задоволено частково (92,78% від позовних вимог), відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2301,87 грн. (2254,00 грн. сплачених при зверненні із позовом + 227,00 грн. сплачених при зверненні про видачу судового наказу) х 0,9278.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 81, 89, 141-142, 200, 206, 229, 247, 263-265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 23, 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», суд -
У Х В А Л И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А» 4195,20 грн. заборгованості по оплаті внесків за утримання будинку та прибудинкової території, 117,65 грн. інфляційних втрат та 30,25 грн. - 3% річних, а всього 4343,10 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А» судовий збір в розмірі 2301,87 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Енергетична бічна 5А», код ЄДРПОУ - 44036942, місцезнаходження - вул. Енергетична бічна, 5А, м. Тернопіль.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено 09.12.2022.
Головуючий суддяП. Я. Стельмащук
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2022 |
Оприлюднено | 13.12.2022 |
Номер документу | 107795833 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Стельмащук П. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Стельмащук П. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Стельмащук П. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні